respublika.lt

TV patriotizmas - tai ne žmonių patriotizmas

(0)
Publikuota: 2017 sausio 16 17:16:04, Eglė JUOZĖNAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
TV patriotizmas - tai ne žmonių patriotizmas. Stasio Žumbio nuotr.

Eteryje padaugėjo patriotinėmis save vadinančių televizijos programų, tačiau ką šiandien reiškia patriotizmas, su kuo jis siejamas ir kokį iš tiesų patriotizmą atspindi televizijos laidos, „TV publikai“ atskleidė filosofas, kultūrologas ir poetas Vytautas Rubavičius.

 

- Nemažai televizijos laidų, koncertų ir šou programų šiandien skelbiasi, kad yra patriotinės, bet ar iš tiesų jos skleidžia patriotizmą?

- Patriotizmas susijęs su valstybės valstybingumo pajauta ir su lietuvybe. Laidos, kuriose vartojamas žodis „patriotiškumas“, tačiau jis niekaip nesiejamas su lietuvybe, lietuvių kultūros, tautos stiprinimu, yra tuščiavidurės. Toks išorinis patriotiškumas dažniausiai atlieka neigiamą vaidmenį.

Kitas dalykas, mes patriotiškumą siejame su kariuomene, galvojama, kas gi čia gali būti didesnis patriotas, jei ne ji, bet tos kariuomenės gali būti įvairios. Gali būti ir Europos Sąjungos kariuomenė. Ir daliniai, kurie įvairiose vietovėse ir šalyse kovoja, tačiau klausimas, koks yra tos kariuomenės santykis su savo valstybe. Žmogus, kuris laiko save patriotu, negali apeiti klausimo, kas jis pats yra valstybei ir kokia yra jo valstybė. Ar jo paties veikla stiprina valstybingumo jauseną, ar jam ta valstybė visiškai nesvarbi, nes jis jau gyvena Europoje ir jis yra nebe patriotas, o europatriotas? Aišku, žmogus gali būti ir europatriotas, tik klausimas, kur čia yra pirminis dėmuo. Man pirminis dėmuo yra valstybinis lietuviškas patriotizmas, iš kurio ir turi kilti europatriotiškumas. O be lietuvybės dėmens man jokio europinio patriotizmo irgi nėra.

Dabar daugėja kariuomenės pirkimų. Mes stipriname kariuomenę, jos finansavimą. Ėjimas į kariuomenę tampa masinis dalykas, todėl čia tarsi atsiranda būtinumas rodyti patriotiškumą. Dvidešimt penkerius metus nebuvo kalbama nei apie valstybę, nei apie lietuvybę, nei apie tautą, ir dabar staiga atsiranda poreikis formuoti tam tikrą patriotiškumą. Tik klausimas, kaip įtikinti jaunimą būti patriotiškam arba ginti savo tėvynę, jeigu mes jau dvidešimt penkerius metus aiškiname, kad valstybė yra seniai apmirusi ir mes jau seniai esame vos ne eurofederalistai. Tai su kuo sieti patriotiškumą?

- Kokia forma būtų geriausia kalbėti apie patriotiškumą televizijoje?

- Tos formos priklauso nuo žmonių kūrybingumo ir jausenos. Kas jiems yra valstybė, lietuvybė? Kas jiems yra gimtinė? Ir ar patriotiniai dalykai jiems yra širdyje, kraujyje? Jeigu tų dalykų nėra, tai viskas išvirsta į parodomuosius veiksmus.

- Kaip žinoti, kur čia parodomasis, o kur tikras patriotizmas, juk ribų kaip ir nėra?


- Tų linijų kaip ir nėra ir niekas čia jų nesuteiks. Kiekvienam reikia tai išsiugdyti, turėti savo jauseną. Turėti meninių reiškinių pajautą, žiūrėti, kaip kalbama. Ar prabylama apie lietuvybę, mūsų kalbą, istoriją, ar kad mes šitoje žemėje gyvename, ji mums yra brangi ir vienintelė vieta, kuri yra mums Dievo duota, todėl yra šventa žemė, ar meninė raiška yra paviršutiniška? Ar iš tokių dalykų kyla meninė raiška? Ar tos raiškos nėra ir tai tėra dar vienas madingas projektas.

- Koks yra šiandieninis patriotas?

- Kai mes pasižiūrime į praeitį, tai mums lengviau nurodyti patriotus. Kaip pagrindinį Lietuvos patriotą galiu nurodyti A.Smetoną. Galiu nurodyti mūsų pokario partizanus ir ne vieną Lietuvos kultūros ir meno žmogų, kuris dirbo tarybiniais laikais ir kurio tikslas buvo išsaugoti ir puoselėti, tvirtinti lietuvybę. Lietuvybė yra labai svarbus dalykas. Naujaisiais laikais mes tarsi visi buvome patriotai, ir jų buvo labai nemažai. Jie pakėlė žmones į nacionalinio išsivadavimo proveržį, bet po to viskas labai greitai nuslūgo. Ir mes pamatėme, kad daugelis tų patriotų, į kuriuos žvelgėme kaip į patriotus, pradėjo dalytis sklypus, kontroliuoti finansinius srautus, ir patriotizmas išblėso.

Jie ėmė kovoti už federacinę Europą, nes valstybių nėra ir nereikia. Aišku, kiekvienas mes galime jaustis esą patriotai, bet būtų gerai, kad kiekvienas jaustumėmės ir mūsų valstybės, lietuvybės patriotais.

- Kodėl patriotizmas laikomas atgyvenusiu, nemadingu?

- Todėl, kad ir valstybė laikoma atgyvenusiu dalyku. Aiškinama, kad globalizacijos laikais valstybės apmiršta, bet mes matome, kad tos valstybės niekaip neapmiršta, o dėl kai kurių valstybių įsikūrimo nemažai tautų dar aukoja dideles aukas. Pasižiūrėkime, kas vyksta Sirijoje, pasižiūrėkime į kurdus, ukrainiečius. Matome, kad žmonės kovoja, nori įkurti savo valstybę, ją turėti ir išlaikyti. Tai, jeigu valstybingumo ir valstybės svarbos jausenos nėra, nėra ir patriotiškumo. O ideologai, kurie skatina mintis, kad valstybės yra atgyvenusios, skatina ir pojūtį, kad patriotiškumas yra atgyvenęs. Kokie čia patriotai? Ką tai reiškia? Reikia ugdyti save rinkai, lavinti save rinkai ir ieškoti kuo geriau mokamo darbo. Tokia yra ideologija, tokie yra imperatyvai. Toks pagrindinis tikslas diegiamas visoje mūsų sistemoje. Tai kur ten patriotizmas?

Parengta pagal priedą „TV publika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s