Monai Lizai - ligų komplektasnuotraukos (3)

2018 rugsėjo mėn. 07 d. 08:08:11 Perskaitė 1112

Harvardo (JAV) klinikų ir tarpdisciplininio centro specialistai ir Kalifornijos universiteto (Santa Barbara, JAV) mokslininkai teigia įminę Monos Lizos šypsenos paslaptį. Pasak jų, Leonardo da Vinčio (Leonard da Vinci) moteris sirgo hipoterioze. Ja susergama susilpnėjus skydliaukės funkcijai ir organizmui gaunant per mažai skydliaukės hormonų.

 

Garsiojoje menininko drobėje vaizduojama Liza Gerardini (1479 - 1542/51), kuri, pasak mokslininkų, niekuo nesiskiria nuo Renesanso laikų moterų, sirgusių hipoterioze.

Taip pat specialistai atkreipia dėmesį į ištinusius Monos Lizos riešus, gelsvoką odos atspalvį, antakių ir blakstienų nebuvimą bei retokus plaukus. Visa tai taip pat yra minėtos ligos požymiai.

Dar vienas šios hipotezės argumentas yra tas, kad ši liga moterims dažniausiai pasireiškia po nėštumo. Primename, kad Monos Lizos vyras, pirklys Frančeskas del Džokondas (Francesco del Giocondo) kaip tik ir užsakė žmonos portretą sūnaus gimimo proga.

Kita vertus, specialistai sutinka, kad keistoka moters šypsena gali būti ir da Vinčio meninės išraiškos forma, nes nustatyti tikslią diagnozę pagal portretą gana sudėtinga.

Mokslininkai dažnai linkę „pripaišyti“ Monai Lizai ligų. Pernai buvo pasklidusi hipotezė, kad moteris sirgo sifiliu. Esą rastas įrašas, kad ji pirko sraigių vandens - tuo metu jis buvo laikomas vaistu nuo lytiniu būdu plintančių ligų. Visgi įrašas buvo padarytas praėjus daugiau nei dešimtmečiui po to, kai ji pozavo Leonardui da Vinčiui.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net