Čekija atmetė „Huawei“ paraišką dalyvauti konkursenuotraukos (1)

2019 sausio mėn. 30 d. 17:29:37 Perskaitė 1024

Kinijos „Huawei“ paraiška dalyvauti Čekijos viešajame konkurse dėl mokesčių susigrąžinimo svetainės kūrimo buvo atmesta po to, kai šalies kibernetinio saugumo tarnyba perspėjo dėl galimų grėsmių saugumui, rašo „Reuters“.

 

Šiuo metu „Huawei“ susiduria su tarptautinės bendruomenės patikromis dėl bendrovės ryšių su Kinijos vyriausybe ir kaltinimų, kad Pekinas gali naudotis „Huawei“ technologijomis šnipinėjimo tikslais. Pats „Huawei“ bet kokius kaltinimus neigia.

Čekijos viešųjų pirkimų registro duomenys rodo, kad Čekijos finansų ministerija pataisė viešąjį konkursą dėl mokesčių susigrąžinimo svetainės kūrimo. Ministerijos teigimu, konkurse draudžiama dalyvauti „gamintojams, dėl kurių veiklos įspėja Čekijos kibernetinio saugumo agentūra (NUKIB).„

Agentūra gruodį įspėjo ryšio tinklų operatorius ir kitas institucijas dėl saugumo grėsmių, kylančių naudojant įrangą, pagamintą „Huawei“ ar kitos Kinijos bendrovės ZTE.

„NUKIB įspėjimas teisiškai įpareigoja Finansų administraciją imtis priemonių, todėl mes jų ir ėmėmės“, - teigia Finansų ministerijos generalinio finansų direktorato atstovas spaudai.

Dienraščio „Mlada Fronta Dnes“, paskelbusio apie „Huawei“ paraiškos atmetimą, duomenimis, konkurso vertė siekia 500 mln. Čekijos kronų (19,38 mln. eurų).

Nors NUKIB įspėjimas neuždraudžia „Huawei“ veiklos šalyje, tačiau įpareigoja apie 160 viešų ir privačių kritinės infrastruktūros operatorių išanalizuoti bendrovės keliamas grėsmes ir veikti atsižvelgiant į analizės išvadas.

Kol kas „Huawei“ įrenginiai nėra uždrausti plėtojant Čekijos 5G mobilųjį ryšį. Kinijos įmonė lapkritį pasirašė susitarimo memorandumą su investicijų grupe PPF dėl 5G mobiliojo ryšio bandymų.

PPF valdo Čekijos ir Slovakijos mobiliojo ryšio operatorių „O2 Czech Republic“, Čekijos interneto tiekėją CETIN ir pernai įsigijo operatoriaus „Telenor“ padalinius Bulgarijoje, Vengrijoje, Juodkalnijoje ir Serbijoje.

Viešai paramą „Huawei“ yra išreiškęs Čekijos prezidentas Milošas Zemanas, kuris ilgą laiką žadėjo glaudžiau bendradarbiauti su Kinija. Tuo tarpu ministras pirmininkas Andrejus Babišas ragino pradėti diskusijas dėl kibernetinio saugumo Europos Sąjungos lygmeniu.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net