A.Skardžius: kodėl naikinama lietuviška žiniasklaida?nuotraukos (5)

2018 kovo mėn. 19 d. 11:45:44 Perskaitė 3367

Kovo 20 d. vyks antrasis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) generalinio direktoriaus rinkimų turas. LRT taryba iš dvylikos kandidatų rinks tą, kuris ims vadovauti nacionaliniam transliuotojui. Seimo narys Artūras Skardžius įsitikinęs, kad vargu, ar naujas vadovas pakeis situaciją. Objektyvumo stoka ir mokesčių mokėtojų pinigų dalybos tarp „savų“, anot jo, yra taip įsisenėjusi LRT problema, kad norint ją išspręsti, viską reikėtų keisti iš esmės.

 

- Kokį nacionalinį transliuotoją matote ir kokį norėtumėte matyti?

- Lietuvos nacionalinis transliuotojas turėtų būti objektyvus dėl vykstančių socialinių ir politinių įvykių, atspindėti visos visuomenės interesus, o ne atstovauti vienai politinei grupei. Deja, pastaruosius dvidešimt metų matome, kad LRT atspindi dešiniosios politinės jėgos nuostatas. Kiti yra tiesiog ignoruojami. Valstybės finansavimas turėtų užtikrinti kanalo nepriklausomumą, tuo tarpu dabar matome didelį angažuotumą. Maža to, pastarieji įvykiai rodo, kad LRT yra tam tikros grupės draugų pasipelnymo šaltinis. Jau seniai reikėjo Valstybės kontrolei ir Audito komitetui imtis LRT finansavimo nagrinėjimo. Pamenu, prieš gerą dešimtmetį, 2004-2008 m., paaiškėjo, kad LRT darbuotojai oficialiai gauna tik minimumą, o visa kita mokama kaip autorinis atlyginimas, nepriklausomai nuo to, ar tu kūrybinis darbuotojas, ar tik stovą kamerai ar kabelius nešioji. Tuomet metinis darbuotojų atlyginimas siekė vos 5 tūkst. litų. Įsivaizduokite, kokią pensiją gaus tie žmonės? Visų atlyginimas buvo drastiškai mažas. Šiuo atveju, manau, kad nacionalinis transliuotojas, mokėdamas „vokeliuose“, vienareikšmiškai apvaginėjo „Sodrą“. Deja, anuomet į tai Valstybės kontrolė pažiūrėjo pro pirštus. Gal kažkiek situacija ir pasitaisė, bet nemanau, kad ženkliai. Tikėtina, tos pačios problemos išliko iki šiol. Mokesčių mokėtojų pinigai buvo dalinami ir iki šiol tebedalinami draugų prodiuserinėms kompanijoms.

- Kaip manote, ar naujas LRT vadovas pakeis situaciją?

- Žuvis genda nuo galvos. Prodiuserinės kompanijos vis tiek ieškos priėjimo. Gal situacija būtų kitokia, jei LRT vadovas būtų renkamas ne tarybos arba taryba būtų formuojama kitokiu principu. Sunku pasakyti, kiek objektyvus bus naujasis vadovas. Daugelis potencialių kandidatų yra angažuoti, todėl vargu ar tendencijos pasikeis. Daugiau nei 20 metų nacionalinis transliuotojas buvo ir yra tik dešiniojo politinio flango ruporas. Akivaizdu, kad mes apskritai netenkame nepriklausomos žiniasklaidos. Lietuviška žiniasklaida yra tendencingai naikinama ir vis labiau praranda įtaką visuomenei. Viešąją nuomonę Lietuvoje formuojančios įmonės kuriasi kažkur Estijoje, Skandinavijos valstybėse. „15min“, „Delfi“ ar TV3 kompanijų akcininkai nuolat keičiasi. Kas gali pasakyti, kokie jų interesai Lietuvoje, kokie jų pajamų šaltiniai. Kažkodėl Lietuva nereikalauja, kad pinigai būtų deklaruojami. Kaip ir su lietuviškais bankais, taip ir su lietuviška žiniasklaida - Lietuva patiria fiasko ir visais būdais yra naikinama. Nacionalinis transliuotojas turi būti atskaitingas savo steigėjui, turi pagrįsti kiekvieną išleistą eurą, nekalbant apie jo prigimtinę paskirtį - atstovauti ir ginti visuomenės interesą. Tokie kaip jakilaičiai neturėtų ganytis su savo visais draugais ir krautis milijonų kitų LRT darbuotojų sąskaita. Palyginkime paprasto darbuotojo metines pajamas, vadovo ir tokių kaip Jakilaitis ar Miliūtė pajamas. LRT žurnalistas turėtų darbuotis tris savo gyvenimus, kad uždirbtų tiek, kiek Jakilaitis susižeria per metus. Jei jie yra tokie paklausūs, galėtų susirasti darbą komercinėse televizijose ir niekas dėl to nepyktų.

- Visai neseniai buvo registruotas nutarimas, skelbiantis sustabdyti LRT vadovo konkursą, kol nebus baigtas tyrimas dėl LRT finansų...

- Tai būtų teisinga. Apskritai, mano manymu, vadovas turėtų būti skiriamas ne tarybos, o renkamas atviru konkursu, nustatant aiškius atrankos kriterijus, kad nebūtų tokio angažuotumo. Kai skiria taryba, nacionaliniame kanale niekas nesikeičia dešimtmečiais. Viskas sukasi uždarame draugų ratelyje.

Parengta pagal priedą „TV publika“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net