Užsimota dresuoti žurnalistusnuotraukos (18)

2018 birželio mėn. 12 d. 07:11:11 Perskaitė 4117

Kaip tik nevadino žurnalistų. Ir kirmėlynu, ir šunauja, ir skalikais. Dabar, regis, imtasi dresūros. Iš aukštų tribūnų žurnalistai pradedami mokyti, ką, kaip ir kada rašyti. Nes nemokame.

 

Projektas nukreiptas prieš smurtą

Norinčių užmauti žiniasklaidai apynasrį visada buvo daugiau negu reikia. Kad ir toks paprastas pavyzdys, kaip žurnalisto darbo kriminalizavimas. Anksčiau už klaidingą informaciją irgi atsakydavai teisme - bet civiline tvarka, už garbės ir orumo įžeidimą. Vėliau padaryta pataisa leidžia žurnalistą patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Dar laimė - už grotų negrūda, užtenka baudos arba taikomosios sutarties.

Dabar jau esame mokomi rašyti. Į redakciją atsiųsta atmintinė, skirta žiniasklaidos atstovams, skambiu pavadinimu: „Kaip rašyti apie smurtą prieš moteris?“. Raštas nepasirašytas jokio konkretaus asmens, tiesiog nurodyta, kad jį siunčia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT). Pasikapsčius po rašte nurodytą tinklalapį, paaiškėjo, kad rengiamas projektas „Stop smurtui prieš moteris“. Kodėl būtent prieš moteris, juk vyrai irgi gauna į kailį. Projekto vadovė, LGKT Komunikacijos skyriaus vedėja Mintautė Jurkutė paaiškino, kad lytis yra labai svarbus veiksnys kalbant apie smurtą artimoje aplinkoje. Tai, beje, pabrėžta ir atmintinėje. Pagal statistiką, apie 80 proc. nukentėjusiųjų yra moterys. O ir Europos Komisijos lėšos skirtos būtent tam tikslui. Lėšos nemenkos: bendra projekto vertė - šiek tiek daugiau kaip 480 tūkst. eurų. 80 proc. jų sudaro EK pinigai, kiti pridedami iš mūsų biudžeto.

Už grotų, rodos, dar negrūs


Tai štai: dalis šių lėšų yra skirta žurnalistų auklėjimui. Jau nuo šių metų pradžios atliekamas žurnalistikos monitoringas. M.Jurkutė sakė, kad pastebima tendencija, kai smurto aukos moterys vaizduojamos neigiamai. Todėl patariama neaptarinėti moters išvaizdos ar elgesio, nes tai perkelia atsakomybę už įvykį aukai, o ne smurtautojui. Nurodoma nesvarstyti, kodėl smurtą patyrusi moteris lieka su smurtautoju ar išėjusi vėl grįžta pas jį. Pasak projekto vadovės, tai didina grėsmę moteriai. Nerekomenduojama daryti prielaidų, kad prievartą išprovokavo alkoholis ar kitos svaiginančios medžiagos. Galiausiai nurodoma vengti žodžio „tariamai“, kuris yra teisinis saugiklis tuo atveju, kai rašoma apie konkretų įvykį, o teismas dar nėra paskelbęs savo sprendimo.

Atmintinė sudaryta iš dviejų dalių: „Kaip rašyti“ ir „Kaip nerašyti“. Pavyzdžiui, nereikia rašyti „Jonas nužudė žmoną Mariją“, o „smurto artimoje aplinkoje (šeimoje) metu Jonas nužudė žmoną Mariją“. Projekte numatyta ir tokia auklėjamoji priemonė, kaip viešojoje erdvėje pasirodžiusių tekstų šia tema nagrinėjimas. Jei ekspertams, dalyvaujantiems projekte, kažkas tekste pasirodys ne taip, jie surašys pastabas ir išsiųs redakcijai. Kad išmoktume, kas galima ir ko ne.

Tiesa, M.Jurkutė tikino, kad visa ši informacija yra tik rekomendacinio pobūdžio. „Neturime kompetencijos vertinti, ar tai, kas parašyta, prasilenkia su etika. Jei kažką panašaus įtariame, siunčiame etikos komisijai įvertinti. Jei įžvelgiame nusikaltimo požymius, - prokuratūrai“, - sakė projekto vadovė. Ačiū ir už tai - už grotų, rodos, negrūs.

Pradėjo ne nuo to galo

Klaipėdietis psichologas ir rašytojas Vytautas Čepas, išgirdęs apie tokią atmintinę, apstulbo. „Žurnalistika yra amatas, mūsų žurnalistai puikiai rašo. O dabar juos moko žodžius dėlioti, prieinama iki absurdo. Tai pažeidžia žurnalistų profesinę savigarbą. Dar suprasčiau, jei tai vyktų kur Rusijoje ar Azijoje, bet mes gyvename laisvoje šalyje“, - piktinosi žinomas psichologas.

Pasak V.Čepo, daugelis tokių projektų yra puiki terpė tarpti visokiems kovotojams. Įpareigos įstatymo vardu.

Taip jau sutapo, kad panašiu būdu žiniasklaidą nutarė paauklėti ir Seimas. Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas komisijos vardu įregistravo pataisą, nurodančią, kaip rašyti apie savižudybes. Iki šiol įstatymo lygiu skelbiamai informacijai reikalavimų nebuvo. Pataisa įpareigoja neromantizuoti savižudybių, netraktuoti jų kaip kasdienio, savaime suprantamo fakto, neskelbti vaizdo medžiagos, kur vaizduojamas bandantis žudytis ar nusižudęs žmogus.

R.Šarknickas teigė, kad ši pataisa nėra draudimas. „Kalbama apie detales, apie atsakingumą. Šiaip jau ir dabar Etikos komisija turi teisę bausti. Kiek pamenu, baudos yra nuo 60 eurų iki kelių šimtų. Dažniausiai jų netenka skirti, nes skiriama tik po sprendimo ir jei tas sprendimas nevykdomas.“


Situaciją komentuoja Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius:

- Problema, dėl kurios norima keisti įstatymą, jau yra išspręsta. Visuomenės informavimo įstatyme pakankamai aiškiai išreikštos nuostatos dėl savižudybių, dėl privataus gyvenimo apsaugojimo. O kaip informuoti, kaip kalbėti apie tą skaudžią problemą, nurodo Žurnalistų etikos kodeksas. R.Šarknicko aiškinamajame rašte teigiama, kad po kai kurių žurnalistų publikacijų žmonės gali ryžtis atlikti tą baisią savižudybės procedūrą. Manau, įstatymai yra pakankamai griežti. Jeigu būtų privedimas prie savižudybės arba kiti panašūs dalykai, jie sprendžiami visai kitaip. Noriu pasakyti, kad aiškinamajame rašte teigiama neva labai dažnai žiniasklaidoje aprašinėjamos savižudybės būdo detalės, pati savižudybė romantizuojama. Jau daug metų tikrai nepamenu tokio atvejo, kad žurnalistai būtų tai darę. Laidojant Vytautą Šapranauską kažkas parašė „skendo baltų lelijų jūroje“, tai iškart pareiškė, kad tai romantizavimas. Kuo čia dėta savižudybė? Tai tėra nesąžiningos politinės manipuliacijos. Bet kuris miręs žmogus yra pagerbiamas gėlėmis ir tai nieko bendra neturi su savižudybe ar jos būdu. Kvaila daryti išvadą, kad tai romantizavimas.

Nepaisant tokių tvirtinimų, aš, priešingai, pastebiu, kad dabar labai jautriai rašoma apie tas temas. Beveik visada matau, kad yra primenama pabaigoje teksto arba kitoje aiškioje vietoje, kur reikia kreiptis dėl psichologinės pagalbos. Taigi problemos faktiškai nėra. Gal kokia išimtis kažkur buvo, bet iš principo problema neegzistuoja. Dabar bandoma neva ginti visuomenę, bandoma kažkaip kvailai riboti žiniasklaidos, spaudos laisvę. Atvirai kalbant, vertinu tai kaip pigius viešuosius ryšius. Deja, tokioje srityje, kuri yra, mano nuomone, tam netinkama. Viskas yra sutvarkyta, bet dabar bandoma sviestą sviestuoti. Drausti kažką, riboti - tai tik noras kelti reitingus. R.Šarknickas nelabai gali problemą išspręsti kažką ribodamas. Reikia kalbėti apie visuomenės švietimą, apie kultūrą, kuri kyla tikrai ne dėl įstatymo draudimų.

 

Žurnalistų etikos inspektorės Gražinos Ramanauskaitės-Tiumenevienės komentaras:

- Seime įregistruotų pataisų tikslas - visuomenės informavimo priemonių atsakomybės didinimas, skelbiant žinias apie savižudybę. Pataisa siekiama apsaugoti jautrius, į savižudybes linkusius asmenis, taip pat nusižudžiusiųjų artimuosius. Savižudybių tema ypač jautri. Taip, apie ją rašyti reikia, tačiau kartais nepagalvojama, kad  mėgavimasis detalėmis, motyvais, priemonėmis ir būdais ne tik tenkina skaitytojų smalsumą, bet  gali paskatinti savižudiškų minčių turinčius asmenis pasirinkti būtent aprašytąjį būdą. Tokias išvadas pateikia Pasaulio sveikatos organizacija, Lietuvos psichologai bei psichiatrai. Įstatymo pataisa tik įregistruota, dar vyks diskusijos, ar ji bus patvirtinta, apsispręs Seimas.

Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigos atmintinė - rekomendacinio, neprivalomojo pobūdžio. Ar jomis vadovautis, sprendžia pati visuomenės informavimo priemonė.

 

Seimo Kultūros komisijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis:

- Savižudybių problema yra, todėl ieškoma visokių būdų, kaip tą problemą išspręsti. Gal tie būdai kartais ir ne visai logiški. Rekomenduojant reikia vadovautis ir protingumo kriterijumi. Aš kalbu apie tas rekomendacijas, kurios siunčiamos į redakcijas. Ne į redakcijas reikėtų siųsti. Žurnalistams tokie dalykai - etika, psichologiniai aspektai - turi būti dėstomi universitete. Manyčiau, kad, jei kažkas daroma netinkamai, su tokiomis rekomendacijomis reikia ateiti į universitetą ir paklausti, kodėl yra negerai? Jei kažką darote ne taip, kodėl taip yra? Ar taip atsitinka, nes kažko nežinote, ar yra kažkokia bloga valia. Nors nemanau, kad gali būti bloga valia rašant tokiomis temomis.

Galiu užtikrinti, kad svarstant siūlomas pataisas kviesimės ir psichologus, ir dėstytojus, kad išsiaiškintume, kur problema. Ir jei ji yra, tai kur ji prasideda. Ar iš tikrųjų reikia siuntinėti kažkokias rekomendacijas ir įstatymus priiminėti? Gal pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kur slypi šios nelaimės priežastys? Nemanau, kad bėdą reikia versti žurnalistams.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net