respublika.lt

2017 lapkričio 23, ketvirtadienis

akordeon festiv kaire

Kodėl išmirė dinozaurainuotraukos (10)

2015 spalio mėn. 27 d. 08:40:27
Milda KUNSKAITĖ

Dinozaurų liekanas mokslininkai pradėjo tyrinėti jau XIX a., ir tada pasirodė pirmosios hipotezės apie jų išnykimo priežastis. Paleontologai, tiek profesionalai, tiek mėgėjai, keistokai aiškino, kodėl dinozaurai išnyko nuo Žemės paviršiaus. Senieji paukščių protėviai mūsų planetoje viešpatavo neįtikėtinai ilgai, o jų žūties priežastis gaubia paslaptis. Šiandien paleontologai žino, kad daugumos rūšių dinozaurai išnyko maždaug prieš 66 mln. metų, nukritus į Žemę asteroidui ir suaktyvėjus vulkanams, pasikeitus klimatui. Tuo laikotarpiu dingo daugelis gyvybės formų ir liko tik dinozaurų palikuonys - paukščiai. Štai keletas įdomiausių dinozaurų dingimo priežasčių versijų.

 

Kiaušinių valgymas

Paleontologas Džordžas Vilandas (George Wieland) XX a. pradžioje tvirtino, kad dinozaurai patys save pasmerkė išnykti. Jo nuomone, baisiųjų tiranozaurų protėviai tikriausiai pradėjo maitintis zauropodų kiaušiniais. Net rūpestingiausios motinos dinozaurės negalėjo užkirsti kelio alkanų plėšrūnų brakonieriavimui. Beje, šiuolaikiniai varanai ir gyvatės taip pat gali maitintis kitų padėtais kiaušiniais. Po 1925 m., kai buvo iškelta ši hipotezė, atlikti tyrimai patvirtina, kad dinozaurai, taip pat to laikotarpio gyvatės ir kai kurie žinduoliai išties maitindavosi kiaušiniais ir mažyčiais jaunikliais, bet ne tokiais kiekiais, kad tai galėtų būti išnykimo priežastis.

Lukšto deformacija

Bestuburių specialistas G.Erbenas ir jo kolegos taip pat manė, kad kiaušiniai prisidėjo prie dinozaurų išnykimo, bet ne taip, kaip aprašyta aukščiau. 1979 m. laikraštyje mokslininkai paskelbė: suakmenėjusių kiaušinių lukštų, rastų Prancūzijos pietuose ir Ispanijos Pirėnuose, tyrimas išaiškino dviejų rūšių nukrypimus - kai kurių kiaušinių lukštas buvo daugiasluoksnis ir storas, o kitų - itin plonas. Abi šios situacijos reiškė mirtį: daugiasluoksniuose kiaušiniuose embrionai uždustų, o kiaušiniai su plonu lukštu galėjo nesunkiai suskilti. Mokslininkai apskaičiavo, kad kaip nors pasikeitus klimatui visai galėjo pakisti dinozaurų patelių hormonų apykaita, tačiau šis paaiškinimas netinka kitiems dinozaurams visame pasaulyje. Matyt, kiaušinio lukšto deformacija buvo vietinis reiškinys.

Hiperaktyvios liaukos

Baronas Francas Nopča fon Felso-Silvas (Franz Nopcsa von Felso-Szilvas), vengrų kilmės aristokratas, buvo vienas ekscentriškiausių paleontologų, o jo teorijos - lygiai tokios pat neįprastos. XX a. pradžioje F.Nopča iškėlė versiją, kad dinozaurai išmirė dėl maisto trūkumo, negebėjimo priešintis ir net dėl sumažėjusio lytinio aktyvumo, tačiau jo mėgstamiausia teorija buvo žūtis dėl hiperaktyvių liaukų. Jis manė, kad dinozaurai užaugdavo iki neįtikėtino dydžio dėl sutrikusios hipofizės veiklos - gyvūnai tapo patologiškai dideli ir groteskiški. F.Nopča bandė susieti žmogaus patologines būsenas su dinozaurų išmirimo mįsle, bet nėra jokių įtikinamų įrodymų, kad hipofizė galėjo padaryti įtaką dinozaurų dydžiui arba jų dingimui.

Evoliucinė savinaika

Yra teorija, kad kai kurių rūšių gyvūnai „eina dinozaurų keliu“ - kitaip tariant, vykstant evoliucijai tampa pernelyg kvaili, maži arba silpni, kad išgyventų. Kurį laiką paleontologai manė, kad būtent tai ir vyko su dinozaurais. XX a. 1-ajame dešimtmetyje, kai Darvino natūraliosios atrankos teorija vis dar nebuvo visiškai pripažinta, daugelis paleontologų manė, kad organizmai vystėsi priklausomai vieni nuo kitų. Taigi šios teorijos šalininkai paneigė nuomonę, kad dinozaurai dėl savotiškos evoliucinės inercijos tapo vis stambesni ir keistesni. Kai kurie specialistai net spėjo, kad dinozaurai buvo nebyliai, nes pernelyg daug energijos išeikvodavo augimui. Vis dėlto ši teorija nepaaiškina, kodėl tada visoje Žemėje ilgai klestėjo kai kurios didžiausios ir keisčiausios rūšys, tokios kaip stegozaurai ir brachiozaurai.

Per daug patinų

Pastarąjį dešimtmetį vaisingumo specialistai ne kartą tvirtino, kad dinozaurai žuvo, nes negalėjo rasti sau poros. Analogiškai šiuolaikiniams aligatoriams ir krokodilams, išorės temperatūros pokyčiai galėjo lemti dinozaurų embrionų lytį jiems vystantis kiaušiniuose. Šiuo atveju klimato pokyčiai, sukelti vulkanų aktyvumo, galėjo lemti, kad iš kiaušinių daugiausia išsirisdavo patinėliai. Tačiau iki šiol nežinoma, ar temperatūra veikė lyties požymių vystymąsi, ar ne. Be to, teorija nepaaiškina, kodėl reptilijos, kurių embrionus aiškiai veikė temperatūra, pavyzdžiui, dabartinių krokodilų protėviai, išgyveno, o dinozaurai beveik visiškai išmirė.

Vikšrai

Mūšyje vienas prieš vieną vikšras vargu ar nugalėtų triceratopsą. Bet 1962 m. entomologo Stanlio Flanderso (Stanley Flanders) atliktas vikšrų įtakos gamtos pusiausvyrai tyrimas rodo, kad vikšrų ir drugelių lervos kreidos periodu galėjo sumažinti augalijos kiekį. S.Flandersas tvirtino, kad tokiu atveju žolėdžiai dinozaurai būtų badavę, o plėšrūnai taip pat netrukus būtų pritrūkę ką ėsti - nebent vienas kitą. Silpnoji teorijos vieta yra ta, kad drugeliai koegzistavo su dinozaurais milijonus metų, ir suakmenėjusios vabzdžių liekanos nerodo, kad tuo periodu vikšrų skaičius būtų išaugęs.

Katarakta

Dažnai dizonaurų žūties versijos būdavo grindžiamos asmenine patirtimi tų, kas jas skelbdavo. Todėl nekeista, kad 1982 m. oftalmologas L.Kroftas (L.Croft) pasiūlė hipotezę, kad dinozaurų žuvimo priežastis buvo silpnas regėjimas. Ilgai veikiant šilumai, katarakta vystosi greičiau, ir L.Kroftas nutarė, kad dinozaurai su ragais ir keistomis skiauterėmis ant galvų šias „puošmenas“ naudojo apsaugai nuo negailestingos mezozojaus eros saulės. Ir net tai neišsaugojo dinozaurų akių, galop jie prarasdavo regėjimą nesulaukę lytinės brandos. Bet L.Krofto teorija visiškai nepaaiškina masinės nesparnuotųjų dinozaurų žūties prieš 66 mln. metų.

Supernova

Nors asteroido kritimo hipotezė plačiai paplito, 1971 m. fizikas Volesas Takeris (Wallace Tucker) ir paleontologas Deilas Raselas (Dale Russel) pasiūlė kitokios rūšies „kosminę mirtį“. Nors įrodymų trūko, mokslininkai iškėlė versiją, kad kreidos periodo pabaigoje gan arti Saulės sistemos įvykęs supernovos sprogimas galėjo turėti katastrofiškų pasekmių gyvenimui Žemėje. Sprogus tokiai supernovai, planetos atmosferos viršutinius sluoksnius būtų paveikusi kosminė spinduliuotė, dėl to smarkiai pasikeitęs klimatas, o temperatūra Žemėje būtų ėmusi sparčiai kristi. Bet jokių tokio įvykio įrodymų nebuvo rasta.

Ateiviai

Ateiviai negalėjo sunaikinti dinozaurų jau vien todėl, kad neišliko jokių pačių ateivių arba jų veiklos pėdsakų. Vis dėlto įrodymų trūkumas nesutrukdė kai kuriems kūrybingiems žmonėms skelbti tokius mokslo fantastikos scenarijus.

Dujų išskyrimas

Dar viena nemokslinė hipotezė: dinozaurai žuvo nuo savų dujų. Pernai paleontologas Deividas Vilkinsonas (David Wilkinson) ir jo kolegos pabandė apskaičiuoti, kiek dujų būtų galėjęs pagaminti milžiniško zauropodo ilgu kaklu organizmas. Mokslininkai spėja, kad dinozaurai galėjo išskirti gana daug metano, kad padarytų įtaką klimatui Žemėje. Bet juk įvairūs zauropodai Žemėje gyveno dešimtis milijonų metų, neapsinuodydami savo dujomis. Nekreipdami dėmesio į realius tyrimus, D.Vilkinsonas ir jo kolegos ilgai įrodinėjo šios teorijos teisingumą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (10)

 • senis 2015 spalio mėn. 28 d. 12:51:11

  skaitykit moksline spauda. Kanados mokslininkai senai nustate, kad
  dinozaurai ismire, del tuo metu gyvenusiu konservatoriu durnumo. Budami
  labai intelektualus, lyginant su konservatoriais, dinozaurai eme zudytis,
  kaip dabar zudosi jaunimas, ziurintis konservatoriu lrt. Kasmet Lietuvoje
  nusizudo 1000 zmoniu. Iseina visi kurie ziurejo lrt?

 • * 2015 spalio mėn. 28 d. 12:12:39

  Nereikia ir asteroido, kuo daugiau žmonių pasaulyje, tuo mažiau gamtos
  ir gyvūnų.

 • Pimpailai 2015 spalio mėn. 28 d. 08:43:43

  patikslinu-valdė LRS

 • Raima 2015 spalio mėn. 28 d. 08:32:42

  Dinozaurai neišmirė, jie IŠDVĖSĖ. Miršta tik žmonės ir bitės.

 • Raima 2015 spalio mėn. 28 d. 08:32:39

  Dinozaurai neišmirė, jie IŠDVĖSĖ. Miršta tik žmonės ir bitės.

 • ... 2015 spalio mėn. 27 d. 22:20:04

  Kam tos pasakos reikalingos... Neįdomu, nes tai tik spėlionės.

 • Pimpaila 2015 spalio mėn. 27 d. 19:38:03

  Tikriausiai dinozaurai išmirė todėl, kad tuomet visą jų paplitimo
  arealą valdė Lietuvos socialdemokratai.

 • jajai be jaicų 2015 spalio mėn. 27 d. 16:19:20

  Kritus asteroidui, dinozaurai nuo streso prarado bet kokį norą poruotis.
  Tai todėl išnyko dinozaurai.

 • jaja 2015 spalio mėn. 27 d. 13:49:50

  Bumptelėjo meteoritas,kadangi tuomet tebuvo vienas žemynas,smūginės
  bangos,karščio,virtinės žemės drebėjimų,ugnikalnių
  išsiveržimų,nuosėdų sluoksnio,gaisrų pasekoje mirė dauguma
  gyvūnijos ir augmenijos.Dėl milžiniško dulkių kiekio užtemus
  dangui,augmenija augo lėtai,žoliaėdžiai pradėjo badaut,jų mažėjo,su
  jais ir mėsiaėdžių.Krokodilai kaip žinom ilgą laiką gali išbūti
  neėdę,be to vandenyje nebuvo viskas taip kritiška.Mažesniems gyvūnams
  reikėjo nepalyginamai mažiau maisto,kas juos ir išgelbėjo.Nuo smūgio
  taipogi suskeldėjo žemės pluta ir palaipsniui atsirado žemynai.Juos
  sujungus į krūvą,labai gerai matosi,kaip jų kontūrai sutampa.Taipogi
  nesunku nustatyti kritimo vietą.Kaip tik tuomet manau žmonės jau tikrai
  gyveno.Atskirti žemynų,vieni nuo kitų,jie evoliucionavo,kaip ir gyvūnai
  per milijonus metų.Taigis ir
  turim,baltaodžius,geltonodžius,raudonodžius,juodaodžius.Jie prisitaikę
  pagal savo klimatą.O šiaip nieks tiksliai nepasakys kaip ten buvo,nes tam
  reiktų tiesiog išrast laiko mašiną.

 • taigi 2015 spalio mėn. 27 d. 12:57:22

  naisku nuo ko isnyko zaurai,bet zinoma del ko isnyks zmones,del kvailumo ir
  godumo

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PAGERBS: Lietuva pagerbs Suomijos, Estijos, Lenkijos ir Latvijos nepriklausomybės šimtmetį; Vyriausybė ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio iniciatyva nusprendė tomis progomis iškelti Lietuvos valstybės vėliavą šalims minint nepriklausomybės jubiliejų.
 • ATAŠĖ: siekdama paskatinti Lietuvos eksportą į Nyderlandus bei Nyderlandų investicijas, Ūkio ministerija siūlo steigti komercijos atašė pareigybę Nyderlanduose vietoj komercijos atašė pareigybės Sankt Peterburge; trečiadienį posėdyje šiam siūlymui pritarė Vyriausybė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
2. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
3. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
4. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
5. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
6. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
7. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
8. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
9. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
10. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
11. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
12. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
13. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
14. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
15. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
16. Užsienio investicijos, kurios kenkia
17. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
18. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
19. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
20. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
21. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
22. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
23. Prašymai čigonų tabore: baikite sėti mirtį
24. Nereikia nukloti kapų žvakėmis
25. Prabanga. S.Skvernelis skrido į Suomiją pasikalbėti apie orą
reklama
darbas

Kas turėtų nuspręsti dėl lietuviškos abėcėlės papildymo?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -4  0 C

   -2  +1 C

 

   +2  +6 C

   -1  +5 C

  +3  +7 C

 

   +6  +8 C

    4-9 m/s

    1-8 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1749 PLN - 4.2155
RUB - 68.9476 CHF - 1.1609
GBP - 0.8881 NOK - 9.6723
reklama
Velyke2017