Keturkojai ekstrasensai (I)nuotraukos (6)

2018 gegužės mėn. 20 d. 11:19:52 Perskaitė 1848

Apie nuostabius šunų gebėjimus žmogus žino daug: kai ką iš asmeninės patirties, kai ką iš mokslinių šaltinių. Šunys - artimiausi žmonių draugai, dovanojantys ištikimą meilę. Jie lengvai ir dosniai rodo žmogui tas emocijas, kurių jis pats dažnai neskuba atskleisti, nors pagal išsivystymą ant evoliucijos laiptelių stovi aukščiau...

 

Šiandien mokslininkai konstatuoja, kad šunys, be savo pagrindinių savybių, dar turi telepatinių gebėjimų ir net gali vykdyti komandas, jiems duotas mintyse, tarsi skaitydami jas savo šeimininkų galvose. Ir nors mokslas kol kas neįrodė jų telepatinių gebėjimų, vis dėlto tam tikromis savybėmis šunys pastebimai skiriasi nuo kitų gyvūnų.

Pirma, šunys pasižymi empatija ir moka užjausti. Taip, jie sąmoningai įsijaučia į žmogaus emocinę būklę. Pavyzdžiui, žiovavimas - reiškinys, kuris yra būdingas žmogui ir susijęs su empatija, pasirodo, yra būdingas ir šunims. Šunys, kaip neseniai pastebėta, gali nusižiovauti, tarsi atsakydami į šeimininko žiovavimą. Kol kas mokslininkai neišsiaiškino, kaip tai vyksta ir kodėl, nors spėjama, kad šunys, kai buvo jaukinami, rado įvairių bendravimo su šeimininku formų, o žiovulys, ko gera, yra viena iš jų. Tikriausiai daugelis taip pat ne kartą patyrė, kad šunys, iškart pajutę, jog šeimininkas blogai jaučiasi ar yra nusiminęs, reaguoja į tai savo kalba - vizgindami uodegą, dėdami galvą ant kelių, dūsaudami ir laižydami, taip bandydami paguosti.

Kalbant apie šunų uoslę, ja jau seniai yra naudojamasi atliekant žvalgymo ir gelbėjimo darbus, taip pat muitinėse, ieškant sprogstamųjų medžiagų arba narkotikų. Be to, visai neseniai mokslininkai pastebėjo, kad šunys pagal kvapą, kuris išsiskiria su kai kuriais cheminiais elementais, jaučia ir tai, ar žmogaus organizme yra vėžinių ląstelių.

Pirmasis šuo, sukėlęs didelį medikų susidomėjimą - labradorė Deizi. Būdama dar šuniukas, Deizi ėmė elgtis pastebimai neramiai. Jos šeimininkė Klerė Gest (Claire Guest) pajuto kažką negero, kai paprastai rami Deizi tapo liūdna, nerami ir dar pernelyg įkyri - vis baksnodavo moteriai snukiu į krūtinę. Praėjus kiek laiko moters krūtyje buvo aptiktas piktybinis auglys. Jai buvo laiku atlikta operacija, ir Deizi vėl ėmė elgtis normaliai. Dabar Deizi - viena paklausiausių šunų - onkologinių ligų diagnozuotojų D.Britanijoje.

2002 m. šuo Piksis Škotijoje buvo pripažintas didvyriu už tai, kad vos per metus penkis kartus išgelbėjo gyvybę savo šeimininkui, prikaustytam prie invalido vežimėlio ir sergančiam neįprastos ir neprognozuojamos formos diabetu. Piksis kažkaip jausdavo, kad šeimininko kraujyje staigiai mažėja cukraus, pradėdavo jaudintis ir nervingai šokinėti aplinkui. Šeimininkas suprasdavo, kad šuo jį įspėja, ir ką nors suvalgydavo, kad cukraus kraujyje pagausėtų.

Apie šunis yra dažnai sakoma, kad jie yra tarsi žaibolaidžiai, apsaugantys šeimininką nuo energinio pavojaus. Bet kokią neigiamą emociją, skirtą šeimininkui - pyktį, pavydą arba pikto linkėjimą - keturkojis gynėjas tarsi „sugeria“. O paties augintinio sveikata taip pat gali tapti gerovės indikatoriumi. Tikriausiai daugelis yra girdėję apie vadinamuosius geomagnetinius tinklelius - nematomas linijas, kurios yra apraizgiusios planetą, arba apie biopatogenines zonas, kurios žmogui kenkia. Jos neturi nei spalvos, nei kvapo, yra akiai nematomos, tačiau jas jaučia gyvūnai. Pavyzdžiui, šuo niekada neatsiguls tokioje nepalankioje vietoje.

Ir apskritai žmogaus ir šuns draugystė pratęsia šeimininko gyvenimą. Įrodyta, kad „šunininkai“ ir kiti gyvūnų mylėtojai gyvena vidutiniškai 10 metų ilgiau negu tie, kas tokią draugystę atstumia.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net