respublika.lt

2018 vasario 22, ketvirtadienis

Nemarusis mūsų patyčių smurtasnuotraukos (16)

2017 vasario mėn. 19 d. 08:16:33
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės akiratyje - ydinga tradicija tyčiotis. Politikai baigia susitarti, kas yra smurtas prieš vaiką. Tai bet kokios fizinės bausmės, sukeliančios vaikui skausmą, pavojų gyvybei, sveikatai. Ar žalą vaiko garbei ir orumui. Tačiau kai visuomeninė erdvė yra tiesiog pritvinkusi, persisunkusi visuotinės tyčiojimosi, psichologinio, fizinio smurto tradicijos, ši tradicija žaloja piliečius savaime. Ir vaikus, ir suaugusiuosius.

 

Populiariausias visuomenės susisiekimo būdas yra ne internetas, bet vis dar televizorius. Kasdien įvairiausiuose šalies kampeliuose žmonės sėdi prie TV ekranų. Žiūri ir neakivaizdžiai dalyvauja vienoje ar kitoje laidoje. Paanalizuokime vieną laidą, kuri, sprendžiant iš reitingų, žiūrovams itin patinka.

Parodyk įpurtusią moterį

Į laidą kreipėsi moteris, norinti atsiimti iš globos namų savo vaiką. Tikslas kilnus. Grąžinkime vaikui mamą. Ir štai į miestą X išdunda TV laidos komanda. Padėti sūnaus išsiilgusiai mamai. Įeina į daugiabučio laiptinę. Paspaudžia durų skambutį. Gelbėtojus pasitinka didžiai išpurtusi moteris. Viskas aišku. Galima mandagiai pakalbėti ir atsitraukti. Neįjungus nei mikrofonų, nei vaizdo kamerų. Tačiau ne. Išpurtusi moteris - tai ypač vertingas reginys. Laidos „vinis“. Užtikrinanti didelius reitingus. Todėl kuo labiau išpurtusi, tuo vertingesnė. Kuo labiau nusikalba, keikiasi, tuo dar vertingesnė. Na, tiesiog neapšlifuotas lietuviškas deimantas. Laidos rengėjai lengviau atsipučia. Ne veltui eikvojo kurą. Važiuoti į miestą X tikrai buvo verta. Vaizdo kamera naršo viryklę, apskretusius puodus, stiklainius, margus skudurus. O bedantę moters burną parodo kuo stambesniu rakursu. Paskui keliauja su moteriške „ieškoti teisybės“ savivaldybėje. Ir čia galutinai apkvailina.

Tai koks laidos tikslas? Padėti ar išsityčioti? Matyt, padėti žiūrovams tyčiotis? Maždaug taip. „Mama, ateik, labai įdomu. Per televizorių rodo storą karvę! Vaje, kokia apskretusi...“ - „Taigi iš mūsų miestelio. Vakar parduotuvėje ją mačiau. Žvaigždė! Gyvenime dar storesnė.“ - „O tu mažiau ėsk, nes irgi tokia tapsi.“ - „O tu, tėvai, mažiau gerk, nes irgi išpursi.“ - „Ne tavo reikalas! Aš vaikų nemėtau.“ - „Ot ir mano reikalas!“

Na, ir kokį transą, dvasios atgaivą patyrė žiūrovas? Jokios atgaivos. Tik tūkstančiai žmonių, visuose Lietuvos kampeliuose žiūrėjusių tą pačią laidą, vienu metu galėjo iki soties tyčiotis, aptarinėti moters buitį ir žvingauti. Maždaug valandą, kol tęsėsi laida, koks nors išmanusis radaras galėjo virš Lietuvos užfiksuoti tyčiojimosi bangą, aukštesnę nei cunamio. Bangą, pasklidusią po visą Lietuvą. Abejojantis, ar emigruoti, dar kartą save įtikins, kad reikia sprukti iš degraduojančios Tėvynės. Nenorintis tokių vaizdų stebėti galėjo perjungti kanalą. Ir įklimpti į kitą marmalą.

Parodyk naivuolį, pataikiusį ne ten

O dabar - kita TV laida. Studijoje sėdi naivus kaimietukas. Nuoširdžiai pasakoja, kaip stotelėje susipažino su mergina ir parsivedė ją namo. Vėliau, atvažiavus policijai, suprato, kad merginai tik 14 metų. Bet toliau draugavo. Ilgai. Bet dabar abejoja, ar antrasis vaikas tikrai yra jo. Toks naivuolis, pasakojantis, kad neištikimybę nustatė iš mėlyniaujančios sugyventinės kelnių, vėlgi yra televizininkų lobis. Nes TV dėl didelių reitingų, matyt, ne tik užsiimtų genetiniais tyrimais, bet ir sudarytų naiviojo kaimietuko genomą. Studijoje sėdi žiūrovai, todėl įdomu stebėti jų reakciją. Ogi šaiposi, baisisi. Visų akys smalsios. Pritariamai linkčioja laidos vedėjai. O ši kamantinėja. Preparuoja. Atlieka vivisekciją. Kol pašnekovas ir jo mama galutinai apsikvailina. Vėlgi galima užfiksuoti visuotinio tyčiojimosi cunamį. Visuose Lietuvos kampuose. Jei tuo metu buvo įjungti televizoriai. Ar kas nors dvasiškai praturtėjo? Sutvirtėjo pasiryžimas likti Tėvynėje? Anaiptol. Na, gal koks nors ištįsęs paauglys panoro autobusų stotelėje paieškoti savos nepilnametės. O kodėl ne? Juk galima! O man kyla kitoks klausimas. Ar moralu prodiuseriams turtėti rodant savo Tėvynę kaip visišką šlamštą? Tai tas pats, kaip parke būtinai ieškoti tik šiukšliadėžių. Ir pabrėžtinai vengti žaliuojančių medžių, gėlių. Nes šiukšliadėžių reitingai didesni.

Laukime anekdotų konkurso „Aš - pilietis“?

Aišku, nesitikėkime, kad XX a. išradimas televizija užsiimtų XIX a. būdinga didaktika. Taptų Motiejumi Valančiumi, Pranu Mašiotu ar Marija Pečkauskaite-Šatrijos Ragana. Atvira didaktika šiuolaikinį žmogų tik atstumtų. Kita vertus, anoniminiai, po visą Lietuvą pasklidę žiūrovai kasdien atsiliepia į televizininkų kvietimą. Ir kur žiūrovai būna pakviesti? Pamatyti apkvaitusių benamių, įsikūrusių negyvenamame name. Stebėti, kaip jie rangosi pataluose, o vienas keikiasi ir mosikuoja telefonu. Pamatyti itin apkūnių žmonių, kuriems niekaip nesiseka numesti svorio. Paspoksoti į bedantes prasigėrusių žmonių burnas, stebėti jų ašaras. Komentuoti. Niekinti. Šaipytis. Tyčiotis. Žvengti. Tokiai žvengiančiai visuomenei greitai pravers ne pozityvios tėvystės, bet pozityvaus pilietiškumo kursai. Tik kas juos organizuos? Matyt, televizininkai. Tie patys. Apčiuopę nišą. Maždaug taip. Susodins komisiją iš pramogų pasaulio žvaigždučių ir vieno „Misija - Sibiras“ dalyvio. O konkurso dalyviai per 5 min. turės suskelti anekdotą „Aš - pilietis!“. Komisija ir TV žiūrovų skambučiai išrinks patį tikriausią pilietį. Tą, kuris labiausiai prajuokino. O kas labiausiai prajuokintų, jei TV 100 proc. veiktų žiūrovą? Turbūt bedantis „bomžas“, vaidinantis Seimo narį. Nes TV labiausiai domisi politikais ir gyvenimo paribiais.

Ar besityčiojanti visuomenė pajėgi apginti skriaudžiamą vaiką? Anaiptol. Nes pati save skriaudžia. Bukina. Žiūrėdama bukinančias laidas. Ir vaikus bukina. Ne tik bakina, bet ir bukina. Nes rodo ne Lietuvą, bet jos perdirbinį. Neva labiausiai pritaikytą masiniam skoniui. Ir ši „Lietuva“ atrodo maždaug taip. Kol politikai riejasi, o žvaigždutės dalyvauja dainų ar šokių konkursuose, likę Lietuvos piliečiai masiškai vieni kitus žudo, luošina, valkatauja, vagia ir kalba „pypt!“ signalais. „Pypt!“ - sako tėvas. „Pypt“ - atsako motina, nes visi vyrai kiaulės, o moterys meluoja geriau. „Pypt!“ - sako vaikas, todėl tėvai pasiūlo duoti į galvą. Nes dabar siūloma būtent į galvą. Į gyvybiškai jautriausią žmogaus organą. Bet pypsintis vaikis juk pats prašosi smurto artimoje aplinkoje. Nes „pypsėti“ yra negražu. O tada šeima draugiškai susėda prie TV. Pasiklausyti „pypsėjimų“.

Post scriptum: 2014 m. buvo išleista solidi knyga „Nepriklausomo šiuolaikinio meno istorijos“. Ir šit vieno knygoje kalbinamo menininko leksika: „Aš jį pagaunu už „škvarniko“ ir užsimoju. Aš jį būčiau neblogai sužalojęs, sulaužęs nosį, bet iš kažkur atsirado kažkoks diedukas ir man pakibo ant dešinės rankos.“ „X ir šiandien yra Y „člienačiulpys“. Tai visi žino. Tas iguana tai nevykusiai slepia.“ Jei taip kalba menininkai, tai ko norėti iš televizininkų?

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (16)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • INDEKSAS: per metus Lietuvoje pozicija Korupcijos suvokimo indekso tyrime nepasikeitė - Lietuva užėmė 38 vietą 180 šalių reitinge; korupcijos suvokimo indekso tyrime Lietuvai pernai, kaip ir 2016 bei 2015 metais, skirti 59 balai iš 100 galimų.
  • OLIMPIADA: šį savaitgalį įvyksiančioje Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių uždarymo ceremonijoje, be kitų, dalyvaus ir aukšto rango Šiaurės Korėjos generolas, ketvirtadienį pranešė Pietų Korėja; skelbiama, kad į renginį taip pat turėtų atvykti JAV prezidento Donaldo Trumpo dukra Ivanka.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
5. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
6. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
7. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
8. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
9. Euras ir toliau plaunamas
10. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
11. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
12. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
13. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
14. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
15. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
16. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
17. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
18. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
19. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
20. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
21. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
22. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
23. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
24. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
25. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis

Ar tikite, kad raketomis „Iskander“ rusai iš Kaliningrado gali atakuoti Europos sostines?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -19   -12 C

   -23  -17 C

 

   -17  -15 C

    -9   -6 C

   -11  -7 C

 

   -11  -9 C

    5-7 m/s

    1-2 m/s

 

      1-6 m/s

 

reklama
Labas vasara