respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Lietuva be spaudos nyks greičiaunuotraukos (16)

2017 gruodžio mėn. 28 d. 07:34:03
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Regionų gyventojus pasiekė žinia, kad jie gali nebegauti paštininkų atnešamų mylimų laikraščių. Pirmosios aukos - devynių Plungės rajono gana tankiai apgyvendintų gyvenviečių laikraščio „Žemaitis“ prenumeratoriai. Tačiau tegul nenustemba ir kitur gyvenantys žmonės. Juk nešioti spaudą neapsimoka, o šiuo metu net valstybinės įmonės, tarp kurių ir Lietuvos paštas, dirba tik tai, kas apsimoka.

 

Dirbti žmonėms neapsimoka

„Praėjusią savaitę paskambino į redakciją madam iš Vilniaus centrinio pašto ir pranešė, kad į devynias Plungės rajono gyvenvietes nebenešios laikraščių. Šiaip sudėtingą situaciją jau porą mėnesių jaučiame, laikraščius vėluoja išnešioti. O dabar pranešė, kad iš viso į devynias gyvenvietes nebenešios. Ne todėl, kad tos gyvenvietės ištuštėjusios, nes ten daug žmonių gyvena, o todėl, kad nėra kam nešioti, neapsimoka. Pribloškė tokiu savo elgesiu. Neieško sprendimų, kaip spręsti problemą, o pranešė redaktoriui, kad nebenešios. Aš atsakiau: juk mes už pristatymą mokame, gyventojai moka, kaip tai nėra kam? Gal atlyginimus padidinkite, tada atsiras kam nešioti? Ir iki šiol buvo netvarka, penktadieninį laikraštį atnešdavo kitą savaitę, kai jau ir TV programa beveik nusenusi. Dabar iš viso nebenešios. Viršūnė“, - piktinosi laikraščio „Žemaitis“ redaktorius Rimandas Mėčius.

Išgelbėtų didesnės algos

Pasak jo, jei prenumeratorių laikraštis nepasieks, pinigus už prenumeratą turės atiduoti Lietuvos paštas, kuris nevykdo savo įsipareigojimų.

Lietuvos paštas - valstybinė įmonė, ji negali atsisakyti teikti viešųjų paslaugų, ypač tų, už kurias prenumeratoriai moka pinigus, nes į prenumeratos kainą įskaičiuojama ir pristatymo kaina. Problema ta, kad paštininkams moka labai mažas algas, jie dirba po 0,25-0,5 etato, todėl nebėra kam dirbti. Lietuvos paštas dabar neturi direktoriaus, o kai nėra valdžios, viskas pakriko. Pasakiau, kad mokėtų didesnes algas... Negana to, ir valstybė skiria dotacijas už pristatymą kaimo teritorijoje, ir dar pats Lietuvos paštas ima pinigus - pristatymo kainą sudaro apie 40 proc. visos laikraščio kainos. Kitaip tariant, pasiima 40 proc. O čia atseit kaimuose jiems nešioti neapsimoka. Jei taip galvojame, tai kaimuose viską uždarykime - parduotuves, mokyklas, darželius, nes niekas neapsimoka. Jau ir taip kaime nebėra ką veikti. Kai ir laikraščius atims, tai ko tame kaime likti? Dar kartą priminsiu, kad tai yra valstybinė įmonė. Jei jau ji kaime nebeteikia viešųjų paslaugų, tai tada valstybė iš kaimo žmonių tegul mokesčių nebeima, jei kaimiečiai už tuos mokesčius nieko negauna. Kaime mažai kas naudojasi internetu, todėl vietiniai laikraščiai yra kone vienintelis žinių šaltinis. Jų atėmimas yra dar vienas žingsnis griaunant regionus, nes juose būtent rajoniniai laikraščiai labiausiai skaitomi, na, dar ir „Vakaro žinios“, - kalbėjo R.Mėčius.

Tai - diskriminacija


Kolegas iš „Žemaičio“ palaiko ir kitų rajoninių laikraščių redaktoriai. Gražina Šmigelskienė, vadovaujanti „Anykštai“, sako, kad Lietuvos paštas diskriminuoja regionų gyventojus.

„Valstybės įmonės funkcija yra nešioti spaudą, laiškus. Jei vieniems tokias paslaugas teikia, o kitiems - ne, tai jau yra diskriminacija. Sako, kad neapsimoka teikti nuostolingų paslaugų. Jei taip žiūrėsime, tai gaisrinės labiausiai neapsimoka, nes gaisrai retai kyla. Arba greitoji pagalba yra nuostolinga, todėl reikia uždaryti. Na tai kas, kad kažkas mirs? Arba galima nukarpyti elektros laidus, nebeprižiūrėti rajoninių kelių. Aišku, ironizuoju. Negalima į viską žiūrėti: apsimoka, neapsimoka. Situacija yra nenormali. Juk tie žmonės, jei dabar ir nemoka mokesčių, tai anksčiau mokėjo, todėl turi gauti tokias pat paslaugas, kaip ir visi kiti“, - sakė G.Šmigelskienė.

Sukurtas precedentas

Jai antrino Telšių rajono laikraščio „Kalvotoji Žemaitija“ redaktorius Algirdas Dačkevičius.

„Mes kol kas negavome įspėjimo iš Lietuvos pašto, kad nebenešios spaudos, tačiau jei jau yra sukurtas precedentas vienur, tai kas gali paneigti, kad jo nebus ir kitur? Tai yra galutinis kaimo žlugdymas, atimamas ir spausdintas žodis. Nuostolinga neatimti? Jei taip žiūrėsime, kaimas iš viso yra nuostolingas. Tai ką, jį reikia naikinti?“, - stebėjosi A.Dačkevičius.

Problemą žino

Lietuvos pašto atstovas spaudai Tomas Bašarovas „Vakaro žinioms“ sakė, kad situacija yra žinoma.

„Situacija tokia, kad dabar Plungėje labai trūksta žmonių, leidėjus informavome, kad trūksta žmogaus, kuris pristatytų spaudą į kelias gyvenvietes, tačiau sakėme, kad problema yra laikina, bandome ją išspręsti. Darbuotojų nuolat trūksta ne tik Plungėje, tačiau vis bandome kažkaip tą trūkumą „dengti“, taip atsitiko, kad ten dar labiau pritrūko, to nė neslepiame. Bet leidėjams pasakėme, kad problema yra laikina“, - tvirtino T.Bašarovas.  Pasak jo, kelias Plungės rajono kaimiškas gyvenvietes šiuo metu aptarnauja pavaduojantys Plungės pašto laiškininkai, todėl gyventojams pašto korespondencija ir spaudos leidiniai yra pristatomi.

Interviu su Povilu URBŠIU, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininku:

- Ar normalu, kai valstybinė įmonė neatlieka savo funkcijų - prenumeratoriams nenešios spaudos? Gal tada ir laiškų pradės nebenešioti?

- Valstybinės įmonės labiau koncentruojasi į komercines paslaugas ir bando eliminuoti save kaip viešosios paslaugos tiekėją. Todėl ir susiduriame su tokiomis situacijomis, kai viską nulemia komercinis interesas. Tačiau viešosios paslaugos tikslas ir nėra siekti pelno. Jos tikslas - patenkinti įvairius gyventojų poreikius. Taip, Lietuvos paštui nešioti laikraščius neapsimoka, nes paslauga per brangiai kainuoja. Tačiau yra svarbu, kad gyventojai turėtų galimybę gauti spaudą.

Pavyzdžiui, Skandinavijos valstybėse net oro uostas statomas vienam reisui, kad gyventojai iš gyvenvietės būtų nuskraidinami dirbti į didesnį miestą, o po to parskraidinami atgal. Toks maršrutas irgi yra nuostolingas, tačiau tai yra viešoji paslauga, todėl tai yra lemiamas faktorius. O pas mus viskas komercializuojama viešųjų paslaugų sąskaita. Tai, kad kaimuose neliks laikraščio, bus akivaizdus parodymas, kad kaimuose neturi likti žmonių. Nes ten neapsimoka išlaikyti darželių, mokyklų, medicininių punktų ir t.t.

- Kitaip tariant, į kaimo žmogų žiūrima kaip į nuostolingą valstybei?


- Būtent. O jei tu nuostolingas valstybei, tai ir negauni jokios kokybiškos paslaugos bei esi nurašytas. Bet kodėl kaimo žmogus turi būti nurašytas? Keista, kad tokia tendencija matoma net dabar, kai rinkimus laimėjo ta politinė jėga, kuri kalbėjo, kad jai labai svarbus regionas ir kiekvienas kaimas. Jei valstybinės įmonės atsisako viešosios paslaugos ir pablogina kaimo žmonių sąlygas, tai tikrai neatitinka politinių deklaracijų, skelbtų prieš rinkimus. Todėl nebus keista, jei tie regionų žmonės, kurie negauna paslaugų, per kitus rinkimus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nebepasirinks, nes supras, kad buvo reikalingi tik kaip biuletenių žymėtojai.

- Valstybė iš žmonių, kuriems neteikia paslaugų, bent jau mokesčių turėtų neimti.

- Logiškai svarstant, taip. Juk jei viešųjų paslaugų žmonės negauna, tai ir mokesčius reikėtų diferencijuoti. Tada bent jau būtų motyvacija likti ten, kur gyveni: mažiau gaunu iš valstybės, bet mažiau ir duodu.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (16)

 • Janinaj 2018 vasario mėn. 27 d. 16:38:25

  Laba diena,tikrai nesutinku su paaiskinimais.Jei pasto darbuotojas
  kiekviena diena praeina su spauda,tai jis gauna atlyginima,pagal ji jis
  pats sprendzia dirbti jam ar ne.Ir jeigu as uzsiprenumeravau zurnala
  ,,Savaite,,tai prenumeratos kaina yra dviguba uz ta kuria sumokeciau
  parduotuveje,arba paste.Beje parduotuve nuo mano namu yra uz 300m,o
  Lietuvos pasto skyrius uz nepilno km.Prenumerata gavau dovanu gimtadienio
  proga,bet pamacius jos kaina apkarto ir svente.Mielieji,redakcija uz si
  zurnala is Jusu gerbiami Lietuvos pasto istatymu leidejai,ima tik vos
  didesne kaina nevu savikaina,o ,Jus is zmogaus,dvigubai.Jei
  pasiteisinate,kad nera kam isnesioti spaudos suprantu gal giliuose kaimuose
  taip,bet Kauno raj Raudondvario pasto skyriuje tokios problemos nera.Ne
  niveliuokime viska pagal isgalvotus istatymus o darykite, kad zmogui butu
  naudingiau.Esu be galo nusivulusi,ir kiekviena ketvirtadieni ,gaudama si
  zurnala,jausiu nuoskauda ir neskaitysiu jo taip noriai kaip dariau iki
  siol.

 • Skaitytojas 2017 gruodžio mėn. 29 d. 18:16:34

  Dabar tiek kurjerių tarnybų. Ar nereikėtų pagalvoti apie jų paslaugas?
  Veža siuntas, atveš ir laikraštį

 • Stebėtojas 2017 gruodžio mėn. 29 d. 14:12:33

  Niekam nerūpi,kitų bėdos,jei tai neliečia jų pačių,tačiau jei tas
  klientas,kuris negautų spaudos būtum Tu, ar Tu? Kažin,ar tuomet pvz
  "Cha" komentatoriaus neištiktu "katastrofa". Norisi pažiūrėti į akis,
  bei užduoti keletą klausimų,tam asmeniui,kuris nusprendė, kurių
  privilegijuotų kaimų žmonės gali gauti "auksinę" spaudą, o kurių
  ne... Ar taip,pagaliau, pradėta rūpintis pašto darbuotojais ir
  stengiamasi sumažinti jiems darbo krūvį?! Būtų šaunu, jei nebūtų
  graudu! Baisu ir pagalvoti apie vargšą laiškininko darbą,kai lyg
  kupranugariai suplukę tempia po 4 tašes,ar per arimus, sniegą ir visokį
  kitokį š... stengiasi mums pristatyti korespondensiją. Kam nors įdomu
  ar Jiems toks darbas APSIMOKA? Ar vergovė tikrai išnyko?

 • Galybė 2017 gruodžio mėn. 29 d. 08:05:02

  Visų šalių žurnalistai, vienykitės.

 • Gedas 2017 gruodžio mėn. 29 d. 07:18:40

  Visa Lietuva išsikovojo laisvą rinką (ne Laisvę) o čia viskas susiveda
  į pinigus ir pelną ko pasekoje visa to rezultatas. Naikinama viskas
  kultūra, kaimas, klęsti nedarbas, ir t.t. ir t.t....

 • Gerbiamas žurnaliiste 2017 gruodžio mėn. 28 d. 21:47:51

  Pasidomėkite, kas jau seniai vyksta Telšių rajono savivaldybėje -
  mokestį už šiukšlių išvežimą turi mokėti net sodininkai arba butų
  savininkai, kuriuose niekas negyvena. Pavyzdžiui, sodininkai sodo atliekas
  sudeda į kompostą ir vėliau atgal į dirvą, tačiau mokestį uždėjo.
  Atrodo,kad rinkos ekonomikoje mokama yra už paslaugą arba produktą.
  Tokie veiksmai primena mafijinį reketą.

 • kas 2017 gruodžio mėn. 28 d. 19:43:00

  giliau pakapstys...na kokios paste bedos
  kokios algos, kad ner dirbti norinciu
  kaip apmoka uz savo nuosavus naudojamus automobilius darbui,juk ne visur
  mobilus laiskanesiai su pasto masinomis dirba.
  toks vaizdialis, kad nori isjot ant paprastu laiskininku.

 • Labai apsimoka seime 2017 gruodžio mėn. 28 d. 18:23:00

  išlaikyti pijokus ir meilužes.

 • Idomu 2017 gruodžio mėn. 28 d. 16:04:04

  Idomu, dede Rimantai, kokias jus algas mokat darbuotojams :D Ot tai
  problema, nebenes laikrasciu, maziau i kisene paciam ikris, pinigelius
  labai, oi labai megstat :D

 • Cha 2017 gruodžio mėn. 28 d. 15:05:47

  Tikra katastrofa kaime,laiškanešys neatneš bobutei ar dedukui komjaunimo
  tiesos paskatyt

 • Suvalkiotas 2017 gruodžio mėn. 28 d. 14:00:55

  Stalino tautietis ir bendražygis Dekanozovas iškėlė tikslą: LIETUVA BE
  LIETUVIŲ.Lenino ir Stalino palikuonys LANDSBERGIS ir GRYBAUSKAITĖ
  nuosekliai vykdo bolševikinių budelių užbrėžtą tikslą. Ar ilgai
  lietuvių tauta kęs šių parazitų vykdomą genocidą lietuvių
  atžvilgiu? Apsispręskite, žmonės, nes vėlaiu gali būti per vėlu.

 • senis 2017 gruodžio mėn. 28 d. 12:50:54

  kad kaimams atjungs elektra, jokia ironija. GOELRO yra TSRS palikimas. Visa
  kas mus risa su buvusia TSRS, yra blogis. Savo elektra pasigaminti labai
  brangu, o pirkti is Putino, neetiska.

 • Pritariu 2017 gruodžio mėn. 28 d. 12:45:09

  Ateis if knygnešių laikai, jei premjero kėdėje tupės mento mentaliteto
  ponas (skandinavai ant tualetinio popieriaus spausdina mums sveikinimus
  valstybės šimtmečio proga, o tas politiškas analfabetas stebisi: ko
  čia jie visi taip sunerimo).

 • Xp 2017 gruodžio mėn. 28 d. 09:54:40

  Tegyvuoja marxistinis-liberalizmas, po mūsų nors ir tvanas

 • o-o-o 2017 gruodžio mėn. 28 d. 09:46:57

  Ateis ir knygnešių laikai.

 • Genutė 2017 gruodžio mėn. 28 d. 09:36:03

  Ir KLYKIAME visa jėga "KAIMAS PRASIGĖRĖ'
  NETIESA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Kaimas NAIKINAMAS!!! Iš kur visi esam išėję?
  Iš kaimo.Anksčiau ar neseniai.Miestai skaičiuoja dešimtmečius,kai
  kurie šimtmečius savo egzistavimo,o pasaulis buvo ir be jų.Taigi
  naikinam pradžių pradžią.Save naikinam.................O kaip buvusi
  daugiametė pašto darbuotoja,turiu pasakyti,kad šiuo metu prioritetas
  pašte daugiau parduoti muilo,skalbiklių ir tt nei pasirūpinti privalomom
  pašto funkcijom.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018