respublika.lt

2018 rugsėjo 26, trečiadienis

A.Kudabienė: Lietuvoje žmonės įbaugintinuotraukos (9)

2016 rugpjūčio mėn. 23 d. 17:15:30
Eglė JUOZĖNAITĖ

Laidos „Prieš srovę“ kūrėja ir vedėja Audrė Kudabienė jau daugybę metų ieško teisingumo ir stengiasi rasti sudėtingiausių problemų sprendimų būdus. Tačiau ar tikrai televizija gali pakeisti žmonių likimus, o gal kai kurių dalykų net ir metams bėgant pakeisti neįmanoma?

 

- Ar televizija gali padėti išspręsti įvairias socialines problemas, ar iš tikrųjų viešumas padeda keisti žmonių gyvenimus?

- Manau, kad čia daug spėlioti nereikia, akivaizdu, kad kai net mažiausius rūpesčius ar užgriuvusius akibrokštus paviešini, jie išsprendžiami greičiau. O konkrečiai mūsų laida turi įgūdžių ir tam tikrą metodologiją, kaip kuriuo atveju elgtis, kur ieškoti atsakymų, kaip klausti ir ko klausti, kad žmogui, susidūrusiam su bėda, būtų padėta.

- Galbūt atsimenate konkrečių atvejų, kai pavyko padėti žmonėms?


- Jų tikrai daug. Tiesiog pastaruoju metu aš pastebiu tokią tendenciją, kad žmonės yra gerokai įsibauginę ir paskambinti į laidą prisiruošia jau tada, kai yra perėję visus kelius, kai tikėjimo valstybe ar institucijomis sparnai yra pakirpti ir daugiau nėra kur ieškoti atsakymo. Bet tada jau gali būti ir per vėlu.

Pavyzdžiui, į mus kreipėsi nuteistas už žmogžudystę žmogus Česlovas Kuncevičius. Jis buvo apkaltintas mįslingomis aplinkybėmis įvykdytu jo pusseserės sutuoktinio nužudymu Trakų rajone. Kai teismo proceso metu bandžiau pakalbinti Č. Kuncevičių, jo artimuosius, jie laikėsi pozicijos, kad šiuo metu bėda yra nagrinėjama teismuose ir reikia palaukti, nes teisingumas demokratinėse valstybėse visada nugali. Jie laukė iki tol, kol visi taškai jau buvo sudėti, ir tik tada kreipėsi į mūsų redakciją.

Pats Č.Kuncevičius teigė, kad jis tos žmogžudystės neįvykdė ir neprisiėmė kaltės viso bylos tyrimo metu ir net psichologiškai veikiamas - kone metus sulaikytas, kilnojamas iš vienos areštinės į kitą. Vyras kartojo neturintis ko prisipažinti net ir tada, kai gavo smūgį į skaudžiausią vietą, kai buvo paliesti artimiausi žmonės - pareigūnai leido jam pamatyti, kad į areštinę uždarytas jo sūnus, vyras tą akimirką negalėjo žinoti, kad tik trumpam. Ir visgi byloje yra Č.Kuncevičiaus prisipažinimas. Mat tiriant bylą atsirado kalinys, slaptas liudininkas, kuris prisipažinimą neva išgirdo įkalinimo įstaigoje, Lukiškėse. Neva Č.Kuncevičius nusprendė jam širdį išlieti ir esą, nepamiršdamas net oro sąlygų paminėti, pasipasakojo nužudymo aplinkybes. Šis kalinio liudijimas tapo lemiamu įkalčiu byloje.

Kai ėmėmės šią medžiagą viešinti, pasimatė visas „baltų siūlų“ gražumas. Tas prokuroro rastas slaptas liudininkas, kalinys, nuteistas iki gyvos galvos, sėdi toje Lukiškių zonoje, kur jis su jokiais kitais nuteistaisiais matytis negali, bet staiga kažkokiu būdu jis pasivaikščiojimų kiemelyje išgirsta Č.Kuncevičiaus prisipažinimą. Č.Kuncevičius tada dar buvo tik įtariamasis ir buvo laikomas visai kitame pastate, ir jie jokiu būdu negalėjo susitikti. O kai teisme paaiškėjo šis nesusipratimas, slaptasis liudininkas staiga pakeitė parodymus ir pareiškė, kad Č.Kuncevičiaus išpažintis esą įvyko kalėjimo ligoninėje. Neva Č.Kuncevičius gulėjo gretimoje palatoje ir prisipažino jam apie nužudymą per tualeto vamzdžius. Teismas suabejojo šia galimybe, buvo atlikti eksperimentai, laidoje parodėme medžiagą, kaip prokuroras, prikišęs galvą prie klozeto, tikrina, ar bent jau teoriškai įmanoma ką nors girdėti per išvietės vamzdyną, kiti eksperimento dalyviai beveik nieko negirdėjo, bet didesnis dėmesys į tai nebuvo atkreiptas...

- Jeigu ši istorija būtų tapusi vieša, jei būtų kreiptasi laiku, kas nors būtų pasikeitę?

- Manau, kad taip. Jeigu tas būtų padaryta dar vykstant teismams, tada viešumas būtų padaręs vieną esminį dalyką. Jis būtų sukėlęs diskusiją tarp didesnio skaičiaus teisininkų, kurie būtų išgirdę šitą istoriją. Ta istorija būtų labiau apsvarstyta ir galbūt ne taip lengva būtų buvę vienam ar kitam teisėsaugos atstovui padėti tašką toje istorijoje. Bet į mus buvo kreiptasi labai vėlai.

- Kokie dar atvejai įsiminė?

- Iki šiol prisimenu visai kitaip susiklosčiusią istoriją Klaipėdoje. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodė bėda nepajudinama. Buvo taip, kad moteris su šeima nusprendė pirkti butą, kurį jo šeimininkas buvo įsigijęs per banką, taigi tai buvo ne jo, o banko turtas. Pagal visas taisykles tokio buto pirkimo sutartį moteris sudarė notaro kontoroje, o vėliau paaiškėjo, kad tas buto pardavėjas gautus pinigus už butą ne bankui nunešė, kad turėtą skolą padengtų, o juos ištaškė savo malonumams. Ir nutiko bėda - kalti liko buto pirkėjai, nes bankas, kuris turėjo gauti pinigus, jų negavo ir ėmė jų reikalauti iš naujųjų buto pirkėjų. Kas nutiko - ogi notaras šioje istorijoje neapsižiūrėjo. Jis sutartyje butą pirkusiai šeimai nurodė pinigus pervesti ne į banko, o į buto pardavėjo asmeninę sąskaitą. Bet bankui tas nelabai rūpėjo, jis reikalavo pinigų arba buto. Ir nedaug trūko, kad buto pirkėjai, kurie sumokėjo pinigus ir šventai tikėjo savo teisumu, būtų likę be namų. Buvo byla teismuose, ir kai jų advokatas pamatė, kad problema stringa, kreipėsi į mus. O kai problema tapo vieša, bylos nagrinėjimas staiga tapo platesnis, objektyvesnis ir žmonės apgynė savo teisę į namus.

- Ar nėra apmaudu, jog kartais, kad ir kiek stengtumėtės, padėti nepavyksta?

- Būna ir taip, o kartais būna istorijų, kuriose vienos teisybės nėra. Žurnalistas gi ne vienos kurios pusės advokatas. Atvažiavęs filmuoti matai, šitas žmogus siekia savo teisybės, bet savo teisybę turi ir kita konflikto pusė. Viešumas yra galinga jėga ir dirbti taip, kad toji jėga taptų ginklu tiesai apginti - manau, yra laidos misija.

Parengta pagal priedą „TV publika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • koq 2016 rugsėjo mėn. 09 d. 15:10:13

  Ibauginti Kudabienes laidu, kurios neskoningai baisoos su grabais, kapais,
  asaromis, ir nemaloniu reporters balsu.

 • Benita 2016 rugpjūčio mėn. 30 d. 13:18:19

  LIUDIJIMAS PASKOLOS GAVIMO PER SAVAITĘ
  Man paskolą tarp asmuo niekada neegzistavo. Bet vieną dieną skaitau
  parodymus paskolos šioje svetainėje ir tai, kaip mano pasirinkimas
  atiteko p. Hiler.
  Jis davė man jokių rūpesčių paskolą $130.000.00 per mažiau nei
  savaitę.
  Ačiū visiems, kurie liudija apie jį; Tai nuoroda. Jūs galite saugiai
  susisiekti su jo e-mail: hiler.paul60@hotmail.com
  Jis padėjo man įgyvendinti mano svajonę verslumo.

 • sandrana 2016 rugpjūčio mėn. 24 d. 13:41:43

  Jums reikia pinigų skolinimo tarp individų susidoroti su finansiniais
  sunkumais, kad pagaliau išeiti iš aklavietės, kad sukelti bankai. Miss
  sandrana įmonė gali padaryti paskolą suma, kurią reikia ir su
  sąlygomis, kad padarys jūsų gyvenimą lengviau.
  Mes siūlome € 10.000 5.000.000 € už kurios grąžinimo terminas yra 5
  metus 25 metų, esant 2% per metus greičiu. Jūs galite susisiekti su
  manimi:
  sandrana_credito@hotmail.com

 • vasia 2016 rugpjūčio mėn. 23 d. 20:12:57

  gal ji isdrystu viesai paklausti: kur dingo Venskiene?

 • Janina 2016 rugpjūčio mėn. 23 d. 20:06:53

  Žurnalistiniai tyrimai,tai reitingų medžiotojai?ir jei nori užtušuot
  kokia garsią bylą,nutekink kelioms skirtingoms laidoms prieštaringas
  medžiagas,kol tarpusąvyje jos konkuruos kuri teisingesnė byla tikros
  tiesos nepasieks.Tai ir Kedžio ,Matuzo visokio plauko istorijos iš
  paprastų mirtingųjų istorijų kurias kai kada net koktu žiūrėt

 • Eiline tendencinga skandalu rankiotoja 2016 rugpjūčio mėn. 23 d. 19:39:11

  Prisieme Neklystanciosios role, ir dar ragina pas ja kreiptis, jei ka....

 • Q#Q 2016 rugpjūčio mėn. 23 d. 19:05:41

  Ponia Kudabienė,atrodo,TIK KOLEGAS ir GERUS PAŽĮSTAMUS
  gina.Kuncevičius,berods televizijoje ar kažkur kaskadininku dirbo?Teko
  prieš kokiu 20 metu kreiptis į ją dėl vieno direktoriaus elgesio su
  paprastais žmonėmis,tai ji direktorių užstojo,nes,kaip pati sakė,jis
  jai "gerai pažįstamas".Taigi,iš žurnalistų teisybės irgi nesulauksi.

 • senis 2016 rugpjūčio mėn. 23 d. 18:06:29

  uzmirskime tarybinius prietarus kai zmogus zmogui buvo zmogus, kai buvo
  galima rast teisybe.Dabar, nepriklausomoje nuo proto ir sazines Lietuvoje,
  zmogus zmogui vilkas arba racionaliai isnaudojamas gamybinis potecialas.
  Visos valstybines institucijos tapo atskiromis nusikalstamomis grupuotemis,
  pati valstybe tapo JAV, ES, ir RF chaluju.

 • televizija 2016 rugpjūčio mėn. 23 d. 18:02:55

  ir laidų kūrėjai tik gąsdinimais teužsiima. Jei negąsdins, nieks
  tokių laidų nežiūrės.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • RANKINIS: Lietuvos vyrų rankinio lygos rungtynėse antradienį Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai 40:20 (22:9) nugalėjo Utenos „Utenos“ rankininkus.
 • IŠKRITO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio „Futures“ serijos turnyro „GB Pro Series Barnstaple“ vienetų varžybų pirmajame rate antradienį lietuvis Simonas Žukauskas po beveik 3 val. trukusios kovos 6:7 (5-7), 6:3, 6:7 (3-7) nusileido britui Danieliui Martinui.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis