respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Mokslininkai identifikavo emigruojančiųjų iš Lietuvos tipusnuotraukos (14)

2018 birželio mėn. 21 d. 11:47:44
Ieva Urbonaitė-Vainienė, Elta

Emigraciją lemia ne viena priežastis, o jų kompleksas, teigia Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai, ketvirtadienį demografijos forume pristatę drauge su visuomenės nuomonės tyrimų bendrove „Vilmorus“ atliktą migracijos priežasčių tyrimą.

 

Tyrėjai siekė ne tik išsiaiškinti išvykimo iš Lietuvos priežastis, emocinę jų būseną, bet ir identifikuoti emigruojančiųjų tipus.

Paaiškėjo, kad Lietuvos gyventojų apsisprendimą išvykti iš šalies lemia priežasčių kompleksas. Kiekviena iš grupių, pasižymėdama skirtingais savitumais, akcentavo skirtingas išvykimo priežastis ir aplinkybes.

Ekonominės priežastys - tik viena iš sudėtingo komplekso dedamųjų. Prie noro emigruoti ir sprendimo išvykti prisideda prasta sociopsichologinė žmonių būsena.

Kaip pastebi VDU Lietuvių išeivijos instituto atstovė Ilona Strumickienė, nostalgija Lietuvai, pozityvus dvigubos pilietybės vertinimas ir netgi dalies respondentų nusiteikimas grįžti į Lietuvą bei prisidėti prie jos gerovės kūrimo sudaro prielaidas manyti, kad tarp emigracijoje gyvenančių Lietuvos piliečių yra reemigracijos potencialo, kurį sustiprintų realūs pokyčiai Lietuvoje.

Kaip skelbė ELTA, Seimui priėmus demografijos strategiją, parengtos konkrečios priemonės, kurios pasitarnautų iš emigracijos grįžtantiems Lietuvos gyventojams.

Vienas iš siūlymų - suteikti galimybę užsienyje gyvenančių šeimų ikimokyklinio amžiaus vaikams vasarą laikinai lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigas Lietuvoje.

Kaip teigia siūlymo autoriai, užsienio lietuvių vaikai dažnai vasaras leidžia Lietuvoje. Ir jeigu priešmokyklinukai galėtų vasarą lankyti darželius, tai padėtų jiems integruotis į bendruomenę, susipažinti su Lietuvos kultūra, tradicijomis, papročiais.

Kad „Demografijos, migracijos ir integracijos 2018-2030 m. ir strategijos“ plane numatyta priemonė veiktų, reiktų pakeisti dabartinę tvarką, sumažinti teisinius ir kitus apribojimus, skleisti informaciją apie galimybę.

Grįžtančiųjų į Lietuvą integracijai taip pat pasitarnautų antrasis mokytojas klasėse ar priešmokyklinukų grupėse, kurias lanko iš užsienio grįžę Lietuvos piliečių vaikai.

Strategijos priemonių plano rengėjai pripažįsta, kad Lietuvos, ypač regionų, švietimo įstaigose labai trūksta specialistų, padedančių grįžusiam užsienio lietuvių vaikui integruotis ir gebančių bendrauti užsienio kalba. Įgyvendinant įdarbinus antrąjį mokytoją būtų gerinama situacija vaikams, susiduriantiems su mokymosi sunkumais dėl kultūrinių ar kalbinių skirtumų.

Taip pat siūloma nustatyti prievolę kiekvienoje mokykloje, kurioje mokosi grįžęs iš užsienio mokinys, suteikti jam pagalbą nuo pirmos dienos - steigti išlyginamąsias klases arba rengti individualias išlyginamąsias pamokas.

„Siekiant sėkmingesnės į Lietuvą atvykusių vaikų integracijos mokyklose, bus teikiama būtina ir mokinio individualius poreikius atitinkanti pagalba. Ji apims parengiamąją veiklą prieš vaikui atvykstant (jei įmanoma), poreikių nustatymą, ugdymo ir mokymosi pagalbos organizavimą atvykusiam vaikui, bendradarbiaujant su jo tėvais ir vietos bendruomene. Bus parengti ir įgyvendinti specialūs atvykusių ir grįžusių vaikų ugdymo organizavimo modeliai, metodinė ir mokymo medžiaga“, - rašoma strategijos įgyvendinimo priemonių plane.

ELTA primena, kad preliminarų Demografijos, migracijos ir integracijos 2018-2030 metų strategijos įgyvendinimo planą rengė valstybės institucijos ir nevyriausybinės organizacijos.

Savo idėjas piliečiai galėjo pateikti balandžio-gegužės mėnesiais, viešojoje konsultacijoje užpildydami anketą E.pilietis portale. Jos rezultatai paskelbti Lietuvos demografijos forume „Ar vėl tapsime 3 milijonų šalimi?”, kuris Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre Vilniuje vyks iki ketvirtadienio vakaro.

Forumas skirtas su visuomene aptarti situaciją bei dar kartą pakviesti diskusijų, po kurių bus atnaujinamas Vyriausybės parengtas priemonių planas Demografijos, migracijos ir integracijos strategijai įgyvendinti.

Mokslininkai klausė žmonių, kokie labiausiai taisytini dalykai Lietuvoje. Dažniausiai minėti - korupcijos dydis, ekonominė nelygybė, nepagarba eiliniam žmogui, verslininkų gobšumas ir kiti.

Tyrimas parodė, kad tik trečdalis apklaustų emigrantų galėjo sau leisti neblogai gyventi Lietuvoje. Net apie 7 proc. išvykusiųjų sakė, kad galėjo sau viską leisti. Per 13 proc. respondentų pripažino, kad jiems stigo pinigų net maistui, beveik trečdalis nurodė, kad buvo sunku įsigyti tokį stambesnį pirkinį kaip televizorius, šaldytuvas.

Nuosavą būstą iš respondentų turėjo maždaug ketvirtadalis apklaustųjų.

Kaip nusprendę išvykti jautėsi gyvendami Lietuvoje? Per trečdalis jautėsi nelaimingi Lietuvoje, net per 56 proc. jautėsi nereikalingi gimtinėje.

Paaiškėjo, kad prasta sociopsichologinė jausena labai susijusi su darbo santykiais. Nepagarba, neįvertinamas, nejautrumas darbuotojo asmeninėms problemoms ir kitos, kurias dažniausiai minėjo išvykusieji iš Lietuvos.

Dažniausiai minimos emigracijos priežastys, pagal kurias respondentai buvo suskirstyti į tris tipus, - trys: užsidirbti, išbandyti save, pabėgti nuo lietuviško valdymo.

Įdomu tai, kad spontaniškai, impulsyviai išvykti nusprendė kiek daugiau kaip penktadalis visų apklaustųjų, kiti tokį sprendimą priėmė pasvėrę „už“ ir „prieš“.

Emigrantų tipui „išbandyti save“ labiau priskiriamos moterys nei vyrai, jaunesni respondentai, žmonės su aukštuoju išsilavinimu, pagal veiklos sritį kvalifikuoti darbuotojai, turintys stiprų saviraiškos tikslą. Jų išvykimą dažnai lėmė įdomesnio darbo paieškos. Tai globalios pasaulėžiūros žmonės, gerai integravęsi savo šalyje, turintys stiprius ryšius su Lietuva ir nejaučiantys priešiškumo jai.

Gausiausias tipas - ekonominiai migrantai, kurį sudaro net 56,7 proc. visų emigrantų. Įdomu tai, kad jie išvykę nesiliauja domėtis, kas vyksta jų gimtojoje vietoje, remiasi lietuviškomis žiniasklaidos priemonėmis, tačiau nepasižymi solidarumu Lietuvai. Didžiausia problema šio tipo emigrantai laiko ekonominę nelygybę.

Ekonominiai emigrantai jaučiasi labiausiai laimingi emigracijoje.

Tyrėjams viena įdomiausių grupių - per 20 proc. siekiančiųjų pabėgti nuo lietuviško valdymo. Šioje grupėje daugiau vyrų, bet yra ir moterų, brandūs ir vyresnio amžiaus žmonės, bet yra ir jaunų. Tai kvalifikuoti darbininkai, aukščiausio bei vidutinio lygio darbuotojai, kurie jaučia stiprią opoziciją Lietuvai, jiems labiausiai užkliūva valstybės administravimo ir ekonominiai aspektai. Šio tipo emigrantai akcentuoja nepagarbą žmogui ir geriausiai jaučiasi emigracijoje.

18 metų ir vyresni Lietuvos emigrantai, ne trumpiau kaip 6 mėnesius gyvenantys trijuose Europos regionuose - Skandinavijoje (500), Didžiojoje Britanijoje (500) ir Ispanijoje (500), buvo apklausti sausio 19 - vasario 10 dieną.

Tyrimą užsakė ir finansavo Vyriausybės kanceliarija, Užsienio reikalų ministerija, VDU, jį atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Vilmorus“.

 

Pirmą kartą per dešimtmetį daugiau žmonių atvyko nei išvyko iš Lietuvos

sudėtinga. „Tačiau vilties teikia, kad paskutiniai penki mėnesiai daug geresni nei ankstesniais metais. Pirmą kartą per paskutinį dešimtmetį šią gegužę mes turime teigiamą balansą - daugiau žmonių atvyko nei išvyko“, - ketvirtadienį demografijos forume sakė D. Matulionis.

Pasak Vyriausybės atstovo, Demografijos strategijos akcentas - veiksmų planas, kurio vienas iš tikslų - sustiprinti šeimas. „Tai turės teigiamos įtakos reemigracijai. Taip pat turėtume atsisukti veidu į išvykstantį žmogų, suteikti grįžtantiems kuo geresnes sąlygas tėvynėje, pasirūpinti, kad senjorai kuo ilgiau gyventų sveikai ir ilgiau išliktų darbo rinkoje“, - sakė D. Matulionis.

Kaip spaudos konferencijoje pabrėžė Vyriausybės kanclerio pavaduotojas, pagrindiniai akcentai - trys. Šeimai palankios aplinkos priemonių įgyvendinimo tikslas - gimstamumo išlaikymas ir didinimas, darbo ir šeimos pareigų derinimas, šeimos instituto stiprinimas.

Vyresnio amžiaus žmonių integracija nukreipta į ilgesnį sveiką gyvenimą, ilgesnį dalyvavimą darbo rinkoje. Taip pat siekiama subalansuoti migracijos srautą ir taip mažinti emigraciją, skatinti pasilikti gyventi šalyje, skatinti grįžtamąją migraciją ir subalansuoti trečiųjų šalių piliečių imigraciją.

„Sulaukėme apie 200 konkrečių pasiūlymų, kurie yra apibendrinami. Atsižvelgiant į tai demografijos priemonių plane nurodytas priemones reitinguosime pagal tai, kaip jas palaiko nevyriausybinės organizacijos ir piliečiai. Tačiau ir jie patys pasiūlė labai gerų idėjų“, - sakė Vyriausybės atstovas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (14)

 • ugnis 2018 birželio mėn. 24 d. 08:41:26

  saule teisi

 • cia tai bent 2018 birželio mėn. 23 d. 17:41:18

  Tam reikia mokslininku? Tam reikia islaidauti? Kiekvienas praeivis pasakys
  'kodel'. Be mokslininku studiju pasakysiu vienu trumpu sakiniu ir veltui
  'kodel' zmones isvaziuoja: isgyventi ir gyventi,kad uzsidirbtu pensijas,
  nezeminancias zmogaus oruma.

 • Žinau tiksliai,kad mokslininkų 2018 birželio mėn. 23 d. 09:47:19

  paskaičiavimai nuo politikų skiriasi,net iki 300 kartų ir nulėmė,kad
  žmonės yra priversti emigruoti,o kodėl šitaip daro politikai,galime,
  tik spėlioti.Politikai mato,tik save,o mokslininkai valstybę,todėl
  procesas vyksta neišvengiamai,o ES parama panaudojama žmonių skurdinimui
  ir neūkiškumui toleruoti kaime.Mokame į ES,kad padidintu paramą
  kaimui,bet panaudojame kenkimui ir vertingų pastatų nugriovimui.

 • Kam tas babkiu metymas i bala? 2018 birželio mėn. 22 d. 17:43:41

  Uztenka REALIAI pasodinti koki Mocku, Landzbergiu klana, ir viskas automatu
  stosis i savi vietas. Nebereiks nei integruotu klasiu, mokytoju-
  pagalbininku ir pan. Nes istatyme baze marytes teritorijoje kaip ir
  nepriekaistinga. Bet kas jos laikosi? Taip kad Tautai pademonstravus, kad
  pries istatyma lygus VISI, reemigracija vyktu sklandziai, masiskai, be
  papildomu finansiniu idejimu.

 • saule 2018 birželio mėn. 22 d. 13:46:10

  Kazkodel nutyleta, kad salis - buferine zona... jei bus kariniai veiksmai,
  tai jie bus cia. Neatsakinga cia auginti vaikus, anukus...
  Salis tinka tik patrijotams ir idijotams.
  Gal siusti delegacija pas vladimira?

 • darbas 2018 birželio mėn. 22 d. 13:40:44

  Cia tikrai nereikia mokslininku plepalu... verciau eitu gyventi i kaimus ir
  eitu dirbti tikrus darbus!

 • Beda 2018 birželio mėn. 22 d. 12:49:41

  kad si skyle - gili-juoda ir amzina.Isvaikyti.isvogti,praskolinti ir
  palukanu kontorose uzstatyti Benjamino Korduso tipo ukiai ilgai
  netempia.Kazkas juos uzprotestuoja lyg nesvarius ir bevercius vekselius iki
  jie pasiekia nuline reiksme.....Ju niekas ir negina nes melas ir vagystes
  dasieda iki gyvo kaulo...

 • ats 2018 birželio mėn. 22 d. 09:36:09

  jau ir mokslininkai nusisneka,tai kas beliko is lietuvos. 0

 • Efektyvus metodas 2018 birželio mėn. 22 d. 08:03:18

  Galima panaudoti bolševikinę patirtį. Uždrauskite emigrantams grįžti
  į Lietuvą. Antai tremtiniai, Chruščiovo atlaisvinti, patys veržėsi ir
  sugrįžo, nors Lietuvoje jiems buvo neleidžiama gyventi. Rusiškai
  kalbantys jų vaikai kaipmat patys integravosi ir mokėsi penketais
  (dabartiniai reformuoti į 10) , be papildomų mokytojų. Nors Lietuvoje
  buvo ta pati TSRS (dabar ES)

 • emigravęs 2018 birželio mėn. 21 d. 16:38:42

  Valstiečiai, sutvarkykit Vitą Vasiliauską su jo globojamais kred. unijų
  banditais, grybės valdomą teisėtvarką ir grįžtančių bus dar daugiau

 • puškinas 2018 birželio mėn. 21 d. 15:58:57

  man idomu ar mockus priklause kgb?

 • taigi, 2018 birželio mėn. 21 d. 15:56:29

  Stambūs krautuvininkai iš raidės M,sumazino darbuotojų
  skaičių,nuėmė net valytojas,dirbi slenkančiu grafiku,per šventes,o
  atlyginimas tas pats. Išvažiuoju emigruoju,lai patys aria už480
  euru.dejau ant ju.

 • Ne priežastys nulėmė,o 2018 birželio mėn. 21 d. 15:26:37

  įstatimai,kai už tą patį konkretu darbą pradėjo mokėti,net 10 kartų
  mažiau čia Lietuvoje ,nei užsieniečiui žmonės emigravo ten,kur tokių
  įstatimų nėra.

 • senis 2018 birželio mėn. 21 d. 13:05:16

  Vilmorus, tai baltos, girtos kumeles sapnas. Po 1990 metu, is buvusiu TSRS
  respubliku, i supuvusius vakarus bego mazdaug vienodas procentas darbingu
  zmoniu. Dabar i Estija, Latvija tie zmones pradejo grizti, o i Lietuva
  negrizta. Kodel? Todel, kad Estija ir Latvija sugebejo sukurti savo
  Valstybes, o Lietuva, kaip valde nuo 1940 metu LKP, taip valdo ir dabar.
  Visas vietas Lietuvos administracijoje uzima uzsislaptine Kremliaus
  kgbistai. Savo Valstybes lietuviai kurti irnepabande, nuskubejo vogti.
  Kgbistai sukure lageri, is kurio galima pabegti, bet grizti gali tik
  durnius, mazochistas.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis