respublika.lt

2018 liepos 21, šeštadienis

Pinigai net skausmą malšinanuotraukos (8)

2017 liepos mėn. 15 d. 08:59:52
Milda KUNSKAITĖ

Manote, kad turtuoliai skiriasi nuo vargšų tik pajamų dydžiu? Labai apsirinkate. Mokslininkai tvirtina, kad turtinė padėtis daro įtaką ne tik pasaulėjautai, bet net keičia žmogaus fiziologines savybes. Pavyzdžiui, socialiniais laiptais kopiant aukštyn... mažėja jautrumas fiziniam skausmui! Skamba ganėtinai keistai, nes elito atstovus mes paprastai vertiname kaip lepius žmones, o paprastų profesijų atstovai kartais atrodo kaip bejausmiai, netašyti stuobriai. Bet psichologų grupė iš Virdžinijos universiteto (JAV) tikina, kad iš tiesų viskas yra gerokai sudėtingiau negu mūsų galvose įstrigusi schema.


Prikimšta piniginė - vietoj nuskausminamųjų

Postūmį tyrinėjimui davė pasaulinė 2008 m. ekonomikos krizė. Amerikai tai buvo nepaprastai skausmingas išbandymas, prilygstantis XX a. 4-ojo dešimtmečio Didžiajai depresijai. Psichologai darė prielaidą, kad stresas, nerimas, netikrumas dėl rytdienos turėjo atsiliepti žmonių fizinei savijautai. Jie panagrinėjo 2008 m. vartojimo paklausos tyrimų duomenis, aprėpiančius įspūdingą auditoriją - 33 720 žmonių. Mokslininkus domino nuskausminamųjų pirkimo statistika. Išryškėjo įdomi ypatybė: šeimos, kuriose be darbo liko abu sutuoktiniai, analgetikų pirkdavo 20 proc. daugiau negu tos, kuriose dirbo bent vienas iš dviejų suaugusiųjų. Tai rodo, kad nepasitikėjimas savimi, finansinis nestabilumas gali sukelti fizines kančias, aiškina specialistai.

Mokslininkai atliko iš viso 6 skirtingus tyrimus. Tarp jų buvo banalios interneto apklausos, kai dalyviai buvo prašomi prisiminti, ar dažnai jausdavo fizinį skausmą užklupus piniginiams sunkumams ir kada jausdavo skausmą sėkmingais gyvenimo laikotarpiais (sunkmečiu žmonės prisimindavo apie ligas dvigubai dažniau). Bet buvo atliekama ir įdomesnių eksperimentų. Pavyzdžiui, kartą studentai buvo suskirstyti į dvi grupes. Vieniems buvo pasakojama, kokie sunkumai jų laukia darbo rinkoje baigus studijas. Kitiems jų ateitis buvo piešiama rožinėmis spalvomis. O paskui studentams buvo pasiūlyta dalyvauti varžybose: kas ilgiau išlaikys ranką lediniame vandenyje. Studentų, prigąsdintų nedarbo baisybėmis, jautrumas skausmui padidėjo ir jie anksčiau iškrito iš žaidimo. O tie, kam gyvenimas buvo nupieštas kaip virtinė laukiančių pergalių ir triumfo, ištverme lengvai pranoko „bėdžius“.

Psichologai mano, kad finansinė gerovė nėra grynai ekonominė sąvoka. Ji yra susijusi su asmeniniu saugumu. Prasta turtinė padėtis sukelia nesaugumo jausmą, žmonės nebepajėgia kontroliuoti savo gyvenimo. Jie patiria stresą ir nerimą, o kadangi čia veikia tie patys neuronų mechanizmai, kurie yra susiję su fiziniu skausmu, nieko keista, kad vargšai bėga į vaistinę nuskausminamųjų.

„Twitter“ - geriausia mokesčių deklaracija

Jūsų profilis socialiniame tinkle gali viską papasakoti apie jūsų pajamas - tokią išvadą daro lingvistas Danielis Preotik-Pjietras (Daniel Preotiuc-Pietro) iš Pensilvanijos universiteto. Naudodamasis kompiuterine programa jis išanalizavo 10 mln. pranešimų, kuriuos savo paskyrose paskelbė 5191 „Twitter“ naudotojas. Mėgėjai keistis trumpais pranešimais buvo suskirstyti į kelias grupes pagal amžių, išsilavinimą, etninę priklausomybę, tikybą ir socialinę padėtį. Paskui kiekvienai grupei buvo priskirti raktiniai žodžiai, apibūdinantys jos narius (žodžių buvo nedaug - pranešimo dydis negali viršyti 140 ženklų), ir suskaičiuotas jų vartojimo dažnumas. Gauti įdomūs duomenys vaizdžiai iliustruoja, kuo turtingieji skiriasi nuo vargšų:

Pasiturintys piliečiai

 vyraujančios emocijos: baimė ir pasipiktinimas;

aptarinėja politines ir ekonomines problemas, nekomercinių organizacijų veiklą. Daugiausia išsako savo mintis, ignoruoja populiarius tinklo anekdotus;

socialiniais tinklais naudojasi profesiniais tikslais arba informacijai paskleisti. Turi daug draugų.

Žmonės, gaunantys mažas pajamas

vyraujančios emocijos - apsimestinis optimizmas, linksmumas. Dažnai vartoja necenzūrinę leksiką;

daugiausia aptarinėja asmenines temas (pavyzdžiui, kaip numesti svorio arba gražiai atrodyti) arba kokias nors gyvenimiškas istorijas. Dažnai dalijasi tinkle klaidžiojančiais didžiųjų žmonių aforizmais, išmintingomis sentencijomis, šmaikščiais pasakojimais;

socialinį tinklą naudoja asmeniniam bendravimui su pažįstamais. Turi nedaug draugų.

Kietaširdiškumas - gyvenimo norma

O štai neurobiologas iš Arizonos universiteto Maiklas Varnumas (Michael Varnum) nustatė, kad turtingi žmonės pasižymi tokia nesimpatiška savybe kaip kietaširdiškumas. Jis nustatė, kad nepaisant aukšto išsilavinimo lygio ir kultūros piniguočiai mažiau sugeba užjausti kenčiančius žmones.

M.Varnumas atliko įdomų eksperimentą. Jis surinko įvairiaspalvę savanorių grupę iš visuomenės elito ir apačių atstovų. Dalyviams teko atlikti sudėtingą vizualinį testą, tuo pačiu metu darant galvos smegenų encefalogramą. M.Varnumo visai nedomino testo, kurį atliekant reikėjo atpažinti ir sugrupuoti šimtus nuotraukų, rezultatai. Šis testas nukreipė dėmesį nuo svarbiausio: gretimame ekrane vis pasirodydavo žmonių iškreiptais iš skausmo veidais atvaizdai, ir encefalograma turėjo užfiksuoti, kaip savanorių smegenys reaguoja į kito žmogaus skausmą.

„Mes nustatėme, kad aukštesnio socialinio ir ekonominio statuso atstovų nervų sistema į pašalinių kentėjimus reaguoja nežymiai“, - tvirtina M.Varnumas. Pasiturintys žmonės dėmesį sutelkia į savo jausmus ir išgyvenimus, todėl yra mažiau dėmesingi aplinkiniams. Gali būti, jog užuojautos praradimas yra susijęs su tuo, kad sėkmės lydimas žmogus iš prigimties yra egocentriškas. Juk gyvenimo pergales jis sieja su individualiais laimėjimais. Tačiau visuomeninė padėtis grafui L.Tolstojui netrukdė atsisakyti įsigalėjusių papročių ir taisyklių, kurių laikėsi jo socialinio rato žmonės, ir arti žemę kartu su savo valstiečiais. Vadinasi, nereikia slėptis už savo socialinės kilmės. Ne tik ji diktuoja mums įpročius, bet ir asmeninės savybės.

Milijardierių įpročiai

Brauno universiteto (JAV) specialistai tyrinėjo „princų ir elgetų“ įpročius ir nustatė tokius dėsningumus:

81 proc. turtingų žmonių sudaro reikalų, kuriuos reikia sutvarkyti tą dieną, sąrašą. Planavimu užsiima tik 9 proc. vargšų.

88 proc. turtuolių kasdien daugiau kaip po pusvalandį skaito grožinę literatūrą. Tarp vargšų skaitymo mėgėjų - 2 proc.

Daugiau kaip 75 proc. neturtingųjų reguliariai žiūri realybės šou. Tarp turtuolių - 5 proc. tokių reginių mėgėjų.

Apie 86 proc. turtingųjų užsiima savišvieta. Papildomai mokosi 5 proc. vargšų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (8)

 • Dainius V. 2017 liepos mėn. 19 d. 14:37:18

  Norėjau parašyti savo nuomonę,tačiau Mantas veik taip pat
  išsireiškė,todėl jo nedubliuosiu.Ir labai džiugu,kad kažkur čia,ant
  Lietuvėlės žemelės gyvena tokios moterys kaip AlDONA,SANDRA,RIMA... :
  kol tokios moterys yra,tol lietuvių tauta nedings iš pasaulio
  žemėlapių.Ačiū Jums.

 • Rima 2017 liepos mėn. 16 d. 21:53:48

  Esminis skirtumas tarp turtingo ir varkso isryskeja mirties momentu
  ,varksas mirsta linksmai nes neturi daug pinigu ,o turtingas mirsta
  kanciose nes reikia svetimiems pinigus palikti.

 • Elvyra 2017 liepos mėn. 16 d. 20:06:14

  Ačiū, Milda. Bet ne ,,net skausmą malšina", o tiesiai be ,,net", -
  skausmą malšina ar dar tiesiau, - naikina.

 • Mantas 2017 liepos mėn. 16 d. 14:04:59

  Kai kuriuos žmones pinigai daro laimingus, kai kurių - ne. Viskas
  priklauso nuo žmonių vertybių ir požiūrio į gyvenimą. Pinigai yra
  įrankis tam tikriems tikslams pasiekti. Žinoma, pinigai suteikia laimės,
  tai ir kelionės, šeimai nupirkti dalykai. Manau, Lietuvoje pragyvenimui
  užtektų 1000 eurų, bet norint daugiau dalykų savo gyvenime reikia
  daugiau.

 • dovile 2017 liepos mėn. 16 d. 11:15:21

  Žmonės ir keliauja, tam reikia pinigų, pasauliui pamatyti reikia
  pinigų. Turint pinigų daug ką galima nuveikti. Manau, per mėnesį
  žmogui reikia 2500 eurų.

 • sandra 2017 liepos mėn. 16 d. 08:18:37

  Pinigai žmonių nedaro laimingų, žinoma, jų reikia turėti savo
  poreikiams patenkinti. Pinigų nereikia turėti daug, nes jie laimės
  neatneš. Laimę atneša šeima.

 • ALDONA 2017 liepos mėn. 15 d. 21:36:45

  Pinigų reikia tiek, kiek reikia gyvenimui. Tačiau pinigai žmonių
  laimingų nepadaro. Žmones laimingus daro tarpusavio santykiai, šeima,
  aplinka, mėgstamas darbas. Pastebiu, kad žmonės dabar per daug
  susikoncentravę į pinigus.

 • Laura 2017 liepos mėn. 15 d. 21:05:05

  Už pinigus galima daug ką padaryti, daug ką įsigyti, daug keliauti, be
  pinigų žmogus negali savęs realizuoti. Tačiau bent jau man daug
  nereikia, užtektų 500 eurų per mėnesį.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRALAIMĖJO: Kanadoje vykstančio Teniso profesionalų asociacijos „Challenger“ serijos turnyro „Banqueqe Nationale de Gatineu“ dvejetų varžybų pusfinalyje penktadienį lietuvis Laurynas Grigelis ir Edanas Leshemas iš Izraelio 4:6, 5:7 pralaimėjo amerikiečiams Robertu Galloway'ui ir Bradley Klahnui.
 • ČEMPIONATAS: Trakuose prasidėjo tris dienas vyksiantis Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas; jame kovojama ne tik dėl Lietuvos čempionų titulų, bet ir dėl kelialapių į pasaulio čempionatą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +18 C

 

   +16 +17 C

  +23  +27 C

   +22  +26 C

 

   +22  +27 C

    0-3 m/s

  0-4 m/s

 

    0-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018