respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

RESPUBLIKOS REDAKCINĖS KOLEGIJOS TRIBŪNA (Nr.84): AR KADA NORS GYVENSIME GERIAU?nuotraukos (30)

2016 sausio mėn. 17 d. 08:08:04
Respublika.lt

Tik Lietuvai ir tik jos sąmoningiems piliečiams skirtas savaitraščio „Respublika“ specialus leidinys.

 

Tomas Bakučionis: Ar kada nors gyvensime geriau?

Kadaise, giliu sovietmečiu, buvo populiarios ištisos politinių ir pusiau politinių anekdotų serijos - tikroji liaudies kūryba. Kalbėta, kad juos kurdavo paprastai žydų kilmės Maskvos inteligentai ir tai buvo bene vienintelis mažiausiai pavojingas būdas išlikti dvasinėje rezistencijoje prieš nežmonišką ir idiotišką sovietinę sistemą. Buvo populiari tokia serija, kurios kiekvienas anekdotas prasidėdavo: „Armėnijos radijo klausiame...“ Kodėl būtent Armėnijos, gal istorikai žinotų? Tad ir paklausė kartą Armėnijos radijo tuometinė liaudis keleto fundamentalių dalykų: „Kada gyvensime geriau ir ar bus trečiasis pasaulinis karas?“ Į tai Armėnijos radijas atsakė - geriau mes jau gyvenome, trečiojo pasaulinio karo nebus, tačiau mes jau gyvename pokariniu laikotarpiu.

Kaip keista, kad tas paikas sovietmečio anekdotas tapo aktualus šiandieninei Europai ir galbūt visai Vakarų civilizacijai, kuri vis troško gyventi geriau. Europa 2015-aisiais susidūrė su tokiais iššūkiais, kurie kai kuriems Europos lyderiams, net ir grojantiems pirmaisiais smuikais, pasirodė sunkiai įkandami, nes nesuvokiamos, o gal ir nenorimos suvokti jų tikrosios priežastys, o lyderiai negana to, kad pradėjo kovoti tik su pasekmėmis, tai dar ir kaitaliojo savo poziciją priklausomai nuo įvykių tėkmės. Šia prasme esminiai vektoriai yra pabėgėlių krizė ir santykiai su Rusija. Šioje linijoje savaip įsiterpia ir „Islamo valstybės“ klausimas. Vakarų Europos lyderiai nesuprato, o gal apsimeta, kad nesupranta, esminio dalyko - sulig vadinamąja pabėgėlių krize prasidėjo musulmoniškos civilizacijos ir Rusijos tandemo karas prieš Europą. Dabar jau visiškai aišku, kad iš pabėgėlių krizės daugiausiai naudos turi Rusijos valdžia. Kita vertus, ilgalaikė Rusijos politika Artimuosiuose Rytuose, t.y. Bašaro al-Asado režimo palaikymas kovoje su Sirijos opozicija, dviprasmiški veiksmai kare su Islamo valstybe byloja apie tai, kad Kremlius galėjo pabėgėlių krizę ir suplanuoti, savo veiksmais paveikdamas šimtų tūkstančių žmonių iš karo zonos pajudėjimą Europos link. Tokių įvykių akivaizdoje Vakarų Europos lyderiai pamiršo, kad Vladimiras Putinas, sulaužydamas Budapešto memorandumą, aneksavo Krymą, kad Rusija ir toliau remia bei kursto Ukrainos rytuose veikiančius separatistus. Matyt, tokiu užmaršumu visus perspjovė Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker). Ne ką nuosekliau pasirodė ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Apskritai vertinant Vokietijos poziciją tiek pabėgėlių, tiek darbo jėgos vidinės (ES ribose) migracijos klausimais, man kyla didelių abejonių dėl šios valstybės lyderių sąžiningumo ir moralės. Kai 2004 metais Lietuva tapo ES nare, 80 milijonų krikščioniška Vokietija nuo 3 milijonų krikščioniškos Lietuvos atsitvėrė vadinamojo pereinamojo laikotarpio siena darbo jėgos migracijai. Tačiau kai į Europą plūstelėjo migrantai iš musulmoniškų kraštų, tarp kurių didelė dalis buvo ne karo pabėgėliai, o ekonominiai migrantai, neatmetant ir užsimaskavusių teroristų, Vokietijos kanclerė visiems jiems motiniškai tarė „Willkommen!“. Kai Naujųjų metų naktį Vokietijos miestą Kelną sudrebino seksualinio smurto ir patyčių protrūkis iš musulmoniškų emigrantų pusės prieš šimtus moterų, vokiečių policija iš esmės nepadarė nieko, kad tai užkardytų. Tačiau kai toks Vokietijos valdžios neveiklumas papiktino vokiečius, Vokietijos policija nepatenkintų vokiečių demonstracijas ėmė malšinti vandens patrankomis. Ką čia bepridursi, tačiau Europos politikų kalbomis apie bendražmogiškąsias Europos vertybes darosi vis sunkiau patikėti. Matyt, šio Europos politikų demagogijos „meno“ sėkmingai mokosi ir Lietuvos politinis elitas.

Kodėl galima manyti, kad geriau jau gyvenome? Todėl, kad mūsų tėvams ir seneliams bent buvo aišku, kur savi, o kur priešai. Dabar gi visiškai neaišku ir dėl to yra baisu. Ar suvokiame, kad tas (jau buvęs?) geras gyvenimas Europoje yra toks trapus kaip Mingų dinastijos laikų porceliano vaza, nes dabar tie savi, net ir Tautos išrinktieji, gali išduoti per vieną naktį. Išvakarėse kalbės, kad pabėgėlių nepriimsime, o pasivažinėję į Briuselį atgal parveš jau pabėgėlių kvotas. Yra dar ir tokia Lietuvos dalis, kuri rausiasi šiukšlių konteineriuose, skandinasi pigiame alkoholyje ar tiesiog pasitraukia iš gyvenimo. Pirmųjų išrinktųjų ši grupė buvo ekvilibristiškai įvardyta - „priklausantys socialinės rizikos grupei“. Pirmieji išrinktieji manydami, kad dar ne visi gyvasties syvai iš šios valstybės ir Tautos išsunkti, sugalvojo dar vieną sąvokų ekvilibristiką - naujasis socialinis modelis. Mat pirmiesiems prichvatizacijos proceso buvo negana. Reikia dar papildomų resursų. Vergovės laikais neišsemiami resursai buvo nemokama vergų darbo jėga. Dabar Pirmieji sugalvojo kažką panašaus padaryti su naujuoju socialiniu modeliu ir su imigracijos politika.

2015-ieji buvo labai turtingi įvairaus rango ir poveikio įvykių. Pats pirmasis - euro įvedimas Lietuvoje. Prieš pat 2015-ųjų Kalėdas premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, kad po euro įvedimo pusės prekių kainos sumažėjo, pusės - padidėjo. Anot jo, Lietuvai jau beveik metus būnant euro zonos nare, euro naudą pajuto tiek gyventojai, tiek verslas. Jei prieš 2014-ųjų Kalėdas eglutė kainavo 25-30 litus, o po euro įvedimo - apie 20 eurų, tai arba p. Vasiliauskas keitimo kursą supainiojo, arba premjeras šiek tiek pamelavo. Deja, kalėdinės eglutės - toli gražu ne vienintelės prekės, kurių kainos per metus taip drastiškai pakilo. Iki euro įvedimo tik nedidelė dalis lietuvių važiuodavo į kaimyninę Lenkiją nusipirkti maisto, drabužių, o po euro įvedimo tokių Lenkijos link tiesiog eilės nusitęsia, ir kaip nenusitęs, kai dabar kai kurių maisto produktų ir net vaistų kainos Lenkijoje mažesnės nuo trečdalio iki keleto kartų. Tačiau esminiu dalyku premjeras „nepasigyrė“: kad darbo užmokestis, socialinės išmokos ir pensijos tiek nekilo kiek kainos. Tad kyla rimtas klausimas, ar bus atlikti išsamūs ir objektyvūs ekonominiai ir socialiniai tyrimai apie Lietuvos ūkio, atskirų ūkio sektorių, rinkos kainų dinamiką, o svarbiausia - šių veiksnių koreliaciją su socialine sritimi po euro įvedimo?

Jau metai veikia ir SGD terminalas, bet visiškai akivaizdu, kad šis projektas visų pirma - politinis, deja, prasilenkiantis su ekonomine logika. Ir kaip čia neprisiminus, kad a.a. Bronislovas Lubys siūlė dujų terminalą statyti gerokai mažesnį (realiai atitinkantį Lietuvos poreikius), o svarbiausia - pigesnį. Sakytum, jau tada, prieš penketą metų, B.Lubys numatė, kad keičiantis technologijoms dujų poreikis neišvengiamai mažės. Paskutiniame interviu, kuris nuskambėjo tarsi jo testamentas Lietuvai, 2011 metų spalio mėnesį B.Lubys užsiminė apie atsinaujinančių išteklių energetiką. Bet tada, pirmąją Dalios Grybauskaitės kadenciją, patarėjai Daukanto aikštėje „kovojo“ su oligarchais, tad B.Lubys, matyt, buvo nepalanki persona to laikotarpio kovoms. Bet ir ne tai esminis dalykas. Esmė dar ir ta, kad jei naujos Visagino atominės elektrinės statybos atveju valdžia bent formaliai atsiklausė Tautos nuomonės, tai papildomas terminalo išlaidas (tas, kurios kilo iš ekonominio avantiūrizmo) valdžia užkrovė ant dujų vartotojų, net nemanydama atsiklausti Tautos nuomonės, o tai jau prasilenkia ir su morale.

Bet apie ką aš čia? Juk tik prieš keletą metų minėtas p. Vitas Vasiliauskas pareiškė, kad etika, moralė - ne šio pasaulio dimensijos. Iš tiesų, moralės sąvoka šiandieninėje politikoje (ir versle) buvo pakeista racionalumu ir pelno siekiu, taip, kaip politikoje idėjų konkurenciją pakeitė rinkimų kampanijos pinigų kiekis, o ideologinius principus - viešųjų ryšių instrumentarijus. Štai 2015-ųjų Vilniaus savivaldos rinkimuose Remigijaus Šimašiaus vedami liberalai apsiribojo iš esmės vienu vieninteliu šūkiu - „Viskas bus gerai“, bet svarbiausia tai, kad prie šio šūkio pridėjo kone solidžiausią iš visų partijų rinkimų kampanijos biudžetą, rezultatą žinome. Tačiau bėda ta, kad politika ir politikai, teisė ir teisėsaugininkai be moralės vertybių iš pagrindų griauna tai, ką Vakarų civilizacija statė daugel amžių - demokratinę valstybę. Ir baikim vieną kartą tuos tuščius paistalus su epitetais „šiuolaikinė“ arba „nebrandi“! Demokratija tiesiog yra arba jos nėra. Demokratinė santvarka yra sukuriama visos Tautos sąmoningomis pastangomis arba ji prarandama, paprastai dėl per dideles galias įgavusios vienos socialinės ar politinės grupuotės veikimo. Jei 2014-aisiais Konstitucinis Teismas suvaržė pagrindinį tiesioginės demokratijos institutą - referendumo teisę (o pati tikriausia demokratija yra būtent tiesioginė, o ne atstovaujamoji), tai Tauta Lietuvoje praranda savo suverenias galias, vadinasi, demokratija mūsų valstybėje nyksta.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ specialų leidinį
„Redakcinės kolegijos tribūna“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (30)

 • PENCIJA 2016 kovo mėn. 08 d. 15:03:44

  BUS RINKIMAI IR VĖL PENCININKAI RINKSIT,TUOS,KURIE DAUGIAU žADĖS,TAI
  KONCERVATORIAI,PASKUI NEVERKŠLENKIT.

 • PILIETIS 2016 kovo mėn. 08 d. 14:53:05

  NEGALI SUNYKTI DEMOKRATIJA,JEIGU JOS NEBUVO.

 • Bleka 2016 sausio mėn. 23 d. 21:30:16

  Gerai, kad nors raso!Tik visi bijom pasakyt ,kad mus valde ir valdo
  Pasauline zydu mafija ar sutve...per Partijas...per sarasinius....Jie
  sugriove savo valdoma TSRS ,kuria ES...dabar Ukraina=zydu
  Valdymas,pabegeliai ...ar ne Afrikos zydai?Galvokim.....

 • dzukelis 2016 sausio mėn. 18 d. 08:05:10

  ar per 25 metus valdziai rupejo zmogus.rupejo tik lovys savu klanu
  interesai.taip ir subujojo zentu,svogeriu caru,karaliuku klanai,kurie
  prichvatizavo Lietuva,o dabar paslepe savo sskp bilietus sildosi ES
  pinigeliais kada gi LT RUNKELIAI supras,kad jie reikalingi tik aferoms
  dangstyti ir iskreiptai demokratijai dangstytti,alia zmones isrinko

 • Šaukštas degučio 2016 sausio mėn. 18 d. 08:00:33

  Geriau gyvensim, kai daugiau investuosim į Lietuvos išgarsinimą.

 • Stan 2016 sausio mėn. 17 d. 20:55:46

  "Respublika",labai prasau nerodyti sio riebaus zmogelio.Jis man skolingas.

 • rimas 2016 sausio mėn. 17 d. 18:47:16

  geras straipsnis tik autorius ,tikriausiai visai nepazysta Lubio.Azoto
  darbuotoju visada buvo patys maziausi atlyginimai Lietuvoje,o isejus i
  pensija gaunamos skurdziausios pensijos ,nors darbas buvo labai
  kenksmingas.Lubys nieko gero nedare del zmoniu,juos vadino negrais ir pyko,
  ir bylinejos kad reikejo moketi iseitini atlyginima.Jis mylejo tik
  PINIGUS.ir terminalas tik jam butu atneses milijarbus.

 • Aklad 2016 sausio mėn. 17 d. 18:39:05

  Paskaiciau iki tos vietos ,kai rusai tapo kaltais del migrantu, tai tiek tu
  ziniu Ar visi tokie ''sviesuoliai'' kels lietuvius?

 • Gal ir gyvensim jei 2016 sausio mėn. 17 d. 17:54:21

  įkurta nauja slapta N.Puteikio partija plačiau alfa.lt Naglio Puteikio
  desantas

 • kk 2016 sausio mėn. 17 d. 17:34:43

  gyvensiu geriau, kai grazins, jei dar nenumirsiu daug jau pasimire,
  konservatoriu su kubiliaus pagalba pavogta pensija

 • Gyvensime geriau... 2016 sausio mėn. 17 d. 16:55:45

  tik po mirties...

 • klausimas keistas 2016 sausio mėn. 17 d. 15:14:29

  taigi isijungi bet kokia lietuvos sarmanke ir girdi tik vien tai kaip mes
  gerai gyvenam,kokie dar gali kilti klausimai,viskas ka jie pasako yra kaip
  is sventuju lupu,kitos nuomones lietuvoj buti negali,tik viena ir ta pati
  mes esam "nepriklausomi" ir "laisvi"o gyvenam geriau negu bet kas kitas ant
  to balto svieto,todel tam kam kila tokie klausimai,reik kenteti,nes busi
  nubaustas "sventuju" proto invalidu

 • Baudžiauninkas 2016 sausio mėn. 17 d. 14:55:03

  Baudžiava.

 • dzink 2016 sausio mėn. 17 d. 14:13:12

  Grybasenko ,landsbergis,kubilius ir kiti konservai sunaikino Lietuva

 • dzin 2016 sausio mėn. 17 d. 13:57:42

  kai valdzioj vagys,taip bus ir toliau

 • ceslovas 2016 sausio mėn. 17 d. 13:07:52

  Respublika, kiek gavot devidentu is Daqukanto a. uz sia rasliava?

 • Kvailelis 2016 sausio mėn. 17 d. 13:06:58

  Visa pozicijos veikla nuprotinti dar šiek tiek mąstančius žmogelius,kad
  jie kapstytųsi po buržujų priš'dergtus batus ir aikintųsi kas juos
  priš'dergė. Respublikos redakcinės kolegijos tribūna suteikta
  vienašališkai tik pozicijos partijoms savikritiškai vienai su kita
  pasivanoti. Vienašališkas pliurpalizmas,o ne demokratiškas pliuralizmas.

 • žiūriu 2016 sausio mėn. 17 d. 12:57:45

  šiandien per tv vaistų reklamą,vitamino c kaina 7,99 euro!!!!!!!!
  Manau,kad tai nusikaltimas prieš visuomenę.Dešimt kartų pabrangęs
  vitaminas c.Kada kainavo 27 litus vitaminas c????

 • babunia 2016 sausio mėn. 17 d. 11:38:51

  gaila, kad rasejas uzsiangazaves grybauskinemis tiesomis

 • Prosenelis 2016 sausio mėn. 17 d. 11:29:00

  JUS. TEISUS. PATIS. SAMONIGIAUSI. LIETUVOS. ITEISINTI. VAGIS. APVOGE.
  TAUTA. PARSISKRAIDINE. ZEME. TAPE. MILIJONIEREI SUNAIKINEGAMYKLAS ZEMIES.
  UKI. O. MANO. NOMONIE. TAI. SAMONINGIAUS. MUSU. SALIES. NAIKYNTOJAI.
  TAUTOS. SKURDINTOJAI. VAGIS. KURIU. REIKIA. SAUGOTIS.

 • Prosenelis 2016 sausio mėn. 17 d. 11:10:48

  KOL. LIETUVA VALDYS. KLANAS. JUDU. SU. KETUREIS. PAVADINIMAIS. SOCDEMAI.
  LIBERALAI. KONCERVAI. DARBO. PARTIJA. TOL. MES. VISA. TAUTA. SKURISIME. TIK
  SAUJELIE. VAGIU. BRUDU. PUSIS. IVISUS. SONUS. NORIEDAMI. GERIAU. GYVENTTI.
  TURIME. NERINKTI. TU. KURIE. TRIEMIE. APVOGINIEJO. SKURDINO. MUS. VISUS.
  IR. MUSU. TIEVYNE. LIETUVA. TAI. MUSU. NAIKYNTOJAI. MUSU. VISU. PRIESAI.
  GALVOKIME. SAUGOKIME. SAVO. VAIKU. ANUKU. ATEITI. PER. RINKIMUS. BALSOKIME.
  UZ BIRZELIO. 3 GRUPE. UZ. SVIESOLIUS. TVARKA. TESINGUMAS TAUTININKUS.
  RESPUBLIKONUS. SAUGOKIMIES. MASONU. KLANO.

 • ant kiek parsidavusiam reikia 2016 sausio mėn. 17 d. 10:57:42

  buti(arba durnam), kad suformuluotum fraze " Rusija suplanavo migrantu
  antpludi i ES"

 • VytautasR 2016 sausio mėn. 17 d. 10:55:18

  "Koloborantinė demokratija", tai, kažkas naujo globalinėje
  ekonompolitikoje ir "kvepia" Nobelio premija.Gal Vilniaus "Intiligentų
  pilietinis forumas" parekomenduotų Nobelio premijų fondui,kad Lietuvos
  Trejybei: A.Butkevičiui,D.Grybauskaitei ir V.Landsbergiui,suteiktų
  "mirties komersanto" premiją. Anot bažnyčios atstovo, R.Grigo, taip
  būtų atstatytas teisingumas Lietuvos valstybėje ir liktumėm
  istorijoje,o ne šalia jos.

 • VytautasR 2016 sausio mėn. 17 d. 09:54:08

  Rusiją kapitalistai naikina ir nori,kad Rusija ramiai žiūrėtų kaip ją
  kapitalistai naikina. Kapitalistai nori,kad Rusija elgtųsi taip pat, kaip
  elgiasi Lietuvos buržuazinė nusikaltėlių grupuotė- valdžia: tyliai
  kolaboruotų ES buržujų nasikaltėlių partijoms. O apie Butkevičiaus
  vadovaujamą demokratiją Lietuvoje,Tomas, socialdemokratas ir
  muzikas,pasakė teisingai: jos nėra, nes Butkevičiaus vyriausybė
  nesivadovauja Demokratine Lietuvos Respublikos Konstitucija. Įstatymo
  pažeidimas-nusikaltimas-viena iš pagrindinių Baudžiamosios teisės
  savokų.Toliau mąstykite patys...

 • nuomonė 2016 sausio mėn. 17 d. 09:42:00

  Bet kaip prieš rinkimus įvardis "MES" tarp valdžiažmogių tampa
  populiarus net nemalonu darosi...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

reklama
Ukis 2018