respublika.lt

2018 vasario 24, šeštadienis

Japonija ir Kinija - esminiai skirtumainuotraukos (1)

2017 sausio mėn. 04 d. 08:55:49
Milda KUNSKAITĖ

Mes kalbame apie rytietišką kultūrą, bet dažnai patys painiojamės - turime omeny Kiniją ar Japoniją. O jos, tarp kitko, skirtingos.


Religija

Kinijoje - konfucianizmas/daosizmas/budizmas

Nuo Kinijos istorijos pradžios nė viena religija nebuvo viešpataujanti ir nebuvo primetama. Vienas žmogus galėjo išpažinti keletą religijų.

Japonijoje - šintoizmas

Japonijos tautinė religija yra šintoizmas. Japonai tiki, kad visa, kas juos supa, turi dieviškumo dvasios, net akmenys. Religija susiformavo iš totemizmo (gyvūnų garbinimo), fetišizmo (tikėjimo amuletų ir talismanų antgamtinėmis galiomis) ir magijos.

Simboliai

Kinijoje - drakonas

Vienas iš pagrindinių kinų kultūros atstovų - sudėtinis personažas: kupranugario galva, elnio ragai, demono akys, gyvatės kaklas, karpio žvynai, erelio nagai, tigro letenos ir karvės ausys. Kitaip nei europietiškas slibinas, jis nėra piktas, o jau išmintingas tai tikrai. Kinų drakoną nesunku atskirti nuo kitų kultūrų drakonų: jo kojos yra su penkiais pirštais. Iš viso Kinijoje gyvena dešimties rūšių drakonai: dangaus, dvasiškas, požemių, lobių, sparnuotasis, vandens, raguotasis, geltonasis, Lo upės ir karališkasis.

Japonijoje - sakura

Sakura - Japonijos nacionalinis simbolis. Keliaujant po šalį, galima pastebėti, kad sakura (japoninė vyšnia) vaizduojama policijos ir karinių pajėgų herbuose. Kasmet, gėrėdamiesi sakurų žiedų grožiu ir trumpaamžiškumu, japonai filosofuoja apie tai, kad grožis - ne amžinas.

Drabužiai


Kinijoje - hanfu


Tradicinis kinų drabužis vadinasi hanfu. Tai drabužių rinkinys - nuo baltinių iki susisiaučiamo chalato su diržu. Hanfu vilkėdavo ir vyrai, ir moterys. Įmantrus ir net prabangus drabužis demonstravo visą garsiųjų šilkinių audinių puikumą. Kai XVII a. valdžią užgrobė mandžiūrai, tradicinę kinų aprangą pakeitė vyrų „changshan“ ir moterų „qipao“. Jie išliko tris šimtmečius, kol Mao visus aprengė uniformomis. Beje, dabar Kinijoje atgimsta mada vilkėti tautinius drabužius. Apskritai kinų kostiumai yra ryškesni, įmantresni ir įdomesni už japonų. Nors kimono buvo sukurtas būtent hanfu pagrindu.

Japonijoje - kimono

Suprantama, šiandien kimono nėra kasdieninis drabužis, bet kiekvienos Tekančios Saulės šalies gyventojos spintoje kabo du trys tautiniai kostiumai, kurie dėvimi per šventes, vestuves, išleistuves ir kitas iškilmes. Kimono išryškina tik pečius ir taliją, taigi idealus grožis japonams - „kuo mažiau iškilumų ir nelygumų, tuo gražiau“. Tautiniu drabužiu kimono laikomas nuo XIX a. vidurio.

Ceremonijos

Kinijoje nesilankstoma

Priešingai nei japonai, kinai sveikindamiesi ar atsisveikindami nesilanksto. Kinas gali nusilenkti tik reikšdamas ypatingą pagarbą, per specialią ceremoniją ar šventę. Senovėje pas imperatorių apsilankęs svečias turėdavo žemai nusilenkti ir devynis kartus paliesti galva grindis. Kitokių nusilenkimų nebūdavo.

Japonijoje lankstomasi


Nusilenkimai - neatskiriama japonų gyvenimo dalis. Jie, patys to nepastebėdami, lankstosi net kalbėdamiesi telefonu. Nusilenkimai skirstomi pagal nusilenkimo kampą ir trukmę: pasisveikinimo - 15 laipsnių, reiškiant pagarbą - 30, didžiausios pagarbos pareiškimas - 45 ir garbinimas - galva paliečiant grindis.

Medicina

Kinijoje - akupunktūra (adatų terapija)

Akupunktūros specialistai mano, kad kiekvienas organas yra susijęs su tam tikra žmogaus kūno zona, vadinamuoju meridianu. Mūsų kūne yra apie 700 biologiškai aktyvių taškų, išsidėsčiusių ant savo meridianų. Adatomis veikdami šiuos taškus specialistai slopina atitinkamo organo skausmą.

Japonijoje - šiacu (spaudymas rankomis)

Šiacu atsirado tik XX a. 5 dešimtmetyje, kai medikas Tokudziras Namikosis pastebėjo, kaip jo mama, sirgusi reumatiniu artritu, spaudo skaudamas vietas, jas masažuoja, trina ir jai palengvėja. Jis ėmė domėtis šiuo klausimu ir sukūrė ypatingą gydymo metodiką, grįstą taškų spaudymu pirštais - šiacu, vieną iš manualinės terapijos rūšių.

Dvikovės


Kinijoje - ušu ir kung fu

Ušu (išvertus - „kovos menas“) - plačiąja prasme visapusiška asmenybės ugdymo sistema. Žodžiu „kung fu“, kuriuo neretai taip pat apibūdinami kovos menai, Kinijoje buvo vadinama bet kokia tobulai išmokta technika, pradedant imtynėmis, baigiant dainavimu ir kulinarija. Taigi kung fu - darbas su savimi.

Japonijoje - sumo, dziudo, aikido, karatė, džiudžitsu


Žudymo menas - istorinis visų kovos menų Japonijoje pagrindas. Jo mokėsi visi save gerbiantys samurajai ir nindzės. Pagrindinis tikslas buvo greitas ir veiksmingas priešininko neutralizavimas. Tai kova be taisyklių, o jos užbaigimas - ne paspausti ranką, o tiesiog nužudyti.

Valgis


Kinijoje - Pekino antis, dimsamas, kepti ryžiai, vėžlių sriuba

Mes žinome penkis skonius. Kinų virtuvės ypatumas - net aštuoni skoniai. Be saldaus, rūgštaus, aštraus, kartaus ir sūraus, bet kuris kinas išvardys dar aromatinį, prėską ir auksinį skonį.

Japonijoje - sušiai ir sašimiai


Pagrindinis japonų virtuvės delikatesas - patiekalai su žalia žuvimi, o populiariausi - sušiai. Žuvis neapdorojama termiškai, kad išliktų jos natūralus skonis. Taip pat Japonijoje mėgstama, kai į stalą patiekiama daugybė patiekalų po nedaug - kad būtų galima įvertinti virėjo meistriškumą ir nepersivalgyti. Klasikinis variantas: 15-20 patiekalų mažuose dubenėliuose ant japonų aristokrato stalo.

Namuose ir svečiuose


Kinijoje nenusiaunama

Įeidami į namus kinai, priešingai nei japonai ir korėjiečiai, nenusiauna. Bet būna išimčių, todėl įeinant į namus geriau pasitikslinti.

Japonijoje nusiaunama

Visuose namuose, daugelyje ligoninių, restoranų ir kai kuriose įstaigose reikia nusiauti. Todėl puskojinės visada turi būti švarios ir nesuplyšusios. Etiketas reikalauja, kad avalynė būtų pasukta priekiu į duris. Jei pamiršite arba nežinosite, šeimininkas arba personalas padarys tai už jus. Beje, jei susiruošite apsilankyti tualete, rasite tam skirtas specialias šlepetes.

Buitis


Kinijoje sėdima ant kėdžių

Paprastai manoma, kad rytiečiai mėgsta sėdėti žemai - ant demblių, pagalvių, žemų suoliukų. Tačiau Kinijos gyventojai sėdi ant kėdžių, o ne klūpo ant žemės, kaip japonai. Tradicijos pradininkai - kilmingieji, kurie norėjo būti aukščiau jau nuo VI a.: kuo aukštesnis žmogus, tuo aukštesnis statusas. Kiekvienas kinas svajodavo apie dieną, kai jis sėdės ant kėdės. Po truputį kėdės tapo įprasta interjero dalimi įvairių visuomenės sluoksnių šeimose.

Japonijoje klūpoma


Seidza („sėdėjimas ant kulnų“) Japonijoje - tiesiog mokslas, kurio reikia mokytis. Tokia sėdėsena - neatskiriama įvairių tradicinių japonų ritualų - arbatos ceremonijos, meditacijos, kai kurių kovos menų ir kaligrafijos - dalis.

Kariai


Kinijoje - terakotinė armija

Čin Ši Huangas buvo žiauriausias Kinijos imperatorius, bet kartu labai religingas. Jis kruopščiai ruošėsi perėjimui į anapusinį pasaulį. Jam paliepus, buvo pagaminta 6000 natūralaus dydžio, visiškai apginkluotų molinių karių, jie buvo sustatyti į koloną, kad saugotų imperatorių po mirties. Molinė kariauna išsilaikė iki šiol, ir net labai stengdamiesi nerasite dviejų vienodų, nes veidai buvo lipdomi pagal realius prototipus, kad po mirties karių sielos rastų prieglobstį statulose. Keisčiausia, kad terakotinė armija iki šiol saugo tuščią kapą, nes Čin Ši Huango sarkofagas iki šiol ieškomas visoje Kinijoje.

Japonijoje - samurajai ir nindzės

Žodis „samurajus“ kilęs iš veiksmažodžio „tarnauti, remti“. Daugelis mano, kad samurajai - tai elitiniai kariai, bet jie buvo tik savo pono asmens sargybiniai ir tarnai kasdieniniame gyvenime ir tik po to kariai (kurie po mūšio visada vaikščiodavo po lauką ir nupjaudavo žuvusiesiems galvas, kad ponas galėtų pasidžiaugti nukautų priešų gausa).

Nindzė - tai žvalgas, diversantas, šnipas ir samdomas žudikas viduramžių Japonijoje. Nindzės, kitaip nei samurajai, nepriklausė feodalinei sistemai, todėl neturėjo šansų daryti karjerą, jie visada likdavo šešėlyje. Nindzių klestėjimo laikais, kuris sutapo su viduramžiais, Japonijoje buvo apie 70 klanų. Profesija būdavo paveldima. Moterys nindzės taip pat egzistavo.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

  • Zuzis 2017 sausio mėn. 05 d. 08:17:35

    O viena bendrystė yra: hieroglifai. Tik nepriskirkime hieroglifams kanos,
    skiemeninės abėcėlės.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DIPLOMATIJA: dvišalių santykių plėtra, saugumo padėtis Europoje, transatlantiniai ryšiai, Rytų kaimynystės ir svarbiausi europinės darbotvarkės klausimai - visa tai penktadienį Lisabonoje aptarė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, susitikęs su Portugalijos užsienio reikalų ministru, Atstovų rūmų Europos, Užsienio ir Gynybos reiklų komitetų vadovais.
  • SPAUDIMAS: Pietų Korėja šeštadienį teigė, kad penktadienį paskelbtos naujos sankcijos Šiaurės Korėjai pagerins Jungtinių Tautų priimtų rezoliucijų laikymąsi, kuriomis siekiama didinti spaudimą branduoliniais ginklais grasinančiai valstybei.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. Visą šalį sukrėtusios pedofilijos istorijos chronologija ir vertinimas
5. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
6. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
7. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
8. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
9. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
10. Euras ir toliau plaunamas
11. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
12. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
13. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
14. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
15. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
16. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
17. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
18. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
19. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
20. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
21. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
22. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
23. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
24. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
25. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko

Kodėl ministrams sudaromos sąlygos kenkti valstybei nebaudžiamiems?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -19   -12 C

   -23  -17 C

 

   -17  -15 C

    -9   -6 C

   -11  -7 C

 

   -11  -9 C

    5-7 m/s

    1-2 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.2299 PLN - 4.1698
RUB - 69.4480 CHF - 1.1505
GBP - 0.8794 NOK - 9.6770
reklama
Prenumerat 2018