respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

A.Račo LRT programanuotraukos (99)

2018 vasario mėn. 08 d. 09:00:44

Kaip ir buvau žadėjęs, pristatau programos į LRT generalinius direktorius metmenis. Pradėkim nuo to, kad pagrindiniai LRT veiklos principai jau labai seniai apibrėžti LRT įstatyme ir išradinėti dviračio bei klejoti apie LRT „naujienų agentūras“ trimis kalbomis, kaip kad daro E.Jakilaitis, kaip ir nėra reikalo. Ne veltui, matyt, LRT taryba nusprendė Edmos prie konkurso neprileisti.

 

O LRT įstatymas sako štai ką:

Rengdamas ir skelbdamas laidas, LRT turi vadovautis objektyvumo, demokratijos, nešališkumo principais, užtikrinti žodžio ir kūrybos laisvę, laidose turi atsispindėti įvairios pažiūros ir įsitikinimai, dalyvauti jose ir reikšti savo pažiūras turi teisę įvairių įsitikinimų žmonės. Laidose turi būti gerbiamas žmogaus orumas ir jo teisės, nenusižengiama moralės ir etikos principams.

Ir dar prideda:

LRT programose turi būti užtikrinta temų ir žanrų įvairovė, laidos turi būti skirtos įvairiems visuomenės sluoksniams, įvairaus amžiaus, įvairių tautybių ir įvairių įsitikinimų žmonėms. Programose neleidžiama įsivyrauti vienašališkoms politinėms pažiūroms; LRT informacinėse laidose, komentaruose pateikiama informacija turi būti pagrįsta, atspindėti įvairias politines pažiūras, o nuomonės ir faktinės žinios - autorizuotos, patikrintos ir išsamios.

Todėl visa kita yra labai paprasta ir bus taip:

„Panorama“ liks. Tačiau A.Matonio ten nebebus ir rusai nebepuls.

„Teisė žinoti“ irgi liks. Bet teisę žinoti turės visi, o ne tik R.Miliūtė, R.Juknevičienė, G.Landsbergis.

Atsiras nauja laida „Teisė nežinoti“. Į ją bus kviečiami R.Janutienė, Š.Černiauskas, D.Pancerovas, S.Bačiulis. Galės vesti R.Miliūtė. Per LRT „kultūrą“ nuo vidurnakčio.

„Dėmesio centre“ gera laida. Bet jos dėmesio centre nebebus E.Jakilaičio. Nes visuomenėje yra daugiau dėmesio vertų žmonių.

Liks ir „Duokim garo“. Nes garas yra ekologiškas, o ES ragina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius.

„Bus sudarytas „Juodasis sąrašas“ žvaigždžių, kurios į LRT pastatą neįleidžiamos. Jame bus J.Smoriginas, A.Maldeikienė, J.Jankevičius, A.Užkalnis, A.Jagelavičiūtė, M.Petruškevičius, O.Pikul, S.Vaitulionis, Jazzu, Ž.Grigaitis, D.Bosas. P.Gražulis bus įleidžiamas kartą per metus minint Tolerancijos dieną, M.Šalčiūtė - taip pat vieną kartą, svarstant biudžetą. Sąrašas bus nuolat pildomas. Patirtį turiu.

Bus sudarytas „Baltasis sąrašas“. Jame bus A.Perednis, A.Skamarakaitė, V.Beniušis, R.Pakėnienė, Š.Sabaitis, J.Damulytė, J.Skėrytė, D.Majauskienė, S.Jakučionis, P.Vaišvila, K.Vyšniauskas, M.Kvasnikovskytė. Jame esantys žmonės bus laikomi oficialiais kandidatais pakeisti matonius ir paleckius. Sąrašas bus pildomas. Patirtį turiu.

Laidoms įsigyti bus skelbiami konkursai, kurių rezultatai bus viešinami.

Šeškai, mintantys morkomis, konkursuose, jei norės, dalyvaus lygiomis sąlygomis su žmonėmis.

LRT darbuotojai, turintys savo prodiuserines kompanijas, konkursuose dalyvauti negalės.

Nė viena prodiuserinė kompanija negalės turėti daugiau nei 9,6 proc. LRT eterio. Kodėl 9,6? Nes gražus skaičius. O 6,9 būtų kiek per mažai.

Krepšinis grįš į LRT eterį. Siekiant pritraukti didesnę auditoriją, su S.Jasaičiu bus sudaryta ilgalaikė sutartis.

„Eurovizijos“ atrankos bus tęsiamos. R.Zilniui, T.Varnagiriui ir V.Lukočiui taip pat bus pasiūlytos ilgalaikės sutartys. Z.Kelmickaitei - iki gyvos galvos. Jei norės - ir A.Pilvelytei.

Bus daugiau humoro. Laidas bus siūloma vesti R.Juknevičienei, D.Grybauskaitei (kai baigs kadenciją), P.Gritėnui.

Atsiras laida „Farai kitaip“. S.Skverneliui bus siūloma ilgalaikė sutartis.

Bus ir „Psichologo patarimai etikos klausimais“. Vedėjas L.Slušnys.

„Advokatas pataria“ - jau nuo rudens sezono su A.Čaikovskiu.

Taip pat atsiras laidų socialinėmis ir ekonominėmis temomis. Bus kviečiami ne tik bankų ir LLRI atstovai, bet ir R.Lazutka, T.Jakeliūnas ir kiti nesuinteresuoti žmonės.

25 000 eurų iš biudžeto bus numatyta M.Garbačiauskaitei ir jos laidai apie propagandos pradmenis. Galės pasikviesti V.Saldžiūną. Vietoj laidos „Mūsų gyvūnai“.

Bus siekiama, kad LRT taryba iš tiesų taptų „aukščiausiu LRT valdymo organu“, o ne Skydinės direktoriaus priedėliu.

Tuo tikslu bus uždrausta kurti filmus ir laidas apie LRT Tarybos narius.

Seimui bus siūlomas LRT įstatymo pakeitimas, numatantis minimalius kvalifikacinius reikalavimus Tarybos nariams. Galbūt ir amžiaus ribą. LRT nario alga turi būti didinama, ji neturi būti priedu prie pensijos, kaip dabar. Kartu, žinoma, bus numatyta ir didesnė atsakomybė.

Siekiant skaidresnės ir etiškesnės žiniasklaidos, Seimui bus siūlomi Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimai keičiantis skyrimo į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos vadovus tvarką, kad ten nebepatektų zamžickienės ir ramanauskaitės-tiumenevienės, kurias dirbti savo darbą turi priversti teismai.

Siekiant skaidresnės ir etiškesnės žiniasklaidos, Seimui bus siūlomi to paties įstatymo pakeitimai, keičiantys Visuomenės informavimo etikos komisijos formavimo principus, tam kad ši komisija nebūtų žiniasklaidos savininkų įrankiu.

Bus įvertintas turimas LRT turtas. LRT studijos ir KTS bus nuomojami už rinkos kainą ir tik tuo atveju, jei LRT pačiai jų nereikės.

Mišios bus transliuojamos. Bet gal mažiau nei 16 kartų per metus. Ir ne tik iš katalikų maldos namų, bet ir iš stačiatikių, liuteronų, žydų ir totorių. Pirmuose suoluose sėdinčius politikus rodyti bus uždrausta.

Politikai nebus skirstomi pagal A.Matonio politikos įsivaizdavimą (nes A.Matonio jau nebebus). Visos parlamentinės partijos bus vertinamos vienodai. Politikams, turintiems Landsbergio pavardę, išimtis nebus taikoma.

LRT direktoriaus ir jo pavaduotojų atlyginimai bus mažinami iki padorios ribos. Nes nemanau, kad LRT direktorius, net jei jis yra Skydinės direktorius, turi gauti daugiau už premjerą. Taip pat nemanau, kad Skydinės direktoriaus pavaduotojas, net jei jis yra Paleckis, turi gauti daugiau nei Seimo pirmininkas.

LRT taps visuomenine, o ne skydinės šeškų televizija.


- LRT generalinio direktoriaus rinkimai ir toliau kelia aistras. O Jūsų kandidatūra ar nesudomino žurnalistų? - „Vakaro žinios“ paklausė Artūro RAČO.

- Ne, visiškai jokio dėmesio. Jūs pirma kreipiatės. Lietuvos žiniasklaida turbūt tokia pasidarė. Kuriai ne visos naujienos įdomios. Įdomios tik tos, kurios galbūt teisingos. Matyt, aš esu neteisinga naujiena. LRT tikriausiai manęs į jokią laidą nekvietė jau nuo tų laikų, kai išėjau iš tarybos. Nors iki tol būdavau gan dažnas svečias.

- 2009-2012 m. LRT tarybos nariu Jus paskyrė pati prezidentė.Kodėl tuomet tylėjote?

- Netylėjau. Priešingai, buvau vienintelis žmogus, kuris po kiekvieno tarybos posėdžio savo tinklaraštyje rašė apie tai, kas vykdavo posėdžiuose. Aš kaip tik buvau turbūt vienintelis tarybos narys, kuris informuodavo visuomenę apie tai, ką darau taryboje.

- Ar keldavote finansinius klausimus taryboje?

- Būtent taryboje man pakako laiko pamatyti ir suprasti, kas ten vyksta. Bet norint kalbėti faktais, reikėjo turėti dokumentus. Pateikiau didžiulę užklausą dėl dokumentų, bet man, kaip tarybos nariui, Audrius Siaurusevičius parodė vidurinįjį pirštą. Beje, tuometinė taryba pritarė. Visiems jiems taip pat pasirodė, kad nereikia jokių dokumentų, nes viskas ir taip aišku. Besibaigiant kadencijai, kaip tik bylinėjausi su A.Siaurusevičiumi dėl tų pačių dalykų, dėl kurių ir dabar vyksta visi ginčai - dėl finansinių dokumentų pateikimo.

Mano kadencija baigėsi gegužės mėnesį, o teismo sprendimas turėjo būti birželį. Tad prašiau ponios Dalios Grybauskaitės pratęsti mano kadenciją bent iki to laiko, kuomet baigsis teismas. Po to būčiau išėjęs pats. Bet prezidentė nusprendė kitaip, tad ir teismo sprendimas liko šiek tiek kreivas. Bylą aš laimėjau, o kadangi tarybos nariu jau nebuvau, dokumentų gauti nebegalėjau. Turbūt ir D.Grybauskaitė nelabai norėjo, kad gaučiau tuos dokumentus.

- Jau tada buvo, ką slėpti?

- Manau, kad nuo tų laikų, situacija tik pablogėjo. Tokios kelių prodiuserinių kompanijų koncentracijos LRT turbūt niekada nebuvo. Beje, šiek tiek žiūrėjau ir pačios tarybos protokolus, kurie skelbiami. Mūsų laikais tarybos posėdžiai buvo netgi transliuojami gyvai, vėliau tai buvo panaikinta. O sprendžiant iš dabartinių protokolų, akivaizdu, kad taryba visiškai nesikiša. Nors būtent ji tai turėtų daryti. Ji tik formaliai atlieka direktoriaus pritariamojo balso vaidmenį: sudarinėja komisijas, skiria priedus sau prie gaunamos algos. Toks ir darbas.

- Kaip matot, žurnalistai („Respublikos“) Jūsų kandidatūra jau susidomėjo. Bet paskaičius Jūsų feljetoną „A.Račo LRT programa“, kyla įtarimas, ar tapęs LRT vadovu nepradėsite suvedinėti asmeninių sąskaitų ir kerštauti „Juodajam sąrašui“?

- Aš neturiu sąskaitų su niekuo. Tiesiog sakau, kad kai kuriems šiandien žurnalistikoje esantiems žmonėms čia ne vieta. Aš buvau kelių žiniasklaidos įmonių vadovu ir žinau, jog vadovas paprastai turi teisę pasirinkti, su kuo jis dirba. Manau, jeigu būsiu LRT vadovas, turėsiu tokią pačią teisę. Paprastai pasirenkami kompetentingi žmonės ir tie, kuriais galima pasitikėti. Manau, tokie kriterijai galioja visur, taip pat ir LRT.

Atitinku visus kriterijus labiau nei bet kuris iš dabartinių žinomų kandidatų. Be to, turiu patirties. Manau, kad padėtis ten labai bloga, bet ją galima pakeisti. Tik reikia noro. Lietuvoje yra pakankamai vadybininkų, žurnalistų, prodiuserių, kurie žiūri ne vien į savo kišenę, bet dar prisimena, kas yra žurnalistika.

Visa bėda ir yra tai, kad valdžia pamiršo tą televiziją. LRT įstatymas priimtas 1996 m., tačiau per šį laiką pasikeitė labai daug dalykų. Niekas nepagalvoja, kad ir visuomeninė televizija turi keistis. Laikas pradėti galvoti apie vadybą. Nebepakanka tik turėti draugelius, su kuriais pasidalini pinigus. Reikia priežiūros. Seimas tai pamiršo, tad šiandien turime situaciją, kai valdymo visiškai nėra. O sprendimai sutelkti vieno žmogaus rankose, kuris daro, ką nori. Be jokios atsakomybės. Negana to, Seimui paprašius atskaitomybės iš LRT, taip pat parodomas vidurinysis pirštas. Pripažinkime, tokia situacija nėra pati geriausia.

Kalbėjosi Justina GAFUROVA

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (99)

 • A. Račas būtų puikus LRT vadovas 2018 kovo mėn. 06 d. 09:22:27

  Manau, LRT pasikeistų iš esmės. Pavargom nuo tų lėkštų, "savo kiemo"
  laidelių, žaidimų "į vienus vartus". A. Račio straipsniai buvo
  išskirtiniai - kultūringi, analitiniai, šmaikštūs, aktualūs.Tik labai
  protingas žmogus gali taip rašyti.

 • Kazys 2018 vasario mėn. 10 d. 12:18:29

  Tik vienas trūkumas Račui: Jis nepatinka Grybauskaitei, 8 m žiauriai
  kovojusiai su korupcija "šešėlyje" ,niekam nematant!

 • BRAVO 2018 vasario mėn. 10 d. 10:35:57

  Aciu

 • sitas srucius yra ruskiu bbciulpys 2018 vasario mėn. 09 d. 21:00:06

  vienodas su tais su kuriais riejasi

 • Egidija 2018 vasario mėn. 09 d. 20:21:25

  Na,bet tos laidą "Svarbios detalės'(Žiūrėjau vakar) irgi siūlau
  įtraukti į jūsų juodąjį sąrašą kartu su vedėja(gaila pavardės
  nepamenu).Jau tokia buka,kad sunku rasti labiau neišprususią
  vedėją,kuri net klausimo nesugeba suformuluoti.Kažkokia besimaivanti
  'fyfa,kieno nors iš LRTvadų- žmona ar meilužė? . Prisikviečia
  žmonių,tik kad pasėdėtų ir paplotų,o laidos svečiai irgi reto
  'tuštumo' žmonės,netikėjau,kad net Gelūnas 'nusikalba'.Diskutavo
  kažkoks Švedas,Gečas,Vaisbrodė (tikra vaisbriedė) apie Valstybės 100
  metį,bet iš tiesų -apie nieką. Visi pakviestieji -naujieji
  neoliberalai,neisšspaudė nė vienos minties(Tik po 4 kartus 'prasuko'
  tą patį..).Baisu,kur eina pinigai tokioms vedėjoms ir tokiai laidai...??
  Juk dar koks nors prodiuseris pinigus ima? .Tiesa,Siaurusevičius
  pakalbėjo neblogai,nepridėsi prie tų menkystų. Todėl (suprantu,kad
  čia teikate sarkastišką savo programą),bet permainų LRT verkiant
  reikia.Linkiu sėkmės Jums,pone Račai.

 • Valio, pagaliau, pagaliau 2018 vasario mėn. 09 d. 19:29:47

  prabilo liaudis ,išsakė savo nuomonę apie landsberginę demagoginę
  LRT, gasdinančią ir kurpenčią planus apie rusų agresiją,
  mulkinančią Lietuvos žmones savo laidose ir samoningai parinktose
  interviu su bendraminčiais.Seniai laikas keisti LRT vadus, rekia naujų
  vėjų, naujos ir visapusiškai objektyvios informacijos.

 • jei račas 2018 vasario mėn. 09 d. 10:25:14

  vadovautų ir susikviestų kaip skelbiasi visus savo kompetetingus
  draugelius, tai būtų ištisa humoro laida. Nustelbtų net pūko
  televiziją :)

 • jonas 2018 vasario mėn. 09 d. 08:35:22

  geriausia dirbt elektroskydineje

 • nors čia ir atseit prie bajerio 2018 vasario mėn. 08 d. 16:21:56

  bet vis tiek RAčas gali susikišti garbačiauskaitę. Jau geriau dešimt
  laidų apie gyvūnus, negu žiūrėti į šitą

 • jooo 2018 vasario mėn. 08 d. 15:03:48

  laikas kazka daryti su tuo Melo ir Propagandos melo ruporu....keisti
  jakilaicio stiliaus isverstaakius,kurie su nauseda irodineja kaip bagotai
  mes gyvenam-bet didzioji dauguma zemiau skurdo ribos ir nebekurti filmuku
  apie tumba sokancia su balionais apsuptyje vaiku,nes neturintis ju
  neprivalo tarp ju piarintis-o be to-laabai jau breznevizma primena,nor ka
  ten primena-taip ir yra-gerai kad ziema zoles nedazo kur valdziasnukiai
  pasirodo....MALACIUS gerb A.Racai-kad mali juos i miltus......

 • Bleka 2018 vasario mėn. 08 d. 14:06:48

  LRT :ar matei lietuvi joje?Gal cia ir atsakymas....saliom....!

 • tam SmikiZ 2018 vasario mėn. 08 d. 13:25:25

  Geriau jau sovietofilas, kaip čia išsireiškėte, negu tokie apgailėtini
  ,,patriotai".

 • kk 2018 vasario mėn. 08 d. 12:15:38

  Saunolis ponas Raciai !

 • Mila 2018 vasario mėn. 08 d. 12:10:34

  Laukiam ,kada pagaliau viesoje erdveje vel pasirodys Racas,nes nuo visa
  laika plepanciu tu paciu parsidavusiu klapciuku jau vemti norisi...Pagarba
  Arturui-feljetonas vertas desimtuko.Tik toks turintis tvirta stubura
  zurnalistas turetu buti LRT vadovu.

 • Manau 2018 vasario mėn. 08 d. 11:33:24

  Tiktai A.Račas,vienintelis Račas gali pakeisti esamą LRT
  padėtį.Norėtųsi išgirsti prezidentę.Ji tyli,reiškia,ją tenkina
  viskas.Nes tai jos pačios ir jos aplinkos ruporas.

 • >SmikiZ 2018 vasario mėn. 08 d. 10:55:57

  Esate tikras šmikis Prieš tai esantis komentaras cituoja
  Mikaldą:kaltieji teis teisuolius.Jūs,kaltasis,ir teisiate teisuolį
  Račą.Jei jis sovietofilas,tai jo pasirinkimas teisingas.Laikas tai
  įrodys.O jūs,gaila, esate naujosios ideologijos auka.Ir priimat jums
  brukamą melą už tiesą.Su neapykantos doze.Taigi.

 • SmikiZ 2018 vasario mėn. 08 d. 10:29:20

  Kam jau kam, bet Račui tai reikėtų patylėti. Sovietofilas. Nors A. S.
  jau turbūt tikrai laikas pailsėti.

 • pagal Mikaldą 2018 vasario mėn. 08 d. 10:21:48

  kaltieji teis teisuolius

 • Pensininkė 2018 vasario mėn. 08 d. 10:21:34

  Račas - geriausias žurnalistas, bet taip pat ne visiems įtinka, nes sako
  tiesą ir negina vagių ir panašius į juos...
  Na, šį kartą ir komentatoriai supratingai pasireiškė...
  Šaunuoliai...

 • NE 2018 vasario mėn. 08 d. 09:12:32

  Siaurovizija laikas uzdaryti uz karo propaganda ir patycias.

 • klierikas 2018 vasario mėn. 08 d. 07:18:39

  Račas yra neblogas žurnalistas, tik, gaila, per daug susireikšminęs.
  Tačiau tiesa ,ponai, ir ta, kad Siaurusevičius yra geriausias LRT vadovas
  iš visų buvusių.Ir dar. Kodėl visi ,,tyrėjai" LRT padidina 4 mln? O
  kodėl keturiais nesumažina? Juk viudžetas yra 36 mln., o sako,, kaip
  susitarę, kad - 40 mln. Kodėl nesako,kad - 32 mln. Čia ir yra parodytas
  ,,tyrėjų" ,,tyrumasa".

 • Blinda 2018 vasario mėn. 08 d. 00:00:47

  Ziauriai su jumoru, jega Racai, sekmes jums.

 • Jonis 2018 vasario mėn. 07 d. 23:57:32

  Kas vadovaus LRT labai svarbu visiems Lietuvos zmonems.Gyvenimas parode kad
  komisija naigali to sprest jeigu sitek metu laike Skydines pijoka ir sita
  arogantiska jo svita.Geriausia ir teisingiausia butu kad LRT vadova ir
  taryba rinktu visa tauta.Kitp vel pririnks visokiu
  nevykeliu.Ponai,pakeiskit istatyma ir atiduokit sprest TAUTAI.Baigsis visi
  barniai.Taigi - VARDAN TOS LIETUVOS VIENYBE TEZYDI.

 • ... 2018 vasario mėn. 07 d. 23:41:48

  Slyksciausia,kad beveik visi esantys lrt.galvoja,kad zmones nieko
  nesupranta.Atminkit,vos prasiziojat,tuoj liaudis atskiria kur melas,kur
  tiesa.Tik zmones neturi galimybes pasiekti jusu,kad paziureti i jusu
  akis.Paprasciausiai gaila tu,kurie kvailina zmones.

 • Baigta 2018 vasario mėn. 07 d. 23:38:48

  balsuosiu už KARBAUSKĮ.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu sekmadienį pasveikino Saudo Arabijos karalių Salmaną bin Abdulazizą al Saudą Nacionalinės dienos proga.
 • NELAIMĖ: Prienų rajone nuo kelio nuvažiavo ir apvirto neblaivaus vyro vairuojamas automobilis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018