respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

RESPUBLIKOS REDAKCINĖS KOLEGIJOS TRIBŪNA (Nr.99): BALTOJI KNYGA (KOKIA ES BUS 2025 METAIS?) IVnuotraukos (31)

2017 gegužės mėn. 07 d. 08:00:45
Respublika.lt

Tik Lietuvai ir tik jos sąmoningiems piliečiams skirtas savaitraščio „Respublika“ specialus leidinys.

 

Iš ES vadovų retorikos „Brexit“ atveju galima manyti, kad pasirinkus dviejų greičių Europos kelią, antrojo greičio šalims veikiausiai būtų sudarytos kuo nepatogesnės sąlygos. Kita vertus, dauguma valstybių narių nepritaria federacijos steigimui. Ar nėra tikroji Baltosios knygos (Europos Komisijos prezidento Žano Klodo Junkerio (Jean-Claude Juncer) pristatytų prekių scenarijų dėl Europos ateities) intencija išlaikyti status quo, kurį valstybės neva pačios išsirinktų?

V.Radžvilas: Atėjus momentui x apolitiški žmonės bus sutelkti kovai

Vėl turiu sugrįžti prie sovietinių laikų. Tai yra pažįstamas šantažas, kurį M.Gorbačiovas taikė atsiskyrusiai Lietuvai. Kai tik prasidėjo respublikų atsiskyrimas, buvo žaibiškai priimtas Išstojimo iš Sovietų Sąjungos įstatymas, kuris pagrįstai buvo vadintas Neišstojimo įstatymu. Jo esmė buvo ta, kad teoriškai išstoti buvo įmanoma, bet išstojimas buvo apipintas tokiomis sudėtingomis sąlygomis, kad praktiškai jis nebuvo įmanomas. Tai, kad ES politinis elitas griebiasi tokios pačios spaudimo ir net šantažo taktikos, yra vienas grėsmingiausių, desperaciją liudijančių ženklų. Rezultatas būtų tik vienas - paspartėtų Europos Sąjungos byrėjimas.

Apskritai šis kelias yra išsisėmęs, nes tai yra logiška minėtos taktikos pabaiga. Atkreipkime dėmesį, kad kiekvieną kartą, kai Europos tautos demokratiškai atmesdavo kokias nors integracijos iniciatyvas, pavyzdžiui, Konstituciją Europai, kiekvieną kartą buvo griebiamasi užkulisinių manevrų, tų pačių projektų stūmimo kitomis formomis, net  - pakartotiniais referendumais. Tokiais veiksmais saujelė žmonių mėgina lemti Europos šalių likimą be jų tautų valios. Jeigu bus mėginama eiti šiuo keliu, tas valstybių narių sukilimas įsižiebs tik dar greičiau.

Kita vertus, Europai užtenka kalbėti apie tariamas autoritarinio ir nacionalistinio sukilimo bangas. Sukilimas vyksta ne prieš Europos Sąjungą, bet prieš nedemokratišką jos santvarką ir struktūrą. Europos tautos per šimtmečius gynė savo laisvę ir yra įpratusios gyventi laisvai. Neįvertinama, kad Europa vis dėlto yra ne Azija, ir čia įdiegti niekieno nerenkamo ir nekontroliuojamo politinio biuro modelį yra iš esmės neįmanoma.

Beje, daugiau nei paviršutiniška manyti, jog didžiausia grėsmė Europos šalims yra terorizmas. Tikroji grėsmė yra politinis islamas, o terorizmas - tik viena jo išraiškų. Matome tai, kas ne kartą įvyko ne vienoje Europos šalyje: viskas prasideda nuo smurtinės teroristinės veiklos, bet tokio tipo organizacijose anksčiau ar vėliau susiformuoja politinis sparnas, kuris savo tikslų pradeda siekti išoriškai taikiomis teisinėmis ir demokratinėmis priemonėmis. Teroristai yra tik ledkalnio viršūnė. Jie bus naudojami ir turės reikšmę tik ypatingais momentais, kai reikės destabilizuoti padėtį, siekiant išgauti daugiau politinių nuolaidų imigrantų bendruomenėms. Išaugti iki to supratimo yra nelengva, nes reikia turėti iš tiesų politinį mąstymą; kultūrinis mąstymas tam nėra tinkamas.

Ne taip seniai skaičiau vienos lietuvių rašytojos, gyvenančios Londone, mintis. Savo straipsnyje ji nuoširdžiai aiškina, kokie jai gražūs Londone esantys įvairių tautų kvartalai. Grynai žmogišku pavidalu galėčiau pasakyti, kad man jie irgi gražūs. Bet, mąstant ne buitinėmis, o politinėmis kategorijomis, reikia pasakyti, kad negalima žaisti sveiko proto korta ir nuolat kartoti „ne visi musulmonai - teroristai“. Aišku, kad jie visi nėra ir negali būti teroristai.

Šiuo atveju esminė yra pasaulėžiūra, kurioje glūdi ir politinė dimensija. Londone ar kur kitur kebabus pardavinėjantis išeivis iš bet kurios šalies gali visiškai nesidomėti politika. Bet kažkur mečetėje darbuojasi žmonės, kalbantys apie šventą džihado reikalą ir musulmono pareigas. Ir atėjus momentui x pas tą tik savo versliuku besidomintį asmenį ateis toks žmogus ir primins jam jo kaip musulmono pareigą dalyvauti šventajame kare. Galbūt pirmiausia paragins skirti dalį savo pajamų šiam reikalui, galbūt augant tokių išeivių kritinei masei ateis metas, kai reikės ir tikrų kareivių. Todėl atėjus momentui x apolitiški, savo privačiais užsiėmimais ir šeimos reikalais besidomintys žmonės bus sutelkti kovai. Visa tai yra ne teoriniai svarstymai.

Neturintys politinės nuovokos humanistai tiesiog neišmano politinės istorijos. Jie neprisimena, kad, pavyzdžiui, carinėje Rusijoje vadinamoji bolševikų partija iš pradžių buvo palyginti negausi grupelė žmonių. Bet būtent ji parodė, kad gerai organizuota ir savo siekį žinanti mažuma gali nuversti kalnus. Ta grupelė užgrobė milžinišką valstybę ir dešimtmečiams įvedė vieną žiauriausių totalitarinių režimų pasaulio istorijoje.

Galų gale aš turiu teisę kalbėti ir iš asmeninės patirties. Sąjūdžio laikais teko lankytis Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose, taip pat kitakalbių dominuojamose Vilniaus gamyklose. Pokalbiai kartais būdavo šiek tiek įtempti, bet visai draugiški. Kiekvienu atveju jie buvo taikūs ir nepranašavo jokios grėsmės. Tuose susitikimuose dalyvavę žmonės buvo lygiai tokie patys kaip šiandien Londone ar kur kitur gyvenantys musulmonai. Jie buvo toli nuo politikos, jiems nelabai rūpėjo Sąjūdis, bet vis dėlto reikėjo jiems paaiškinti mūsų tikslus. O kas nutiko, kai Lietuva paskelbė nepriklausomybę? Tie puikūs žmonės sausio 5 dieną atsidūrė prie Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos ir ją šturmavo. Tie puikūs žmonės rengė tūkstantinius protesto mitingus prieš Lietuvos nepriklausomybę Vilniaus širdyje, prie Sporto rūmų.

Politinis diletantizmas pirmiausia ir yra nesugebėjimas suprasti, kas yra politinė mobilizacija ir kaip iš visiškai taikaus žmogaus galima padaryti pavojingą priešą. Tai, kad net aukščiausio rango Europos politikai nesugeba to suprasti, yra neįtikėtino intelektualinio nuosmukio apraiška. Manau, kad viena svarbiausių šio nuosmukio priežasčių yra ne tiek išsilavinimo ar žinių stoka, kiek ideologinis aklumas. Ideologinio mąstymo skiriamasis bruožas yra aklumas akivaizdžiausiems tikrovės faktams.

Taigi, turėdami tokią patirtį ir mąstydami, lietuviai privalėtų ta patirtimi dalytis su ES partneriais ir, bendradarbiaudami su Vidurio Europos šalimis, padaryti viską, kad būtų sugrįžta prie sveiko proto ir atgimtų bent savisaugos instinktas. Problema ta, kad tam nėra pasirengta nei moraliai, nei intelektualiai.

Apskritai kalbant apie Lietuvos vaizdą, man jis stulbinamai primena tai, kas vyko prasidėjus Michailo Gorbačiovo perestroikai iki Sąjūdžio. Tuo metu, kai centrinėje sovietų spaudoje virė karštos diskusijos dėl perestroikos prasmės ir tikslų, buvo kalbama apie aštriausias šalies problemas, Lietuvos žiniasklaida ir socialiniai mokslininkai toliau mechaniškai kartojo sovietinės ideologijos frazes. Ir šiandien nors didžioji Vakarų žiniasklaidos dalis sovietiniu stiliumi švaistosi nacionalizmo, populizmo ir panašiomis ideologinėmis etiketėmis, tikrai galima rasti straipsnių, kurie objektyviai ir pakankamai giliai nušviečia dabartinės krizės priežastis. O Lietuvoje nėra bent kiek gausesnių tokių straipsnių vertimų. Mūsų žiniasklaidoje netgi galima įžvelgti tendenciją slėpti gyvybiškai svarbią informaciją - elementariausius faktus apie tai, kas vyksta Europos šalyse. Skaitydamas apie Donaldą Trampą (Donald Trump), M. Le Pen, G.Vildersą, kitus tautiškai nusiteikusius politinius lyderius, pasijauti sugrįžęs į sovietmetį - net žodynas beveik nesiskiria. Jį papildė tik vienas kitas žodis, kaip ksenofobija, o visa kita - ekstremistai, radikalai, nacionalizmas - jau girdėta. Sąjūdis irgi buvo ekstremistai, radikalai, nacionalistai, šovinistai, netgi - fašistai.

Grįžtant į Europos kontekstą, po konflikto Nyderlanduose Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) Nyderlandams apibūdinti pavartojo žodyną, vartojamą Europos kairiųjų jėgų. Tad galima kalbėti apie agresyviojo islamo, turinčio aiškių politinių tikslų Vakarų pasaulyje, ir šį pasaulį siekiančių sugriauti marksistinių jėgų pačioje Europoje sąjungą.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ specialų leidinį
„Redakcinės kolegijos tribūna“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (31)

 • TAS Momentas 2017 gegužės mėn. 21 d. 08:48:01

  Jau. 27 METAI. Kaip. ATIEJUS. Nes sali. valdo iteisinti vagis.
  Korupcionierei. Ir. Kitos. Sukslies kures. Butina issloti. SVAREI.
  Sugrazyti TEISYBE sazine.

 • Kol lietuvei. Netaps 2017 gegužės mėn. 19 d. 08:15:37

  Zmonemis. O bus. Avinai. Tol lietuva. Kris I bedugne. laikas. JA. IR SAVE.
  GELBiETI. AR. ATSIRAS. NORS. VIENAS. LIETUVIS. VYRAS. KAD. TARTU. STOP. O.
  NE BEEEEE

 • X valandai atėjus? 2017 gegužės mėn. 14 d. 12:03:19

  Tik ne pas mus,nes likę Lietuvoj prisitaikėliai ir politinės
  amebos.Valdžią pasidalino vadinamasis elitas ir karaliauja iki
  prisišauks ant savo galvos vėl kokią tai spalvotą revoliuciją.Gal
  dabar net vaivorykštinę,nes pederastai ,kaip matom,yra labiau aktyvūs
  nei normalūs piliečiai.Jie jau mokės atstovėt jiems suteiktą teisę
  rengt paradus ir išsireikalaus vedybų bei vaikų grobimo savo reikmėms
  įstatymų.Šiandie tarptautinė pilietinio pasipriešinimo diena,o Lietuva
  jos net neprisimena,kai tuo tarpu pederastai meilės dieną atstūgavo
  vėliavom nešini.Ir jiems jau maža jos-jie rengia paradą,kad pagrindiniu
  Vilniaus prospektu prasikreivalioję eilinį kartą primintų mums kas
  laukia mūsų vaikų ir anūkų jiems paėmus viršų.

 • Kas jie? 2017 gegužės mėn. 08 d. 21:10:44

  Uždarbio pakėlimas ir reikalingiausių daiktų pabrangimas. Pakeliame
  uždarbį,
  kuris vistiek jokios naudos neduoda darbininkams, nes kartu mes
  pabranginame
  reikalingiausias prekes, neva dėl žemės ir ūkio našumo sumažėjimo.
  Be to mes sumaniai ir
  gudriai suardome gamybos šaltinius, pripratindami darbininkus prie
  anarchijos ir
  girtuokliavimo ir griebiamės visų galimų priemonių atimti žemę iš
  visų gojų inteligentų.

 • Tikra 2017 gegužės mėn. 08 d. 20:00:41

  tiesa,kad siandienine Lt lyg sudauzytas riesutas,kurio vaisius jau
  suvartotas.O kas toliau....Toliau galas.....pabaiga,katastrofa....alkana
  mirtis....isnykimas....

 • JO... 2017 gegužės mėn. 08 d. 16:47:03

  Eisime LIETUVĄ nuo visokio PARAZITŲ valyt. Apsimetėlių, Korumpierių,
  Vagių, Aferistų..

 • Dėmesio 2017 gegužės mėn. 08 d. 13:36:05

  Kodėl policija, šiandien Šakiuose, nepateikusi kaltinimų, suėmė
  Lietuvos žmonių patriotą Algirdą Mačiūlaitį?

 • hmm to Bronius 2017 gegužės mėn. 08 d. 11:42:32

  ar yra korane eilutės 9-29,9-111,61-4,4-34 .

 • Bleka 2017 gegužės mėn. 08 d. 10:01:01

  1.Tragedija =istorinis melas,iki siol bijoma tiesos.Kas sukure ir finansavo
  zydu grupe Rusijos uzgrobimui?2.Sovietai =tarybos,o taryboje 99%
  zydai!3.Kodel sukeltas karas kada:TSRS valde zydai ,Vokietija zydai JAV
  ,Anglija zydai?Manau kaltieji aiskus...ir kas turetu juos ivardyt?Sajudis
  tu paciu rankeliu darbas .4.50 metu prejo state Komunizma,o tautos
  vergavo,dabar statyt nori bordeli....jaunimui durnint...Kaltas zydu
  nebaudziamumas ir ju idijotiskas valdymas...taip ponai...

 • valdas 2017 gegužės mėn. 08 d. 07:52:15

  Lietuviai per tiek laiko tokie uzgrudinti tapo,bet juju orumo niekas
  nesunaikins ir tik pasitaikius pirmai progai ne vienas gerle perres
  sistemos tarnams, kokiam oziui,musmirei,pyd...,ar kokiai alchogolikei-
  kurvai teisejai-anstoliui...

 • deja 2017 gegužės mėn. 07 d. 23:09:43

  daugelis mastytoju prognozuoja politinio islamo pergale siame civilizaciju
  kare.

 • Sweden 2017 gegužės mėn. 07 d. 21:37:51

  Ir visgi, kas kaltas?
  Paciu kvailumas? Negali buti!
  Sovietai? Tai istorija?
  Matyt, zijunizmas.

 • oo 2017 gegužės mėn. 07 d. 21:32:48

  baltos kumeles sapnas... niekas nesutelks nes nera tikslo kovoti uz
  kazkieno milijardus geju teises politine demagogija ir supuvusia
  zurnalistika...paprasciausiai nera....nera tevynes.. nera tikejimo...nera
  sazines yra tik tikslas apmauti ir nera jokiu alternatyvu todel vakaru
  pasauliui reikes trauktis su visa liberastu gauja deja ir baltaja rase

 • visiems 2017 gegužės mėn. 07 d. 18:40:03

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • x 2017 gegužės mėn. 07 d. 17:20:33

  Nebus sutelkti, nes išauginta karta, kuriai nereikia valstybės ir
  nepriklausomybės. Sovietiniais laikais buvo kitaip, buvo kolektyviškumas,
  prisiminimai apie nepriklausomybę ir siekis susigrąžinti. Dabar
  svarbiausias siekis yra pinigai, daiktai, geras gyvenimas, daugiau niekas
  nerūpi.

 • :) 2017 gegužės mėn. 07 d. 16:47:23

  Rusijos likimas kartojasi - Putinas bus užmėtytas ginklavimosi varžybų.
  Vieną kartą Rusija-TSRS jau liko be kelnių, varžydamasi su Amerike.
  Protingas mokosi iš svetimų klaidų, bet kvailiai net iš savų
  nepasimoko.

 • tam tam :) 2017 gegužės mėn. 07 d. 16:45:17

  Atrodo, ne tą mintį sapnuoji-komentuoji.

 • Kodėl NATO atsilieka 10 metų 2017 gegužės mėn. 07 d. 15:21:07

  Šiuo metu Rusijoje sukurta 10 raketų programa-pradeant supergarso
  balistine,Kalibros ir Cirkonai kuri pavertė 1000 JAV karinių bazių ir 10
  lėktuvnešių metalo laužu kuris niekam nereikalingas.Pasivyti reikėtų
  3 trilijonų dolerių ir 10 metų-bet technologijų nėra-nėra dizleinių
  povandeninių laivų.radioelektroninio ginklo,naikintuvai F-22 ir F-35
  kainavę 300 milijonų -mėšlas,tankai Abrams paseno gamykla
  sunaikinta.Neregėta panika ir isterija NATO būstinėje ir pralaimėjimai
  Ukrainoje,Kryme ir Sirijoje parodo kad kanibalai suprato kad balius
  baigėsi.

 • tam ,,sapnuojantis" 2017 gegužės mėn. 07 d. 15:02:30

  Straipsnis labai geras, motyvuotas, protingos mintys. Ir ta citata visai
  protinga. Tik tamsta esate atsilikęs nuo tikrovės gal dešimčia metų.

 • sapnuojantis ES duobakasys 2017 gegužės mėn. 07 d. 14:00:00

  "...karine jėga šiandien NATO atsilieka nuo
  Rusijos 10 metų..."
  :)
  Iš ES viršūnių reikia išvyti proto buratinus. Bet tokiom nesąmonėm,
  kaip pacitavau, nereikia svieto juokint.

 • Straipsnis tikrai yra puikus 2017 gegužės mėn. 07 d. 13:44:54

  Visiškai pritariu gerb. V.Radžvilui, kad Vakarų Europoje paplito
  politinė bukaprotystė, kuri gali pražudyti visą Vakarų civilizaciją.

 • A.Holmsas (pabaiga) 2017 gegužės mėn. 07 d. 13:44:48

  Nedraudžiama bijoti nei prisitaikyti — o suvokimas ir bandymas
  pažangiau pertvarkyti „netvarką“ M.Gorbačiovui lėmė Nobelio
  premiją. Lietuvoje įsibėgėjusi „rusofobija“ ir „kremliofobija“
  bei nepagrįstos kalbos apie „teroristinę valstybę Rusiją“ (žr.
  *V.Landsbergis: „V.Putinas provokuoja Vakarus kapituliuoti“*,
  2015-02-18) kol kas mūsų politikams už liežuvavimus neskubama skirti
  nei Aukštų Pareigų, nei Nobelio premijų. _¶_Bet skirs — tereikia tik
  mūsų politikams įsiklausyti į Tautos Balsą ir Tautai tarnauti.
  Kalbėjimas taip, kaip to nori Briuselis, Maskva, Vašingtonas ar Ožynas,
  politikus nuo Tautos toliau tolins. Išgirtoji emigracija netapo Lietuvai
  žadėto „rojaus“ gracija.

 • A.Holmsas (tęsinys) 2017 gegužės mėn. 07 d. 13:44:27

  Tautos valios nepaisė A.Smetona — kas už tai jį smerkia? Tautos valios
  nepaisė buržuazija, pvz., priešinosi 1940 m. Tautos išrinkto Liaudies
  Seimo prašymui Lietuvą prie Rusijos prijungti — aneksuoti (ne
  okupuoti!). Liaudies Seimas teisėtai draudė bet kokį pasipriešinimą
  Tautai, o piliečių žudikus „miškinius“ gaudė. Dabar atkutę
  buržuazijos likučiai ir jų vaikučiai Lietuvos Istoriją perrašinėja
  ir klastoja. _¶_Ko bijome — Briuselio, Maskvos, Vašingtono ar Tėvynės
  Vidaus Priešo Ožyno? Primenu — Ožynas yra lietuvių Tautos Istoriją
  perrašinėjanti violetinė korumpuota konservatyvių asmenų Gauja su
  2016-05-12 Seimo Opozicijoje aptikta Kyšių Piramide, su Holokausto
  talkininkės atkutusios buržuazijos likučiais ir priešiškais pažangai
  reakcingais kunigais, per Prezidentę D.Grybauskaitę siekiančiais
  paminklo diktatoriui A.Smetonai, kuris prieš 90 metų (1926-12-17) kariniu
  Perversmu neteisėtai užgrobė demokratiškai šeimininkavusio Kazio
  Griniaus pareigas ir neteisėtai valdė Lietuvą 14_ka metų.

 • A.Holmsas 2017 gegužės mėn. 07 d. 13:44:09

  Leiskite papildyti gerbiamą filosofą — parašė Vakarų dvasia it ES
  (Europos Komisijos) prezidento patarėjas (supeikė K.Markso įkvėptą
  bolševikų grupelę, kuri sukurstė mases ir užgrobė caro valdžią),
  bet apėjo Rusijos nuopelną Lietuvai — 1939 m. grąžino Lietuvai lenkų
  okupuotą Vilnių su Vilnija, 1940 m. suteikė Lietuvai prieglaudą
  (aneksiją) ir Lietuvą išvadavo iš nacių okupantų. Gegužės 8_9
  dienomis 1945 m. Pergalė Kare Pasauliui yra Šventė, bet Lietuva Rusijai
  už tą Šventę nedėkoja nuo 1990 m. _¶_Kodėl nedėkoja? Mano nuomone
  — Amerika nuo pokario žadėjo Lietuvai „rojų“, o vietiniai
  apsukrūs politikai siekė patekti į to „rojaus“ Valdžią, todėl
  PRISITAIKĖ prie Vakarų politikų ir prie atkutusių smetoninės
  buržuazijos likučių — 1941 m. Laikinos vyriausybės ūkio ministras
  V.Žemkalnis-Landsbergis jau 1959 m. grįžo į Lietuvą, o nacių tarno
  Kauno gelžkelio stoties policijos viršininko sūnus V.Adamkus dar gyveno
  JAV.

 • Kaip 2017 gegužės mėn. 07 d. 12:54:22

  paprastai, malonu skaityti protingas mintis, kurios, deja, daugeliui kol
  kas nesuvirškinamos.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018