respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Kontrolieriai nepuls audituoti LRTnuotraukos (9)

2018 sausio mėn. 17 d. 08:20:12
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Valstybės kontrolė šiemet suplanavusi užbaigti 15 auditų ir pradėti dešimtis naujų, tačiau tarp jų nėra nacionalinio transliuotojo LRT audito, nors LRT taryba praėjusių metų gruodį pateikė tokį prašymą. Valstybės kontrolieriaus Arūno Dulkio teigimu, institucija dirba sistemiškai, nepuldinėja prie tai šen, tai ten sproginėjančių burbulų.

 

Seime sudaryta speciali laikinoji komisija, kuri turės iki šių metų birželio atlikti LRT finansinės veiklos tyrimą. Komisijos priešininkų paskutinę minutę teikti siūlymai perduoti LRT auditą Valstybės kontrolei ir kitoms institucijoms buvo atmesti. Vienas iš atmetimo argumentų - Valstybės kontrolė pati sprendžia, ar vykdyti prašymą dėl audito.

Valstybės kontrolierius A.Dulkys tai patvirtino: „Mes pernai sulaukėme apie 140 įvairių prašymų pradėti auditus. Visus juos vertinome vienodai objektyviai. Mes dirbame pagal savo prioritetus ir tarp mūsų prioritetų šio klausimo (dėl LRT audito - red. past.) nėra.“

Be to, labai neaiški LRT tarybos pateikto prašymo formuluotė - vienas sakinys apie tai, kad yra kažkokių problemų dėl demokratijos Lietuvoje ir kažkokio politinio aspekto.

„Mes esame ne politinė institucija ir turime labai aiškiai apsibrėžti, kuo galime padėti ir kur iš tikrųjų yra tos rizikingos vietos, - teigė A.Dulkys. - Valstybiniai auditai nedaromi, kaip sakoma, „nueik žibučių žiemą pririnkti“ arba „nueik nežinia kur ir atnešk kažin ką“ - mes taip pat naudojame mokesčių mokėtojų pinigus, vertiname, kur savo auditais galime padaryti didžiausią poveikį.“

Jis akcentavo, kad inicijuoti LRT auditą neleidžia tarptautinės organizacijos, kuriai priklauso Valstybės kontrolė, patvirtinti auditų principai.

„Aukščiausios audito institucijos joms patikėtus uždavinius gali atlikti objektyviai ir efektyviai tik tuo atveju, jeigu jos yra nepriklausomos nuo audituojamų subjektų ir jei yra apsaugotos nuo pašalinės įtakos, - dėstė
A.Dulkys. - Šiandien aplinka yra tokia, kurioje veikia daugybė veikėjų: sudaryta laikinoji Seimo komisija - žiūrėsim, kaip ji veiks, kažkas dėl tos komisijos ruošiasi kreiptis į Konstitucinį Teismą, kažkas registruoja teisės aktus dėl viešųjų įstaigų išorės auditų, kažkas dėl LRT valstybės auditų periodiškumo. Tokioje aplinkoje startuoti su valstybiniu auditu mes neturime galimybės.“

Pasak jo, lygiai taip pat elgiamasi, kai pradėjus auditą jo objekte savo veiksmus pradeda teisėsaugos institucijos - tuomet valstybės auditas stabdomas.

Tačiau Valstybės kontrolė, suvokdama, kad dūmų nebūna be ugnies, ketina atlikti nepriklausomą rizikos analizės vertinimą, todėl LRT tarybos bus prašoma pateikti duomenis apie LRT veiklą, vidaus kontrolės sistemą, per pastaruosius 3 metus atliktus išorės auditus, jei tokių buvo, taip pat informaciją apie veiklą, kuri nėra pateikta viešai. Tik viską išanalizavus bus sprendžiama, ar imtis valstybinio audito ir kokios rūšies.


- Kas, jūsų nuomone, galėtų objektyviausiai ištirti, ar LRT racionaliai naudoja valstybės pinigus - parlamentinė komisija, Valstybės kontrolė ar, kaip siūlė premjeras S.Skvernelis, teisėsauga? - „Vakaro žinios“ teiravosi Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijaus GAILIAUS.

- Aš visiškai palaikau ministro pirmininko poziciją, nes vertinti ūkinę finansinę veiklą reikia išskirtinės kompetencijos, pagal įstatymą tokie tyrėjai privalo turėti specialių žinių ir įgūdžių. Tam, kad įsitikintume ir įvertintume, ar skaidri yra ūkinė finansinė veikla, reikės specialisto išvados. Tokį vertinimą gali atlikti du subjektai - mokesčių administratorius ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos specializuoto struktūrinio padalinio specialistai, kurie anksčiau dirbo Revizijų departamente prie Finansų ministerijos.

Minimoje situacijoje tokio vertinimo reikės, ar jis bus pradėtas šiandien, ar po 5 mėnesių, pasibaigus laikinosios Seimo komisijos darbui. Manau, jeigu šiandien pradėtume, jis pasibaigtų greičiau ir greičiau atsirastų aiškumas.

- O kas ištirs, dėl kokių svainystės ar bičiulystės santykių LRT pirkimus nuolat laimi vieni ir tie patys prodiuseriai, ir būtent tie, su kuriais generalinis direktorius kartu keliauja, šventes švenčia ir pan.?

- Perkančiųjų organizacijų pirkimus, jų skaidrumą vertina specialus subjektas - Viešųjų pirkimų tarnyba. O veiklos auditą galėtų atlikti ir Valstybės kontrolė. Mes turime institucinę sistemą valstybėje, tai duokime jai darbo! Jeigu institucinė sistema nuo šios temos atsitrauks, tada tegul įsijungia parlamentinės kontrolės mechanizmas.

Šiandien viešai paskelbta informacija jau yra minimali paskata pradėti pagal kompetenciją vienokius ar kitokius veiksmus. Aibė duomenų sklando viešojoje erdvėje, tai tie subjektai, kurių kompetencija yra vertinti tuos duomenis, galėtų imtis darbo.

- Savo iniciatyva, nelaukdami postūmio iš aukščiau?

- Be jokios abejonės - mes juk nenorime stumdomų institucijų...

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • Bleka 2018 sausio mėn. 22 d. 10:31:13

  1.Valdymo Piramide pagal zyda:Partijos "soviete" tik zydas Tautine pavarde
  kalba!2.Ju atstovai i Seimus,Kongresus!Skiriami Prezidentai ...o tie skiria
  ....Taip buvo TSRS ,taip yra JAV,Lituvoje irgi...graziausias pavyzdys
  Ukraina!Ten net zydas turi savo armija Jgor
  Kolomojsa...Kipro,Izraelio,Ukrainos pilietis!Kodel ne visu Valstybiu kurios
  yra Pasaulyje!Keista.

 • Supratome 2018 sausio mėn. 17 d. 12:01:46

  Sproginėjančių burbulų nepuola tikrinti,nes bijo nudegti.Daro planinius
  auditus,nes ten tylu ir ramu,plauki pasroviui,lyg su valtimi upe.Jokio
  pavojaus,kad išlėks kėdė iš po užpakalio,gerų kėdžių laisvų
  nėra. Kur atrasi kitą?

 • Valstybė valstybėje 2018 sausio mėn. 17 d. 11:59:35

  Pritarčiau Kelmo komentarui- ar valstybės kontrolė yra valstybė
  valstybėje,pati sprendžia,kurie prioritetai vertesni dėmesio.Ar ne
  Lietuvos biudžeto lėšomis finansuojama ši institucija?

 • hm 2018 sausio mėn. 17 d. 10:07:24

  manau, kad LRT turėtų tirti prokuratūra, taip pat kaip ir Karbauskį,
  nes tenai taip pat reiokia ginti viešąjį interesą, ne mažiau, kaip
  Karbauskio žemes.

 • kur jau čia pulsi 2018 sausio mėn. 17 d. 10:04:49

  reikia juk, kad LRT suspėtų paslėpti visus galus į vandenį. keisti
  dalykai pas mus dedasi...

 • Na 2018 sausio mėn. 17 d. 09:59:02

  Valstybės kontrolė, Viešujų pirkimų tarnyba, Konkurencijos
  tarnyba,Kainų nustatymo tarnyba, tai neįgalios iš biudžeto mintančios
  tarnybos veikiančios tik pagal nurodimus. Valstybei iš jų jokios naudos,
  tik suinterisuotiems.

 • Kelmas 2018 sausio mėn. 17 d. 09:47:01

  Keista.Gabrieliaus Landsbergio verslas,LRT,prezidentūra...neįdomūs
  Valstybinei kontrolei.
  Ne JIE turi APSIBRĖŽTI,bet JIEMS turi būti APIBRĖŽTA kokie yra...
  prioritetai.

 • Realybė 2018 sausio mėn. 17 d. 09:28:13

  LRT uzurpuota vienos agresyvios politinės jėgos,kuri faktiškai ir valdo
  valstybę. Ji kaip instrumentas jų rankose savo politikai vesti ir
  kiršinti visuomenę. Todėl visokie lindimai į jos sferą nepageidaujami.

 • už grybę nebebalsuočiau 2018 sausio mėn. 17 d. 09:13:39

  jo, mūsų visos kontrolės kapstosi, kur keli tūkstančiai vartosi ir
  bejėgiai, kur dešimtys milijonų skalbiami. Įtariu, kad tokia grybės
  politika - kuo LT teisybės mažiau, tuo silpnesnius kandidatus į postus
  ji tvirtina.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERKELS: apie 2 tūkstančius prieglobsčio besitikinčių migrantų bus perkelti iš labai perpildytos Morijos stovyklos Graikijai priklausančioje Lesbo saloje.
 • PAUKŠČIAI: Tailando valdžia nusprendė uždrausti lesinti balandžius Bankoko gatvėse.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis