respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Populiariausi simboliai ir jų reikšmėsnuotraukos (2)

2017 spalio mėn. 19 d. 08:58:44
Milda KUNSKAITĖ

Bet kurio simbolio tikslas - perteikti tam tikrą mintį ir neužimti daug vietos. Bet ar tikrai žinome visų net ir dažnai matomų simbolių reikšmes?

 

Ženklas „OK“

JAV šis ženklas naudojamas išreikšti, kad viskas yra gerai. Tačiau kai kuriose Europos šalyse tai yra įžeidžiamas gestas, kuris reiškia, kad žmogų laikote „nuliu“. O Viduržemio jūros regiono ir Pietų Amerikos šalyse šis ženklas simbolizuoja išangę.

Begalybės ženklas

Šį simbolį imta naudoti matematikoje nuo 1655 metų, kai anglas matematikas Džonas Volisas (John Wallis) pirmą kartą jį panaudojo savo veikale „De Sectionibus Conicis“. Dž.Volisas savo pasirinkimo nepaaiškino, bet manoma, kad tai yra skaičiaus 1000, užrašyto romėniškais skaitmenimis, kartais naudoto išreikšti žodžiui „daug“, variantas.

Taikos simbolis

Taikos simbolį kaip kampanijos už branduolinį nusiginklavimą logotipą 1958 m. sugalvojo prisiekęs taikaus sambūvio šalininkas dizaineris Džeraldas Herbertas Holtomas (Gerald Herbert Holtom). Simbolį 7-ajame dešimtmetyje greitai perėmė hipių bendruomenė ir jis išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Prekės ženklo simbolis

Šis simbolis rodo, kad žodis arba kitas ženklas prieš jį yra patentuotas prekės ženklas - teisiškai registruotas, kokią nors bendrovę arba gaminį reiškiantis ženklas.

Šypsenėlė

Susirašinėjant elektroniniu būdu bene dažniausiai naudojamas simbolis buvo sukurtas 8-ojo dešimtmečio pradžioje. Apskritimo viduje vaizduojamas primityviai, tarsi vaiko nupieštas laimingas veidas: dvi ovalios akys ir didelė burna. Geltona fono spalva simbolizuoja saulę - ji reiškia nuolatinę, netemdomą laimę.

Marso simbolis

Marso simbolis naudojamas vyriškai lyčiai žymėti. Apskritimas su strėle simbolizuoja romėnų karo dievo Marso skydą ir ietį. Taip pat šis simbolis naudojamas žymėti to paties pavadinimo planetai, kuri kartais vadinama „karo planeta“.

Veneros simbolis

Veneros planetos astrologinis simbolis naudojamas moteriškai lyčiai žymėti. Apskritimas simbolizuoja visa apimančią mūsų visatos prigimtį ir moters įsčias. Kryžius po apskritimu, pridėtas XVI a., rodo, kad visa materija atsiranda iš moters įsčių.

Perdirbimo ženklas


Šis simbolis atsirado 1970 m. balandį, kai pirmą kartą buvo minima Žemės diena. Kompanija „Container Corporation of America“, gaminanti kartoną, rėmė studentų konkursą, kurio tikslas buvo sukurti popieriaus perdirbimo simbolį. Konkursą laimėjo studentas Geris Dinas Andersonas (Garry Dean Anderson): trys žalios (gamtos spalvos) strėlės simbolizuoja ribotus gamtinius išteklius ir būtinybę juos išsaugoti ir atnaujinti būsimosioms kartoms.

Svastika


Vakarų pasaulyje svastika yra fašizmo simbolis, nes jį naudojo naciai. Tačiau iš tiesų svastika yra žinoma jau kelis tūkstančius metų, o jos pirminė reikšmė - sėkmė. Sanskrite svastika reiškia „gerovę“. Kelis tūkstantmečius tai buvo šventas induizmo, budizmo ir džainizmo simbolis. Ar ateityje svastika nebekels asociacijų su fašizmu - parodys laikas.

Kaukolė ir kaulai

Šis liūdnai pagarsėjęs simbolis - žmogaus kaukolė ir sukryžiuoti kaulai po ja - atsirado viduramžiais kaip mirties ženklas. Vėliau jį perėmė piratai ir puošė juo savo vėliavas. Mūsų dienomis šis simbolis naudojamas kaip įspėjamasis ženklas ant konteinerių su nuodingomis ir pavojingomis medžiagomis.

Širdis

Mūsų laikais šis simbolis reiškia meilės santykius, bet praeityje jo reikšmė buvo visai kitokia. Pavyzdžiui, senovės Graikijoje širdelė simbolizavo silfijų - retą ir labai vertingą augalą, kurio sėklos buvo širdies formos. Jis buvo naudojamas kaip prieskonis ir kaip vaistas, taip pat kaip kontraceptinė priemonė.

Pusmėnulis

Nors pusmėnulis yra paplitęs musulmoniškas simbolis, jo kilmė nėra susijusi su islamu. Simbolis buvo naudojamas krikščioniškajame mene prieš daugelį amžių, jis yra vienas seniausių žmonijos istorijoje ir randamas net senovės Babilono laikų atvaizduose (2100 m. pr. m. e.). Pusmėnulis taip pat yra sidabro simbolis.

„Varnelė“

Šis ženklas naudojamas parodyti, kad kas nors yra teisinga, patikrinta ir užbaigta. Spėjama, kad jo kilmė yra susijusi su Romos imperijos epocha: tais laikais „V“ buvo žodžio „veritas“ (tiesa) trumpinys. Kairė „varnelės“ pusė yra trumpesnė, nes tais laikais naudoti rašikliai greitai rašant nepradėdavo rašyti iškart.

Ženkliukas „Bluetooth“

Šis simbolis yra susijęs su senovės danų gentis suvienijusiu valdovu Haraldu Mėlyndančiu, taip pramintu dėl mėlynių pomėgio, ir reiškia duomenų perdavimo technologiją „Bluetooth“. Jį sudaro dvi skandinaviškos runos „Hagall“ (lotyniškos raidės H analogas) ir „Bjarkan“ (B analogas), kurios yra karaliaus inicialai.

Maltos kryžius

Šis simbolis, aštuonkampis kryžius, yra susijęs su seniausiu riterių ordinu - Maltos ordinu. Aštuoni kampai simbolizuoja aštuonis riterių priesakus: gyventi dorai, tikėti, atgailauti dėl nuodėmių, būti klusniems, mėgti teisingumą, būti gailiaširdžiams, nuoširdiems, kantriai pakelti persekiojimus.

Tarptautinis prieinamumo simbolis

Stilizuotas žmogaus invalido vežimėlyje atvaizdas yra vienas atpažįstamiausių visame pasaulyje. Jį 1968 m. sukūrė danė studentė Siuzana Kofod (Susanne Kofoed). Ženklas naudojamas vietose, pritaikytose tiems, kurie naudojasi neįgaliųjų vežimėliais arba turi kitokių sveikatos problemų.

Ženklas „On/Off“

Anksčiau daugumą valdymo elementų sudarė du jungikliai, kurie būdavo žymimi „Įjungti“ ir „Išjungti“ trumpiniais, vėliau juos pakeitė skaičiai 1 ir 0, o kai prireikė sukurti vieną įjungimo ir išjungimo mygtuką, jie buvo tiesiog uždėti vienas ant kito.

Išėjimo ženklas

Dar vienas lengvai atpažįstamas simbolis - išėjimo ženklas, naudojamas žymėti artimiausiam avariniam išėjimui. Taip pat žinomas kaip „bėgantis žmogus“. Simbolis buvo sukurtas 8-ojo dešimtmečio pabaigoje, jo autorius - japonų dizaineris Jukijas Ota (Yukyo Ota), o tarptautiniu ženklu buvo pripažintas 1985 m. Žalia šviesa simbolizuoja saugumą ir, kaip ir šviesoforo signalas, tarsi sako „Eik“.

Asklepijaus lazda

Asklepijaus lazda - simbolis, susijęs su medicina ir sveikatos apsauga. Apolono ir princesės Koronidės sūnus Asklepijus (Eskulapas) buvo pusdievis, medicinos globėjas. Jam buvo priskiriamas gebėjimas gydyti ir net prikelti mirusiuosius. Apie Asklepijaus lazdą yra apsivijusi gyvatė, nes senovės graikai gyvates laikė šventais gyvūnais ir naudojo jas gydymo ritualuose.

Kūjis ir pjautuvas

Tai žinomiausias sovietų valdžios simbolis. Jo reikšmė - darbininkų ir valstiečių sąjunga: kūjis yra tradicinis proletariato simbolis, o pjautuvas - valstietijos. Europos religinėje simbolikoje kūjis asocijuojasi su agresyvia vyriška jėga, o pjautuvas - su mirtimi.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (2)

 • .. 2017 spalio mėn. 20 d. 22:11:12

  Islamo simbolis ne vienas pusmėnulis, bet su žvaigžde.

 • Suvalkiotas 2017 spalio mėn. 20 d. 13:12:21

  Panele Milda, ar būtina atiduoti duoklę šiuo metu Lietuvoje
  vyraujančiai ideologijai, kad viskas, kas daugmaž susiję su buvusia TSRS
  TSKP, būtų blogis? Kodėl Jūs plaktuką /kūjį/ asocijuojate su
  "agresyvia vyriška jėga"? Juk tai paprastas kasdieninis parankinis darbo
  įrankis, be kurio negalima apsieiti buityje, darbe. Tai kur čia agresija?
  Ar kalant vinį į sieną? Manau, kad peilis agresyvesnis įrankis.
  Rašote, kad pjautuvas susijęs su mirtimi, o aš sakyčiau atvirkščiai -
  su gyvenimu, nes senovėje visos grūdinės kultūros /duonos pagrindas/,
  kai nebuvo nei kombainų, nei paprastų dalgių , būdavo pjaunamos
  pjautuvais. Javai tuo metu jau būna subrendę ir "negyvi". Tai kur,
  mergele, tu matai mirtį? Manau, kad mirties simboliu galėtų būti
  šautuvas, bet tik ne pjautuvas. Būtų geriau, kad panelė rašytoja
  reikštų nepriklausomas savo mintis be ideologinio kvapo.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSISPRENDĖ: prezidento posto 2019 m. sieksiantis diplomatas Vygaudas Ušackas skelbia dalyvausiantis TS-LKD organizuojamuose pirminiuose rinkimuose; šį sprendimą politikas pranešė iš karto po to, kai apie savo dalyvavimą prezidento rinkimuose patvirtino Seimo narė Ingrida Šimonytė, o ekonomistas Gitanas Nausėda paskelbė, kad prezidento rinkimuose dalyvaus kaip nepriklausomas kandidatas.
 • REAKCIJA: Mianmaro ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas Minas Aungas Hlaingas pareiškė, kad Jungtinės Tautos neturi teisės kištis į šalies vidaus reikalus; taip jis reagavo į JT kaltinimus, kad Rachinų valstijoje vykdomas musulmonų rohinjų genocidas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Sveikata Grožis