Laivas su didžiulės vertės lobiu tikrai rastasnuotraukos (2)

2018 birželio mėn. 10 d. 09:55:11 Perskaitė 1651

Neseniai paskelbtame pranešime spaudai Vudso Holo okeanografijos institutas (Woods Hole Oceanographic Institution, WHOI), Šveicarijos bendrovė „Maritime Archaeology Consultants“ ir Kolumbijos vyriausybė oficialiai patvirtino, kad Atlanto vandenyno dugne rastos 1708 m. nuskandinto galeono „San Jose“ liekanos.

 

Aukso, sidabro ir brangiųjų akmenų, kuriuos gabeno laivas, vertė įvairiais skaičiavimais šiandien gali siekti nuo vieno iki 17 milijardų dolerių. „San Jose“ buvo pastatytas 1697 metais Ispanijos Usurbilio miesto laivų statykloje ir priklausė garsiajam „Sidabriniam laivynui“, gabenusiam į Ispaniją lobius iš Naujojo Pasaulio - Potosio sidabro kasyklų, Bogotos smaragdų telkinių ir kitų vietų. Gabenti brangų krovinį per Atlantą buvo pavojinga, nes lobiai domino daug ką. Bet pagrindiniai priešininkai buvo anglai. Todėl „San Jose“ buvo neblogai apginkluotas. Trijuose deniuose stovėjo 44 patrankos, bet vėliau, šiek tiek pakeitus laivo konstrukciją, jų skaičius buvo padidintas iki 62. 1706 m. kovo 10-ąją flotilė, vadovaujama Chosė Fernandeso de Santiljano (Jose Fernandez de Santillan), plaukusio „San Jose“, išvyko iš Ispanijos į Naująjį Pasaulį. Balandžio 27-ąją laivai pasiekė Kartacheną, paskui pasuko į Portobelą (dabartinės Panamos teritorijoje), į kurį sausuma buvo pristatomi auksas, sidabras ir brangakmeniai, išgauti Pietų Amerikos rūdynuose. Besitęsiant karui dėl Ispanijos įpėdinystės, flotilė ilgai neišplaukė atgal į Ispaniją. 1708 m. gegužę keturių britų laivų eskadra, vadovaujama sero Čarlzo Veidžerio (Charles Wager), atplaukė prie Kartachenos uosto. Ispanai apie juos sužinojo, bet Chosė Fernandesas de Santiljanas nutarė vis dėlto išvykti. Jam reikėjo laivus iš Portobelo nuvesti į Kartacheną ir toliau į Havaną, vėliau su kitais „Sidabrinio laivyno“ laivais grįžti į Ispaniją. Ch.F. de Santiljanas komandavo keturiolikai prekybinių laivų ir trims galeonams - „San Jose“, „San Joaquin““ ir „Santa Cruz“. Didžioji dalis vertingo krovinio buvo „San Jose“ ir „San Joaquin“. Ch.F. de Santiljanas baiminosi, kad uždelsęs pavėluos išplaukti iki audrų sezono pradžios ir negalės prisijungti prie pagrindinio laivyno. Bet prasmukti pro anglus ispanų flotilei nepavyko. Anksti ryte Č.Veidžerio laivai užklupo ispanus netoli Baru pusiasalio Kartachenos apylinkėse. Anglai žinojo, kad reikia stengtis pirmiausia užimti didžiuosius galeonus, nes brangiausias lobis yra būtent juose. Bet pavyko užimti tik laivą „Santa Cruz“, kuriame aukso ir sidabro buvo nedaug. Priešo persekiojamas „San Joaquin“ sugebėjo nusigauti iki Kartachenos uosto, kurio pulti anglai nesiryžo. Mažieji flotilės laivai, išskyrus vieną, taip pat sugebėjo pasislėpti uoste. O „San Jose“ per mūšį su anglais netikėtai sprogo, sviediniui pataikius į parako saugyklą, ir nuskendo. Kartu su juo žuvo beveik šeši šimtai ispanų jūreivių ir kapitonas Chosė Fernandesas de Santiljanas.

Rasti „San Jose“ lobius svajojo daugelis. Jau 1981 m. bendrovė „Sea Search Armada“, kurią organizavo grupė investuotojų iš JAV, paskelbė, kad vieta, kurioje laivas nuskendo, rasta, ir pasiūlė Kolumbijos vyriausybei pasidalinti radinius santykiu 65/35 proc., tačiau sulaukė neigiamo atsakymo, o Kolumbijos parlamentas netrukus priėmė įstatymą, pagal kurį brangenybės turi priklausyti valstybei, o juos radusioji kompanija gali gauti tik 5 proc. atlygį, apmokestinamą 45 proc. mokesčiu. „Sea Search Armada“ kreipėsi į teismą. Bylinėjimasis Kolumbijos teismuose tęsėsi nuo 1989 iki 2007 metų ir baigėsi tuo, kad Kolumbijos aukščiausiasis teismas nutarė, jog dugne rastuosius lobius valstybė ir paieškų kompanija turi pasidalyti per pusę. „Sea Search Armada“ ieškiniai JAV teismuose 2011 m. ir 2015 m. buvo atmesti, ir galeonas buvo pripažintas Kolumbijos nuosavybe. Bet taip ir nebuvo patvirtinta, kad „San Jose“ liekanos yra ten, kur nurodė „Sea Search Armada“.

Naujas puslapis paieškų istorijoje buvo atverstas 2015 m. gruodžio 5-ąją. Tą dieną Kolumbijos prezidentas Chuanas Manuelis Santosas (Juan Manuel Santos) paskelbė, kad karinio jūrų laivyno jūreiviai rado nuskendusį „San Jose“. Radinys buvo paskelbtas nacionalinio paveldo dalimi, o informacija apie tikslią jo buvimo vietą pripažinta valstybine paslaptimi.

Ir tik dabar paieškų dalyviai gavo leidimą atskleisti dalį detalių. „San Jose“ ieškojo Kolumbijos karinio jūrų laivyno okeanografinis tiriamasis laivas „Malpelo“. Vudso Holo okeanografijos institutas suteikė autonominį povandeninį aparatą „Remus 6000“. Paieškos Baru pusiasalio, dabar tapusio populiariu kurortu su garsiaisiais baltais paplūdimiais, apylinkėse buvo vykdomos dviem etapais, 2015 m. vasarą ir rudenį. Pagaliau lapkričio 27-ąją tyrinėtojai pasiekė tikslą. Kaip pasakojo ekspedicijos vadovas Maikas Perselas (Mike Purcell) iš WHOI, sonarai, įtaisyti „Remus 6000“, aptiko laivo liekanas. Jos yra didesniame kaip 600 metrų gylyje ir iš dalies apneštos vėlesnėmis nuosėdomis. Priartėjęs povandeninis aparatas nufotografavo jūros dugne gulinčias senovines patrankas. Tos nuotraukos tapo pagrindiniu sėkmės patvirtinimu: ant jų tyrinėtojai pamatė išgraviruotus delfinų atvaizdus, o tai atitinka „San Jose“ patrankų aprašymą. 

Kolumbijos valdžia ketina įkurti šiuolaikinę laboratoriją, kurioje iš jūros dugno iškeltieji daiktai bus restauruojami ir tyrinėjami, taip pat muziejų, kur juos bus galima pamatyti.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net