respublika.lt

2018 rugpjūčio 22, trečiadienis

Užsimota dresuoti žurnalistusnuotraukos (18)

2018 birželio mėn. 12 d. 07:11:11
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Kaip tik nevadino žurnalistų. Ir kirmėlynu, ir šunauja, ir skalikais. Dabar, regis, imtasi dresūros. Iš aukštų tribūnų žurnalistai pradedami mokyti, ką, kaip ir kada rašyti. Nes nemokame.

 

Projektas nukreiptas prieš smurtą

Norinčių užmauti žiniasklaidai apynasrį visada buvo daugiau negu reikia. Kad ir toks paprastas pavyzdys, kaip žurnalisto darbo kriminalizavimas. Anksčiau už klaidingą informaciją irgi atsakydavai teisme - bet civiline tvarka, už garbės ir orumo įžeidimą. Vėliau padaryta pataisa leidžia žurnalistą patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Dar laimė - už grotų negrūda, užtenka baudos arba taikomosios sutarties.

Dabar jau esame mokomi rašyti. Į redakciją atsiųsta atmintinė, skirta žiniasklaidos atstovams, skambiu pavadinimu: „Kaip rašyti apie smurtą prieš moteris?“. Raštas nepasirašytas jokio konkretaus asmens, tiesiog nurodyta, kad jį siunčia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT). Pasikapsčius po rašte nurodytą tinklalapį, paaiškėjo, kad rengiamas projektas „Stop smurtui prieš moteris“. Kodėl būtent prieš moteris, juk vyrai irgi gauna į kailį. Projekto vadovė, LGKT Komunikacijos skyriaus vedėja Mintautė Jurkutė paaiškino, kad lytis yra labai svarbus veiksnys kalbant apie smurtą artimoje aplinkoje. Tai, beje, pabrėžta ir atmintinėje. Pagal statistiką, apie 80 proc. nukentėjusiųjų yra moterys. O ir Europos Komisijos lėšos skirtos būtent tam tikslui. Lėšos nemenkos: bendra projekto vertė - šiek tiek daugiau kaip 480 tūkst. eurų. 80 proc. jų sudaro EK pinigai, kiti pridedami iš mūsų biudžeto.

Už grotų, rodos, dar negrūs


Tai štai: dalis šių lėšų yra skirta žurnalistų auklėjimui. Jau nuo šių metų pradžios atliekamas žurnalistikos monitoringas. M.Jurkutė sakė, kad pastebima tendencija, kai smurto aukos moterys vaizduojamos neigiamai. Todėl patariama neaptarinėti moters išvaizdos ar elgesio, nes tai perkelia atsakomybę už įvykį aukai, o ne smurtautojui. Nurodoma nesvarstyti, kodėl smurtą patyrusi moteris lieka su smurtautoju ar išėjusi vėl grįžta pas jį. Pasak projekto vadovės, tai didina grėsmę moteriai. Nerekomenduojama daryti prielaidų, kad prievartą išprovokavo alkoholis ar kitos svaiginančios medžiagos. Galiausiai nurodoma vengti žodžio „tariamai“, kuris yra teisinis saugiklis tuo atveju, kai rašoma apie konkretų įvykį, o teismas dar nėra paskelbęs savo sprendimo.

Atmintinė sudaryta iš dviejų dalių: „Kaip rašyti“ ir „Kaip nerašyti“. Pavyzdžiui, nereikia rašyti „Jonas nužudė žmoną Mariją“, o „smurto artimoje aplinkoje (šeimoje) metu Jonas nužudė žmoną Mariją“. Projekte numatyta ir tokia auklėjamoji priemonė, kaip viešojoje erdvėje pasirodžiusių tekstų šia tema nagrinėjimas. Jei ekspertams, dalyvaujantiems projekte, kažkas tekste pasirodys ne taip, jie surašys pastabas ir išsiųs redakcijai. Kad išmoktume, kas galima ir ko ne.

Tiesa, M.Jurkutė tikino, kad visa ši informacija yra tik rekomendacinio pobūdžio. „Neturime kompetencijos vertinti, ar tai, kas parašyta, prasilenkia su etika. Jei kažką panašaus įtariame, siunčiame etikos komisijai įvertinti. Jei įžvelgiame nusikaltimo požymius, - prokuratūrai“, - sakė projekto vadovė. Ačiū ir už tai - už grotų, rodos, negrūs.

Pradėjo ne nuo to galo

Klaipėdietis psichologas ir rašytojas Vytautas Čepas, išgirdęs apie tokią atmintinę, apstulbo. „Žurnalistika yra amatas, mūsų žurnalistai puikiai rašo. O dabar juos moko žodžius dėlioti, prieinama iki absurdo. Tai pažeidžia žurnalistų profesinę savigarbą. Dar suprasčiau, jei tai vyktų kur Rusijoje ar Azijoje, bet mes gyvename laisvoje šalyje“, - piktinosi žinomas psichologas.

Pasak V.Čepo, daugelis tokių projektų yra puiki terpė tarpti visokiems kovotojams. Įpareigos įstatymo vardu.

Taip jau sutapo, kad panašiu būdu žiniasklaidą nutarė paauklėti ir Seimas. Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas komisijos vardu įregistravo pataisą, nurodančią, kaip rašyti apie savižudybes. Iki šiol įstatymo lygiu skelbiamai informacijai reikalavimų nebuvo. Pataisa įpareigoja neromantizuoti savižudybių, netraktuoti jų kaip kasdienio, savaime suprantamo fakto, neskelbti vaizdo medžiagos, kur vaizduojamas bandantis žudytis ar nusižudęs žmogus.

R.Šarknickas teigė, kad ši pataisa nėra draudimas. „Kalbama apie detales, apie atsakingumą. Šiaip jau ir dabar Etikos komisija turi teisę bausti. Kiek pamenu, baudos yra nuo 60 eurų iki kelių šimtų. Dažniausiai jų netenka skirti, nes skiriama tik po sprendimo ir jei tas sprendimas nevykdomas.“


Situaciją komentuoja Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius:

- Problema, dėl kurios norima keisti įstatymą, jau yra išspręsta. Visuomenės informavimo įstatyme pakankamai aiškiai išreikštos nuostatos dėl savižudybių, dėl privataus gyvenimo apsaugojimo. O kaip informuoti, kaip kalbėti apie tą skaudžią problemą, nurodo Žurnalistų etikos kodeksas. R.Šarknicko aiškinamajame rašte teigiama, kad po kai kurių žurnalistų publikacijų žmonės gali ryžtis atlikti tą baisią savižudybės procedūrą. Manau, įstatymai yra pakankamai griežti. Jeigu būtų privedimas prie savižudybės arba kiti panašūs dalykai, jie sprendžiami visai kitaip. Noriu pasakyti, kad aiškinamajame rašte teigiama neva labai dažnai žiniasklaidoje aprašinėjamos savižudybės būdo detalės, pati savižudybė romantizuojama. Jau daug metų tikrai nepamenu tokio atvejo, kad žurnalistai būtų tai darę. Laidojant Vytautą Šapranauską kažkas parašė „skendo baltų lelijų jūroje“, tai iškart pareiškė, kad tai romantizavimas. Kuo čia dėta savižudybė? Tai tėra nesąžiningos politinės manipuliacijos. Bet kuris miręs žmogus yra pagerbiamas gėlėmis ir tai nieko bendra neturi su savižudybe ar jos būdu. Kvaila daryti išvadą, kad tai romantizavimas.

Nepaisant tokių tvirtinimų, aš, priešingai, pastebiu, kad dabar labai jautriai rašoma apie tas temas. Beveik visada matau, kad yra primenama pabaigoje teksto arba kitoje aiškioje vietoje, kur reikia kreiptis dėl psichologinės pagalbos. Taigi problemos faktiškai nėra. Gal kokia išimtis kažkur buvo, bet iš principo problema neegzistuoja. Dabar bandoma neva ginti visuomenę, bandoma kažkaip kvailai riboti žiniasklaidos, spaudos laisvę. Atvirai kalbant, vertinu tai kaip pigius viešuosius ryšius. Deja, tokioje srityje, kuri yra, mano nuomone, tam netinkama. Viskas yra sutvarkyta, bet dabar bandoma sviestą sviestuoti. Drausti kažką, riboti - tai tik noras kelti reitingus. R.Šarknickas nelabai gali problemą išspręsti kažką ribodamas. Reikia kalbėti apie visuomenės švietimą, apie kultūrą, kuri kyla tikrai ne dėl įstatymo draudimų.

 

Žurnalistų etikos inspektorės Gražinos Ramanauskaitės-Tiumenevienės komentaras:

- Seime įregistruotų pataisų tikslas - visuomenės informavimo priemonių atsakomybės didinimas, skelbiant žinias apie savižudybę. Pataisa siekiama apsaugoti jautrius, į savižudybes linkusius asmenis, taip pat nusižudžiusiųjų artimuosius. Savižudybių tema ypač jautri. Taip, apie ją rašyti reikia, tačiau kartais nepagalvojama, kad  mėgavimasis detalėmis, motyvais, priemonėmis ir būdais ne tik tenkina skaitytojų smalsumą, bet  gali paskatinti savižudiškų minčių turinčius asmenis pasirinkti būtent aprašytąjį būdą. Tokias išvadas pateikia Pasaulio sveikatos organizacija, Lietuvos psichologai bei psichiatrai. Įstatymo pataisa tik įregistruota, dar vyks diskusijos, ar ji bus patvirtinta, apsispręs Seimas.

Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigos atmintinė - rekomendacinio, neprivalomojo pobūdžio. Ar jomis vadovautis, sprendžia pati visuomenės informavimo priemonė.

 

Seimo Kultūros komisijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis:

- Savižudybių problema yra, todėl ieškoma visokių būdų, kaip tą problemą išspręsti. Gal tie būdai kartais ir ne visai logiški. Rekomenduojant reikia vadovautis ir protingumo kriterijumi. Aš kalbu apie tas rekomendacijas, kurios siunčiamos į redakcijas. Ne į redakcijas reikėtų siųsti. Žurnalistams tokie dalykai - etika, psichologiniai aspektai - turi būti dėstomi universitete. Manyčiau, kad, jei kažkas daroma netinkamai, su tokiomis rekomendacijomis reikia ateiti į universitetą ir paklausti, kodėl yra negerai? Jei kažką darote ne taip, kodėl taip yra? Ar taip atsitinka, nes kažko nežinote, ar yra kažkokia bloga valia. Nors nemanau, kad gali būti bloga valia rašant tokiomis temomis.

Galiu užtikrinti, kad svarstant siūlomas pataisas kviesimės ir psichologus, ir dėstytojus, kad išsiaiškintume, kur problema. Ir jei ji yra, tai kur ji prasideda. Ar iš tikrųjų reikia siuntinėti kažkokias rekomendacijas ir įstatymus priiminėti? Gal pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kur slypi šios nelaimės priežastys? Nemanau, kad bėdą reikia versti žurnalistams.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (18)

 • pastebėjimas 2018 birželio mėn. 19 d. 16:47:30

  ... dalis "žurnalistų" rašo neobjektyvus net melagingus
  straipsnius,kurie neatitinka tikrovės,bet žurnalistų etikos
  ...institucijos nenori ir nesugeba į tai objektyviai reaguoti.Jeigu
  žurnalistų savireguliacijos institucijos butaforinės,tai ką daryti
  piliečiams?Bet kai paliečia žurnalistų interesus tada prasideda
  "pragaras"...Jeigu taip aktyviai žiniasklaida gintu piliečių
  interesus,bent vienodai,kaip žurnalistų?

 • Pasakė A, bet nepasakė B 2018 birželio mėn. 14 d. 11:11:13

  Teksto autorė labai lengvai sukūrė įspūdį, kaip rekomendacijomis dėl
  smurto artimoje aplinkoje raginama pažeisti nekaltumo prezumpciją.
  Užsikabino už vieno žodžio - pasakė, kad nerekomenduojama rašyti
  "tariamai", vadinasi, atseit, panaikinami saugikliai. O kad pats žodis
  LKŽ apibrėžiamas kaip „realiai neegzistuojantis, menamas, manomas“,
  tai pasižiūrėti nereikia. Jis nėra neutralaus, o suponuoja išankstinę
  poziciją. Vadinasi, tokia formuluote sumenkinamas moters liudijimas.
  Atmintinėje tiesiog patariama pakeisti formuluotę, bet ne faktus,
  pavyzdžiui, vertėtų rašyti „moteris teigė (policijai), kad ją
  užpuolė sutuoktinis“. Arba vartoti tokius žodžius, kaip galimai,
  įtariama ir panašiai. Taip tekstas tampa objektyvesnis, ir tikrai
  nenuteisia žmogaus teismui neįrodžius.

 • manau 2018 birželio mėn. 13 d. 11:02:16

  Savižudybių problema yra ne jų aprašyme. Problema yra priežastys dėl
  kurių pasitraukiama iš gyvenimo. Kodėl? Čia yra savižudybių problema,
  o ne klausime: Kaip?

 • isi 2018 birželio mėn. 12 d. 16:03:07

  nu arabu priguzejo i lt, beje arabams labai patinka buti
  zurnalistais,tupeti tv laidose,stai pas rusus tv ir spauda aplamai valdoma
  arabu,greit ir pas mus taip bus...

 • Ai 2018 birželio mėn. 12 d. 14:54:57

  Dar ačiū, kad tos Lygios Galimybės iš viso leidžia tokius žodžius
  kaip "moteris" ir "vyras" vartoti. Kai kur Lygios Galimybės jau uždraudė
  "mamą" ir "tėtį"... O kai karbauskis ima siūlyti protingumo kriterijumi
  vadovautis, tai jau visai anekdotai!

 • atėjo atgailos laikas kai kuriems 2018 birželio mėn. 12 d. 14:03:36

  žurnalistams bus gera pamoka ,kai pusmetį valgė lengvą,neabejotinai
  gerai apmokamą "duoną" persekiodami Karbauskį ir jo aplinką.Jau tada
  matėsi ,kad patys tiesiog kerta šaką ant kurios sėdi .Ir kenkia
  visuomenei su tom "paltukų" padalkių pigiom rašliavom.Dabar kaip tik
  pats laikas paprašyti tokio Radzevičiaus pilnos atsakomybės už patogų
  (ir gerai apmokamą - alga tai nebloga ) tylėjimą ,vykstant neleistiniems
  ,žurnalistiką žeminantiems įvykiams.

 • Senjoras 2018 birželio mėn. 12 d. 13:58:07

  Radzevicius se niai ne zurnalistas,o p,o uzsakomi straipsniai lab

 • Karbauski, 2018 birželio mėn. 12 d. 13:57:03

  atleiskit,cia ne i tema,bet zmones mato ir piktinasi kodel konservatoriai
  prezidentei yra tarsi nelieciamuju luomas,kas zmones krizes metu
  apiplese,ar ne visu galu meistras kubilius,net pensininkai tk
  stipendijas,pensijom ju pavadinti nsivercia liezuvis.ir tie buvo
  apiplesti,kodel valdzia skolinosi ir dabar uzkarta milziniska skola ant
  lietuviu peciu,uzuot didinus isgyvenimo lygi,labai daug tu kodel kodel
  kodel

 • nuomonė 2018 birželio mėn. 12 d. 13:36:17

  Prisiveisė visokių tarnybų, semia mokesčių mokėtojų pinigėlius,
  atidirbinėja užsakovams, kurie taip pat skiria pinigėlių, o dar reikia
  kažkaip suvaidinti, kad kažką dirba. Štai ir pridirba visokių
  "rekomendacijų".

 • helaugudbai 2018 birželio mėn. 12 d. 12:42:28

  tikrų žurnalistų yra nedaug, likusieji kažkokie dvaro pakalikai. šita
  profesija gerokai save diskreditavo, bet savikritikos, noro keistis į
  gerą kažkaip nematyti. matyti tik "šventos karvės" sindromas.

 • senis 2018 birželio mėn. 12 d. 12:13:36

  Radzevicius turetu prasyti rezidentes, kad zurnaliugoms dekretu ivestu kuno
  bausmes. Tada, Jakilaitis, savo svirne, atremontuotame uz musu pinigus,
  galetu igyvendinti savo liguistas fantazijas. Kaip Salticycha savo dvare.

 • kur buvote, 2018 birželio mėn. 12 d. 10:37:54

  Radzeviciau,kai ''zurnalistai''puole ir persekiojo Karbauskio seima\tik
  mazutis pvz\,kai lipo sienom ir pro langus privacioje
  nuosavybeje.Tylejote,snaudete siltoj kedej.O juk tokie veiksmai irgi gali
  zmones privesti iki savizudybes.Ka pasakysite.

 • PIRMIAUSIA 2018 birželio mėn. 12 d. 10:28:16

  REIKTU ISSIAISKINTI-KAS YRA ZURNALISTAS.aR TIE,KURIE OBJEKTYVIAI NUSVIECIA
  SITUACIJAS,AR TIE,KURIE MUSA I VIENUS VARTUS,NEBODAMI NEI SAVO
  SAZINES,ETIKOS IR PAN.DAR SUGEBA IR TURTUS SUSIKRAUTI.aR VISUS
  JUS,ZURNALISTAI,GALIMA LAIKYTI TOKIAIS.aPSIVALYKITE,ATSIRINKITE,TADA JAU
  VERKSLENKITE,KAD ESATE SKRIAUDZIAMI.

 • ką gi? 2018 birželio mėn. 12 d. 10:13:14

  Kaip nesugebama teikt rimtų valstybės vystymo strategijų, kaip po 2020
  metų kaip mažės ES parama ir reikės dalim gražint dideles valstybės
  paskolas kaip tai padaryt nebloginant bendros tautos gerovės lygio - tada
  į draudimus veliamasi.. Patys rinkos, patys atgal... Beje lenkų Seimas
  susimažino altyginimus kurie ir taip mažesni nei Lietuvos valdžios. Nors
  lenkai ekonomiškai geriaus vystos už Lietuvą. O Lietuvoj valdžią
  atstovaujantys politikai su teisėsauga susikėlę atlyginimus pirmyn- net
  vieni kitus..

 • Sakykite viską,bet tik 2018 birželio mėn. 12 d. 09:38:43

  nesakykite tiesos ir kas priėmė Lietuvoje įstatymus,kad už konkretu
  darbą leidžiama mokėti,net 10 kartų mažiau,nei kolchozo pirmininkui,ar
  svetimšaliui.Jau 2011 metais D.Valys uždraudė viešinti nepilnamečių
  bylas,bet galima jau nuo pirmos klasės mokyti vogti,meluoti,teismus
  apgaudinėti,žmones terorizuoti.Kas vykdo antivalstybine politiką,tik
  viešumas ir tetrukdo,nes daugiau lieka,tik revoliucija.

 • Safyras 2018 birželio mėn. 12 d. 08:45:11

  Kai meluojama reklamose, tai viskas tada yra gerai, o kai bandoma gilintis
  į kokią nors didelę problemą, tai yra blogai... Dar galima buvo
  suprasti laikus, kai visus vertė nagrinėti komunistų partijos
  suvažiavimo medžiagas, nes tada visi sakė, kad esame okupuoti. Pasiėmus
  bet kokią pasaulinę šlovę gavusią knygą galima daug sužinoti apie
  žmogaus elgesį ir mąstymą tam tikrose aplinkybėse. Tai gal tada reikia
  išmesti visas knygas, kino filmus, dainas apie meilę ir liūdesį, o
  rodyti tik politikų ir jų tarnų pergales, kiek turto jie sugebėjo
  susikrauti, ką valgo, kaip butą apsistatą, kur keliauja ir t.t... Bet
  koks geras gydytojas gydo ne tik kūną , bet ir sielą. Tačiau tai
  sudėtingesnis darbas , nei išrašyti vaistus ir nepasidomėti, kaip jie
  veikia konkretų žmogų, o ne sukurpti eilinę vaistų reklamą... Daug
  knygų, kino filmų yra sukuriama, bet tik nedaugelis išlieka atmintyje ir
  padaro didelę įtaką asmenybei..

 • valdas 2018 birželio mėn. 12 d. 08:03:02

  "Teisybe kaip ir brangenybe,nereikia grąžint,bet ja reikia padeti
  taip,kad ji butu matoma visais naudingais apsvietimais"D.Santojama.
  Ir teisingai daro,ir kol "ta""ziniasklaida" nebus baudziama arba neatlygins
  padarytu nuostoliu ZMOGUI,tol ji tik parsiduodanti pasileidele...

 • Nesupratau 2018 birželio mėn. 12 d. 07:53:25

  Ar užsakomieji rašytojai laikomi žurnalistais?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GINKLAI: Izraelio vyriausybė leis šimtams tūkstančių piliečių įsigyti ginklus. Remiantis naujomis taisyklėmis, leidimo laikyti ginklą galės prašyti iki 600 000 izraeliečių - iki šiol šis skaičius buvo 140 000.
 • TAIFŪNAI: Japonijos link artėja iš karto du taifūnai; nacionalinė meteorologijos tarnyba perspėjo dėl smarkių liūčių, stipraus vėjo ir didelio bangavimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

reklama
Ukis 2018