respublika.lt

2018 sausio 24, trečiadienis

Valdžia žurnalistų dar nešaudo. Dar...nuotraukos (64)

2012 vasario mėn. 02 d. 13:01:14
Ferdinandas Kauzonas, „Respublikos“ apžvalgininkas

Jeigu šiandien mūsų valstybėje jau yra kažkokių tradicinei demokratijai būdingų žymių, tai ryškiausia turbūt derėtų laikyti laisvą spaudą, laisvą žiniasklaidą.

Vilkų medžioklė su vėliavėlėmis

Savo prigimtimi spaudos laisvė yra labai trapus dalykas, nes ji visada buvo atvirkščiai proporcinga valdžios laisvei. Kuo laisvesnė spauda, tuo valdžia turi mažiau laisvės tave, žmogau, makaronų auskarais dabinti ir savo šeimai, savo partijai gražų, šiltą, jaukų ir linksmą gyvenimą tavo, žmogau, sąskaita kurti. Ir kuo mažiau tavo šalyje spaudos laisvės, tuo lengviau makaronų kabintojams mėgėjams ir demagogams profesionalams į valdžią patekti, joje išsilaikyti ar į ją sugrįžti.

Šitą tiesą vis labiau suvokia mūsų valdžia, tad nieko nuostabaus, kad 2009-aisiais pagal spaudos laisvės indeksą dar buvome pasaulyje devinti, 2010-aisiais - vienuolikti, o pernai - jau trisdešimti. Žiniasklaida ir žurnalistai, kaip medžiojami vilkai, yra apsmaigstyti raudonomis vėliavėlėmis ir žino, nes, anot Vladimiro Vysockio dainos, dar būdami vilkiūkščiai su motinos pienu įčiulpė: „Nelzia za flažkom!“ (negalima už vėliavėlės).

O vėliavėlių tiek daug. Vien tik Visuomenės informavimo įstatymas kiek jų prikabinėjęs „mūsų miške“. Viešosios informacijos rengėjo vidaus etikos kodeksas (23 str. 1 d.), Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas, Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos rezoliucija „Dėl žurnalistinės etikos“, Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys, reglamentuojančios viešosios informacijos rengimą bei platinimą (43 str.). Vėliavėlės, vėliavėlės - ir nedrįsk, pilkas vilke, už jų!

Specifinis kvailystės kvapas

Žurnalistų etikos inspektorius - dar viena vėliavėlė. Lietuvos žurnalistų sąjungos etikos komisija. Dar viena! Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija. Dar viena. Pastarąją vilkas užuodžia iš itin toli. Nes kvailystė turi specifinį kvapą. Jau vien šios komisijos sudarymo principas, reglamentuotas Visuomenės informavimo įstatymo, yra akivaizdžiausia viešojo valdžios požiūrio į žiniasklaidą demonstracija. Į šią, anot įstatymo, „informacijos rengėjų ir skleidėjų savitvarkos instituciją po vieną atstovą deleguoja Lietuvos žmogaus teisių centras, Lietuvos psichiatrų asociacija, Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferencija/.../“.

Tai kokia, čia, po velnių, savitvarka, jeigu ją vykdo ir delegatai „iš svetur“. Kažkodėl Seimo Etikos ir procedūrų komisija, net nesivadindama „savitvarkos institucija“, gali reguliuoti Seimo narių etiką pati, be „delegatų“, o žurnalistų „savitvarkai“ dar reikalingas ir psichiatras. Aš labai gerbiu psichiatrus, bet ar kas žinote Lietuvoje dar bent vieną veiklos sritį (išskyrus galbūt sveikatos apsaugą), kurios etikos komisijai vadovautų psichiatras. Tai negi tarp žurnalistų, atleiskite, durnių daugiau nei, pavyzdžiui, tarp Seimo narių?

Bet kai ryte perskaitai spaudą, pasiklausai radijo, o paskui per televiziją imi žiūrėti, pavyzdžiui, Seimo posėdžių transliaciją, net nesuabejoji, kad psichiškai įtartinų jėgų santykis Seime ir žiniasklaidoje yra netgi atvirkščias. Galų gale šito net neslepia ir patys Seimo nariai, vienas kitą posėdžių metu „visaip“ pavadindami. Ir dar kartą atleiskite, bet, man regis, tokiais atvejais jau turbūt ne Salamakinui ar Teišerskytei, o būtent psichiatrui spręsti, kas teisus ir kas etiškas - „pavadintojas“ ar „pavadintasis“.

Ar V.Valentinavičius yra institucija?

Tiesa, įstatymas dar yra numatęs ir „Vyriausybės įgaliotą instituciją, kontroliuojančią valstybės politikos įgyvendinimą visuomenės informavimo srityje“. Dar viena vėliavėlė.

Iš pradžių buvau pamanęs, kad ta institucija yra Virgis Valentinavičius, premjero patarėjas, kuriam taip patinka žurnalistus siuntinėti velniop (žinoma, neminint šito pragariško žodžio), kad pasiuntęs net telefoną pamiršta išsijungti ir „pasiųstasis“ išgirsta viską, ką apie jį ir jo atstovaujamą žiniasklaidos priemonę mano „institucija“.

Bet visai netrukus pavyko išsiaiškinti, kad Valentinavičius vis dėlto nėra institucija, o institucija, pasirodo yra Kultūros ministerija. Ta pati, kuri vykdydama valstybės kultūros politiką viešajan gyveniman paleido tokios etikos ir estetikos grimasų, kad, neduok Dieve, mes, žurnalistai, bent kažkiek prie šitos ministerijos nūnai išpažįstamų etikos vertybių priartėtume - neišlįstume iš kitos, kitokios etikos sargų posėdžių.

Kur slepiasi tikrieji pažeidėjai?

Mūsų valdžia dar nešaudo kaip Vysockio vilkų. Komisijos mus auklėja, o valdžia bando dresuoti, prisivilioti, prisijaukinti, nusipirkti, įsiteikti. Ir mes kartais peržengiame tą valdiškomis vėliavėlėmis nusagstytą ribą. Vienas neišlaikęs pagundos, kitas - pasidavęs azartui, trečias neištvėręs normų, taisyklių, etikų apsupties. Ketvirtas - praradęs viltį gauti iš valdžios informaciją jos leidinį dominančiu klausimu arba supratęs, kad valdžios institucijų atstovai spaudai bei kitaip besivadinančios viešųjų ryšių tarnybos yra skirtos ne informacijai teikti, o jai filtruoti, riboti, blokuoti, žurnalistui sakyti pusiau tiesą pamiršus, kad pusiau tiesa yra pavojingesnė už melą.

Kodėl tos tarnybos blokuoja informaciją, slepia ją nuo žurnalistų? Ne nuo žurnalistų slepia. Meluodami mums jie meluoja tau, skaitytojau, klausytojau, žiūrove, rinkėjau. Slėpdami tiesą nuo mūsų jie slepia ją nuo tavęs. Ir jiems sekasi. Jų nesvarsto už tai etikos komisijos. O jeigu ima prasčiau sektis mus mulkinti, jie net pamokomi, kaip bendrauti su žiniasklaida. Ir tie mokytojai yra tokie geri, kad net važiuoja į Turkmėniją šito melo meno mokyti. O paskui, po mūsų „ekspertų“ mokymų, vargšė Turkmėnija pagal spaudos laisvės indeksą atsiduria vienoje iš paskutinių vietų pasaulyje.

Todėl, manyčiau, būtent šiose visuomenės veiklos „sferose“, šitose valdžios, o ir komercinių firmų viešųjų ryšių tarnybose, kur dirba tiek mūsų, žurnalistų, paslėpti didieji visų etikų (tarp jų ir žurnalistų) pažeidimai ir pažeidėjai. Nes būtent ten beveik viskas paremta melu. Arba pusiau tiesa. Bet juk jie yra tokie pat viešosios informacijos rengėjai, kaip ir mes, ir, pasak Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso, „informacijos neturi laikyti nei savo nuosavybe, nei preke“. Ir jiems galioja tos pačios etikos normos, kaip ir mums.

Tai kodėl peržiūrėjęs dvejų metų Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos posėdžių protokolus neaptikau svarstyto nė vieno valdžios atstovo spaudai ar kitokio jos viešųjų ryšių specialisto. Manau, todėl, kad mes, žurnalistai, jau įpratome prie jų atsirašinėjimų, atsikalbinėjimų, atsispjaudymų, informacijos dozavimo ar dezinformacijos skleidimo. Mes jau ėmėme įsivaizduoti, kad taip ir turi būti.

Vienas žinomas žurnalistas buvo palikęs žurnalisto darbą ir išėjęs į viešuosius ryšius. Padirbėjo. Bedirbant mama jo ir klausia: „Kas, sūnau, čia per darbas? Papasakojo. Paklausė motina, paklausė ir kiek patylėjus ištarė: „Vaikeli, bet juk tai negarbingas darbas“. Ir kitą dieną sūnus grįžo būti žurnalistu.

Ar viską supratai, mielas skaitytojau. Žinoma, supratai. Šituose keliuose motinos žodžiuose visas etikos kodeksas. Ir sūnaus. Ir žurnalisto. Ir žmogaus. Kodeksas, kurio sūnus negalėjo pažeisti. Nes jis viršesnis už visus išvardintų ir neišvardintų etikų kodeksus.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (64)

 • dar 2012 gegužės mėn. 01 d. 15:59:57

  dar nešaudo? Achremovą paleido, gal pradės?

 • as 2012 balandžio mėn. 06 d. 09:18:07

  Kas tas per veikejas Valentinavicius smirdanti slikstyne kuri daro geda
  Lietuvai,pataikunas,subinlaizys

 • Juokas 2012 kovo mėn. 19 d. 00:35:21

  Epzodas toks. Zurnalistas su mikrofonu kalbina valdininka[svieto perejuna],
  tasi valdininkelis nesa kudasiu kiek ikabindamas. Scena juokingiausia, bet
  valdininkelis trenkia durimis ir pabuciuokite i ......Tokia kultura
  ponuliu.

 • to zurnalistei 2012 vasario mėn. 24 d. 08:55:08

  parasei anekdota,nusisnekejai mergaite-krivckas ir janutiene pripazinti
  neetiskiausi zur,kaip jie dar is vis gali dirbti??,manau tai tik laiko
  klausimas,nusibos tv3 moketi baudas uz ju nagluma ir ismes juos.

 • Rima U. 2012 vasario mėn. 04 d. 11:19:59

  janki, Joneli, Vania iš Švedijos, Kuznecovai. Varyk. Nebūk durnas.
  Tikrai - pasiūtę debilai, žurnaliūgos, kubiloidai, šikinlaižiai,
  šiknauosčiai, kubiliaus šunys... Oi, koks geras geras
  Sacharukas...Janki, pakeik juos, padebilink, juk gali perkąsti veidą tau
  pačiam. Jonai, varyk. Tik taip mes apsiginsime nuo ramybės. Reikia
  pakaukti. Juk pas mus net po rungtynių Lietuvoje neleidžia užmušinėt
  po 70 sirgalių. O Egipte leidžia. Ten demokratija. Kas belieka mums -
  išsirėkt.

 • Paulius 2012 vasario mėn. 04 d. 10:59:10

  Is kur tiek pykcio pas V.Valentinaviciu?Cia parodo tikraji veida
  konservatoriu.Nors ir p.Kubilius pradeda sirsti uz pasakyta teisybe,atrodo
  gerkle perkastu kitaip mananciam,nei jis.Kaip kalakutas israusta is
  pasiutimo.Vai,vai.

 • jankis 2012 vasario mėn. 04 d. 08:24:25

  tikras pasiutęs debilas tas valentinavičius

 • Šiaulietis 2012 vasario mėn. 04 d. 07:40:13

  Duok dieve sveikatos žurnalistams,nes jų darbas Lietuvoje yra pats
  pavojingiausas.Jiems tenka kovoti su Lietuvos valdžia.Jeigu ne
  žurnalistai,tai tauta būtų sutrypta.Sveikatos Jiems.Ačiu,kad dar galime
  egzistuoti.

 • katinas 2012 vasario mėn. 03 d. 17:57:19

  sitas valentinavicius tiktu vaidinti piktadari jilme KAUKE.Jis bekaukes
  tikras filmo piktasis herojus.atsiminkite sacharuko zodzius:seime sedi
  banditu trijule-valentinavicius,jukneviciene,kubilius.

 • tit 2012 vasario mėn. 03 d. 17:53:23

  gimes sliauziot, niekada neskraidys

 • Dionizai 2012 vasario mėn. 03 d. 15:59:19

  Jei skaitai tik Kauzono straipsnius, tai dar nereiškia, jog
  "Respublikoje" Vienas Kauzonas rašo ir daugiausiai kritikuoja
  konservatorius ar kitus valdžios atstovus.
  Respublikoje visko galima rasti, tik kažkodėl Dionizui matyt kitkas
  neįdomu ir net nepažvelgia. Jam svarbu kuo stipriau šmeižti V.Tomkų.
  Kažkada ir aš buvau prieš "Respubliką". Netgi prieš visą spaudą,
  kurios neskaičiau keletą metų ir TV nežiūrėjau ir nežiūriu. Dabar
  turiu galimybę pirmiausia peržvelgti šį leidinį ir nevisada pritariu,
  tačiau manau tai teisingas kelias. Dar "Lietuvos žinios" retkarčiais.
  Kiekvieno pasirinkimo laisvė ir pagrinde išprusimo lygis.
  Visi žurnalistai pasistengia parinkti kuo charakteringesnes
  nuotraukas.Nieko neišsiskiria ir "Respublika".
  O Valentinavičiaus: manau, kokia išorė, toks ir dvasinis pasaulis, nors
  save laikė labai išmintingu.Niekada nepatikdavo jo intervių.

 • Žurnalistė 2012 vasario mėn. 03 d. 15:56:56

  Ačiū šio rašinio autoriui ir Respublikai už teisingą rašinį. Taip
  ir yra - visokios "etikos" komisijos svarsto tuos žurnalistus, kurie
  nelaižo uodegų, o rašo šviesiai tiesiai. Štai ta "komisija" su
  negerbiamu Slušniu priešakyje apsvarstė gerb.Grinevičiūtę ir
  gerb.Krivicką už tai, kad jie sako tiesą. O juk šiuos žurnalistus
  Žurnalistų sąjunga turėtų apdovanoti (nes jais žiūrovai labiausiai
  pasitiki kaip atstovaujančiais žurnalistikos opozicijai, kuri tokia menka
  LT), bet ne - apdovanojami buvę saugumiečiai, buvę sovietiniai
  "rašytojai" ir visokie uodegalaižiai. TAI FAKTAS

 • kaunietis 2012 vasario mėn. 03 d. 14:47:16

  tai cia ir beda kad zurnalistai parduoda sazine, ir pasidaro zurnaliugom:(

 • as 2012 vasario mėn. 03 d. 13:29:35

  valantinavicius kaip greitai skura isverte kai buvo zurnalistas kitaip
  kalbejo odabar nokubiliaus nei per zinksni nesitraukia ir kitaip kalba
  tokie zmones nera patikimi

 • Pagarba Prezidentei 2012 vasario mėn. 03 d. 13:26:00

  ir jos DREAM TEAM.

 • roja 2012 vasario mėn. 03 d. 12:58:56

  taip respublikos ,o ir kitu leidiniu zurnalistai,ineligentai yra parsidave
  politikams,oligarchams ir net kriminaliniam pasauliui.GAILA JIE TO PATYS
  NET IR NE SUVOKIA KAIP YRA TAMPOMI VIRVELIU

 • to "to "dar B" 2012 vasario mėn. 03 d. 12:16:22

  Geras. Toks pats anekdotas kaip "geriausias metų meras Antanas Vinkus".
  Virgį bent žinome už ką jis geriausias, o už ką Vinkus?

 • Algis 2012 vasario mėn. 03 d. 12:09:36

  Taip šikinlaižių tikrai nešaudo.

 • to "dar B" 2012 vasario mėn. 03 d. 12:02:31

  Ačiū. Šiemet juokingesnio ankedoto nesu nei skaičiusi nei girdėjusi.

 • dar B: 2012 vasario mėn. 03 d. 11:22:47

  Virgis tiek išore normalus, tiek vidum puikus Žmogus, vadinasi, Tu jo
  nepažįsti niekaip, tik gaila, kad taip galvoji ir mąstai.

 • 666 2012 vasario mėn. 03 d. 10:50:40

  ŽURNALISTU VADINTI LIEŽUVIS NEAPSIVERČIA, ČIA KUBILIAUS ŠIKNAUOSTIS.

 • KOKS 2012 vasario mėn. 03 d. 09:35:36

  snukis toks ir vidus, sakyčiau vilkas, bet vilkai įsižeistų,
  tikriausiai pasiutęs šuo -tokie mūsu Kubiliaus gelbėtojai

 • Naujas požiūris 2012 vasario mėn. 03 d. 09:04:58

  Dabar pagal šunis spręsim apie jų šeimininką.
  Vinokuras.Valentinavičius...

 • bitė 2012 vasario mėn. 03 d. 08:42:55

  Respublikos žurnalistai gal neskaito komentarų.Juk čia vadinamų
  žurnalistų atspindys.Žurnalistų Lietuvoje nėra,ar buvo nors vienas
  žurnalistinis tyrimas,kuris išaiškintas iki galO?Nėra,yra tik pletkų
  lygio straipsneliai,pagal užsakymą.Respublikoje ypatingai tai matosi.O
  vaizdas ,kad žurnalistas iš Gariūnų.

 • jankis 2012 vasario mėn. 03 d. 08:37:29

  jis ne nekaltas šunelis,o pasiutęs kubiliaus kiemsargis,na bet rudenį
  mes jį kastruosim

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NEDALYVAUS: šešiskart olimpinis čempionas Rusijai atstovaujantis greitojo čiuožimo trumpuoju taku atstovas Viktoras Ahnas diskvalifikuotas iš Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių.
 • SUGRĮŽO: į Lietuvos socialdemokratų partiją grįžta Nepriklausomybės akto signataras, filosofas profesorius Bronislavas Genzelis ir Nepriklausomybės akto signataras ekonomistas Jonas Pangonis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar džiaugiatės lietuvių pasiekimais Dakaro ralyje?

balsuoti rezultatai

Ar dažnai lankotės muziejuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -13   -9 C

   -11  -5 C

 

   0  +5 C

    -8   -4 C

   0   +5 C

 

   +3  +5 C

    4-9 m/s

    3-8 m/s

 

      3-8 m/s

 

USD - 1.2249 PLN - 4.1696
RUB - 69.2007 CHF - 1.1779
GBP - 0.8783 NOK - 9.6380
reklama
Kaleda 2017