Krūmynų gaisrai pristabdė juodųjų skylių tyrimus

2013 sausio mėn. 24 d. 12:27:06 Perskaitė 685

Australijoje siaučiantiems krūmynų gaisrams apgadinus vieną didžiausių astronominių observatorijų pietų pusrutulyje, teko sustabdyti juodųjų skylių ir galaktikų tyrimus.

Internetinės kameros užfiksuotuose vaizduose iš Siding Springo observatorijos Naujajame Pietų Velse matyti teleskopų kupolus supančios liepsnos ir dūmai.

Nė vienas iš 10 teleskopų rimčiau nenukentėjo, observatorijos darbuotojai nesužeisti. Tačiau pranešama, kad dūmai apgadino teleskopo valdymo patalpą, o į teleskopų kupolus pateko pelenų. Observatorijos lankytojų centras ir viešbutis, kur apsistoja atvykstantys astronomai, smarkiai apdegė.

Kol kas nežinoma, kiek laiko observatorija neveiks ir keliems projektams nebus renkami duomenys. Teigiama, kad gaisro padarinių vertinimas užtruks mažiausiai dvi savaites.

„Visi projektai, kuriuose dalyvauju ir kuriems skirtas stebėjimo teleskopu laikas, sustabdyti, kol viskas vėl pradės veikti“, - teigia Nobelio premijos laureatas, astronomas Brajanas Šmitas (Brian Schmidt) iš Australijos nacio­nalinio universiteto Kanberoje.

Vienas šių projektų - „2dF kvazaro tamsiosios energijos apžvalga“, kur renkami duomenys apie supermasyvias juodąsias skyles, esančias aktyvių galaktikų centruose, vadinamas kvazarais. Sužymėję tūkstančių kvazarų ryškumą, mokslininkai tikisi ištirti, kaip tamsiosios skylės kursto šiuos ypač ryškius objektus.

Buvo numatyta, kad komanda observatorijos teleskopu duomenis rinks tris naktis, o iki gaisro pavyko užbaigti dvi sesijas, teigia Maiklas Drinkvoteris (Michael Drinkwater) iš Kvinslando universiteto. „Mums vis dar turėtų pavykti pasiekti savo tikslus, jei teleskopas vasario viduryje vėl veiks, kai numatytas kitas stebėjimas“, - teigė jis.

Aronui Robotamui (Aaron Robotham) iš Radijo astronomijos tyrimų centro Perte pasisekė mažiau. Jis prarado galimybę pasinaudoti teleskopu, kuriuo ketino tyrinėti Paukščių Tako dvynes - dvi spiralines galaktikas, kurios, kaip ir mūsiškė, turi mažas palydovines galaktikas, panašias į Magelano debesis. Jo projekto tikslas - ištirti, ar tokio tipo galaktikų grupės evoliucionuoja panašiai.

„Tai reiškia, kad teks laukti ištisus metus, kol vėl turėsime galimybę rinkti duomenis. Taigi tai labai rimta kliūtis“, - kalbėjo A.Robotamas.

Australijos astronominės observatorijos, kuriai priklauso teleskopai, atstovė Amanda Bauer padėtį vertina filosofiškai. „Visuomet yra galimybė, kad stebėjimams teleskopu skirtas laikas bus prarastas dėl oro ar techninių problemų“, - sako ji.

Anot jos, kadangi gaisras sunaikino gyvenamąsias patalpas, gali praeiti šiek tiek laiko, kol mokslininkai vėl galės komplekse patogiai dirbti. „Apgyvendinimas šiuo metu yra prob­lema. Svarstoma, kur apnakvindinti astronomus ir darbuotojus“, - kalbėjo A.Bauer.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net