respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Nemarusis mūsų patyčių smurtasnuotraukos (16)

2017 vasario mėn. 19 d. 08:16:33
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės akiratyje - ydinga tradicija tyčiotis. Politikai baigia susitarti, kas yra smurtas prieš vaiką. Tai bet kokios fizinės bausmės, sukeliančios vaikui skausmą, pavojų gyvybei, sveikatai. Ar žalą vaiko garbei ir orumui. Tačiau kai visuomeninė erdvė yra tiesiog pritvinkusi, persisunkusi visuotinės tyčiojimosi, psichologinio, fizinio smurto tradicijos, ši tradicija žaloja piliečius savaime. Ir vaikus, ir suaugusiuosius.

 

Populiariausias visuomenės susisiekimo būdas yra ne internetas, bet vis dar televizorius. Kasdien įvairiausiuose šalies kampeliuose žmonės sėdi prie TV ekranų. Žiūri ir neakivaizdžiai dalyvauja vienoje ar kitoje laidoje. Paanalizuokime vieną laidą, kuri, sprendžiant iš reitingų, žiūrovams itin patinka.

Parodyk įpurtusią moterį

Į laidą kreipėsi moteris, norinti atsiimti iš globos namų savo vaiką. Tikslas kilnus. Grąžinkime vaikui mamą. Ir štai į miestą X išdunda TV laidos komanda. Padėti sūnaus išsiilgusiai mamai. Įeina į daugiabučio laiptinę. Paspaudžia durų skambutį. Gelbėtojus pasitinka didžiai išpurtusi moteris. Viskas aišku. Galima mandagiai pakalbėti ir atsitraukti. Neįjungus nei mikrofonų, nei vaizdo kamerų. Tačiau ne. Išpurtusi moteris - tai ypač vertingas reginys. Laidos „vinis“. Užtikrinanti didelius reitingus. Todėl kuo labiau išpurtusi, tuo vertingesnė. Kuo labiau nusikalba, keikiasi, tuo dar vertingesnė. Na, tiesiog neapšlifuotas lietuviškas deimantas. Laidos rengėjai lengviau atsipučia. Ne veltui eikvojo kurą. Važiuoti į miestą X tikrai buvo verta. Vaizdo kamera naršo viryklę, apskretusius puodus, stiklainius, margus skudurus. O bedantę moters burną parodo kuo stambesniu rakursu. Paskui keliauja su moteriške „ieškoti teisybės“ savivaldybėje. Ir čia galutinai apkvailina.

Tai koks laidos tikslas? Padėti ar išsityčioti? Matyt, padėti žiūrovams tyčiotis? Maždaug taip. „Mama, ateik, labai įdomu. Per televizorių rodo storą karvę! Vaje, kokia apskretusi...“ - „Taigi iš mūsų miestelio. Vakar parduotuvėje ją mačiau. Žvaigždė! Gyvenime dar storesnė.“ - „O tu mažiau ėsk, nes irgi tokia tapsi.“ - „O tu, tėvai, mažiau gerk, nes irgi išpursi.“ - „Ne tavo reikalas! Aš vaikų nemėtau.“ - „Ot ir mano reikalas!“

Na, ir kokį transą, dvasios atgaivą patyrė žiūrovas? Jokios atgaivos. Tik tūkstančiai žmonių, visuose Lietuvos kampeliuose žiūrėjusių tą pačią laidą, vienu metu galėjo iki soties tyčiotis, aptarinėti moters buitį ir žvingauti. Maždaug valandą, kol tęsėsi laida, koks nors išmanusis radaras galėjo virš Lietuvos užfiksuoti tyčiojimosi bangą, aukštesnę nei cunamio. Bangą, pasklidusią po visą Lietuvą. Abejojantis, ar emigruoti, dar kartą save įtikins, kad reikia sprukti iš degraduojančios Tėvynės. Nenorintis tokių vaizdų stebėti galėjo perjungti kanalą. Ir įklimpti į kitą marmalą.

Parodyk naivuolį, pataikiusį ne ten

O dabar - kita TV laida. Studijoje sėdi naivus kaimietukas. Nuoširdžiai pasakoja, kaip stotelėje susipažino su mergina ir parsivedė ją namo. Vėliau, atvažiavus policijai, suprato, kad merginai tik 14 metų. Bet toliau draugavo. Ilgai. Bet dabar abejoja, ar antrasis vaikas tikrai yra jo. Toks naivuolis, pasakojantis, kad neištikimybę nustatė iš mėlyniaujančios sugyventinės kelnių, vėlgi yra televizininkų lobis. Nes TV dėl didelių reitingų, matyt, ne tik užsiimtų genetiniais tyrimais, bet ir sudarytų naiviojo kaimietuko genomą. Studijoje sėdi žiūrovai, todėl įdomu stebėti jų reakciją. Ogi šaiposi, baisisi. Visų akys smalsios. Pritariamai linkčioja laidos vedėjai. O ši kamantinėja. Preparuoja. Atlieka vivisekciją. Kol pašnekovas ir jo mama galutinai apsikvailina. Vėlgi galima užfiksuoti visuotinio tyčiojimosi cunamį. Visuose Lietuvos kampuose. Jei tuo metu buvo įjungti televizoriai. Ar kas nors dvasiškai praturtėjo? Sutvirtėjo pasiryžimas likti Tėvynėje? Anaiptol. Na, gal koks nors ištįsęs paauglys panoro autobusų stotelėje paieškoti savos nepilnametės. O kodėl ne? Juk galima! O man kyla kitoks klausimas. Ar moralu prodiuseriams turtėti rodant savo Tėvynę kaip visišką šlamštą? Tai tas pats, kaip parke būtinai ieškoti tik šiukšliadėžių. Ir pabrėžtinai vengti žaliuojančių medžių, gėlių. Nes šiukšliadėžių reitingai didesni.

Laukime anekdotų konkurso „Aš - pilietis“?

Aišku, nesitikėkime, kad XX a. išradimas televizija užsiimtų XIX a. būdinga didaktika. Taptų Motiejumi Valančiumi, Pranu Mašiotu ar Marija Pečkauskaite-Šatrijos Ragana. Atvira didaktika šiuolaikinį žmogų tik atstumtų. Kita vertus, anoniminiai, po visą Lietuvą pasklidę žiūrovai kasdien atsiliepia į televizininkų kvietimą. Ir kur žiūrovai būna pakviesti? Pamatyti apkvaitusių benamių, įsikūrusių negyvenamame name. Stebėti, kaip jie rangosi pataluose, o vienas keikiasi ir mosikuoja telefonu. Pamatyti itin apkūnių žmonių, kuriems niekaip nesiseka numesti svorio. Paspoksoti į bedantes prasigėrusių žmonių burnas, stebėti jų ašaras. Komentuoti. Niekinti. Šaipytis. Tyčiotis. Žvengti. Tokiai žvengiančiai visuomenei greitai pravers ne pozityvios tėvystės, bet pozityvaus pilietiškumo kursai. Tik kas juos organizuos? Matyt, televizininkai. Tie patys. Apčiuopę nišą. Maždaug taip. Susodins komisiją iš pramogų pasaulio žvaigždučių ir vieno „Misija - Sibiras“ dalyvio. O konkurso dalyviai per 5 min. turės suskelti anekdotą „Aš - pilietis!“. Komisija ir TV žiūrovų skambučiai išrinks patį tikriausią pilietį. Tą, kuris labiausiai prajuokino. O kas labiausiai prajuokintų, jei TV 100 proc. veiktų žiūrovą? Turbūt bedantis „bomžas“, vaidinantis Seimo narį. Nes TV labiausiai domisi politikais ir gyvenimo paribiais.

Ar besityčiojanti visuomenė pajėgi apginti skriaudžiamą vaiką? Anaiptol. Nes pati save skriaudžia. Bukina. Žiūrėdama bukinančias laidas. Ir vaikus bukina. Ne tik bakina, bet ir bukina. Nes rodo ne Lietuvą, bet jos perdirbinį. Neva labiausiai pritaikytą masiniam skoniui. Ir ši „Lietuva“ atrodo maždaug taip. Kol politikai riejasi, o žvaigždutės dalyvauja dainų ar šokių konkursuose, likę Lietuvos piliečiai masiškai vieni kitus žudo, luošina, valkatauja, vagia ir kalba „pypt!“ signalais. „Pypt!“ - sako tėvas. „Pypt“ - atsako motina, nes visi vyrai kiaulės, o moterys meluoja geriau. „Pypt!“ - sako vaikas, todėl tėvai pasiūlo duoti į galvą. Nes dabar siūloma būtent į galvą. Į gyvybiškai jautriausią žmogaus organą. Bet pypsintis vaikis juk pats prašosi smurto artimoje aplinkoje. Nes „pypsėti“ yra negražu. O tada šeima draugiškai susėda prie TV. Pasiklausyti „pypsėjimų“.

Post scriptum: 2014 m. buvo išleista solidi knyga „Nepriklausomo šiuolaikinio meno istorijos“. Ir šit vieno knygoje kalbinamo menininko leksika: „Aš jį pagaunu už „škvarniko“ ir užsimoju. Aš jį būčiau neblogai sužalojęs, sulaužęs nosį, bet iš kažkur atsirado kažkoks diedukas ir man pakibo ant dešinės rankos.“ „X ir šiandien yra Y „člienačiulpys“. Tai visi žino. Tas iguana tai nevykusiai slepia.“ Jei taip kalba menininkai, tai ko norėti iš televizininkų?

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (16)

 • Prosenelis 2017 vasario mėn. 25 d. 12:43:33

  ZIURNALISTIE. STRIKULIENIE. 1000 KARTU. TEISI. TEISIGA. JAU. MUSU.
  ZIURNALYSTAI. PAMIRSO. SAVO. GARBE. SAZINE. KURIS. DAUGIAU. SUMOKA. TAM.
  GRAZIAU. PASOKA. BUVO. ZIURNALISTIE. GRINEVICIUTIE. GERBEU. UZ. TEISYBE
  SAZINE. PAMATES. JANUTIENE. PERJUNGIU. KANALA. SUGADINTAS. MOTERS.
  ATVAIZDAS. NEGALIU. ZIURIETI .

 • Respublika 2017 vasario mėn. 25 d. 12:16:00

  KODIEL. Istryniete. MANO. PADIEKA. ZIURNALISTEI. VISISKIAI. TESYNGAI.
  PARASIE. APIE. JSU. PURVINUS. MUNDYRUS

 • pagarba autorei 2017 vasario mėn. 20 d. 08:47:53

  reikia džiaugtis, kad dar yra dorų sąžiningų žurnalistų. Gėda
  mūsų televizijos laidų kūrėjams. Bet ko norėt, jei televizija mum
  nebepriklauso, tai tuomet jų tikslas pasiekiamas, visuomenė zombizuojama.
  Bet save gerbiantys žurnalistai, bent jau nedalyvaudami tame, galėtų
  pasipriešinti. Visų mūsų tikslas dabar yra priešintis visomis
  priemonėmis mums brukamam blogiui. Tik taip Lietuvių tauta išgyveno per
  amžius, taip turi elgtis ir mūsų karta.

 • Ummm 2017 vasario mėn. 19 d. 11:29:46

  "Populiariausias visuomenės susisiekimo būdas yra ne internetas, bet vis
  dar televizorius." na tikrai ne. Jaunimas (iki 30 metu) jau TV nebeziuri,
  internetas yra susisiekimui, filmams, serialams ir kt. Viska kas idomu
  galima rast Youtube o populiariausi kanalai tokie kaip Pewdiepie ir kt. TV
  atgyvena ir tik senimas ziuri, na nebent NETFLIX turi seima tada jaunimas
  dar irgi gali kazka idomaus rast.

 • Jau 4 metai kaip nežiūriu TV, 2017 vasario mėn. 19 d. 11:01:04

  nes jau tada matėsi,kad su pagreičiu ėmėme čiuožti žemyn.

 • Vilnietė 2017 vasario mėn. 19 d. 10:50:43

  TV kai kuriose kanaluose aprašyta tikra tiesa apie lietuvių kultūros
  supratimą. Nežiūriu to viso šlamšto, bet kartais perjungiant kitą
  kanalą užkliūni ir pakanka tik vieno epizodo, kad suprastum kas tai per
  laida...

 • Blinda 2017 vasario mėn. 19 d. 10:16:25

  Kiek teko matyt gyvenime, pas lietuvius patycios vos ne tautinis bruozas ir
  kuo labiau iskaudinsi , tuo didesnis herojus. O kiek agresyvaus krimunalo
  pasklido po europa kai atsidare sienos. Is vienos puses visa laika
  vaizduojam jau tokius nuskriaustus, engiamus , o is kitos puses labai
  daznai esam tikri chamai.

 • Dėkoju 2017 vasario mėn. 19 d. 10:09:29

  gerb.Olavai už tokį taiklų straipsnį. Siulyčiau jį Lietuvos
  televizijų prodiuseriams, pasikabinti matomoje vietoje, ne tik darbe,bet
  ir namie,prie lovos ir gerai pagalvoti,ar tik ne jie yra visų patyčių
  pradininkai. O ką gero,gražaus parodė ar pamokė jaunus žmones,kuriems
  tėvai nerado laiko,nes sugriuvus sistemai,jie atsidūrė užribyje,be
  darbo ir paskendo alkoholio liūne.Jų [geriančių]vaikai ir anūkai taip
  pat tapo dabartinės visuomenės žaizdomis.Ne tyčiotis,o šviesti ir
  mokyti reikia.

 • Gal būt ir būtų 2017 vasario mėn. 19 d. 10:07:23

  galima pasakyti , kad bent tokius straipsnius parašo į "Respubliką", bet
  manau , visiems labai įdomu iš kur autorė ištraukė tokią nuotrauką
  "kaimietuko " ir iš kokio gūdaus kaimo, o jis kartais ar ne Vilniaus m
  .vadinasi , o gal čia iš to klipo ,kokia pristatoma turizmui Lietuva.

 • jūratė 2017 vasario mėn. 19 d. 09:50:35

  Lanai teisingai račoma.Mūsų didžiausia problema,kad visur žeminamas
  žmogus.

 • tikra tiesa 2017 vasario mėn. 19 d. 09:46:10

  Mane irgi tiesiog šiurpina tokios laidos, kaip ,,tv pagalba" ar ,,24
  valandos". Kuo baisiau parodyti. Stebina, kad net tokia inteligentiška
  moteris, kaip Asta Stašaitytė irgi perėjo prie paribio gyventojų
  rodymų, vien baisūs, tamsūs siužetai. Gal taip liepia prodiuseriai? Aš
  tokių laidų nevesčiau. ir stengiuosi net nežiūrėti.

 • Ane 2017 vasario mėn. 19 d. 09:17:52

  Dėkui autorei.

 • Safyras 2017 vasario mėn. 19 d. 09:09:37

  Kai kiekvienas, tik prakiutęs turtuolis nori būti ekrano žvaigžde, tai
  ir suka beprasmiškus filmus, TV laidas, kurias kažkas finansuoja. Net
  gerą dainos vaizdo klipo nesugeba sukurti, nekalbant apie dainavimą, kai
  į sceną patenka tie, kurių tėvų ar giminių stora piniginė, bet ne
  talentas. Tai ir kniaukia kaip katės per morčių, tik apsinuoginusios,
  kad galėtų liaudis kalbėti apie seksualumą, nes dabar ta tema yra labai
  madinga...

 • b 2017 vasario mėn. 19 d. 08:59:36

  Tiesa

 • Tokia jau 2017 vasario mėn. 19 d. 08:58:33

  realybė,kas galėjo patikėti , kad tokia didinga tauta taip žemai
  kristų, o gi žydelis žino kaip tai padaryti, skaldyk ir valdyk,...

 • toto 2017 vasario mėn. 19 d. 08:28:15

  PaGARBA straipsnio autorei.Tiksliau nepasakysi.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRIEMONĖS: Ūkio ministerija siūlo patobulinti pelno mokesčio lengvatos taikymą investiciniams projektams, taip pat ją taikyti elektromobiliams; šios priemonės, pasak ministerijos, svarbios šalies ūkio konkurencingumui ilguoju laikotarpiu.
 • DOVANOS: šalies vadovė Dalia Grybauskaitė Lietuvoje viešėsiančiam popiežiui Pranciškui dovanos nepriklausomybės simbolį - Laisvės varpą ir kūrinio „Gloria Lietuvai“ įrašą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1769 PLN - 4.2925
RUB - 78.0670 CHF - 1.1312
GBP - 0.8859 NOK - 9.5885
reklama
Ukis 2018