Švytintys organizmainuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 08 d. 06:59:37 Perskaitė 617

Gali būti, kad ateityje mūsų gatves ir namus apšvies ne šviestuvai ir žibintai, o švytintys organizmai. Senkant energijos ištekliams, mokslininkai, ieškodami naujų būdų sutaupyti, vis daugiau dėmesio skiria augalams.

 

Reiškinius, dėl kurių augalai ir kiti organizmai gali šviesti, tyrinėja ne tik prestižinio Masačusetso technologijos instituto (MIT), bet ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) tyrėjai. Anot VDU Botanikos sodo mokslo darbuotojos, dendrologės dr. Astos Malakauskienės, natūralus švytėjimas gamtoje - gan paplitęs reiškinys: pradedant nuo jonvabalių, gilumų žuvų ir baigiant žaltvyksle - klaidžiojančios liepsnos reiškiniu, kai švyti savaime įsiliepsnojančios „pelkių dujos“, dega metano, difosfano ir kitų dujų mišinys. Gyvų organizmų švytėjimas tamsoje vadinamas bioliuminescencija - tai yra reiškinys, kai dalyvaujant fermentui liuciferazei organizmų viduje įvyksta organinio junginio liuciferino oksidacija. Ne mažiau įspūdingas gyvų organizmų ir augalų švytėjimas po UV šviesa, vadinamas biofluorescencija: šio proceso metu gyvame organizme dažnai tik tam tikrose vietose susikaupia cheminės medžiagos, kurios sugeria vieno ilgio bangos šviesą, o atgal skleidžia kito ilgio.

„Manoma, šis švytėjimas ne atsitiktinis - tai signalas vabzdžiams apdulkintojams, kad jie geriau pastebėtų žiedą ir jį greičiau aplankytų. Kai kurių vabzdžiaėdžių augalų švyti ąsotėlio žiedas paviršiuje - tai spąstai smalsiems vabzdžiams“, - sako VDU Botanikos sodo darbuotoja.

Amerikiečių mokslininkai jau kuria novatorišką technologiją: savotiškus dažus, kuriuos užpurškus ant augalų daigų, jie užaugę švytėtų ir taptų ekonomiškais šviesos šaltiniais, tad galėtų būti naudojami vietoj šviestuvų namuose arba gatvėse. Šiandien penktadalis išnaudojamos energijos pasaulyje skirta apšvietimui, todėl šios problemos sprendimas itin aktualus, tikina amerikiečių tyrėjai. Jų teigimu, ateityje tokie augalai galės patys nustoti švytėti priklausomai nuo aplinkos sąlygų, pavyzdžiui, šviečiant saulei. Tyrėjai dirba augalų nanobionikos srityje: tai - novatoriški tyrimai. Jų metu augalams suteikiamos naujos savybės, pasitelkiant nanodaleles. Pagrindinis amerikiečių tikslas - pasiekti, kad augalai perimtų daugelį funkcijų, kurias šiuo metu atlieka elektros įrenginiai. Nanobionikos tyrinėtojai jau sukūrė augalus, galinčius aptikti sprogmenis ir perduoti šią informaciją į išmaniuosius telefonus, taip pat - augalus, kurie gali patys priminti, jog juos reikia palaistyti.

Lietuvos tyrėjus taip pat domina gamtoje aptinkamas švytėjimas. Mūsų šalyje švytėti gali apie 23 rūšių grybai: paprastieji kelmučiai, žagarūnai, tamprieji kazlėkai, sklerotinės ir ilgakotės plempės, paprastieji žaliagrybiai, aitrieji baltikai ir kiti. Kadangi daugelis šių grybų yra medienos skaidytojai, nenuostabu, kad mediena, kurioje įsikuria šie grybai, tamsoje švyti žalia spalva.

VDU mokslininkė A.Malakauskienė ištyrė tokią švytinčią medieną. Paaiškėjo, kad kelmučio skaidoma lazdyno ir ąžuolo mediena ima švytėti intensyviau, kai maitinama džiūvėsėliais arba miltų ir vandens tirpalu. Švytėjimą atnaujinti kas kelias dienas galima nupjovus naują kelių milimetrų storio medienos sluoksnį - jis ima šviesti praėjus apie 4 valandoms nuo nupjovimo. Taip pat reikia tokią medieną kartkartėmis padrėkinti, nes kai grybui per daug sausa, švytėjimas nuslopsta ir galop „išsijungia“.

Pažymėtina, kad spalio-lapkričio mėnesiais Vilniuje buvo rastos šviečiančios žemlindės - maži šviesiai rusvi šimtakojai, kurių pilvelio dalis šviečia žaliai. Spėjama, jog mūsų šalyje turėtų būti ir šviečiančių kolembolų - mažų, į vorus panašių minkšto kūno nariuotakojų, randamų Latvijoje bei Lenkijoje. Biržų rajone prieš 20 metų buvo rasta liuminescencinė samanų rūšis - plunksninė švitrelė, kuri dėl specialių protonemos ląstelių atspindi gelsvai žalsvą šviesą, ir žmogaus akiai atrodo, kad prieblandoje ar pavėsyje ji švyti.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net