respublika.lt

LRT tyrimo išvados keliauja į kitą - Kultūros komitetą

(0)
Publikuota: 2018 lapkričio 06 13:31:11, Jadvyga Bieliavska ir Eleonora Budzinauskienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Ramūnas Karbauskis. Eltos nuotr.

Seimui antradienį nepavyko padėti taško LRT veiklos tyrime.

 

Seimas nepritarė pagrindinio Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadai, kurioje buvo siūloma pritarti atliktam parlamentiniam tyrimui. Parlamentarai šį klausimą perdavė svarstyti kitam - Ramūno Karbauskio vadovaujamam Kultūros komitetui. Už tai balsavo 62 Seimo nariai.

Beje, buvo siūlomas ir kitas - Audito komitetas šiam klausimui svarstyti, bet už tai pasisakė mažiau - 59 parlamentarai.

Seimas toliau svarstys laikinosios tyrimo komisijos išvadas dėl LRT valdymo, finansinės ir ūkinės veiklos, kai gaus Kultūros komiteto sprendimą.

Diskusijoje Seime dalyvavęs opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas apgailestavo, kad „LRT tampa institucija, kurią reikia sutvarkyti, kurią reikia sureguliuoti, kurią reikia patvarkyti pagal savo įsivaizdavimą, nes valdžia viską gali“. Parlamentinį tyrimą, susijusį su LRT veikla, jis pavadino „rizikingu žaidimu“, kuris yra galimai antikonstitucinis. Siūlomą LRT valdymo pertvarką E. Gentvilas laiko „baisiu pasikėsinimu į nepriklausomą transliuotoją ir jo funkcionavimą“.

Seimo opozicinės TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis mano, kad šitas Seimas įeis į istoriją „kaip komisijų Seimas“, nes valdantieji pasiryžę ištirti ne tik LRT, bet viską, kas jiems neparanku. G. Landsbergis mano, kad „valstiečiai“ ketina sudaryti aiškius instrumentus ir perimti LRT kontrolę.

Nepritarti komisijos išvadoms kvietė kolegas ir Mišrios Seimo narių grupės seniūnas Bronislovas Matelis. „Jeigu patvirtinsime tas išvadas, tikrai žengsime žingsnį atgal“, - sakė parlamentaras.

Komentuodamas LRT tyrimą „valstiečiams“ atstovaujantis Seimo narys Virgilijus Poderys sakė, kad komisijos pasiūlymai yra tik didžiulės diskusijos pradžia. Kalbėdamas apie ketinimus įsteigti LRT valdybą, jis sakė, kad tai žingsnis depolitizavimo link.

„Didelės įmonės turi valdybas, tai absoliučiai priimtina praktika. Tai būtų nepriklausomi valdybos nariai. Kas čia blogo, kur čia politikavimas? Man atrodo, kad mūsų pasiūlymai yra depolitizavimo linkme“, - sakė jis.

Tuo tarpu opozicinės Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas įžvelgė galimą „tylų LRT politinį užvaldymą“.

Spalio 11 d. LRT veiklą tyrusios komisijos išvados sulaukė Seimo pritarimo po pateikimo. Jas parėmė 53 Seimo nariai, prieš buvo 37, susilaikė 8 parlamentarai, primena ELTA.

Nutarimo projekte Seimui siūloma patvirtinti išvadas ir pripažinti, kad laikinoji tyrimo komisija, kuriai buvo pavesta atlikti LRT valdymo, finansinės ir ūkinės veiklos parlamentinį tyrimą, tyrimą atliko ir darbą baigė.

Prieš balsavimą Seime paramą LRT reiškia dar dvi žiniasklaidos organizacijos

Seime rengiantis balsuoti dėl parlamentinio tyrimo išvadų dėl LRT, paramą Lietuvos visuomeniniam transliuotojui reiškia Vokietijos tarptautinis transliuotojas „Deutsche Welle“ ir Rygoje veikiantis Baltijos žurnalistinio meistriškumo centras Baltic Centre for Media Excellence.

„Mums, kaip ir Europos transliuotojų sąjungai bei kitoms tarptautinėms organizacijoms, nerimą kelia pastangos daryti politinį spaudimą Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai, - rašoma „Deutsche Welle“ akademijos pranešime. - Postsovietinėje Europoje LRT tapo visuomeninio transliavimo flagmanu, suvaidinusiu esminį vaidmenį Baltijos šalių demokratizacijos procese. Tikimės, jog į Lietuvos Seimas ir Laikinoji komisija LRT veiklai tirti gerbs ir rems LRT nepriklausomumą dabar ir ateityje.“

Baltijos žurnalistinio meistriškumo centro vadovė Gunta Sloga pažymi, kad Seimo laikinosios komisijos siūlymai bus įgyvendinti, iškils rimtas pavojus LRT nepriklausomumui ir galimybei tinkamai tarnauti Lietuvos visuomenės poreikiams.

„Visuomeninis transliuotojas yra kertinis akmuo, užtikrinantis stiprią ir nepriklausomą žiniasklaidos ekosistemą, tarnaujantis visoms socialinėms grupėms ir nustatantis nešališkos, aukšto lygio žurnalistikos kartelę. Nepriklausomas, profesionalus ir stiprus visuomeninis transliuotojas itin svarbus esant geopolitiškai sudėtingai situacijai visame Baltijos regione. Pastaruoju metu besirutuliojanti situacija kelia nerimą, kad bus pažeisti esminiai principai, užtikrinantys Lietuvos visuomeninio transliuotojo - LRT - nepriklausomumą“, - teigia G. Sloga.

Rygoje veikiančio žiniasklaidos centro vadovė pabrėžia, kad bet kokie visuomeninio transliuotojo pokyčiai ar reformos turi būti aptartos su visuomene ir priimtinos tiek žiniasklaidos ekspertams, tiek Lietuvos visuomenei, tiek pačiam visuomeniniam transliuotojui.

Anksčiau paramą LRT yra pareiškę Europos transliuotojų sąjunga, Tarptautinis spaudos institutas (IPI - International Press Institute).

Kaip ELTA jau skelbė, antradienį Seimas ketina priimti sprendimą dėl LRT veiklą tyrusios komisijos išvadų. Šios išvados sulaukė daug kritikos. Labai skeptiškai įvertinti siūlymai keisti LRT valdymą - mažinti Tarybos galias ir siejant jos narių kadencijas su skiriančiųjų institucijų kadencijomis.

Opozicinė Seimo narių grupė sausį kreipėsi į Konstitucinį Teismą dėl to, ar LRT veiklą ir finansus tirianti speciali parlamentinė komisija neprieštarauja Konstitucijai.

Seimui ketinant sugrįžti prie LRT veiklą tyrusios komisijos išvadų svarstymo, Prezidentūra būgštauja, kad valdantieji tiesiog siekia įgyti daugiau politinės kontrolės visuomeniniam transliuotojui, primena ELTA.

„Visuomeninis transliuotojas yra ne politikų nuosavybė, ir esminis principas yra tą nepriklausomybę nuo politikų išlaikyti“, - „Žinių radijui“ aiškino prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė. Tačiau, akcentavo patarėjas, šiuo metu galima įžvelgti priešingą procesą.

„Galima matyti, kad tos (politinės. - ELTA) įtakos norima turėti daugiau. Tai ir vertiname pakankamai kritiškai“, - teigė M. Lingė.

Pasak jo, Seime veikiančios LRT komisijos siūlymai yra kvestionuotini ir abejotino teisėtumo, nes taikosi į transliuotojo nepriklausomumą.

Nors, pabrėžė M. Lingė, tobulinti LRT valdyseną reikia, tą atlikti reikėtų remiantis ekspertų pagalba ir ieškant konkrečių sklandžiai LRT veiklai trukdančių aspektų. Jis akcentavo, kad jau dabar tarptautinės institucijos pabrėžia, jog LRT veiklą turėtų prižiūrėti ne politinės, o kompetentingos institucijos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s