respublika.lt

Leiskimės į paieškas: lobiai, kuriuos dar reikia atrastinuotraukos

2019 kovo mėn. 23 d. 07:29:10
Milda KUNSKAITĖ

Kas žino, kam galų gale tai pavyks padaryti - praturtėti ir visuomenei grąžinti prarastas vertybes? Reikia tik įsigilinti į istoriją, nustatyti, kur reikia ieškoti, ir - į kelią.

 

Reinoldso gaujos prisiplėštas turtas

Kas būtent gaują sudarė, istorikai tiksliai nežino. Vieni mano, kad tai buvo grupė kareivių, kovojusių už Konfederacijos idealus, o kiti - kad tai buvo nusikaltėlių gauja, norėjusi praturtėti. Tie žmonės 1864 m. apiplėšė daugybę diližanų Kolorado valstijos teritorijoje, o grobį paslėpė. Prieš išleisdamas paskutinį kvapą, gaujos vadas Džonas Reinoldsas papasakojo partneriui Albertui Braunui, kur rasti apleistą šachtą, kurioje paslėpė auksą. Instrukcija buvo gana aiški, bet į visą šį reikalą įsikišo gamta, pakeitusi vietovę. Lobių ieškotojai bandė rasti auksą, kai kurias gaires aptiko, bet lobis vis dar yra ten, kur jį paslėpė gauja.

Aukso luitai Mičigano ežere

Buvęs Haklio Nacionalinio banko viceprezidentas Džordžas Aleksandras Ebotas tvirtino, kad Mičigano ežero dugne guli daugybė aukso luitų. Pasak jo, apie 1895 metus ežeru plaukė keltas su auksu. Kilus didelei audrai, vienas konteineris iškrito. 1921 m., prieš mirtį, bankininkas papasakojo apie lobį švyturio sargui, šis perpasakojo dar kažkam ir taip žinia pasklido plačiau. Dabar šią istoriją prisiminė nardytojai Kevinas Dikstras (Kevin Dykstra) ir Frederikas Monro (Frederick Monroe). Jie spėja, kad auksą pavogė Dž.Eboto žentas, konfederatų generolas. Istorikai, tyrinėjantys šį laikotarpį, šia versija abejoja. O jeigu taip, dar yra šansų rasti aukso luitus Mičigano ežero dugne.

Slaptaviečių sąrašas iš „Varinio ritinio“

Praėjusio amžiaus viduryje buvo rasta apie tūkstantį senovinių žydiškų tekstų, pavadintų „Negyvosios jūros ritiniais“ arba „Kumrano rankraščiais“. Lobių ieškotojams įdomiausias yra „Varinis ritinys“ (3Q15), surašytas ant plonų metalo lakštų. Jame yra sąrašas 64 vietų, kuriose saugomas auksas, sidabras ir brangieji akmenys, kurių vertė būtų matuojama milijardais dolerių. Kol kas nė vienas lobis nerastas. Paieškas apsunkina pernelyg neaiškūs orientyrai, pavyzdžiui, nurodymas, kad lobis guli „lovyje talpyklos dugne“. Praėjus daugybei metų, pagal juos bandyti rasti vertybes - beviltiška. Yra tikimybė, kad brangenybes iš slaptaviečių pasiėmė romėnai arba žydai, pastarieji galėjo jas panaudoti miestui atstatyti. Pagal kitą teoriją, brangenybės atiteko tamplieriams pirmojo kryžiaus žygio metu. O pati pesimistiškiausia teorija - lobio niekada nebuvo, o sąrašas yra apgaulė.

Inkų auksas Ljanganate

1532 m. ispanas konkistadoras Fransiskas Pisaras, surengęs pasalą Kachamarkoje, paėmė į nelaisvę inkų valdovą Atahualpą. Jis sutiko grąžinti imperatorių, bet tik už įspūdingą išpirką, kurią pasiūlė pats Atahualpa. Inkams reikėjo auksu užpildyti patalpą, kuri dabar yra žinoma kaip „Išpirkos kambarys“. Konkistadoras sutiko su sąlyga, žmonės pradėjo rinkti brangenybes. Tačiau paskui F.Pisaras nusprendė, kad palikęs imperatorių gyvą, pats atsidurs pavojuje. Inkai sužinojo apie Atahualpos mirtį ir auksą paslėpė oloje, kuri yra Ljanganato kalnagūbryje dabartinio Ekvadoro teritorijoje. Aukso ieškotojai bandė rasti inkų auksą, bet jų pastangos buvo tuščios. Yra tikimybė, kad per žemės drebėjimą ola buvo užversta, todėl lobio ieškoti jau nėra prasmės.

Laivo „Esperanza“ lobis

Palmyros atole, esančiame Ramiajame vandenyne, gali būti paslėptas piratų lobis, čia gulintis nuo 1816 m., kai ispanų laivas „Esperanza“, iš Peru gabenęs auksą, sidabrą, brangakmenius, bandė pasiekti Antilų salas. Per audrą jis neteko stiebo ir virto lengvu grobiu piratams. Tie laivą užpuolė, apiplėšė ir paskandino. Bet po to ir piratams nepasisekė: jų laivas taip pat pateko į audrą, sudužo į koralų rifą, juosiantį Palmyros atolą. Piratai sugebėjo išgelbėti brangenybes ir jas užkasė sausumoje. Beveik visa įgula savadarbiu plaustu išplaukė į žemyną, saloje palikusi tik 10 žmonių. Iš jų išgyveno vienintelisDžeimsas Hainsas. Jis taip pat nusigavo iki žemyno ir aprašė savo nuotykius laiškuose. Po šimto metų uosto viršininkas Viljamas Fosteris, saugojęs brangiuosius laiškus, perdavė juos laikraščiui „Honolulu Star-Bulletin“. Jie buvo publikuoti, bet lobio ir kelių piratų, taip ir likusių saloje, likimas yra nežinomas.

Pirponų ūkio lobis


Kadaise Leispiko kaime Ohajo valstijoje buvo Pirponų (Pierpont) šeimos ūkis. Jų sūnus Haris buvo bankų plėšikas ir vadovavo gaujai. Kai neplėšikaudavo, gauja paprastai gyveno ūkyje. Dėl to žmonės mano, kad didelė dalis pinigų yra užkasta arba pačiame ūkyje, arba miške netoli jo. Harį nubaudus mirties bausme, gauja iškriko, jo tėvai išsikraustė, ūkis sunyko. Čia dažnai atvykdavo norintys lengvai praturtėti, bet niekas nieko taip ir nerado.

Chano Batijaus auksiniai žirgai


Volgogrado srities Lenino rajono kurganuose yra paslėpti du iš aukso išlieti natūralaus dydžio chano Batijaus žirgai. Kadaise jie puošė Aukso Ordos sostinės Saraj Batu vartus, paskui buvo perkelti į Naująjį Sarajų (dabartinio Cariovo rajonas Volgogrado srityje). O kai Orda pralaimėjo Kulikovo mūšį ir traukėsi, žirgai buvo paslėpti.

Diližano lobis Džarbidže


Benas Kulas su dviem sėbrais 1916 m. apiplėšė diližaną netoli Džarbidžo miesto (JAV, Nevados valstija) ir nužudė vežiką. Tai buvo paskutinis diližano apiplėšimas JAV istorijoje. Ir dar tai buvo pirmas atvejis, kai nusikaltėlis buvo nuteistas, kaip įrodymu pasinaudojus pirštų atspaudais. Diližanas gabeno 4 tūkst. dolerių banknotais ir aukso monetomis, kurie taip ir nebuvo rasti. Pašto dėžė buvo rasta užkasta ant upės kranto, bet tuščia. Spėjama, kad vienas iš bendrininkų išdavė kitus. Jis galėjo grįžti, pasiimti grobį ir jį paslėpti kitur.

Viljamas Makgrou, vienas iš apiplėšimo dalyvių, atsėdėjo tik 10 mėnesių, Edas Bekas išėjo į laisvę po 6 metų, o Benas Kulas - po 28-erių. Vadeiva mirė praėjus keliems mėnesiams po paleidimo į laisvę. Jeigu jis ir žinojo, kur guli pinigai, jie iki šiol ten ir tebeguli.

Bosporo auksas

Krasnodaro krašte, Spokojnajos stanicos rajone, kažkur guli 719 auksinių ir sidabrinių dirbinių, kurių bendras svoris siekia 80 kg. 1926 m. čia buvo rasta III-V a. Bosporo karalystės, Genujos, Bizantijos ir Turkijos monetų, juvelyrinių dirbinių ir aukso plokštelių. 1941 m. lobis buvo sukrautas į lagaminą ir išsiųstas į Armavirą, norint jį išgelbėti nuo vokiečių. Bet pastatas buvo subombarduotas. Vertybes spėta išgabenti į Spokojnają ir nuo tada apie jas nieko nėra žinoma.

Nacių auksas

Antrojo pasaulinio karo metais generolas Emilis Kleinas (Emil Klein) sukaupė didžiulį turtą, kurį sudarė briliantai, auksas ir juvelyriniai dirbiniai. Jis vertinamas 62 milijardais dolerių. Turimais duomenimis trofėjai gali būti saugomi tuneliuose prie Štechovicės miesto (Čekija). Šalies Vidaus reikalų ir gynybos ministerija ieškojo lobio 8 ir 9 deš., bet nerado. Nepasisekė ir bendrovei „Omnipol“ bei lobių ieškotojui Jozefui Mužikui (Josef Mužik), kuris tuo užsiima jau 30 metų. Dabar jis dirba kartu su kitu lobių ieškotoju Helmutu Genseliu (Helmut Gaensel), buvusiu čekų žvalgybos karininku, tvirtinančiu, kad turi su lobiu susijusius dokumentus, gautus iš E.Kleino. Norėdami tęsti paieškas, avantiūristai renka pinigus kasinėjimams.

Flaglo gaujos slaptavietės

XX a. 3 deš. JAV gyvavo negailestinga gauja, kuriai vadovavo broliai Džeikas ir Ralfas Flaglai (Jake&Ralph Fleagle). Nusikaltimus ji vykdė Kanzase, Nebraskoje, Kolorade, Misūryje, Kalifornijoje. Daugiausia gauja plėšdavo lošimo namus. 1928 m. broliai su bendrininkais užpuolė Pirmąjį nacionalinį banką Lamare (Koloradas) ir ten surengė susišaudymą. Plėšikai sugebėjo pasprukti, pagrobę per 200 tūkst. dolerių. Ralfas Flaglas ir kiti bendrininkai buvo sučiupti ir pakarti 1930 m. liepą, Džeikas Flaglas žuvo tais pačiais metais per susišaudymą. Gaują buvo galima pamiršti, bet apie ją pasakojama iki šiol. Mat Ralfas mėgo slėpti grobį, užkasdamas pinigus slaptavietėse, tose valstijose, kur darbavosi. Sklido gandai, kad žmonės kai kurias slaptavietes aptikdavo. Pagal kitą versiją, pati Flaglų šeima išsikasė prisiplėštą turtą, o pagal trečią - lobiai dar laukia laimingojo, kuris juos atras.

Zigmanto Vazos lobiai

Didžiulę gurguolę su brangenybėmis Možaisko rajone žmonės paskutinį kartą matė XVII a. pradžioje. 923 vežimai buvo išsiųsti karaliui Zigmantui Vazai, bet jis jų taip ir nesulaukė. Brangenybės buvo paslėptos kažkur prie Chvorostiankos upės. Vieta lyg ir žinoma, bet vertybių (pinigų, juvelyrinių dirbinių, indų, ikonų, drabužių, karūnų) taip niekas ir nerado.

Čekisto Lionkos Pantelejevo lobis

Buvęs čekistas Lionka Pantelejevas tapo banditu ir praturtėjo NEP‘o laikais, plėšdamas naujaturčius. Jis buvo pasodintas į Krestų kalėjimą, iš kurio pabėgo - vienintelis, sugebėjęs tai padaryti. L.Pantelejevas buvo nužudytas, o jo prisiplėšti turtai taip ir liko požeminiuose Sankt Peterburgo labirintuose. Kol kas rastos tik kelios slaptavietės su instrumentais ir ginklais.

Garlaivio „Variaginas“ lobis


1906 m. spalio 7 d. Usūrio įlankoje, užplaukęs ant Rusijos ir Japonijos karo laikų minos, nuskendo garlaivis „Variaginas“. Jame buvo 60 tūkst. auksinių rublių ir dar kažkoks paslaptingas vertingas krovinys. Laivas buvo rastas 1913 m., bet trūkstant lėšų neiškeltas. Vėliau niekas ir nebandė iškelti laivo, nors krovinio vertė jau siektų 3,5 mlrd. rublių.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUŽIBĖJO: sekmadienį Norvegijoje finišavo penktasis pasaulio ralio-kroso čempionato etapas, kuriame privati lietuviška komanda „ESmotorsport-LabasGas" šiemet pirmą kartą pateko į finalą ir parodė kaip stipriai yra pasiruošusi šiam čempionatui.
  • PARDAVĖ: nuo 2019 m. pradžios Vokietijos valdžia Saudo Arabijos vadovaujamai koalicijai, kariaujančiai Jemene, pardavė ginkluotės už daugiau nei 1 mlrd. eurų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
 Folk Band

Ar valstybės lėšomis studijavę studentai turėtų atidirbti Lietuvai?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate Seime pristatytą iniciatyvą kiekvienam naujagimiui skirti kūdikio kraitelį?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +17 C

 +15 +17 C

 

 +12  +13 C

+22 +23 C

 +19 +23 C

 

 +23  +25 C

 2-3 m/s

 2-4 m/s

 

 3-4 m/s

 

USD - 1.1265 PLN - 4.2534
RUB - 72.3880 CHF - 4.2534
GBP - 0.8909 NOK - 9.7728
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis