Ypatingas apdovanojimas „Šiaulių krašto“ žurnalisteinuotraukos (1)

2018 rugpjūčio mėn. 09 d. 07:58:11 Perskaitė 1678

Biržų miesto šventėje šeštadienį „Šiaulių krašto“ žurnalistei Živilei Kavaliauskaitei buvo įteiktas vienas svarbiausių Lietuvos žurnalistų apdovanojimų - Antano Macijausko premija. Šią premiją sudaro piniginis prizas - 600 eurų, Antano Macijausko medalis, premijos laureato diplomas ir monografija apie A.Macijauską.

 

Antano Macijausko (1874-1950), iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą, publicisto ir leidėjo kasmetinė premija skiriama žurnalistui už geriausius žurnalistikos darbus, ugdančius pilietinį patriotizmą, nacionalinio pasididžiavimo jausmą, meilę valstybinei kalbai ir nacionalinei kultūrai.

Kolegei Živilei Kavaliauskaitei Antano Macijausko premija buvo paskirta už knygą „Trispalvė Irkutsko karštyje“.

„Ž.Kavaliauskaitės knyga išsiskiria tuo, kad yra labai jautriai parašyta. Jauna autorė sugebėjo giliai atskleisti psichologinius žmonių charakterius“, - sakė vertinimo komisijos pirmininkė Aldona Žemaitytė-Petrauskienė.

„Ž.Kavaliauskaitė savo knygomis ir publikacijomis spaudoje ne kartą įrodė, kad yra talentinga žurnalistė, savita publicistė, sugebanti įdomiai ir įtaigiai pasakoti, lengvai valdyti žodį, sudominti ir sujaudinti skaitytoją“, - sakė rašytojas Vytautas Kirkutis.

Ž.Kavaliauskaitės knyga „Trispalvė Irkutsko karštyje“ parašyta po 2013 metų vasarą vykusios lietuvių kelionės į Sibirą - lietuvių tremties vietas.

Keliautojai Sibire tvarkė tremtinių kapus, lankė tautiečius, o žurnalistė Ž.Kavaliauskaitė, nors į kelionę bloknotą ir diktofoną įsidėjo tik dėl to - „o gal prireiks“ - be bendrų darbų, neišvengiamai tapo kelionės metraštininke.

Grįžusi iš 12 dienų kelionės Irkutsko srityje ji „Šiaulių kraštui“ parengė 13-os dalių reportažų ciklą. Vos išspausdinus pirmuosius tekstus laikraštyje, pasipylė skambučiai, laiškai iš atpažinusių artimųjų ar kaimynų kapus, vardus, pavardes, gyvenusių tose tremties vietose žmonių ir jų palikuonių. Skaitytojai norėjo sužinoti daugiau detalių, pasidalyti savo istorijomis.

Pirmojoje dalyje spausdinami reportažai iš kelionės į Irkutsko sritį, o antroji knygos dalis skirta Lietuvoje gyvenančių tremtinių istorijoms. Knyga gausiai iliustruota kelionės nuotraukomis.

Parengusi straipsnių ciklą, Ž.Kavaliauskaitė ėmėsi ir mokslinės veiklos - parašė puikiai mokslininkų įvertintą magistro darbą „Trėmimų refleksija atminties tyrimuose. Saviidentifikacijos problema“.

Knygoje juntamas ne tik istoriko, publicisto braižas. Autorė atsiskleidė ir kaip psichologė, atpažinusi ir išryškinusi labai jautrius tremtį patyrusių žmonių išgyvenimus.

Antano Macijausko premija žurnalistui gali būti skiriama tik vieną kartą.

„Premija svarbi dėl žmonių, kurie aprašyti knygoje, dėl komandos, su kuria kartu vykome į Irkutsko sritį, dėl bendraminčių, su kuriais kūrėme knygą, - sako Ž.Kavaliauskaitė. - Kalbintos tremtinės prisiminė, jog vietiniai sakydavo, kad liksite čia amžiams. Lietuvis tremtinys atsakydavęs: „Vieną dieną apie mus rašys knygas“. Džiugu, kad ši pranašystė išsipildė.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net