respublika.lt

10-15 minučių meditacijos suteikia energijos kaip 6 valandos miego

(0)
Publikuota: 2014 kovo 11 10:00:07, LRT radijo laida „60 minučių“, LRT.lt
×

Meditacija padeda susikoncentruoti, dirbti komanda, atsiskleisti kūrybiškumui ir dvasingumui, nors iš esmės neturi nieko bendro su religija. Taip teigia meditacijos ir jogos mokytojas iš Indijos Swamis Jyothirmayaha. „Meditacija padeda atrasti gilesnį tikėjimą, kad ir kokią religiją būtumėte pasirinkęs“, – pabrėžia jis.

Jogos instruktorius tikina, kad medituoja ne tik induistai ar budistai, bet ir džainistai, krikščionys, žmonės, išpažįstantys islamą – visų įmanomų religijų atstovai. „Iš tiesų mes visi esame viena“, – sako Lietuvoje viešintis S. Jyothirmayaha.

– Tai ne pirmas Jūsų apsilankymas Lietuvoje. Kokie įspūdžiai apie mūsų šalį ir žmones?

– Lietuva – labai graži šalis, mažai užteršta. Žmonės čia svetingi ir rūpinasi savo sveikata.

– Ar Lietuvoje pastebite susidomėjimą meditacija?

– Taip, šiandien vis daugiau žmonių ima medituoti.

– Kaip manote, kas tai lemia?

– Be meditacijos gyvenimas nėra išbaigtas. Tai vienas iš būdų gauti energijos. Medituodami kasdien po 10–15 minučių, mes gauname tiek energijos, kiek miegodami šešias valandas. Ir tai padaro gyvenimą malonesnį ir džiaugsmingesnį.

Ne tik Lietuvoje, bet visoje Europoje vis daugiau žmonių ima medituoti, ypač jaunimas, studentai. Kad ir kur nuvykstu, šimtai studentų prisijungia prie programų.

– Paskambinęs klausytojas teiraujasi, kodėl dvasinėje srityje taikomos rinkodaros taisyklės?

- Reikėtų pasižiūrėti į organizaciją apskritai, nes organizacija taip pat įgyvendina daugybę projektų visame pasaulyje. Nieko blogo, kad geriems dalykams pritaikoma rinkodara. Geriau jau viešinti tai, o ne smurtą ir kitus blogus dalykus.

Tarnystė negalima, jei rankos tuščios. Šiame pasaulyje yra žmonių, kurie nieko neturi. Ir tie, kurie turi, galėtų su kitais pasidalinti. Pavyzdžiui, „Gyvenimo meno“ organizacija rengia projektus kalėjimuose. Trečiadienį čia, Lietuvoje, praleidau dieną moterų kalėjime. Taip pat lankausi įvairiausiose vietose, kuriose vyko stichinės nelaimės. Dirbame su AIDS sergančiais žmonėmis.

– Paskambinęs klausytojas tikino, kad, susidomėjęs meditacija, kitaip ėmė suvokti ir krikščionybę. Ar matote skirtingų tradicijų panašumų? Ar meditacijos yra kitose tradicijose, kad ir krikščioniškoje?

– Nesvarbu, ar esate įtikėjęs krikščionybe, islamu, hinduizmu, budizmu. Jogą ir meditaciją galima atskirti nuo religijos, tai su religija iš esmės neturi nieko bendra. Bet meditacija padeda atrasti gilesnį tikėjimą, kad ir kokią religiją būtumėte pasirinkęs.

Organizacija, kurioje dirbu, yra 152 šalyse. Mūsų organizacijai priklauso krikščionys, musulmonai, džainistai – visų įmanomų religijų atstovai. Iš tiesų mes visi esame viena. Religija turi savo vaidmenį, savo vietą visuomenėje. Religija nurodo tam tikras vertybes, o dvasingumas veda dar giliau.

– Ar meditacija lengvai perkeliama į kitas kultūras? Ar tai tikrai tnka skirtingų kultūrų žmonėms? Galbūt suvokimas gali būti skirtingas?

– Žinote, mes vartojame visus vaistus, kurie pagaminti įvairiose pasaulio šalyse, naudojamės įvairiomis technologijomis. Lygiai taip pat turėtume atverti savo širdis ir priimti viso pasaulio išmintį. Žinios, kurias suteikia joga, vedos yra tūkstančių metų senumo. Iš tikrųjų tai yra grynas mokslas. Todėl neturėtume dvejoti, ar priimti tas žinias.

– Paskambinęs klausytojas klausia, nuo ko praėti žmogui, kuris apskritai nelabai žino, kas ta meditacija, tačiau norėtų sužinoti ir išbandyti? Nuo ko pradėti nieko nežinančiam – perskaityti knygą, susirasti mokytoją?

– Geriau išmokti iš jau mokančių žmonių. Pavyzdžiui, galite išmokti vairuoti be vairavimo instruktoriaus pagalbos, bet geriau, kai turite mokytoją. „Gyvenimo meno“ fonde yra mokytojai, kurie gali jus to išmokyti.

Ką galite padaryti be mokytojo? Tiesiog atsisėdus pabūti 5–6 minutes ir užsimerkus stebėti savo kvėpavimą, keletą kartų giliai įkvėpti.

Įkvėpimas yra pirmas mūsų gyvenimo veiksmas, o paskutinis bus iškvėpimas. Visas mūsų gyvenimas yra tarp to pirmo ir paskutinio iškvėpimo. O kvėpavimas yra paslaptis. Jei atidžiai stebėsite savo kvėpavimą, galėsite atskleisti daugybę paslapčių. Tai jus daro išmintingesnius ir protingesnius. Iš tikrųjų yra geriau išmokti medituoti.

– Vairuoti ne kiekvienas gali išmokti,net ir su labai geru mokytoju. Ar taip pat yra ir su meditacija?

– Yra daugybė būdų išmokti medituoti. Bet geriau išmokti iš to, kuris pats tai gerai moka. Antraip įdėsite daug pastangų, o rezultato nebus.

– Yra atliktas ne toks senas mokslinis tyrimas. Juo išsiaiškinta, kad meditacija padeda sumažinti nerimą, depresiją ir skausmą, bet nėra įrodymų dėl įtakos pozityviam nusiteikimui, priklausomybėms, mitybos įpročių taisymui ir pan. Kam iš tiesų gali padėti meditacija?

– Iš tikrųjų atliekama daug įvairiausių tyrimų, kaip meditacija padeda žmonėms. Europoje 35–40 proc. žmonių yra prislėgti, serga vienokia ar kitokia depresijos forma. Meditacija padeda. Ji padeda ne tik fiziškai, bet ir protiškai, padeda pakylėti sąmonę. Nauda, kurią duoda meditacija, – koncentracija, gebėjimas dirbti komanda, kūrybiškumas.

– Paskambinusi klausytoja teiraujasi, kodėl kunigai neigia jogą?

– Manyčiau, kad nereikėtų taip apibendrinti. Gal anksčiau taip buvo, bet dabar vis daugiau dvasingų žmonių praktikuoja jogą. Net ir Amerikoje, mūsų „Gyvenimo meno“ fonde Vašingtone, yra kunigas, kuris reguliariai ateina į jogą. Šri Lankoje, pavyzdžiui, yra katalikų vienuolė, kuri veda mūsų mokymus, moko jogos. Dėl religijos nedvejokite ateiti ir išbandyti jogą, meditaciją.

– Ar, meditacijai populiarėjant Jungtinėse Amerikos Valstijose, Europoje, nemažėja jos populiarumas Indijoje?

– Ne, Indijoje joga yra šimtų tūkstančių žmonių gyvenimo dalis. Kaip mes kasdien prausiamės po dušu, taip žmonės Indijoje praktikuoja jogą, meditaciją. Jei nuvyktumėte į Indiją, pamatytumėte, kad ten žmonės nėra tokie pasiturintys, kaip europiečiai, bet ten nerastumėte nelaimingų žmonių. Galbūt jie gauna vieną kartą per dieną pavalgyti, bet yra laimingi.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s