respublika.lt

V.Stasiūnas: „Gazprom“ kompensacijos skęsta migloje

(0)
Publikuota: 2014 birželio 26 14:26:01, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas

Po sėkmingų derybų su „Gazpromu“ dėl gerokai pigesnių dujų ir kompensacijos už praeityje taikytą neteisingą kainą bendrovė „Lietuvos dujos“ labai greitai susitvarkė, kad buitiniai dujų vartotojai jau nuo liepos už jas mokėtų penktadaliu mažiau ir gautų kompensacijas už pusantrų metų permoką. Tačiau iš tokių pat brangių dujų tik centralizuotai pagamintą šilumą gavę gyventojai tegali spėlioti, ar jų permokėti šimtai milijonų taip ir liks „Lietuvos energijos“ valdomų „Lietuvos dujų“ sąskaitose.

 

Džiaugiasi ne visi

Valstybė susigrąžino didžiąją dalį dujų sektoriaus į savo rankas. Dabar jau nebe „Gazpromą“, o mūsų Vyriausybę galima vadinti dujų tiekimo monopolininke, nuo kurios priklausys galutinė dujų kaina vartotojams. Ar valdžia iš tiesų gins žmonių interesus, galėsime spręsti iš to, kaip bus suraikyta „Gazpromo“ kompensacija „Lietuvos dujoms“.

Tiesa, į sąskaitas tie milijonai niekam nepradės byrėti. Nauda ateis per mažesnius dujų tarifus. Tiems, kurie dujomis šildosi namus ir gamina maistą, dujų kaina gerokai sumažinta jau nuo liepos 1 d. ir bus taikoma iki 2016 m. birželio pabaigos. Taip dujas buityje naudojantiems žmonėms bus grąžinti jų 42,8 mln. litų, permokėti „Gazpromui“ nuo 2013 m. sausio 1 d.

Premjeras Algirdas Butkevičius ne kartą iš įvairių tribūnų žadėjo, kad šios kompensacijos naudą pajus visi vartotojai - ne tik buityje naudojantys dujas, bet ir tie, kurie mokėjo fantastines sąskaitas už būsto šildymą, ir elektros vartotojai. Tik pastariesiems teks apsišarvuoti kantrybe, mat atpigusių dujų įtaka šilumos ir elektros kainoms vis dar skaičiuojama. Iš to, kaip paslaptingai ir lėtai tai daroma, galima įtarti, kad šimtai milijonų litų gali būti nusavinti kitoms valstybės reikmėms, o ne atlyginti gyventojų patirtus nuostolius.

Paskendę skaičiuose

Netrukus po sėkmingų derybų su „Gazpromu“ bendrovė „Lietuvos dujos“ savo interneto tinklalapyje paragino visas verslo įmones, turinčias dujų tiekimo sutartis, kreiptis į bendrovę, kad jos būtų persvarstytos ir nustatyta mažesnė dujų kaina.

„Lietuvos dujų“ Strateginio vystymo skyriaus vadybininkė Jolita Butkienė patikino, kad klientai taip ir padarė.

„Iš viso turime apie 6,5 tūkst. verslo klientų, kuriems „Lietuvos dujos“ nuo gegužės teikia sąskaitas mažesnėmis pardavimo kainomis nei iki šiol“, - sakė J.Butkienė.

Paklausta, ar nebuitiniams gamtinių dujų vartotojams teks dalis „Gazpromo“ kompensacijos už permokėtas sumas, vadybininkė teigė, kad tai spręs „Lietuvos dujų“ valdyba.

Tas sprendimas bus derinamas ir su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK)“, - pridūrė J. Butkienė.

Ne ką daugiau „Vakaro žinioms“ galėjo (ar norėjo) pasakyti ir vienintelis valstybei atstovaujantis „Lietuvos dujų“ valdybos narys, valstybinės monopolininkės „Lietuvos energijos“ deleguotas dr.Dalius Misiūnas. Įmonės, kuriai „Lietuvos dujos“ priklauso, vadovas net preliminariai negalėjo įvardyti, kokia gali būti kompensacijos suma.

„Įmonė dar tik rengia medžiagą, skaičiuoja konkrečias sumas, o būdus, kaip kompensuoti, svarstysime valdyboje. Stengsimės tai padaryti artimiausiu metu, tikiuosi, per mėnesį šitie kompensacijų reikalai turėtų būti sutvarkyti“, - žadėjo D.Misiūnas.

Pasijuto diskriminuojami

Tačiau centralizuotos šilumos gamintojai įtaria, kad „Lietuvos dujos“ vilkina kompensacijų žmonėms skaičiavimą, nes gali būti ir kitų planų, kaip panaudoti šimtus milijonų šilumos vartotojų litų.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidentas Vytautas Stasiūnas stebėjosi, kuo šilumos vartotojai blogesni už buitinius dujų vartotojus, jei pastariesiems kaina perskaičiuota ir kompensacija pritaikyta kone skubos tvarka.

„Mūsų skaičiavimais, vartotojų permokėta suma už dujas, skirtas šilumos gamybai nuo 2013 m. sausio 1-osios iki 2014 m. balandžio 30-osios, siekia apie 390 mln. litų. Kiekvienas vidutinio 60 kv.m ploto butas per tuos 16 mėnesių permokėjo daugiau nei 400 litų“, - vardijo V.Stasiūnas.

Pasak jo, daugiau kaip 70 proc. centralizuotos šilumos vartotojų yra gyventojai, ir jie iki šiol nesulaukė jokių žinių, kaip ir kada bus grąžinti „Lietuvos dujų“ sąskaitoje atsidūrę „Gazpromui“ permokėti milijonai.

„Mes raštu kreipėmės į Vyriausybę, kaip į kontrolinį „Lietuvos dujų“ akcijų paketą valdančią instituciją, kad ši įpareigotų „Lietuvos dujas“ per artimiausią šildymo sezoną grąžinti visiems dujų vartotojams, taip pat ir centralizuotai būstus besišildantiems gyventojams permokėtas lėšas“, - sakė V.Stasiūnas ir akcentavo, kad jau antra savaitė nesulaukia jokio atsakymo.

Grėsmė pigesniam šildymui

„Yra nuojauta, kad kažką norima nuslėpti, - abejonėmis dalijosi LŠTA prezidentas. - Mes „Lietuvos dujų“ klausėme, kur kompensacijos dalis nuo 2013 m. pradžios - niekas nenorėjo aiškinti, tad beliko rašyti raštus.“

Jeigu permokėta suma būtų kompensuojama per žemesnes dujų kainas, šilumos gamintojai turėtų dujas pirkti iš „Lietuvos dujų“. O nuo kitų metų jas bus privaloma pirkti ir iš kito valstybės valdomo tiekėjo - „Litgas“, kuriam pavesta pardavinėti dujas iš būsimo Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo.

„Jau dabar mūsų įmonės turėjo pasirašyti standartines sutartis su „Litgas“, kur yra nemažai diskriminacinių sąlygų. Mes teikėme pastabas, bet į jas nebuvo atsižvelgta, o paskui VKEKK įpareigojo šilumos įmones pasirašyti sutartis, nors nėra aišku net kiek tos dujos kainuos“, - piktinosi V.Stasiūnas.

Anot jo, tie privalomi pirkimai iš valstybės valdomų įmonių gali atsisukti vartotojui kitu lazdos galu - per šilumos kainas. Mat Vilniaus ir Kauno šilumos tiekėjai, naudojantys daugiausiai gamtinių dujų šilumai gaminti, planavo pereiti prie biokuro, kuris yra gerokai pigesnis. Dabar kyla įtarimų, kad atpiginti šių didmiesčių gyventojams šilumą gali ir nepavykti.

„Yra tam tikrų nuogąstavimų, kad Vilniaus ir Kauno šilumos įmonėms gali neleisti pereiti prie pigesnio biokuro, nes valstybei, perėmusiai dujų sektorių į savo rankas, reikalingi gamtinių dujų pirkėjai ir vartotojai. Taigi, Vilniaus ir Kauno gyventojai gali tapti gamtinių dujų įkaitais“, - svarstė V.Stasiūnas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s