respublika.lt

2018 kovo 19, pirmadienis

Triukšmadariai gali netekti ir televizorių, ir namų durųnuotraukos (4)

2017 balandžio mėn. 20 d. 16:58:34
Eglė JUOZĖNAITĖ

Balandžio 20-ą dieną minima kovos su triukšmu diena. Ką daryti, kai kaimynai garsiai klauso radijo ar televizoriaus? Ką triukšmautojai nori pasakyti aplinkiniams skleidžiamu triukšmu ir kaip kovoti su triukšmadariais?

 

Triukšmas yra viskas

Anot psichologo, sociologo, Vilniaus universiteto profesoriaus Albino Bagdono, polinkis triukšmauti glūdi mūsų prigimtyje: „Žmogaus natūroje per evoliuciją yra susiformavęs toks psichologinis mechanizmas, kuris skatina žmogų išreikšti save. O išreikšti save galima įvairiausiais būdais. Vieni rašo knygas ar straipsnius, o tie, kurie nesugeba kurti tekstų, mėgina atkreipti į save dėmesį kitokiais būdais - dideliu triukšmu, ekstravagantišku apsirengimu. Apskritai triukšmas yra viskas. Ir besaikis kalbėjimas, savęs gyrimas, savo turtų demonstravimas. Žmonės taip darydami galvoja, kad pakils socialiniais laipteliais aukščiau, bus vertinami, gerbiami. Besaikis triukšmavimas ar mėginimas atkreipti į save dėmesį garsia muzika ar kitokiais garsais yra vienas iš demonstracinio elgesio pavyzdžių. Beje, tai būdinga ir primatams, ir beždžionės taip parodo save, demonstruoja. Net sakoma - maivosi kaip beždžionė.

Kartais triukšmaujama dėl sveikatos būklės. „Kai kuriems žmonėms būna sutrikusi klausa. Ypač tiems, kurie labai ilgą laiką klauso garsios muzikos ar dirba labai triukšmingame ceche. Jie prikursta ir jiems jau reikia stipraus garso tiek kalbant, tiek klausantis kokių nors įrašų. Ir vyresnio amžiaus žmonės televizorių, radiją ar muziką leidžia garsiau, nes sunkiau girdi“, - teigia psichologas A.Bagdonas.

Veda iki apkurtimo

Anot A.Bagdono, yra ilgalaikis ir trumpalaikis triukšmas ir jis veikia skirtingai. „Ypač garsus triukšmas gali susprogdinti būgnelius. Taip nutiko žmonėms, kai 1991 metais sausio 13-ą tankai šaudė labai arti žmonių. Labai stiprus garsas, ypač sprogstamo tipo, pažeidžia būgnelį. Jis tiesiog sprogsta. Apsisaugoti nuo tokio kraštutinio stiprumo garso galima išsižiojant. Kai išsižioji, tada iš abiejų pusių per burnos ertmę išsilygina garso slėgis. Klausai kenkia ir ilgalaikis garsas, nes ausis turi ne tik sensorinę, bet ir mechaninę dalį. Ausyje yra kauliukai, kurie veikia kaip svertai. Nuo ilgo drebėjimo, didelės garsų amplitudės jie gali nusidėvėti. Į senatvę dėl to ir apkurstama“, - pasakoja profesorius.

Kita vertus, kartais žmonės savanoriškai dalyvauja triukšminguose renginiuose. „Garsai mus jungia. Bendras girdėjimas, garsų klausymas mus suartina. Dainavimas evoliucijoje atsirado tam, kad jungtų žmones į grupę, bendruomenę“, - tvirtina sociologas A.Bagdonas. Anot pašnekovo, visgi geriau neperžengti ribų: „Patarimas būtų neperžengti vidutinių garsumų, kad nebūtų pakenkta klausai, kad ji ilgiau laikytųsi senatvėje.“

Kaip pažaboti triukšmautojus?

Policijos departamento Viešosios policijos valdybos Prevencijos skyriaus vyriausiojo tyrėjo Gintaro Mažinto nuomone, su triukšmautojais, kurie trikdo mūsų ramybę, reikėtų susitarti taikiai. „Pirmiausia reikia susipažinti su kaimynais ir pasistengti taikiai išspręsti problemą. Jeigu statybos „brokas“ akivaizdus - triukšmo izoliacija nepakankama, gali būti, kad kaimynas vos išgirdęs apie jūsų patiriamus nepatogumus pritildys prietaisų garsą. Techninis šios problemos sprendimas - įrengti papildomą garso izoliaciją. Jeigu gerai sutariate su kaimynais, išlaidas galite pasidalyti perpus. Jeigu kyla įtarimų, kad tai - statybos brokas, o statybos bendrovės užtikrinamas garantijos laikas nepasibaigęs (paprastai terminas yra 10 metų), galite reikšti pretenzijas statybos bendrovei, o nepavykus su ja susitarti kreiptis į teismą dėl patirtos žalos atlyginimo“, - elgesio variantus susidūrus su triukšmu aptaria G.Mažintas.

Bauda nuo 20 iki 300 eurų

Anot G.Mažinto, baudos triukšmadariams dabar griežtesnės: „Viešosios rimties trikdymas gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte ir kitose viešosiose vietose vakare nuo 18 val. iki 22 val. ir naktį nuo 22 val. iki 6 val. gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, kai tai trikdo asmenų ramybę, užtraukia baudą nuo 20 iki 80 eurų. O nusižengimas, padarytas pakartotinai, pasak G.Mažinto, užtraukia baudą nuo 80 iki 300 eurų.“

Į policijos pareigūnus, G.Mažinto tvirtinimu, reikia kreiptis visais atvejais, kai su kaimynais nepavyksta susitarti gražiuoju. „Niekas neturi teisės riboti jūsų teisių į sveikatą ir viešąją rimtį. Policijos pareigūnai į tokius viešosios tvarkos pažeidimus reaguoja rimtai, taip, kaip įpareigoja įstatymas. Priėmus naująjį Policijos įstatymą, sumažėjo galimybė triukšmadariams išvengti administracinių nuobaudų, tęsti triukšmo veiksmus. Anksčiau neatidarydamas durų teoriškai pažeidėjas turėjo galimybę 3 paras iš eilės garsiai leisti muziką, o pareigūnai neturėjo teisės įeiti į butą ir išjungti triukšmo šaltinio. Ir nuobauda už tai tebūdavo įspėjimas ar 2 eurų bauda, pažeidimą padarius pirmąkart. Šiuo metu policijos pareigūnams suteikta teisė siekiant užtikrinti viešąją tvarką, be patalpos savininko ar gyventojo sutikimo, be teismo sprendimo bet kuriuo paros metu įeiti į fiziniams ar juridiniams asmenims, organizacijoms, neturinčioms juridinio asmens statuso, šių organizacijų ir juridinių asmenų padaliniams priklausančias gyvenamąsias ir negyvenamąsias patalpas, teritorijas, patekti į transporto priemones. Atsisakius paklusti, pareigūnas turi teisę prievarta atidaryti patalpas ir transporto priemones. Siekdamas užtikrinti, kad viešoji rimtis nebūtų ir toliau trikdoma, policijos pareigūnas taip pat turi teisę laikinai paimti daiktinius įrodymus - prietaisus, kuriais buvo trikdoma viešoji rimtis - televizorius, muzikos centrus, gitaras, akordeonus“, - apibendrinaG.Mažintas.

Parengta pagal priedą „TV publika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (4)

 • tam taigi 2017 gegužės mėn. 02 d. 22:44:41

  Kada triukšmauja naktį,kol gausi teismo ar prokuroro leidimą ateis kitos
  dienos vakaras,triukšmadariai bus išsiskirstę,nebus nei triukšmo,nei
  triukšmo šaltinio.Nors pats paprasčiausias variantas buvo
  lengvas-išjungti šviesą skydinėje.Muzika nutyla, o triukšmadariai
  patys atidaro duris,norėdami įsijungti šviesą...

 • Dainius 2017 balandžio mėn. 20 d. 21:56:13

  Įdomybės tęsiasi: pirma suskirstė liaudį į klases,paskui sukiršino
  tarpusavyje,po to vieną dalį išvarė iš šalies,o likusius daro
  skundikais...viskas gerai..dabar leidžiama tipo viskas ir kartu baudžiama
  beveik už viską...kai kas kaifuoja ,juk tikram lietuviui nieko pasaulyje
  mieliau nėra kaip degantis kaimyno namas...

 • manau 2017 balandžio mėn. 20 d. 20:29:49

  viskas labai teisingai ... kova su triukšmadariais { ypač su tais , kurie
  mėgsta per naktis prisivedę draugų "tūsintis } turi būti be
  kompromisė ir kuo griežtesnė ....

 • taigi 2017 balandžio mėn. 20 d. 19:32:06

  olia stalino laikai tik kurortas,be teismo ,prokuroro leidimo patekt i
  privacias patalpas? ir pan,,gal but del menkniekio arba melagingo
  skundo..zodziu stalininiai laikai ilsisi jei isverst populiaria patarle

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TALKINA: Izraelio teisėsauga pirmadienį informavo, kad vieną iš Prancūzijos konsulato Jeruzalėje darbuotojų įtaria nelegaliai gabenus ginklus iš Gazos Ruožo į Vakarų Krantą; Prancūzijos pilietis Romainas Franckas pastaraisiais mėnesiais diplomatiniu automobiliu nelegaliai pergabeno 70 pistoletų ir du šturmo šautuvus; juos jis pardavė Vakarų Krante veikiantiems ginklų prekeiviams, tvirtina Izraelio saugumo agentūra.
 • RADINYS: Indijos muitininkai iš Dubajaus į Mangalūrą atskridusio lėktuvo tualete rado keturis aukso luitus, kurių kaina - apie 1,22 milijono rupijų (maždaug 153 tūkstančiai eurų).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. A.Juozaitis: kaip sakė poetas J.Marcinkevičius - RUSENOME, O DABAR ANGLĖJAME
2. Apie vokelius V.Uspaskicho įmonėje prakalbusi Dalia Budrevičienė: „Tiesa man galėjo kainuoti ir gyvybę“
3. Politikai niekaip nesupranta, kodėl iš Lietuvos masiškai emigruoja žmonės
4. KGB SKANDALAS: KALBA TIK FAKTAI
5. Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės išpažintis RESPUBLIKAI
6. Žmonės bėga ir nuo valdžios
7. Europarlamentaras, buvęs prezidentas Rolandas Paksas: Neįvertinau, kad neklusniuosius siekiama žūtbūt pašalinti
8. V.Jasukaitytė: Žmonės nebegali pakęsti melo
9. V.Jasukaitytė: žmonės nebegali pakęsti melo II
10. Paskutinė viltis N.Venckienei
11. O.Strikulienė: Konservatoriams su Lietuva nepakeliui
12. Z.Vaišvila: Valdžia vėl tolsta nuo žmonių
13. Vyriausiasis redaktorius atsistatydina. „Vakaro žinių“ redakcijos darbuotojai atsisako tarnauti V.Tomkui
14. V.Tomkus: Nuo atgimimo iki išsigimimo
15. Šventinis Vito Tomkaus reportažas iš dar šventiškesnių Seimo rūmų
16. V.Tomkus: Patriarchai
17. VSD įspėjimas „Respublikai“
18. Vito TOMKAUS recenzija, skirta Rūtos (ne Vanagaitės) TV laidai apie KGB veiklą Lietuvoje
19. V.Tomkus: Tautos tribunolas - paskutinė viltis
20. V.Tomkus: Kodėl aš nepasitikiu internetu?
21. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“!!!
22. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“ Nr. 2
23. V.Tomkus: Delfinas vs Delfi
24. V.Tomkus: pasaka kaip senelis susipyko su dar senesniu
25. V.Tomkus: Dar kartą apie pavogtą Sąjūdžio „Respublikos“ laikraštį

Ar gerai, kad V.Putinas ir toliau valdys Rusiją?

balsuoti rezultatai

Ar skaitote knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -9  -5 C

   -10   -6 C

 

   -4   -2 C

  -1   2 C

   -2  2 C

 

  -2   0 C

  2-4 m/s

    1-2 m/s

 

     3-6 m/s

 

USD - 1.2301 PLN - 4.2173
RUB - 70.8949 CHF - 1.1702
GBP - 0.8825 NOK - 9.4910
reklama
Sveikata Grožis