Vyriausybė derybose dėl nacionalinio stadiono nenusileidonuotraukos

2018 gegužės mėn. 29 d. 15:11:30 Perskaitė 440

Eilinį kartą derybose dėl nacionalinio stadiono statybų susitikę ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pranešė, kad Vyriausybė derybose dėl išankstinių mokėjimų statant nacionalinį stadioną nenusileido, bet savivaldybė žada toliau derėtis įmonei siūlydama „garantuoti tam tikrą paskolą“. Vyriausybė patvirtino, kad finansavimą objektui skirs tik tada, kai objektas bus baigtas ir pradės funkcionuoti.

 

„Savivaldybė siūlo sprendimus, kad projektas būtų įgyvendintas ir esminės konkurso sąlygos nebūtų pažeistos. Mums siūlymai priimtini, laukiame sprendimų. Esminis, mūsų supratimu, reikalavimas buvo, kad nebūtų pakeista esminė sąlyga, kad Vyriausybė pradeda atsiskaitinėti už projektą tuomet, kai objektas ar objektai baigti ir pradeda funkcionuoti. Tada mes ne vėliau kaip per trejus metus sumokame tiek nacionalines lėšas, tiek ES skirtas lėšas. Kitos sąlygos, kurias būtina išlaikyti: visos sutartys turi būti pasirašytos iki 2020 metų gruodžio 31 dienos; statybos baigtos, kompleksai pradėti funkcionuoti ne vėliau kaip iki 2022 metų gruodžio 31 dienos; derybos turi būti baigtos šių metų lapkričio 19 dieną“, - sakė premjeras.

R. Šimašiaus teigimu, trišalėse derybose deramasi dėl koncesijos įgyvendinimo pasiūlymo, kurį bendra savivaldybės ir Vyriausybės komisija pripažino kaip tinkamą ir dėl kurio galima derėtis.

„Axis Industries“ reikalauja, kad būtų atliekami 49 proc. išankstiniai mokėjimai pagal darbų pridavimo aktus

„Konkurso dalyvio pozicija vienareikšmė, kad taip ir turi vykti. Kita vertus, girdime ir Vyriausybės poziciją, kad ankstesnis mokėjimas negalimas. Kaip keistai beatrodytų, radome būdą, kaip tuos dalykus suderinti. Proceso sklandžiam valdymui reikės įsteigti įmonę, galbūt savivaldybės, kuri prižiūrės procesą. Galutinės sąlygos paaiškės derybose, 49 proc. tai nebūtinai tai, kas turi įvykti, nors koks nors išankstinis mokėjimas būtina konkurso dalyvio sąlyga. Priklauso, kaip susiderėsime, neatmestina, kad savivaldybė galėtų garantuoti tai įmonei tam tikrą paskolą, kurią ji suteiktų koncesijos dalyviui. Tokiu būdu įmanomas variantas, kad dalinį mokėjimą koncesijos dalyvis galėtų gauti pagal darbų pridavimo aktus, o Vyriausybė galutinai už tai sumokėtų pridavus projektą. Manau, tai atveria kelius sėkmingoms deryboms, tai atveria kelius nuplauti Lietuvos gėdą neturėti nacionalinio stadiono“, - aiškino Vilniaus meras.

Prieš dvi savaites koncerno „Icor“ valdoma „Axis Industries“ su partneriais Vilniaus savivaldybei nacionalinio stadiono konkurse pateikė 100 tūkst. eurų garantiją.

Vilniaus miesto savivaldybė nurodė, kad konsorciumas patvirtino savivaldybei, jog preliminarus konkurso laimėtojo pasiūlymas gali būti laikomas išsamiu pasiūlymu ir pateikė bankinę savo įsipareigojimų garantiją.

Anksčiau tikėtasi, kad derybų procesą pavyks baigti iki liepos pabaigos, o daugiafunkcio komplekso statybų sutartį pasirašyti iki rudens, maksimaliai sutrumpinant terminus pusmečiu.

Konsorciumą sudaro įmonės: „Axis Industries“, „Venetus Capital“ ir „Kauno arena“, bendradarbiaujančios su tarptautine architektų kompanija „Populous“ ir lietuviais „Cloud architektai“.

Konkurse dėl stadiono statybų norėjo dalyvauti ir „Vilniaus nacionalinis stadionas“, bet po ankstesnio teismo sprendimo vienintele konkurso dalyve liko koncerno „Icor“ įmonė „Axis Industries“, kuri stadiono kompleksą pasiūlė pastatyti už 79,9 mln. eurų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net