respublika.lt

2018 birželio 22, penktadienis

Teismo proceso metu D.Ulbinaitė prezidentės antros kadencijos formuojamoje komandoje nedirbsnuotraukos (1)

2014 birželio mėn. 23 d. 16:39:13
Respublika.lt, Eltos inf.

Antrą savaitę atostogaujanti įtariamąja tapusi prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė nusprendė, kol vyks teismo procesas, prezidentės antros kadencijos formuojamoje komandoje nedirbti.

 

"Šiuo metu atostogauju. Neturiu interneto ar kitokių komunikacijos galimybių. Kol vyks teismo procesas, Prezidentės komandoje nedirbsiu", - Eltai telefonu sakė D. Ulbinaitė.

Generalinė prokuratūra pirmadienį patvirtino, kad D.Ulbinaitei pareikšti kaltinimai valstybės paslapties atskleidimu ir piktnaudžiavimu padėtimi.

Pasak Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Ginto Ivanausko, valstybės paslaptis buvo paviešinta be šalies vadovės žinios.

"Šitie duomenys (ar įslaptinta informacija buvo paviešinta su prezidentės žinia. - ELTA) ir nebuvo nustatyti, dėl to atitinkamai procesinis sprendimas yra toks, kad kaltinamasis aktas ir baudžiamoji byla yra perduoti dėl valstybės paslapties atskleidimo kaltinant vieną asmenį", - pirmadienį spaudos konferencijoje sakė G.Ivanauskas.

Ikiteisminio tyrimo metu dėl paviešintos valstybės paslapties buvo kreiptasi į VSD, kuris nurodė, kad žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija nebuvo pilnos apimties ir savo turiniu pilnai neatitiko nurodytosios jų rašte ir pažymėtos slaptumo žyma.

Prokuroras kol kas neatskleidė, kokia bausmė gresia įtariamajai D. Ulbinaitei.

Byla dar tik perduota teismui, ir apie tai kalbėti yra per anksti, tačiau griežčiausia įtariamajai gresianti bausmė yra laisvės atėmimas iki trejų metų.

Ikiteisminio tyrimo metu D. Ulbinaitei nebuvo taikytos jokios kardomosios priemonės.


Prokuroras: žiniasklaidą pasiekė ir daugiau slaptos informacijos

Žiniasklaidą buvo pasiekusi ne tik nutekinta valstybinės reikšmės paslaptis, bet ir tarnybinės paslapties lygio informacija, ikiteisminio tyrimo metu išsiaiškino valstybės paslapties atskleidimą tyrę prokurorai.

"Neliečiant informacijos dėl valstybinės paslapties, dėl kurios buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas, galiu pasakyti, kad ikiteisminio tyrimo metu atitinkamos žiniasklaidos priemonės būstinėje buvo rastos dokumentų kopijos su tam tikromis įslaptinimo žymomis, bet tai buvo informacija, nesusijusi su valstybės paslaptimi", - pirmadienį Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje žiniasklaidai sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir Korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gintas Ivanauskas

Pasak prokuroro, atskiras ikiteisminis tyrimas dėl šių duomenų nutekinimo nebuvo pradėtas, nes ši informacija, kaip vėliau paaiškėjo, sudarė tarnybinę, o ne valstybinę paslaptį, jos įslaptinimo laikas buvo pasibaigęs, be to, buvo įsiteisėjusi senatis.

"Tiesiog buvo informuotos atitinkamos valstybės institucijos, Valstybės saugumo departamentas, kad tokio pobūdžio informacija buvo rasta. Šios institucijos atliko vidinius patikrinimus ir, manau, padarė reikiamas išvadas. Tikiuosi, ateityje tai taip pat bus tam tikra prevencija", - sakė G. Ivanauskas.

 

Prezidentės patarėjai D.Ulbinaitei pareikšti įtarimai dėl valstybės paslapties atskleidimo

Kaltinimai valstybės paslapties atskleidimu ir piktnaudžiavimu padėtimi pareikšti Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiajai patarėjai Daivai Ulbinaitei, patvirtino Generalinė prokuratūra.

Pasak Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir Korupcijos tyrimo departamento prokuroro Ginto Ivanausko, valstybės paslaptis buvo paviešinta be šalies vadovės žinios.

"Šitie duomenys (ar įslaptinta informacija buvo paviešinta su Prezidentės D. Grybauskaitės žinia. - ELTA) nebuvo nustatyti ir dėl to atitinkamai ir procesinis sprendimas yra toks, kad kaltinamasis aktas ir baudžiamoji byla yra perduota dėl valstybės paslapties atskleidimo kaltinant vieną asmenį", - pirmadienį Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje žiniasklaidai sakė G. Ivanauskas.

Prokurorai nustatė, kad įtariamoji D. Ulbinaitė įslaptintą informaciją gavo rašytine forma, tačiau atsakyti, kokios formos informacija buvo perduota žurnalistui, G. Ivanausko teigimu, kol kas negalima.

"Kol kas sunku atsakyti, tai įvertins teismas. Duomenų byloje yra pakankamai, kad teismas įvertintų aplinkybes. Žurnalistai galėjo disponuoti popierine valstybės paslapties forma", - sakė G. Ivanauskas.

Prokuroras atskleidė, kad ikiteisminio tyrimo metu apklausti Prezidentę D. Grybauskaitę buvo prašyta du kartus, abu sykius gautas neigiamas atsakymas.

"Pirmu atveju atsakymas buvo gautas iš Prezidentūros kanceliarijos kanclerio, iš šio atsakymo nebuvo aišku, ar sutinka, ar nesutinka Prezidentė būti apklausta, todėl buvo kreiptasi antrą kartą pasitikrinant, ir atitinkamai informuotas teismas, kad Prezidentė nesutinka būti apklausiama", - teigė prokuroras.

Tačiau, anot G. Ivanausko, galimybių apklausti šalies vadovę tebėra.

"Teisminio nagrinėjimo metu procesas numato galimybę apklausti Prezidentą ne baudžiamosios bylos nagrinėjimo vietoje. Manau, kad teisminio nagrinėjimo metu, jeigu teismas nuspręstų, kad būtina atlikti tokį veiksmą ir Prezidentė sutiktų būti apklausta, tokiu atveju turėtų būti teismo įpareigojimas ikiteisminio tyrimo teisėjui atlikti tokią apklausą, kadangi tai galima daryti tik Prezidentės rezidencijoje", - paaiškino G. Ivanauskas.

Ikiteisminio tyrimo metu dėl paviešintos valstybės paslapties buvo kreiptasi į Valstybės saugumo departamentą (VSD), kuris nurodė, kad žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija nebuvo pilnos apimties ir savo turiniu pilnai neatitiko nurodytosios jų rašte ir pažymėtos slaptumo žyma.

"Visgi turiu pastebėti, kad valstybės paslapties atskleidimas priskiriamas prie nusikaltimų Lietuvos Respublikos nepriklausomybei, teritoriniam vientisumui ir konstitucinei santvarkai. Tai reiškia, kad įstatymų leidėjas tokio pobūdžio nusikaltimą vertina kaip vieną pavojingiausių Lietuvos valstybei - nekalbu apie tai, kad šalia eina dar vienas nusikaltimas, t. y. piktnaudžiavimas tarnyba. Negalima leisti, kad tokio pobūdžio nusikaltimai liktų neištirti", - pažymėjo prokuroras.

"Atskleidus valstybės paslaptį kyla klausimas, ar aukščiausio lygio Lietuvos valdžios institucijos yra pakankamai patikimos, kadangi iš ten gali nutekėti valstybės paslaptys. Buvo imtasi visų veiksmų, kad nustatytume (aplinkybes. - ELTA) ir atliktume tokių veiksmų prevenciją ateičiai, kad jie nepasikartotų - manau, normalioje teisinėje demokratinėje valstybėje neturėtų būti atskleidžiamos valstybės paslaptys", - teigė G. Ivanauskas.

Prokurorui nekilo abejonių dėl nutekintos pažymos įslaptinimo pagrįstumo, - pasak jo, abejoti VSD direktoriaus Gedimino Grinos sprendimu nėra jokio pagrindo, o Paslapčių apsaugos koordinavimo komisija apskritai yra atsisakiusi teikti išvadas dėl pažymos slaptumo.

"Šiuo klausimu kreipėsi VSD - tos institucijos, kuri atsakinga už valstybės paslapčių saugojimą, direktorius. Būtent jie kai kuriais atvejais daro paslapčių įslaptinimo pagrįstumo patikrinimus, taigi man abejoti VSD direktoriaus sprendimu, kad tai yra valstybės paslaptis, nėra jokio pagrindo", - tikino Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras.

Kalbėdamas apie ikiteisminio tyrimo metu naujienų agentūros BNS darbuotojų atžvilgiu taikytą procesinę prievartos priemonę - pokalbių pasiklausymą, prokuroras teigė, kad jos taikymas buvo niekaip nesusijęs su žurnalisto profesija - esą pokalbių pasiklausymą nulėmė tiriamo nusikaltimo pobūdis.

"Nereikėtų kalbėti apie 17 BNS žurnalistų. Pradžioje tyrimo buvo atsirenkami asmenys, kurie vienaip ar kitaip gali būti susiję su šiuo įvykiu - būti dalyvavę atskleidžiant valstybės paslaptį, taip pat buvo atsirenkami asmenys, kurie pradėjus ikiteisminį tyrimą galėjo gauti duomenų, turinčių reikšmės bylai. Šiuo atveju buvo pasirinkta 17 asmenų, susijusių su UAB BNS darbiniais ar nedarbiniais santykiais - tai nebūtinai žurnalistai, dalis jų neturi nieko bendro su žurnalisto darbu. Jeigu tame sąraše būtų buvę 17 prokurorų, lygiai taip pat sėkmingai būtų buvę klausomasi prokurorų", - tikino G. Ivanauskas.

G. Ivanauskas kol kas neatskleidė, kokia bausmė gresia įtariamajai D. Ulbinaitei - esą byla dar tik perduota teismui ir apie tai kalbėti yra per anksti. Tačiau griežčiausia įtariamajai gresianti bausmė yra laisvės atėmimas iki trejų metų.

 

Skandalingoji byla perduota teismui

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas ir Specialiųjų tyrimų tarnyba teismui perdavė Vilniaus valdybos atliktą ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo ir valstybės paslapties atskleidimo.

Bylą nagrinės Vilniaus miesto apylinkės teismas.

Primename, kad ikiteisminis tyrimas dėl galimo valstybės paslapties paviešinimo Generalinėje prokuratūroje buvo pradėtas pernai spalį. Tyrimas pradėtas gavus Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus Gedimino Grinos pranešimą, kad tą pačią dieną naujienų agentūra BNS paviešino įslaptintą informaciją apie galimas grėsmes nacionaliniam saugumui. Žiniasklaidoje buvo atskleistas VSD slaptos pažymos turinys, kad Rusija neva galinti paviešinti informaciją apie Prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuri gali ją kompromituoti ar šmeižti.

Generalinė prokuratūra nustatė, kad viešai pasklidusi informacija apie Rusijos Federacijos ruošiamas informacines atakas prieš Lietuvos Respublikos vadovus nebuvo paskelbta visa apimtimi ar pažodžiui perteikiant Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento slaptame rašte nurodytą informaciją.

Skelbiama, kad tyrimo eigoje, neskaitant kitų proceso veiksmų, buvo apklausti 36 asmenys, pateikta ir gauta 216 įvairių užklausimų ir atsakymų, atsakyta į 40 proceso dalyvių prašymų ir skundų.

Nustačius asmenis, galimai susijusius su įslaptintos informacijos paviešinimu, po trijų su puse savaičių nuo tyrimo pradžios Generalinė prokuratūra skelbia vienam asmeniui įteikusi pranešimą apie įtarimą dėl valstybės paslapties atskleidimo ir piktnaudžiavimo. Galutinis pranešimas apie įtarimą dėl šio nusikaltimo buvo įteiktas kovo 25 d. Tą pačią dieną užbaigtas ir ikiteisminis tyrimas.

Dar beveik tris mėnesius vyko proceso dalyvių susipažinimas su byla ir pateiktų skundų nagrinėjimas, iš kurių paskutinis Vilniaus apygardos teisme išnagrinėtas šių metų birželio 9 dieną.

Valstybės paslapties atskleidimu įtariama Prezidentės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė, kuri prieš tai buvo apklausta kaip specialioji liudytoja. Pati D. Ulbinaitė yra netiesiogiai prisipažinusi dėl slaptos informacijos nutekinimo - Prezidentės patarėjos žodžiais, jos pareiga - ginti šalies vadovę nuo melo, ir ji teigia tai daranti niekieno neraginama.

Prezidentė D. Grybauskaitė anksčiau yra pareiškusi, kad pasitiki savo vyriausiąja patarėja D. Ulbinaite.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TERORAS: Turkijos institucijos penktadienį sostinėje Ankaroje sulaikė 14 įtariamų „Islamo valstybės“ grupuotės narių, kaltinamų planavus surengti išpuolius prieš šį sekmadienį vyksiančius šalies prezidento ir parlamento rinkimus.
  • EISMAS: praėjusią parą, birželio 21-ąją, mūsų šalies keliuose eismo įvykiuose sužeisti 7 žmonės, tarp jų - 1 nepilnametis; pateiktais duomenimis, nukentėjo 3 dviračių vairuotojai, 2 keleiviai, 1 motociklo vairuotojas, 1 pėsčiasis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar švenčiate Jonines?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11   +13 C

   +9  +10 C

 

   +10  +12 C

  +15   +23 C

   +18  +20 C

 

   +16   +17 C

    8-13 m/s

   1-2 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1538 PLN - 4.3256
RUB - 73.5577 CHF - 1.1496
GBP - 0.8737 NOK - 9.4253
reklama
Ukis 2018