respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Kodėl mamos brolis yra avynas?nuotraukos (10)

2018 rugpjūčio mėn. 18 d. 09:22:22
Dalia BYČIENĖ

Lietuvių kalba labai turtinga ir graži. Tačiau daugelis žodžių yra ne tik nebevartojami, jų niekas nebežino. Kai kuriuos dar galima užtikti tarmėse, užrašytus tautosakoje, žodynuose, klasikų kūriniuose. Mūsų kalba ypač turtinga giminystės ir vedybų santykius nusakančių žodžių.

 

Šiandien mažai kas prisimena visus giminystės ryšius nusakančius žodelius, gal tik artimiausių šeimos narių: brolių, brolienių, uošvių, dėdžių. Uošvis, svainis, svočia ir dar keli žodžiai išlikę iki šiandien, bet ar kuri moteris, pašaukta inte, atsigręžtų? Jei ir atsigręžtų, turbūt įsižeistų, pamaniusi esanti pravardžiuojama. Kas bežino, kad inte buvo vadinama vyro brolio žmona? Kas yra dieveris, prisimename iš tautosakos - vyro brolis. O laigonas? Senojoje lietuvių kalboje laigonu buvo vadinamas žmonos brolis. Šiuos gimines mūsų dienomis vadiname tik švogeriais ir švogerkomis. Mes pratę tiek vyro, tiek žmonos tėvus vadinti uošviais, o brolius - švogeriais. Pastarasis žodis taip prigijęs, kad net yra tapęs nuvalkiotu posakiu „Lietuva - švogerių kraštas“. Švogeris, kad ir paplitęs, tačiau nevartotinas žodis. Tai - svetimybė, mūsų veikiausiai perimta iš lenkų (pastarieji turi žodį „szwagier“).

Vis dėlto svarbu ir įdomu sužinoti, kaip iš tikrųjų reikia vadinti vieną ar kitą giminaitį, ypač tolimesnį. Pradėkime nuo sutuoktinio tėvų.

Uošvį ir uošvę turi tik vyrai. Moterys savo vyrų tėvus turėtų vadinti anyta ir šešuru. Į žento ar marčios tėvus derėtų kreiptis pavadinimais svotas arba svočia.

Lietuviai vyrai savo žmonų seseris turėtų vadinti svainėmis, o jų sutuoktinius - svainiais. Moteriai į sutuoktinio seserį derėtų kreiptis moša, o šios vyrą - mošėnu. Žmonos brolis taip pat ne švogeris, bet svainis, arba senoviškiau - laigonas, jo pati - laigonienė. Vyro brolis - dieveris. Tačiau vyro brolio žmoną vadinti reikėtų ne dieveriene, o jente, gente arba inte. Inte galima kreiptis ir į marčią. Į brolio žmoną dar galima kreiptis broliene, kai kur net marčia, o sesers vyrą derėtų šaukti svainiu.

Tiek mamos, tiek tėčio brolius mes linkę vadinti dėdėmis, o seseris - tetomis. Net jų sutuoktiniams taikome tuos pačius pavadinimus. Tačiau išties dėdė yra tik tėčio brolis. Mamos brolį reikėtų vadinti avynu, o jo pačią - ava.

Vyras, atėjęs gyventi į namus pas žmoną, anksčiau vadintas užkuriu, taip pat priekuru, įkuriu, ančkuriu, priimčiumi, įsodu, namininku ir pan. Jeigu moteris teka kelissyk, jos antrasis vyras vadinamas užguliu arba pavadu, trečiasis - užtupiu arba ančtupiniu, ketvirtasis - bobkaliu arba kaliboba, o penktasis - bobos baigiu. Sekančios vyro žmonos taip pat vadintos savaip. Antroji - pavadada, antravede, antrapate, trečioji - trečiapate, o ištekėjusi už našlio bei pas jį apsigyvenusi - preikše.

Labai įvairi yra vaikų tėvų motinų ir tėvų vardų vartosena. Daugelis, nesukdamas galvos, moko vaikus visus senelius vadinti močiutėmis ir seneliais. Norint išvengti painiavos, pridedami vardai: močiutė Rasa, močiutė Irena, senelis Jonas, senelis Povilas. Žemaitijoje vaikai iš motinos pusės turi babą ir senelį. Aukštaičiai tėtės mamą šaukia močiute, senelį - seneliu. Dzūkai turi bobulę ir dziedulį.

Žinoma, išmokti visus lietuviškus giminystės pavadinimus ir juos aktyviai naudoti nebūtina, nes galite būti nesuprasti aplinkinių. Bet žinoti, ką kas reiškia - reikia, kad žinotume, kokios turtingos kalbos palikuonys esame.

Giminystės pavadinimų leksikos ypatumus išsamiausiai yra tyrinėjusi Rūta Buivydienė knygoje „Lietuvių kalbos vedybų giminystės pavadinimai“(1997), kur detaliai aptariami vedybų giminystės pavadinimų ypatumai, apibrėžiama pati giminystės sąvoka. R.Buivydienės teigimu, lietuvių kalboje giminystę įvardijančių žodžių yra apie 190.

***

Komentaras

Pasak Rygiškių Jono gimnazijos istorijos muziejaus vedėjos, lituanistės Juditos Zubavičienės, giminystės pavadinimai apima kraujo ir vedybų giminystę nusakančius žodžius. „Senieji giminystės pavadinimai priklauso senojo gyvenimo realijoms, tradicinę lietuvių gyvenimo sanklodą atspindėjusiems leksikos sluoksniams , kuriuos šiandien pakeičia nauja technologinė, miestietiška mąstysena ir pakitęs gyvenimo būdas. Senosios tradicijos nyksta, niveliuojasi. Sėslų bei uždarą gyvenimo būdą pakeitė modernus, dinamiškas. Lietuvių tauta perėmė daug Vakarų, amerikietiškos kultūros. Keičiasi ir šeimos samprata, todėl senieji giminystės ryšio pavadinimai negrįš, neprigis, nes jie nevartojami gyvojoje kalboje, o likę tik etnografiniuose žodynuose.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (10)

 • Jonui 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 12:59:46

  "Įbrolis" ir "įseserė" nėra "half-brother" ir "half-sister". Įbroliai
  ir įseserės yra priimti kaip tokie, bendro kraujo neturi visai, tuo tarpu
  "half-brother" ir "half-sister" yra kraujo giminės - vieno tėvo ir
  skirtingų motinų arba vienos motinos ir skirtingų tėvų vaikai.

 • nu 2018 rugpjūčio mėn. 20 d. 14:05:04

  Šalis, kurioje gyvena avys, yra Avynas, o jos sostinė Ava.

 • Jonas 2018 rugpjūčio mėn. 19 d. 10:21:20

  Aha rašė: "Suvestinis brolis" ir "suvestinė sesuo"
  čia netinka...
  O kuo blogai įbrolis, įseserė? O jei kažką tėvai įvaikins, tai bus
  įsūnis, įdukra. Bet kokiu atveju galima ir paaiškinti :) Verčiant
  knygas juk irgi tenka kai kokius žodžius paaiškinti.

 • nu taip taip 2018 rugpjūčio mėn. 19 d. 10:01:08

  nu taip taip moisom tik tevadinti, arabiskais zodeliais vietoj slavisku
  zodeliu,o kur tikrieji lietuviski zodziai... stai kaime muses vadindavo
  bezdankem... o paguglinus...bezdanke bedugne pas slovakus...

 • Autorei 2018 rugpjūčio mėn. 19 d. 00:50:14

  Rašote: „Tačiau daugelis žodžių yra ne tik nebevartojami, jų niekas
  nebežino.“ Nėra senos kalbos, kuri neturėtų nebevartojamų žodžių
  sluoksnių. Jie vadinami archaizmais. Ir jokio „tačiau“ čia būti
  negali, nes kalba yra gyva, ji kinta su gyvenimu.

 • tep 2018 rugpjūčio mėn. 18 d. 20:44:31

  o ypac pasidarbuoja spauda ir inetines ziniu svetaines del lt kalbos
  naikinimo gruzdamos rusiskus angliskus zodzius vietoj lt zodziu!

 • dzūkas 2018 rugpjūčio mėn. 18 d. 18:01:28

  Dzūkai turi močiutę ir senelį. O bobulė ir dziedukas kaip tik yra
  vertalas. Vienžo, plaukiojat.

 • nu 2018 rugpjūčio mėn. 18 d. 17:58:40

  Jei pradėsim kalbėti XIX a. kalba, nesusišnekėsim.

 • tinka 2018 rugpjūčio mėn. 18 d. 17:56:36

  Lietuva - laigonų, avių ir avynų kraštas.

 • Aha 2018 rugpjūčio mėn. 18 d. 15:54:49

  Kalba neskurdi, bet ką daryt, kai prireikia padoriai išversti "siblings"
  (vienos poros vaikai neskirstant į brolius ir seseris), "half-brother"
  arba "half-sister" (vieno tėvo, bet skirtingų mamų, arba vienos mamos,
  bet skirtingų tėvų vaikai)? "Suvestinis brolis" ir "suvestinė sesuo"
  čia netinka, "pusbrolis" ir "pusseserė" juo labiau... Lietuvių kalbą
  moku netgi labai gerai, bet verčiant giminystę kartais nors nusišauk! A,
  taip, "avyną" žinau, bet mamos "ava" nevadinu ir vadinti neketinu, nors
  straipsnyje ("Mamos brolį reikėtų vadinti avynu, o jo pačią - ava") ir
  rekomenduojama...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRIEMONĖS: Ūkio ministerija siūlo patobulinti pelno mokesčio lengvatos taikymą investiciniams projektams, taip pat ją taikyti elektromobiliams; šios priemonės, pasak ministerijos, svarbios šalies ūkio konkurencingumui ilguoju laikotarpiu.
 • DOVANOS: šalies vadovė Dalia Grybauskaitė Lietuvoje viešėsiančiam popiežiui Pranciškui dovanos nepriklausomybės simbolį - Laisvės varpą ir kūrinio „Gloria Lietuvai“ įrašą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1769 PLN - 4.2925
RUB - 78.0670 CHF - 1.1312
GBP - 0.8859 NOK - 9.5885
reklama
Ukis 2018