respublika.lt

2018 sausio 17, trečiadienis

Valstybę valdo slapta grupė prie VSDnuotraukos (104)

2013 rugsėjo mėn. 26 d. 08:30:07
Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas

„Respublika“ tęsia žurnalistinį tyrimą apie valstybę užvaldančią saugumiečių sistemą, kuri jau ima priešintis ne tik eiliniams parlamentarams, bet net Seimo vadovams, kuriems tiesiog nepateikiama darbui būtina informacija.


Praėjusią savaitę Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas, buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktorius generolas Vitalijus Gailius interviu „Respublikai“ viešai prabilo apie Lietuvą užvaldančią nusikalstamą buvusių ir esamų saugumiečių gaują.

Apie slaptos saugumiečių organizacijos buvimą interviu „Respublikai“ patvirtino ir pašalintasis prezidentas Rolandas Paksas.

VSD rodo špygas

Su didėjančiomis VSD galiomis bei kaprizais vis dažniau susiduria ir Seimo vadovybė, eiliniai parlamentarai, kurie turi teisę dirbti su slapta informacija, tačiau jos saugumiečiai neretai nesuteikia tiesiog savo nuožiūra.

Užvakar aiškintis dėl tokios situacijos į VSD buvo komandiruotas Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis. Parlamento valdyba jį įpareigojo išsiaiškinti, kodėl Seimui atskaitingas VSD nesuteikia įstatymų leidėjams prašomos informacijos, dažnai tai daroma net neišdėstant motyvų.

„Konkrečios informacijos neseniai prašė Seimo valdybos narys Andrius Kubilius ir jos iš VSD tiesiog negavo, - „Respublikai“ sakė K.Komskis. - VSD domėjausi, ar apskritai parlamentarai dar gali gauti informaciją iš VSD, ką jiems reikia daryti, kokią tvarką čia saugumas išsigalvojo, kad jie gali viską slėpti net nuo Seimo narių? VSD ima kaišioti po nosimi visokius paslapčių įstatymus ir nieko nepaaiškina.

Bet aš išsiaiškinau, kad prie VSD veikia tokia Žvalgybos koordinacinė taryba ar grupė, kuri, mano supratimu, ir sprendžia, kam galima suteikti įslaptintą informaciją, o kam - ne. Bet ir ta pati grupė slapta - kas yra jos nariai, kuo jie užsiima, nepavyko sužinoti“.

Paslaptis - net pavardės

„Respublika“ išsiaiškino, kad Seimas į Žvalgybos koordinacinę grupę yra delegavęs du atstovus - Parlamento pirmininko sekretoriato vadovą Egidijų Rumbutį bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) biuro vedėją Vitalijų Dmitrijevą.

„Aš esu tik narys, todėl nelabai noriu kalbėti, juo labiau kad tik viename jos posėdyje dalyvavau, - telefonu sakė E.Rumbutis. - Ką veikia ta grupė? Aš galiu klysti, todėl reikėtų kalbėtis su tos grupės vadovais“.

E.Rumbutis netrukus „Respublikos“ žurnalistui pasiūlė susitikti jo kabinete Seime, kur dalyvaus ir antrasis grupės narys, kurio pavardės telefonu nenorėjo įvardyti. Tik E.Rumbučio kabinete paaiškėjo, kad slaptasis asmuo išties nė nesislepia, - tai ir buvo V.Dmitrijevas. Jis „Respublikai“ pasakojo, kad Žvalgybos koordinacinė grupė tiesiogiai atskaitinga tik Valstybės gynimo tarybai (VGT).

VGT nuolatiniai nariai šiuo metu yra šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas, premjeras Algirdas Butkevičius, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ir kariuomenės vadas Arvydas Pocius. VGT pirmininkauja šalies vadovė.

„Žvalgybos koordinacinė grupė yra sukurta VGT sprendimu, - sakė V.Dmitrijevas. - Visi jos nariai turi leidimus dirbti su slapta informacija. Tai yra ekspertų grupė, kuriai užduotis formuluoja VGT. Grupės funkcijos yra labai paprastos - operatyvinę veiklą vykdančių institucijų veiklos koordinavimas, jų darbo pagerinimas. Aš kalbu apie dvi žinybas - VSD ir Antrąjį operatyvinių tarnybų departamentą prie Krašto apsaugos ministerijos. Grupėje dirbantys ekspertai tiek formuoja VGT skirtus sprendimų projektus, tiek dalyvauja pasitarimuose. Tačiau apie tai geriau reikėtų klausti paties grupės vadovo, prezidentės patarėjo Jono Markevičiaus“.

Apie paslaptis - nė žodžio

Šalies vadovės D.Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas, Nacionalinės saugumo grupės vadovas J.Markevičius tarnybiniu mobiliuoju telefonu vakar buvo nepasiekiamas. Net kilo įtarimas, kad jis posėdžiauja slaptojoje grupėje, mat ji savo susirinkimus rengia tik prezidento rūmuose.

Antras žmogus Prezidentūros nacionalinio saugumo grupėje po J.Markevičiaus, tos pačios Žvalgybos koordinacinės grupės narys Kęstutis Budrys kalbos dovaną prarado vos išgirdęs „Respublikos“ klausimą apie slaptą aštuonių žmonių kompaniją.

„Oi, o jūs gal galėtumėte savo klausimus man kaip nors permesti elektroniniu paštu? - vengė pokalbio K.Budrys. - Dabar aš taip greitai atsakyti negalėčiau. Kokie klausimai yra svarstomi toje grupėje? Galėčiau atsakyti tik rytoj, dabar to klausimo negaliu komentuoti. Kiek kartu ši grupė buvo susirinkusi? Galėčiau atsakyti tik tada, jei šį klausimą atsiųstumėte raštu“.

Priedanga neaiškiems darbams dirbti

Apie Žvalgybos koordinacinę grupę vakar ne itin kalbus buvo ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas. Politikas tvirtino, kad žino, kas sudaro šią ekspertų komandą, kuri „tik kartais susirenka, pasvarsto problemas ir pateikia pasiūlymus VGT“. Kokias problemas svarsto ir kokius pasiūlymus šalies vadovams teikia retkarčiais susibėgantys slaptieji ekspertai, A.Paulauskas negalėjo pasakyti.

Apie VSD problemas ir šalia departamento slapta veikiančių saugumiečių veiklą atvirai prabilęs Seimo narys V.Gailius vakar „Respublikai“ sakė, kad bet kokia nuo visuomenės slepiama neaiškios paskirties valstybinė organizacija yra tik priedanga neaiškiems darbams dirbti.

„Tokie dariniai kaip Žvalgybos koordinacinė grupė, manau, yra dar vienas būdas bet kokią atsakomybę pasidalyti kolegialiai, t.y. perkelti ją niekam, - teigė V.Gailius. - Kai veikia slapta, visuomenei nežinoma ir neprieinama žmonių grupė, atliekanti kažkokius neviešinamus darbus, ji gali daryti ką tik nori, o atsakingų nebus“.

Rolandas Paksas, buvęs prezidentas:

Tapęs prezidentu aš radau savo pirmtako Valdo Adamkaus dekretą, kuriuo jis buvo sudaręs operatyvine veikla užsiimančių institucijų veiklos koordinavimo grupę. Tuomet vienas iš prezidento patarėjų turėjo realią galią koordinuoti visų slaptųjų tarnybų veiklą, viską žinoti apie jų vykdomą operatyvinę veiklą.

Pasibaigus prezidento V.Adam-kaus kadencijai, automatiškai nebegaliojo ir jo dekretas dėl šios slaptos grupės, todėl aš nusprendžiau į ją deleguoti savo parinktus žmones. Vos tik parengiau dekretą, kurį nuodugniai išstudijavo Prezidentūros teisininkai prieštaravo mano pasirinkimui visais įmanomais būdais - kad pažeisiu Konstituciją, įstatymus ir t.t. Tokios grupės man savarankiškai nepavyko sukurti. Ar įsivaizduojate, kokią realią galią Lietuvoje turi saugumas, jei jis sugeba net užkirsti kelią teisėtam prezidento dekretui? O V.Adamkui tai buvo leistina, nes į šią žvalgybos institucijas koordinuojančią grupę buvo deleguoti VSD ir URM asmenys, kurie praktiškai valstybės vadovą naudojo kaip vieną iš savo instrumentų.

Slaptos informacijos davimas ar nedavimas net turintiesiems leidimą su ja susipažinti yra vienas iš būdų, kaip galima manipuliuoti politikais, juos valdyti, o galiausiai - palenkti į savo pusę. Jeigu dar norime ką nors pakeisti savo valstybėje ir išardyti tuos slaptus saugumiečių darinius, nematau kitos išeities, kaip tik sudaryti specialią ir rimtą komisiją Seime. Bet tai turi suprasti visos politinės partijos, kuriomis šiandien lengvai manipuliuoja tie buvę ar esami saugumiečiai. Tik bendras visų politikų sutarimas gali padėti tašką tai slaptai veiklai. Jei to nebus, taip visas partijas kai kas ir toliau tampys už siūlo.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (104)

 • Marozui 2013 lapkričio mėn. 08 d. 10:49:02

  O tu atmorozas ne Marozas. De jure ir de facto lietuviškai reiškia-faktai
  į jūrą, arba tarmiškai lietuviškai-visi galai į vandenį. Jeigu
  Lietuvai pradėtų galioti kažkokios ES konstitucija, dirbti kažkokios ES
  prokuratūros ar žvalgybos, tai reikštų, kad Lietuvos nepriklausomybė
  išnyko, tautos valia nustojo galios. Pridėjus dar žemės pardavimą
  užsieniečiams, dingtų valstybės teritorinis vientisumas. Jau dabar
  pietiniuose Lietuvos pakraščiuose dirba lenkų ūkininkai, žemės jau
  nupirktos...

 • nuomone 2013 spalio mėn. 02 d. 01:24:52

  ten ir kuriami scenarijai?

 • Tikiu 2013 spalio mėn. 01 d. 17:57:52

  Kad Paksas grįš prezidentauti

 • paslaptis 2013 spalio mėn. 01 d. 01:10:38

  kokiu paslapciu turi kiaurai permatoma salis? gal nato?

 • To nesutinku 2013 rugsėjo mėn. 30 d. 10:50:03

  tai gal ir tamstai teko pabūvoti prezidentu? Gal matei prezidentūroje
  tuos dokumentus? Paxoidai todėl ir buvo sutrypti, kad kėlė rimtą
  grėsmę chuntos įsigalėjimui.

 • nesutinku 2013 rugsėjo mėn. 29 d. 23:47:34

  padiskutuokime. Kodėl straipsnio pašnekovai - paxoidai?

 • atsakykite 2013 rugsėjo mėn. 29 d. 19:08:21

  ar ilgai taip tesis]]],o gal jau musu valstybe okupuota ir ja valdo
  juodieji ateiviai, o gal issigime sysaliai.

 • Kortą "deleguota VSD" 2013 rugsėjo mėn. 29 d. 18:32:38

  galite atversti. Argi kūrėjas galėtų pasilikti be savo numylėto
  kūrinio?

 • Taip 2013 rugsėjo mėn. 29 d. 14:30:41

  Tai mes už šitą ,,banditų-plėšikų gaują" kovojom 1991m. Ot
  priėjom.

 • > iki ||| WW liko nedaug 2013 rugsėjo mėn. 29 d. 12:45:54

  Ožiažopis valdo, ožiažopio prieauglis ką tik pražydusią Lietuvos
  gėlelę surupšnojo....

 • baisu 2013 rugsėjo mėn. 29 d. 07:00:56

  Lietuvoje ,beveik viskas slapta..O kas neslapta? MENKNIEKIS!!!Apie
  kuri ,gali zinoti visi...Lietuvele ,koki kelia pasirinkai??? Tiesiog
  baugu ir gyventi siais laikais LIETUVOJE...Melas ir korupcija
  uzvaldziusi Lietuva..Ibridome iki ausu ir voratinklio ispainioti
  nebegalima...Zmones karus praeje ,amziu nugyvene ,tokiu dalyku
  nemate....TIESA ,kur Tu esi ? Neklaidziok ,kaip benamis
  suo...Atsiliepk! Pasiilgo TAUTA ,-Taves ...

 • Atsakymas į rebusą 2013 rugsėjo mėn. 29 d. 02:57:23

  tas, kas nenorėjo būti buvusiu, t.y. tas, kas turėjo interesą
  sugrįžti. Kai pasakų kūrėjas ir rašinėlių rašytojas pradeda
  vadovauti valstybės saugumui, naivu tikėtis kitokio rezultato

 • Respublika, 2013 rugsėjo mėn. 29 d. 02:39:50

  dar parašykit, kas prastūmė įstatymą, suteikiantį teisę privačioms
  tarnyboms naudotis įslaptinta informacija

 • TAI 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 21:42:57

  kam tie 141 reikalingi?

 • iki III WW liko nedaug 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 15:42:01

  komiška, bet visą tą slaptą pyderų grupę valdo paprastas ožiažopis
  su antena - pedofilija ir pederastija labai pelninga. Šv. Rašte viskas
  parašyta: ,,Jis sako man: „Neslėpk pranašiškų šios knygos
  žodžių, nes laikas trumpas. Piktadarys toliau tedaro piktadarybes, kas
  susitepęs, tesusitepa dar labiau, teisusis toliau tevykdo teisumą, ir
  šventasis dar tepašventėja. Štai aš veikiai ateinu, atsinešdamas
  atlygį, ir kiekvienam atmokėsiu pagal jo darbus. Aš esu Alfa ir Omega,
  Pirmasis ir Paskutinysis, Pradžia ir Pabaiga. Palaiminti, kurie
  išsiplauna savo drabužius, kad įgytų teisę į gyvybės medį ir
  galėtų įžengti pro vartus į miestą. O lauke lieka šunys,burtininkai,
  palaidūnai, žudikai, stabmeldžiai ir visi, kurie mėgsta melą ir jį
  daro."

 • Berniukai matyt yra dar ir specifiškai orientuoti 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 15:11:12

  Kuo dar paaiškint tokią beprotybę kaip Ūso dangstymas, Stankūnaitės
  "panele švenčiausia" motina vertimas, Lavastės inbieriniai Stankės
  pyragėliai ir... Garliavos šturmas su lietuvišku specnazu?

 • che 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 15:02:35

  o kam ta slapta grupė dirba - ir GRU ir ČŽV? Kompromatus prieš slaptą
  grupę turi ir tie, ir tie, tai ko paprašo, tą ir dirba? Tik su Sirija
  pasišiko - taip paprašė, kad teko dirbti prieš kitą pusę, che, che,
  che...

 • alex 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 14:44:14

  Netikiu, kad partijos susitartų, kaip siūlo Paksius, nes visi turi
  griekų apie kurios žino saugumas, reiškia tik labai atsidavę savo
  žmonėms ir valstybei žmonės galėtų paržengti per savę ir
  nulinčiuoti VSD, bet tokių Seime nėra, tikiu tik vienu - Gailiumi

 • Bleka 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 13:04:04

  1.Gerai, kad nors kalba!2.Ka daryt?Kas kaltas del tokio valdymo?4
  .Atsakymas-tiesos nebuvimas.4a ,Sajudis ir TSRS isardymas -susije dalykai
  ir vadovai is TSRS strukturu..!!!.Vytukas- Jasa tik virsunele-veidrodelis
  atlikes savo vaidmeni.!Lechas Valensa ir Chodorkovkis.Kas juos sieja?5.O
  kaip kitaip sukursi ES imperija.?Ir valdyt nori tie patys...seimininkas
  TELav-JAV../Iki.

 • isimkit MANO AKCENTA >TASKUI 19:58:46 DABAR JIS NEBETURI PRASMES 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 11:47:53

  TASKAS

 • "Respublika" yra LABAI IDOMUS ir DRASUS DIENRASTIS nuo SAVO SUSIKURIMO,JI PATEIKIA VISUOMENEI AKTUALIAUSIAS PROBLEMAS 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 11:40:49

  TASKAS

 • Hm, 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 11:15:32

  koks skirtumas, kas sudaro ta ,,ekspertu" grupe, jei ji atskaitinga tik
  VGT, kurios pirmininke-prezidente? Taigi, visa atsakomybe ir turetu
  prisiimti prezidente.

 • manau 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 10:20:41

  kai Amerikonas bevaikis atejo i Lietuva ,tada ir prasidejo Lietuvos bedos.

 • kaunas 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 10:16:12

  aisku .kad valstybe valdo astunkojis,nes kitaip gi neitu 240 faru gropti
  vaiko su priesakyje garsi anstole,kuri sakiusi nieko nebijanti.Oko bijos
  jei toki uznugari turi.

 • ištrauka 2013 rugsėjo mėn. 27 d. 09:48:08

  "Paskutinė kadencija" 69 psl.-Dalia Grybauskaitė tiesiog žiauriai
  nusiteikusi prieš R.Paksą. "Nekriščioniška, bet norėčiau, kad jis
  kuo greičiau nusprogtų",-tiesiai šviesiai pareiškė ji.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ŽENKLAI: magistralėje A2 Vilnius-Panevėžys pradeda veikti du naujai įrengti kintamos informacijos kelio ženklai, informuoja Susisiekimo ministerija; toks pažangus eismo valdymo būdas, kai leistinas greitis ribojamas pagal susidariusią situaciją, Lietuvos keliuose įdiegtas iš viso dešimtyje vietų.
 • PRADEDA: trečiadienį Vyriausybės kanclerio pareigas eiti pradeda Algirdas Stončaitis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar eisite pažiūrėti Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto originalo?

balsuoti rezultatai

Ar turite naminių gyvūnų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -10   -4 C

   -6  -3 C

 

   -3  -1 C

    -5   -1 C

   -1  +3 C

 

   -3  0 C

    5-10m/s

    1-4m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.2230 PLN - 4.1713
RUB - 69.0251 CHF - 1.1795
GBP - 0.8886 NOK - 9.6308
reklama
Prenumerat 2018