respublika.lt

2018 rugpjūčio 22, trečiadienis

Politologė: R.Karbauskis, demonizuodamas LRT, vaizduojasi esąs dar vienas nuskriaustųjų gelbėtojasnuotraukos (14)

2018 sausio mėn. 23 d. 18:45:18
Artūras Ketlerius, Elta

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio komunikaciją spaudos konferencijoje įrodinėjant, kodėl Seimo komisija dėl LRT buvo neišvengiama ir teisinga, politologams atrodo daugiau panaši į dar vieną politinės rinkodaros akciją, nors „valstiečių“ lyderis ne kartą pabrėžė, kad komisija yra ne politinė akcija, o neišvengiama Seimo narių prievolė.

 

Specialistų teigimu, pažerdamas LRT daug kaltinimų dėl neskaidrių viešųjų pirkimų, R. Karbauskis parodė savo nekompetenciją ir televizijos darbo neišmanymą.

R. Karbauskio komunikacija ir jo aršiai bei vaizdžiai deklaruoti siekiai ginti viešąjį interesą įtarimų sukėlė ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologei Rimai Urbonaitei. Jos manymu, konferencija buvo skirta ne tiek kovai dėl teisybės, kiek buvo panaši į dar vieną politinio marketingo akciją. Kartu R. Urbonaitė nuogąstavo, kad šia populistine komunikacija „valstiečiai“ tiesiog pasinaudos Lietuvos visuomene, kuriai dažnai pinigai yra svariau nei demokratiniai principai ir žodžio laisvė.

MRU politologė teigė, kad tiek padrika R. Karbauskio retorika, tiek komisijos formavimo principai liudija, kad „skaidrumo“ ir „teisingumo“ siekiai mažų mažiausiai yra antrajame plane. Konferencijos tikslas buvo tiesiog legitimuoti siūlomos komisijos poreikį ir dar labiau demonizuoti LRT. Anot politologės, taip R. Karbauskis taikosi į valstybės struktūromis nusivylusius rinkėjus ir suvedinėja asmenines sąskaitas. „Ir tai „valstiečių“ lyderis daro labai paprastais būdais“, - kalbėjo R. Urbonaitė.

MRU dėstytoja pažymėjo, kad pati komisijos organizavimo situacija kelia daug neaiškumų. Politologė pabrėžė, kad daug įtarimų kelia siūlomos komisijos sudėtis ir jų narių kompetencija. Anot jos, daugiau negu keista yra situacija, kai į formuojamą komisiją įeina Seimo Kaimo komiteto nariai, tačiau nė vieno nario neįtraukiama iš Biudžeto ir finansų komiteto.

Anot R. Urbonaitės, panašaus pobūdžio tyrimus turi atlikti specialios institucijos. Todėl R. Karbauskio samprotavimai apie Seimo narių prievolę yra šiek tiek keistoki.

„Visuomenei, - pabrėžė R. Urbonaitė, - R. Karbauskis tiesiog ištransliavo žinutę, kad paprasti Lietuvos žmonės yra apgaudinėjami ir kad jis yra pasiruošęs kovoti dėl teisingumo. Kitaip tariant, -samprotavo MRU dėstytoja, - R. Karbauskis bando įtikinti visuomenę, kad dabartinė situacija yra labai bloga, o Seimo komisija, turėsianti tirti aptariamą klausimą, yra būtina“.

Anot politologės, šią žinutę R. Karbauskis siunčia ne tik juos palaikančiam elektoratui, bet ir visiems tiems, kurie mano, kad visas valdiškas sektorius yra korumpuotas, visada siekiantis į savo kišenes prisigrūsti mokesčių mokėtojų pinigų.

„R. Karbauskis, lygindamas vienos dainos kainą su mokytojo atlyginimu, bando parodyti, kokia yra didžiulė neteisybė“. Tai, teigė R. Urbonaitė, yra ne kas kita, kaip komunikacinis triukas.

Tokie valstiečių lyderio palyginimai ne tik rodo, kad griebiamasi labai primityvių viešųjų ryšių triukų, tačiau, R. Urbonaitės manymu, moraliai yra nesąžiningi. MRU politologė teigė, kad brangiai kainavusių tautinių kostiumų projektas, inicijuotas R. Karbauskio, ar atsisakymas rezidentams didinti atlyginimus gali būti vertinamas tame pačiame, „nesąžiningų“ ir „neteisingų“ atlyginimų, kontekste.

Kitaip tariant, samprotavo R. Urbonaitė, „valstiečių“ lyderio rodoma energija yra ne tiek teisybės ieškojimas ir viešojo intereso gynimas, kiek politinių interesų tenkinimo taktika.

„Nepaisant to, kad skaidrumo LRT reikėtų, šios konferencijos tikslas buvo tiesiog visuomenei įrodyti, kad „valstiečiai“ ir jų lyderis kovoja už teisybę bei teisingai leidžiamus mokesčių mokėtojų pinigus“.

Anot politologės, Lietuvoje gausu pavyzdžių, rodančių, kad visuomenė myli tokius kovotojus.

„Seimo nariai, - kalbėjo politologė, - suprasdami tokios kovos politinę vertę, kuria įvairiausias komisijas. Dėl teisingesnės „Nutelos“ sudėties ir taip toliau. Pagaliau, juk „valstiečių“ rinkimų kampanija taip pat buvo pagrįsta kova už teisybę“.

Apibendrindama R. Karbauskio komunikaciją, R. Urbonaitė teigė, kad „valstiečiai“ kilusių ginčių dėl LRT valdymo situaciją gali labai neblogai išnaudoti.

„Šie populistiniai kovos su neteisybe metodai gali atnešti „valstiečių“ partijai naudos. Nereikia manyti, kad didelė žmonių dalis šią R. Karbauskio kovą vertins neigiamai, kaip politikų bandymą savo interesų tenkinimui pasitelkti žiniasklaidą. Tai, kas vyksta „feisbuko burbuluose“, nereiškia, kad tai vyksta ir visoje visuomenėje. Lietuvos žmonės yra linkę dažnai situaciją vertinti kitaip, per daug nesigilinant į demokratijos principus. Lietuvos žmonėms pinigai yra svarbiau už „kontroliuojamos žiniasklaidos“ rizikas. Tokios yra mūsų demokratijos suvokimo grimasos. Todėl „valstiečių“ pradėtas politinis žaidimas ir susidūrimas su žiniasklaida gali ir neatnešti didelių nuostolių partijai“, - kalbėjo R. Urbonaitė.


R.Karbauskis: LRT tyrimas buvo būtinas


Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) veiklos tyrimas buvo būtinas ir teisingas, tikina „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Jis teigia, kad LRT dokumentuose ir sutartyse vyrauja chaosas, Seimui pateikta ne visa informacija, pagal kurią būtų galima vertinti transliuotojo veiklą.

„Priežastis, kodėl komisija sudaryta ir tyrimas pradėtas, nes mums pateikta ne visa informacija. Jeigu LRT taryba pateiktų visą informaciją visa apimtimi, šito tyrimo nebūtų reikėję daryti“, - spaudos konferencijoje antradienį teigė R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderio teigimu, parlamentarai negavo informacijos apie dalies prodiuserinių kompanijų sutartis su LRT, tarp kurių paminėtos „Music Mills“, „Valius“, „Just TV“, „Media 3“, „TV Europa“,„Production team“, „NPT projektai“, „Beatos virtuvė“, „Vilniaus medija“, „Media volpe“, „Big Adventure“.

Jis teigė, kad LRT veikloje reikia daugiau skaidrumo, mat laidų kūrimui naudojami mokesčių mokėtojų pinigai.

„Šiandien to skaidrumo nėra. Jeigu kas nors pradeda šnekėti, kad Seimas nori valdyti taip LRT, tai skaitykite LRT įstatymą, ten parašyta, kodėl tai neįmanoma“, - tikino R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis teigė, kad LRT dokumentai pildomi chaotiškai, nėra aiškios sistemos, skirtingų laidų sąmatos sutampa centų tikslumu ir yra prisegamos ne prie tų sutarčių ir pan.

„Čia turime pavyzdį, kad iki cento sutampa visiškai skirtingų laidų sąmatos, ant sutarčių daug kur nėra net numerio, nėra datų. Mes net nesuprantam, kaip ta apskaita vyksta“, - teigė R. Karbauskis.

Be to, jis teigė, kad tai, kaip LRT pateikė informaciją, yra „juokiamasi iš Seimo“, nes informacija pateikta tiesiog chaotiškai ir bet kaip. Be to, anot jo, pralamentarams didelė dalis informacijos nebuvo pateikta apskritai.

Be kitų klausimų, jis taip pat suabejojo LRT viešaisiais pirkimais. Kaip pavyzdį jis pateikė kilnojamosios televizijos stoties (KTS) įsigijimą už 3,7 mln. eurų. Pirkimas vykdytas neskelbiamų derybų būdu, o tokių konkursų, anot jo, LRT yra ir daugiau.

R. Karbauskiui kelia klausimų, kodėl prie kelių šimtų tūkstančių eurų vertės sutarčių atsiranda priedai, kuriuose įtraukiama papildomos laidos sąmata siekia daugiau nei 100 tūkst. eurų. R. Karbauskio pateiktų duomenų atveju, didelės sumos buvo skirtos tokioms laidoms kaip „Eurovizijos“ finalas, kurios organizuojamos arenose. Žurnalistui, LRT laidos „Dėmesio centre“ vedėjui Edmundui Jakilaičiui paklausus, ar R. Karbauskis tyčia klaidina visuomenę, pateikdamas ypač didelių renginių sąmatas, „valstiečių“ lyderis teigė, kad visuomenė turi teisę žinoti, kokios sumos ir kodėl skiriamos LRT.

Tačiau R. Karbauskis kelis kartus perklaustas, ar bandė su LRT pasitikslinti Seimui neaiškią informaciją, teigė abejojąs, ar LRT taryba apskritai turi informacijos apie tai, kas iki šiol pateikta Seimui. Be to, anot jo, Seimas du kartus raštu kreipėsi į LRT ir trečią kartą nebeturėtų to daryti.

Pats R. Karbauskis nepriklauso Seimo komisijai, tirsiančiai LRT finansus. Jis tikino, kad duomenis apie LRT pateikia kaip Seimo narys ir, anot jo, pateikta informacija nėra kaltinimai.

„Jokių išvadų neskelbiau, tik pasidalijau nuasmeninta informacija, kodėl Seimas negalėjo priimti kito sprendimo tik sudaryti komisiją“, - sakė R. Karbauskis.

Jis tikino, komisijoje, tiriančioje LRT veiklą, nedalyvaująs, nes tuomet „sulauktų kitokio pobūdžio klausimų“, atkreipdamas dėmesį, kad yra kaltinamas LRT tyrimo politizavimu.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (14)

 • senis 2018 sausio mėn. 29 d. 13:35:32

  daiktus reikia vadintisavais vardais, ne politologe, bet polilapato
  loge.

 • Vakar vakare 2018 sausio mėn. 24 d. 10:13:02

  parasyta straipsni Respublika nukiso i tolimiausia kampa - gerai , kad
  suveike gedos jausmas . Informacija turi buti objektyvi , o ne
  transformuota ir iskreipta visokiu nupirktu politologu .

 • tep 2018 sausio mėn. 23 d. 22:55:40

  Politologe,kas ir kiek sumokėjo už "išsamų" straipsnį? Aplamai gali ir
  neatsakyti.Ir taip aišku.Kas Lietuvoje gali geriau išmanyti apie mūsų
  visų apvogimą? Politologė ir konservatoriai.

 • Dvigubi standartai 2018 sausio mėn. 23 d. 22:27:11

  Matomai ,toms politologėms urbonaitėms,vainienėms "nubyra" keli
  tūkstantukai euriukų iš šimtais tūkst. įķainuotų laidų.Jos
  pastoviai sėdi t.y."dirba" LRT laidose ! Juk per LRT ,matomai, įgavo
  "žinomumą" ir Urbonaitė .Panelė savo įgytą tą,atseit,
  populiarumą,bando " priklijuoti" R.Karbauskiui.
  Ši politologė ņeskiria komercinių žinisklaidos priemonių
  nuo iš mūsų pinigų išlaikomos LRT ! O kad neskiria matyti iš jos
  pasakytų žodžių,kad vaikams nupirko tautinius kostiumus,ar žinai
  ,panelyte,kad ten R,Karbauskio ir jo įmonių lėšos,o ne VALSTYBĖS
  biudžeto ?

 • Tokia "politologe " 2018 sausio mėn. 23 d. 21:49:35

  Uzsakytas smeiztas .Girdejau R.Karbauskio spaudos konferencija ir
  uzduodamus klausimus .Galima tik dekoti siam zmogui . Geriausios kloties !

 • Atsirado užtarėjų.Goglinam čia: 2018 sausio mėn. 23 d. 21:34:00

  EP liberalai kreipėsi į Lietuvos vadovus dėl galimos politinės įtakos
  LRT

 • ceslovas 2018 sausio mėn. 23 d. 21:17:32

  Jeigu Rimai Urbonaitei zmogus sedintis ant unitazo atrodo politikuoja, gal
  jai reikia kreiptis pas psichologus arba tai senmerges sindromas.Karbauskis
  aiskiai pasake ir irode, kad LRT ataskaitoje betvarke.

 • Kaip verslo žmogus 2018 sausio mėn. 23 d. 21:02:21

  Karbauskis kuo puikiausiai žino euro vertę, todėl jo vertinimai del
  lėšų švaistymo yra pagrįsti ir logiški.O įvairių gynėjų ir MRU
  politologės sapaliojimai, neturinčiai žalio supratimo apie finansus ir
  jų kontrolę yra niekiniai ir, be abeno,užsakyti
  konservatorių.Pagrindinis klausimas yra kodėl tuo nesidomi valstybės
  kontrolės tarnyba, juk tai jos prerogatyva.

 • negerbiu tokių politologų 2018 sausio mėn. 23 d. 19:26:27

  Kurie net gerą veiksmą, norą atskleisti buhalterines ,,paslaptis" ir
  spekuliacijas, linkę vadinti demonizavimu. Tai pati politologė
  demonizuoja Seimo teisingą norą sužinoti, kur eina mokesčių mokėtojų
  pinigai. Kas čia pas mus darosi???? Tik pabando vienas žmogus paklausti,
  prikirpti uodegą lėšų švaistytojams, kai iškart išlenda kažkokia
  ,,politologė" ir ima ginti Sistemos tarnus. Visa tai negarbina,
  politologe.

 • Bleka 2018 sausio mėn. 23 d. 19:09:39

  Baisu su tuo valdymu:pastate moteriske ir vanduo jau ne drumstas ,o
  juodas!Davose ...puls rusus!?Bet tikekim cia praeitis.Ka
  siulo"nepriklausomi "i Prezidentus:manau kad ju pagrindinis tikslas vel
  statyti zyda,po paslepta lietuviu tautybe ir kalba!Pvz:Adamkus:tevas lenkas
  ,motina-zyde="lietuvis"is Amerikes?Kas tokie is kandidatu!

 • Pensininkė 2018 sausio mėn. 23 d. 16:27:51

  Valstybės biudžeto lėšų panaudojimo finasinis patikrinimas turėtų
  būt atliekamas netikėtai ir kartą bent per du metus.

 • Na 2018 sausio mėn. 23 d. 14:09:30

  Šiaip taip iškrapštė buvusį Operos ir baleto direktorių. Pats laikas
  imtis Siaurusevičiaus darbo įvertinimo.Kas atsakingas už tokį bardaką
  jo vadovaujamame LRT? Valstybė valstybėje tapo? Elitos stogą gerą turi?
  LRT turėtų pakeisti savo veidą.Gal laikas įvesti kadencijas
  pareigybėms?

 • išklausiau 2018 sausio mėn. 23 d. 12:38:25

  Visą konferenciją, kad visuomenė turi žinoti, kur eina mokesčių
  mokėtojų pinigai. Prajuokino kai kurių žurnalistų įkyrūs
  klausinėjimai apie tą patį, aišku, neapsiėjo ir be p.E.Jakilaičio.
  Gal kas ir tikėjosi senasacijų ir pasikumščiavimo, o man imponavo, kaip
  visada - p.Karbauskio korektiškumas ir šaltakraujiškumas, atsakinėjant
  į įkyrius žurnalistų klausimus.

 • buvo 2018 sausio mėn. 23 d. 12:24:20

  pasirodziusi informacija, kad LRT vel yra paskirta 40 milijonu eur. ar
  tai tiesa

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GINKLAI: Izraelio vyriausybė leis šimtams tūkstančių piliečių įsigyti ginklus. Remiantis naujomis taisyklėmis, leidimo laikyti ginklą galės prašyti iki 600 000 izraeliečių - iki šiol šis skaičius buvo 140 000.
 • TAIFŪNAI: Japonijos link artėja iš karto du taifūnai; nacionalinė meteorologijos tarnyba perspėjo dėl smarkių liūčių, stipraus vėjo ir didelio bangavimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

reklama
Ukis 2018