Kaip įveikti sunkų gyvenimo laikotarpįnuotraukos (2)

2018 vasario mėn. 10 d. 09:10:11 Perskaitė 1581

Būna, kad gyvenime viskas ima virsti aukštyn kojomis: netenkate darbo, griūva šeima, banke „sudega“ visos jūsų santaupos, gaisras sunaikina namus su visu turtu... Dauguma žmonių tiesiog nepajėgia susidoroti su tokiu stresu. Kaip gi teisingai elgtis, kad neigiamos pasekmės būtų kuo mažesnės? Štai keletas psichologų rekomendacijų.

 

Panika ir skundai nieko nepakeis

Daugelis sunkiu metu pradeda panikuoti arba skųstis likimu. Bet ką tai iš esmės duoda? Nieko! Norint, kad sunki padėtis pasikeistų į gerąją pusę, būtina veikti. Bandykite viską sutvarkyti, jeigu nepavyksta patiems, kreipkitės pagalbos į aplinkinius. Kaip sakoma, prašykite - ir bus duota, belskite - ir bus atidaryta...

Mokykitės „paleisti“ situaciją

Mes neretai nerimaujame, kad nepajėgiame visiškai kontroliuoti savo gyvenimo ir daryti įtakos įvykiams. Tam išeikvojama daugybė energijos, kurią būtų galima skirti naudingai veiklai. Turite priimti faktą, kad viskas priklauso vien nuo jūsų. Todėl vieną kartą geriau „paleisti“ situaciją ir leisti įvykiams tekėti savaime, plaukti pasroviui... Tai, kas turi įvykti, vis tiek įvyks, o kas nelemta - ne. Klausykite savo vidinio balso ir tai vertinkite filosofiškai.

Susitaikykite su tuo, kad norėdami pakeisti sunkią gyvenimo situaciją turėsite kai ką paaukoti.

Kartais norint ko nors pasiekti, tenka palikti komforto zoną, atsisakyti įprasto elgesio ir gyvenimo būdo... Pavyzdžiui, jums teks atsisakyti įprasto maisto arba įprasti anksti keltis, dirbti daugiau negu iki šiol, išmokti gyventi šalia svetimų žmonių... Galbūt iš jūsų bus šaipomasi, o gal kurį laiką liksite vieni. Bet jei suprantate, kad tai yra būtina siekiant tikslo, privalote susitaikyti su tokiomis aukomis.

Nesistenkite derintis prie kitų, jei nesate tikri, kad jums to reikia

Būkite nepriklausomi nuo svetimos nuomonės ir svetimų pažiūrų. Jei kam nors nepatinka, kaip jūs elgiatės ir ką darote, tai yra to žmogaus problema, o ne jūsų. Jūsų teisė - skaitytis su aplinkinių nuomone, arba ne. Jei tikite, kad tai pagerins jūsų gyvenimą, galima bandyti prie žmogaus prisiderinti. Bet jeigu paklusite jo reikalavimams vien todėl, kad jam taip yra patogu, nustosite būti savimi ir pasijusite nelaimingi, vargu ar tą reikia daryti.

Neleiskite neigiamoms situacijoms jus „stabdyti“

Būna, kad susidūrę su sunkumais, ateityje stengiamės „apsidrausti“. Patyrę nelaimingą meilę, sau prisižadame daugiau nepasiduoti jausmams. Nebeieškome gerai apmokamo darbo arba nebandome imtis verslo, nes vieną kartą gerokai „apdegėme“... Galop virstame „žmonėmis futliaruose“. O reikėtų prisiminti, kad tai, kas mūsų nepalaužia, mus daro stipresnius. Reikia mokėti atsiriboti nuo ankstesnės neigiamos patirties, nors ir atsisakyti jos nereikia, juk ji suteikia jėgų įveikti naujas kliūtis.

Nesigailėkite to, ką praradote, branginkite tai, ką išsaugojote

Jeigu negrįžtamai praradote pinigus, turtą, santykius ir pan., - graužtis ir apgailestauti tiesiog nėra prasmės. Pamėginkite įvertinti turimus „aktyvus“. Tai gali būti jūsų gyvenimo patirtis, žinios ir įgūdžiai, galiausiai - ir ankstesni laimėjimai. Pasinaudokite tuo bagažu, kad galėtumėte judėti toliau ir susidoroti su sunkiomis gyvenimo situacijomis. Visi nemalonumai - laikinas reiškinys.

Kai sulaukiame nemalonumų, mums dažnai atrodo, kad tas blogumas tęsis amžinai. Iš tiesų taip nebūna: anksčiau ar vėliau žaizda užgis, viskas stos į savo vietas... Reikia tik sukaupti kantrybės ir palūkėti. Suprantama, ne sėdėti sudėjus rankas, nes po gulinčiu akmeniu vanduo neteka... Dažniau kartokite sau karaliaus Saliamono žodžius: „Ir tai praeis“.

Sunkią gyvenimo situaciją pirmiausia vertinkite kaip galimybę tobulėti.

Galbūt atėjo laikas „pakeisti kryptį“, ir susiklosčiusios aplinkybės jus verčia tai daryti, kitaip trypčiotumėte vietoje... Pamėginkite iš nesėkmės pasimokyti ir imkite ieškoti naujų išeičių iš sunkios gyvenimiškos padėties, kad galėtumėte judėti pirmyn. Anksčiau ar vėliau gyvenimas susitvarkys, tik tekės jau nauja vaga.

Dešimt įpročių, trukdančių sėkmei

Dauguma žmonių svajoja apie sėkmę, bet tik vienam iš dešimties pavyksta jos sulaukti. Jeigu jūs - tarp likusiųjų devynių, galbūt jums vertėtų permąstyti savo principus ir kai kurių atsisakyti. Juk labai dažnai būtent jie būna nuolatinių nesėkmių ir psichologinio diskomforto priežastis.

Įprotis knaisiotis praeityje

Neveltui sakoma, kad praeitis „nepaleidžia“. Prisiminimai apie nevykusią gyvenimo patirtį gali uždėti antspaudą visam jūsų tolimesniam gyvenimui. Mes nuolatos mintimis grįžtame prie senų nuoskaudų ir nusivylimų. Ir tai trukdo judėti pirmyn.

Įprotis daryti skubotas išvadas

Pavyzdžiui, jeigu jums atrodo, kad žmogus su jumis elgiasi ne itin maloniai, darote išvadą, kad jis yra chamas ir storžievis. Jei kas nors neįvykdė jums duotojo pažado, prikaišiojate jam neatsakingumą. Nors žmonės gali turėti priežasčių taip elgtis. Geriau pasistengti jas išsiaiškinti, o ne pulti lipdyti etiketes. Arba bandome kur nors įsidarbinti, patekti, įstoti ir pan., bet sulaukiame neigiamo atsakymo. Darome išvadą, kad „priima tik savus“, „laukia kyšių“ ir taip toliau. Nors būtų neblogai iš pradžių patyrinėti padėtį - galbūt esmė yra visai ne tai...

Įprotis mąstyti neigiamai

Pesimistai yra iš anksto pasirengę blogiausiam įvykių scenarijui. Partneris būtinai pasirodys esąs nepatikimas, iš gero darbo jie bus atleisti, liga pasirodys esanti mirtina... Būdami tikri, kad pasaulyje yra daugiau blogo negu gero, tokie žmonės kartais tiesiog nepastebi perspektyvų, kurios galėtų pagerinti jų gyvenimą.

Įprotis apibendrinti

Kai kurie žmonės ieško bendrų tendencijų ten, kur jų nėra. Jie sako: „Esu niekam nereikalingas“ arba „Man visad nesiseka“. Todėl, sutikę žmogų, kuriam yra tikrai reikalingi, jie jį atstums, nes neabejos, kad šio simpatija ir susidomėjimas negali būti nuoširdūs. Lygiai taip pat jie atsisako įvairių galimybių, nes „vis tiek iš to nieko gero neišeis“.

Įprotis viską imti į širdį

Yra žmonių, kurie labai jaudinasi dėl blogų žinių per televizorių arba dėl kitus žmones ištikusių bėdų. Po truputį jie pradeda visko baimintis: nevyksta atostogų, nes nuolatos girdi apie lėktuvų katastrofas ir teroristinius aktus, nedrįsta pirkti arba parduoti buto, nes bijo būti apgauti, nesiryžta pretenduoti į laisvą darbo vietą, nes kažkas iš pažįstamų tapo apgavikų auka... Bet kodėl tai turi atsitikti būtent jums? Blaiviai apsvarstykite visus „už“ ir „prieš“, surinkite kuo daugiau informacijos, ir tik po to spręskite, ką jums daryti. Negi visą gyvenimą praleisite kaip A.Čechovo „žmogus futliare“? Kaip sakoma, bijai vilko - neik į mišką.

Įprotis vadovautis emocijomis


Užplūdus emocijoms, labai lengva pasielgti impulsyviai: su kuo nors susibarti, įteikti prašymą atleisti iš darbo, nuspręsti nutraukti santykius. Arba, priešingai, kur nors įsipainioti, nepagalvojus apie pasekmes. Stenkitės nepriiminėti sprendimų impulsyviai. Skirkite sau laiko padėčiai apsvarstyti - valandą, parą arba savaitę. Gali būti, kad per tą laiką aistros aprims ir galėsite į aplinkybes pažvelgti blaiviau.

Įprotis kurti stereotipus

Vieną kartą susidarę nuomonę apie kokius nors žmones ar reiškinius, nenorime jos keisti. Bet pasaulyje viskas keičiasi, ir to nereikia pamiršti. Todėl būtina mokėti atsisakyti stereotipų. Ir tuomet prieš jus atsivers naujos galimybės.

Įprotis viską skirstyti į „balta ir juoda“

Tokie žmonės būna nelaimingi dėl to, kad jų gyvenime ne viskas yra idealu. Galop jie tiesiog nebepastebi savo antrosios pusės, draugų arba darbo teigiamybių, o mato tik trūkumus. Mokėjimas matyti ir kitas gyvenimo paletės spalvas, džiaugtis tuo, ką turi - sėkmės laidas.

Įprotis dramatizuoti įvykius

Daugelį žmonių menkiausia nesėkmė išmuša iš vėžių. Negana to, jie bijo vėl ko nors imtis, kad ir kitą sykį nepatirtų fiasko. Bet, kaip sakoma, kas nerizikuoja, tas negeria šampano. Sėkmė neretai ateina po virtinės nesėkmių. Todėl į nesėkmes reikėtų žiūrėti ramiau, atsižvelgti į savo klaidas ir stengtis jas ištaisyti.

Įprotis viską daryti pagal taisykles

Paprastai mes patys nustatome taisykles, pagal kurias gyvename. Todėl gyvenime atsiranda nemažai dirbtinai sukurtų kliūčių ir apribojimų, kurie kartais tiesiog trukdo. Pamėginkite peržengti tam tikras ribas ir į situaciją pažvelgti plačiau. Taisykles galima „pažeisti“, jeigu, aišku, tai nėra nelegalu ir niekam nekenkia.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“





"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net