respublika.lt

2018 sausio 17, trečiadienis

Suklastoti atradimainuotraukos (3)

2017 spalio mėn. 01 d. 10:27:22
Milda KUNSKAITĖ

Per daugelį amžių žmonės ne kartą yra atradę nuostabių dalykų, bet ne visada tie radiniai buvo tikri. Troškimas atrasti ką nors naujo ir išgarsėti tyrinėtojus kartais paskatindavo šiek tiek pagražinti savo istorijas. Štai keletas įdomiausių tokių „pasakų“.

 

Undinės

Kristupas Kolumbas yra žinomas kaip Naujojo pasaulio atradėjas, bet kai kurie jo radiniai kelia abejonių. 1492 m. jis tvirtino, kad vandenyje matė undinių. Kitas jūrų keliautojas Džonas Smitas (John Smith) taip pat teigė matęs undinių, o abu vyrai tvirtino, kad jos buvusios ne tokios gražios kaip paveikslėliuose. Ankstyviausiu pasakojimu apie jūroje gyvenančius pusiau žmones galima laikyti legendą apie Babilono dievą Oaną, kuris buvo pusiau žmogus, pusiau žuvis. Panašių dievų yra ir graikų bei romėnų mitologijoje, be to, graikų mituose esama pasakojimų apie sirenas. Dėl viso to žmonės ir tikėjo undinių egzistavimu. Net škotai ir valai tikėjo, kad iš jūros išlipusios moterys krante ieškodavo sau vyrų. Viduramžių tekstuose undinės yra minimos šalia tikrų jūros gyventojų. Todėl nieko stebėtino, kad girdėdami tiek legendų apie undines jūreiviai nuolatos bandė jas rasti.

Netikros Kartjė brangenybės

Žakas Kartjė (Jack Cartier) buvo prancūzas, kuriam karalius Pranciškus I pavedė rasti kelią į Aziją per Kanadą. Ž.Kartjė grįžus iš Kanados, karalius buvo toks patenkintas jo ataskaita, kad 1540 m. išsiuntė jį su kolonistais apgyvendinti Naujojo pasaulio. Ši ekspedicija susiklostė nesėkmingai. Nors ir turėjo palydovų irokėzų, Ž.Kartjė susivaidijo su vietos indėnais. Susidūręs su įpykusiomis gentimis ir žiemos šalčiais, keliautojas nutarė grįžti atgal. Kvebeke jam pavyko rasti tai, ką jis palaikė auksu ir briliantais, todėl jis grįžo atgal į Prancūziją, kolonistus palikęs Niufaundlende. Karalius, pamatęs, kad „auksas“ ir „briliantai“ yra tik kvarcas ir piritas, Ž.Kartjė daugiau niekad nebesiuntė į ekspedicijas.

Demoniškasis Madagaskaro medis


Čeizas Salmonas Osbornas (Chase Salmon Osborn) ir kapitonas V.De la Mot Herstas (V.de la Motte Hurst) XX a. pradžioje vyko į Madagaskarą, tikėdamiesi rasti medį, kuris valgo žmones. Tikriausiai jie apie tai paskaitė laikraščiuose ir žurnaluose, kurie perspausdino originalų pasakojimą iš „New York World“. Tyrinėtojus pakurstė ir Madagaskaro gyventojai, tvirtinę, kad tokių medžių tikrai esama. Deja, tie žmonės užkibo ant laikraščio „anties“: reporteris Edmundas Spenseris paskelbė interviu su keliautoju, neva mačiusiu, kaip medis suvalgo jauną merginą, bet iš tiesų neegzistavo nei toks keliautojas, nei toks medis. Istorija buvo sukurta pramogai, bet kai kas ja patikėjo.

Krokerio žemė

Mėginimai pasiekti Šiaurės ašigalį baigdavosi kai kuriais įdomiais atradimais, bet nė vienas negali varžytis su Roberto Pirio (Robert Peary) teiginiu, kad jis atrado visą žemyną. 1906 m., taip ir nepasiekęs Šiaurės ašigalio, jis paskelbė netoli Elsmiro salos radęs didelį sausumos plotą. R.Piris ją pavadino „Krokerio žeme“ - Džordžo Krokerio, finansavusio Pirio keliones, garbei. Kai kas tuo patikėjo, nes R.Piris buvo vienas iš Arkties tyrinėtojų. Tačiau, vos tik žmonės praskrido virš šio rajono, paaiškėjo, kad Krokerio žemė neegzistuoja, tai viso labo ledo lyčių nuolaužos.

Piramidės Antarktidoje

Neseniai anoniminė grupė žmonių paskelbė Antarktidoje radusi piramidžių ir kaip įrodymą publikavo tris nuotraukas. Nustačius, kad nuotraukos suklastotos, Vinsentas Fuentesas (Vincente Fuentes) iš Ispanijos vėl grįžo prie šio klausimo, publikuodamas naujas piramidžių nuotraukas iš „Google Earth“, padarytas kitu rakursu. Tačiau dauguma mokslininkų mano, kad piramidės - arba sniego pusnys pakrantėje, arba ledo lytys, arba sudūlėję seni kalnai. Profesorius Erikas Rinjo (Eric Rignot) mano, kad piramidės greičiausiai yra kalnai. Piramidžių teorijos šalininkai tvirtina, kad tokios formos kalnų būti negali, bet Erikas Rinjo aiškina, kad kalnas gali įgauti piramidės formą dėl erozijos, susijusios su pasikartojančiais sušalimo ir atitirpimo procesais. Be to, piramidės yra kalnagūbrio dalis. Bet dėl žemos temperatūros ir žemės ūkio naudmenų nebuvimo yra mažai tikėtina, kad Antarktidoje galėjo egzistuoti kokia nors civilizacija.

Pietų Amerikos milžinai

Ferdinandas Magelanas (Ferdinand Magellan), pagarsėjęs kaip žmogus, pirmasis atlikęs kelionę aplink pasaulį, dabartinės Argentinos teritorijoje sutiko milžinų gentį. Istoriniuose šaltiniuose yra užsimenama apie kai kurias aukštaūges tautas, bet F.Magelano komanda milžinus apibūdina kaip aukštesnius negu 3 metrai. Yra ir daugiau tyrinėtojų, tvirtinusių, kad bendravo su gigantiškais čiabuviais. Komodoro F.Bairono (F.Byron) XVIII a. ataskaita - paskutinis pranešimas apie milžiniško ūgio patagoniečius, todėl ši istorija atrodo mažai tikėtina, nors kai kurie senovės istorikai teigė, kad milžinai išties egzistavo. Bet gali būti, kad keliautojai sutiko labai aukšto ūgio žmonių gentį ir pervertino jų faktinį ūgį.

Miestas iš aukso


Vienas iš pirmųjų Amerikos tyrinėtojų buvo ispanas Ernanas Kortesas (Hernand Cortez), kuris atrado actekų sostinę, žudė čiabuvius ir grobė jų auksą ir sidabrą. Jo atradimai davė pradžią gandams, kad kažkur žemyne yra apleistas didžiulis miestas, visas pastatytas iš aukso. Išgirdęs tas istorijas, Ispanijos karalius į Naująjį pasaulį nusiuntė dar daugiau tyrinėtojų, kad surastų tą miestą. Alvaras Nunjesas Kabesa de Vaka (Alvar Nunez Cabeza de Vaca) iš vietos gyventojų sužinojo apie septynis miestus, kuriuose neva buvo saugomi pasakiški turtai. Išvykę ieškoti tų miestų, ispanai rado tik mažus kaimelius. Neradę aukso, ispanai prarado ir susidomėjimą miestų paieškomis, bet istorijos apie Eldoradą ir panašios gyvavo dar daugelį dešimtmečių. Archeologai neseniai nustatė, kad Eldoradas buvo ne miestas - tikriausiai taip buvo vadinamas senovinis ritualas, kurio metu naujas vadas, prieš sėsdamas į sostą, būdavo apipilamas aukso dulkėmis ir aukodavo dievams aukso.

Jaunystės šaltinis


Niekas nenori senti, todėl nekeista, kad jau seniai pasakojama apie stebuklingą šaltinį, grąžinantį žmonėms jaunystę. Seniausias pasakojimas apie stebuklingą vandenį priklauso graikų istorikui Herodotui. Aleksandras Didysis taip pat manė radęs gydomojo vandens upę. Bene garsiausia klaidinanti ataskaita apie „jaunystės šaltinio“ paieškas priklauso Chuanui Ponsė de Leonui (Juan Ponce de Leon). Iš vietos gyventojų jis išgirdo, kad Karibų saloje Biminyje trykšta stebuklingas šaltinis, galintis sugrąžinti jaunystę. Ch.Ponsė de Leonas su komanda išvyko į Biminį, bet, ko gera, jį labiau domino aukso paieškos, nes nė viename jo kelionės žurnale neužsimenama apie šaltinį. Ch.Ponsė de Leonas nerado nei aukso, nei stebuklingo vandens, bet patraukė į šiaurę ir atrado Floridą. Šiandien Biminyje yra turistinė įžymybė, vadinama „Jaunystės šaltiniu“, bet iš tiesų tai tiesiog nedidelis mineralinio vandens šaltinis.

Senovės egiptiečiai Arizonoje


1909 m. „Phoenix Gazette“ pasirodė du straipsniai apie G.Kinkaido (G.Kinkaid) kelionę, kurios metu jis Didžiajame Kanjone rado didelę olą su Egipto ir Azijos artefaktais. Buvo teigiama, kad jis aptiko mumijų, statulų, sienų tapybos pavyzdžių ir ginklų, kurie atrodė ne taip, kaip kiti archeologiniai radiniai Didžiajame kanjone. Tačiau keista tai, kad tie du straipsniai yra vieninteliai, kuriuose užsimenama apie egiptiečių gyvenvietę. Ar galėjo išeiviai iš Artimųjų Rytų ar Azijos prieš tūkstantį metų patekti į Arizoną? Kitų tyrinėtojų ataskaitose nėra jokių užuominų apie azijietiškas ar egiptietiškas relikvijas. Šiuo metu ši teritorija yra nacionalinis parkas, saugoma teritorija, kurioje draudžiami bet kokie kasinėjimai. Todėl sunku pasakyti, ar G.E.Kinkaidas padarė didžiulį atradimą, ar paskleidė įžūlų melą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (3)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NARKOTIKAI: Prancūzijos muitinės darbuotojai šalies pietuose, netoli Ispanijos sienos, sulaikė 539 kilogramų kokaino siuntą; konfiskuoti kvaišalai juodojoje rinkoje būtų kainavę kelias dešimtis milijonų eurų.
  • ŽENKLAI: magistralėje A2 Vilnius-Panevėžys pradeda veikti du naujai įrengti kintamos informacijos kelio ženklai, informuoja Susisiekimo ministerija; toks pažangus eismo valdymo būdas, kai leistinas greitis ribojamas pagal susidariusią situaciją, Lietuvos keliuose įdiegtas iš viso dešimtyje vietų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar eisite pažiūrėti Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto originalo?

balsuoti rezultatai

Ar turite naminių gyvūnų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -10   -4 C

   -6  -3 C

 

   -3  -1 C

    -5   -1 C

   -1  +3 C

 

   -3  0 C

    5-10m/s

    1-4m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.2230 PLN - 4.1713
RUB - 69.0251 CHF - 1.1795
GBP - 0.8886 NOK - 9.6308
reklama
Prenumerat 2018