respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

TV gali ir daug geronuotraukos (2)

2016 rugpjūčio mėn. 15 d. 15:10:08
Aida VALINSKIENĖ

Šiandien jau mažai kas bereiškia abejonių, ar žiniasklaida gali paveikti žmonių, ypač vaikų ir paauglių, savijautą, psichiką, pasaulio suvokimą ir elgesį, - mokslinių įrodymų dėl tokio poveikio yra daugiau nei pakankamai. Apie televizijos ir visos žiniasklaidos poveikį žmogaus psichinei sveikatai, o konkrečiau - savižudybių prevencijai, kalbamės su Vilniaus universiteto Klinikinės ir organizacinės psichologijos katedros vedėja prof. habil. dr. Danute GAILIENE.

 

- Pagrindinės jūsų tyrimų sritys - klinikinė psichologija, sunkių traumų psichologija, suicidologija. Savižudybių problemai skiriate ypač daug dėmesio. Ar televizija, rengdama įvairias socialines akcijas, gali kažką nuveikti savižudybių prevencijos srityje?

- Taip, gali nuveikti. Kai aš sakau „gali“, turiu omenyje, kad tiek televizija, tiek visa žiniasklaida turi įtakos daug kam, ir savižudybių prevencijai taip pat. Pirmiausia ji turi nors blogo nedaryti, ir tai jau šis tas. Neprisidėti prie imitacijos skatinimo, prie perdėtų, romantiškų savižudybių pateikimų, kurie dažnai būna. Su žurnalistais nuolat apie tai diskutuojame, prašome jų to nedaryti.

Antra - televizija gali daug gero padaryti informuodama apie tai, kur galima kreiptis pagalbos, pasakodama, kaip žmonės įveikia krizes, kokią pagalbą artimieji gali gauti, pasakodama tas gerąsias istorijas, kai žmonės ne pasirenka savižudybę, o ieško pagalbos.

Tai sakau todėl, kad Lietuvoje turime milžinišką neigimo problemą. Žmonės patiria įvairių nelaimių ir sunkumų, tačiau kenčia tyliai, viską slepia, neretai mano, kad tik jie patys dėl visų nelaimių kalti. Kadangi turime itin daug savižudybių, didelė dalis lietuvių kenčia netekę nusižudžiusio artimojo. Net ir tie žmonės, kurių artimieji yra nusižudę, vengia ieškoti pagalbos. Jie jaučia, kad į juos kitaip žiūrima, kad juos turbūt kaltina, ir jie patys save kaltina.

- Tačiau ar mūsų televizijos daro visa tai, apie ką kalbate?

- Daro. Tiesa, reikalai nėra labai geri, bet jie yra pagerėję, palyginti su tuo, kas buvo prieš kokius 15 metų. Su mumis labai konsultavosi naujojo Žurnalistų etikos kodekso rengėjai, rimti žurnalistai jau kurį laiką atsižvelgia į specialistų rekomendacijas, kaip reikėtų pateikti informaciją apie tai, kas susiję su savižudybėmis. Kitaip sakant, noras bendradarbiauti pastaraisiais metais yra padidėjęs.

- Tačiau televizijos dažnai kaltinamos tuo, kad tai, ką rodo, turi toli gražu ne geriausią poveikį žmonių emocinei savijautai, nes akcentuojami tik blogi dalykai, nelaimės, gausu smurto. Ar tokie kaltinimai turi pagrindo?

- Tikrai turi. Komercinės televizijos dar gana dažnai tai, ką rodo žiūrovams, vertina nepakankamai atsakingai, o kai kurie žmonės yra labai imlūs tam negatyvui, kiti, reikia pripažinti, ypač imlūs žiniasklaidos poveikiui.

- Tačiau to negatyvo iš tiesų netrūksta daugelio mūsų kasdieniame gyvenime, tikrai daugeliui žmonių nėra lengva išgyventi, auginti vaikus, sudurti galą su galu...

- Tai diskutuotina. Nelygu ką ir su kuo lyginsi. Daugeliu atžvilgių esame kažkur per vidurį - situacija keičiasi į geresnę pusę. Tiesa - ir tai natūralu - negyvename rojuje. Sakyčiau, tai pustuštės ar puspilnės stiklinės klausimas - daug kas priklauso nuo to, kaip pats vertini situaciją, kokiai pasiduodi bangai.

- Tačiau nepriklausomoje Lietuvoje jau gyvename daugiau nei 25 metus, o savižudybių statistika vis ta pati - pirmaujame pagal savižudybių skaičių. Vadinasi, iš esmės niekas nesikeičia?

- Čia vėl puspilnės ir pustuštės stiklinės klausimas. Viena vertus - taip, savižudybių Lietuvoje, palyginti su kitomis Europos šalimis, daug, ir siekiant tą savižudybių skaičių sumažinti daroma kaip visada nepakankamai. Antra vertus - savižudybių įvyksta 30 proc. mažiau nei maždaug apie 2000 metus, t.y. tada, kai jų skaičius buvo didžiausias. Tad situacija gerėja.

- Ar televizijos prisidėjo prie to savižudybių skaičiaus mažėjimo?

- Specialiai to niekas netyrė, o ir tas įtakas nustatyti bei įvardinti nėra paprasta. Galiu pasakyti, kad daugelio žurnalistų geranoriškumas yra gerokai padidėjęs, nei kažkada buvo. Kokį efektą tai duoda? Manau, kaip kada. Pavyzdžiui, kai įvyko visus labai sukrėtusi aktoriaus Vytauto Šapranausko savižudybė, televizija, kurioje jis dirbo, su psichikos sveikatos specialistais, psichologais labai bendradarbiavo: konsultavosi, kaip elgtis, kad labiau nepablogintų situacijos, neskleistų negatyvo. Per „Chorų karų“ tiesioginę laidą du mūsų specialistai konsultavo dalyvius, stengėsi, kad negatyvo būtų kuo mažiau. Tai buvo tiesiog puikus bendradarbiavimas. Vadinasi, gerų norų yra ir pastangų yra.

- Bet ar nebūtų veiksmingiau, jei tos lėšos, kurios skiriamos įvairioms socialinėms akcijoms reklamuoti, būtų skirtos, tarkim, tos pačios psichologų pagalbos prieinamumui gerinti?

- Žinoma, būtų veiksmingiau. Socialinės reklamos yra lengviausias būdas išleisti ar „prasukti“ pinigus. Manau, galima būtų juos panaudoti racionaliau.

- Tad ar reikia žiniasklaidai viešinti faktus apie įvykusias savižudybes, apie tai kalbėti, ar geriau tai nutylėti?

- Jei nėra būtinybės - nereikia pliurpti. Tačiau jei jau kalbama, labai svarbu, kaip visa tai pateikiama. Pateikti tokią informaciją reikia ne nueinant lengviausiu keliu, o labai profesionaliai - neromantizuojant, neskatinant mėgdžioti, sekti tuo pavyzdžiu. Tik tada galima tikėtis, kad žalos nebus padaryta. Juk yra moksliškai įrodytas faktas, kuris net pavadintas Verterio efektu, kad kiekvieno žinomesnio ar daugiau dėmesio sulaukusio žmogaus savižudybė sulaukia mėgdžiotojų. Verterio efektas tikrai yra, o imlesni tam jauni žmonės, nes tokie jų amžiaus tarpsnio uždaviniai: ieškoti, kas aš esu, koks aš noriu būti, su kuo aš tapatinuosi. Tad tokiame kontekste savižudybė gali būti labai greitai romantizuojama. Visų mūsų tikslas turėtų būti pasiekti, kad tokių dalykų nebūtų. Todėl visose demokratinėse šalyse yra sukurti ir nuolat tobulinami teisiniai apsaugos nuo kenksmingo žiniasklaidos poveikio mechanizmai.

Parengta pagal priedą „TV publika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (2)

 • oo 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 01:42:40

  televizija tai parsidaveliai meldziantis tik doleriui

 • Agnė 2016 rugpjūčio mėn. 15 d. 18:20:15

  Puikus A.Valinskienės interviu su specialiste prof.D.Gailiene.Pritariu
  vioms išvadoms,ypač,kad kuriamos ne laidos,o,tiesiog reklamos,kurios per
  TV ir radiją per dieną po dešimt kartų kartojama,kaip Lietuvoj viskas
  blogai!Tikrai,anot DGailienės,sukurta ,matomai pinigams
  "prasukti".Susibėgo visos žvaigžės ,dar Prezidentę pasikvietė,ar
  atvirkščiai ir "rokuoja" rytą vakarą visas blogybes!Mes patys matome
  ,kam dar kartoti?
  P.S.Aš visada sakau,kad reikia tikėti,kad viskas pasikeis,praeis,kad yra
  žmonių.kuriems dar blogiau,tiesiog REIKIA TIKĖTI,KAD RYTOJ BUS
  GERIAU,KAD GYVENIMAS DIDŽIAUSIAS DIEVO DUOTAS TURTAS ŽMOGUI!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KATASTROFA: Tunise gausios liūtys ir potvyniai pareikalavo mažiausiai keturių žmonių gyvybių; Šiaurės rytinėje Nabulo provincijoje gelbėjimo komandos rado dviejų pagyvenusių vyrų ir dviejų jaunų moterų kūnus.
 • TRAGEDIJA: per sukilėlių ataką neramiuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, Benio mieste, žuvo 16 žmonių, tarp kurių 12 civilių ir keturi kariai arba sukilėliai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Sveikata Grožis