respublika.lt

VMI metodai primena terorą

(0)
Publikuota: 2017 balandžio 26 11:34:16, Augustas DOVYDAITIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Grasinti ir bauginti verslininkų tikrai nevalia - gal jie didesnių algų neišgali mokėti. Eltos asociatyvi nuotr.

Valstybinės mokesčių inspekcijos teritoriniai padaliniai kai kurioms įmonėms išsiuntinėjo grasinamo pobūdžio laiškus, kuriuose rašoma: jei jos nepagrįs, kodėl moka mažesnes algas nei konkurentai, gali sulaukti patikrinimų. Savaime aišku, verslas tokiais VMI darbo metodais piktinasi.

 

Į „Vakaro žinias“ kreipėsi vienos įmonės, gavusios iš Kauno apskrities VMI raštą, atstovai. Jame dėstoma, kad VMI, vykdydama savo funkcijas, susijusias su šešėlinės ekonomikos mažinimu, atlieka įmonių mokamų algų analizę. Kauno apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento direktorės Daivos Baniulienės pasirašytame dokumente aiškinama, kad VMI atliko įmonių, užsiimančių panašia veikla, mokamų algų analizę.

„Atlikus Jūsų įmonės 2016 m. duomenų analizę nustatyta, kad apie 50 proc. Jūsų įmonėje, kaip pagrindinėje darbovietėje, dirbančių asmenų gavo oficialiai deklaruojamą atlyginimą, žymiai mažesnį nei 578,3 euro“, - dėstoma rašte.

Dėl to VMI iš įmonės reikalauja paaiškinimų, kodėl ji moka žymiai mažesnes algas nei kitos panašia veikla užsiimančios bendrovės.

„VMI atidžiai ir nuolat stebės bei vertins Jūsų įmonės veiklos rodiklius ir jų pokyčius, o įžvelgus mokesčių vengimo bei pajamų ar darbo užmokesčio neapskaitymo riziką gali inicijuoti tolesnius stebėsenos kontrolės veiksmus“, - grasina Kauno apskrities VMI, panašius laiškus išsiuntinėjusi ir dar kelioms įmonėms.

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovė Zita Sorokienė sako, kad tokie VMI metodai yra nepriimtini.

„VMI neturėtų visų laikyti potencialiais nusikaltėliais ir pulti grasinti, neįvertindama, kad gal įmonė net ir negali mokėti didesnių algų, nes ir taip vos išgyvena. Tai nenormalu. Reikia tikėti verslininku, nes ypač regionuose smulkios ir vidutinės įmonės sunkiai begali mokėti didesnę nei minimalią algą. Be to, juk įmonės skiriasi ir savo specifika. Pavyzdžiui, jei vienoje yra daug sezoninių darbų, tai ne sezono metu arba kai nėra užsakymų, juk ji negali mokėti didelių algų. Jei VMI turi duomenų apie mokesčių slėpimą, turi apie tai pranešti FNTT, o jei neturi duomenų, grasinimas yra nepateisinamas. Nes čia ne kas kita, kaip grasinimas susidorojimu“, - akcentavo Z.Sorokienė.

VMI atstovė D.Baniulienė sako, kad verslininkai pernelyg jautriai reaguoja.

„Pagal rizikingumą mes atrenkame mokėtojus ir pateikiame jiems tokius laiškus, prašydami pagrįsti mokamų algų dydį. Jei nepagrindžia, tada kviečiamės į pokalbį, aiškinamės priežastis visais kitais kanalais. Didžioji dalis įmonių geranoriškai bendradarbiauja. Būna, kad po tokių raštų mokėtojai ir pakelia algas, būna, kad nurodo priežastis. Gavus tokius laiškus, neturi būti jokių baimių, jei įmonėje viskas gerai“, - sakė D.Baniulienė.


Artūras SKARDŽIUS, Seimo Ekonomikos komiteto narys:

VMI metodai kvepia sovietmečiu ir žiauriomis akcijomis. Nereikia pamiršti, kad šalies biudžetą iš esmės sugeneruoja verslas, realiai jis suneša pajamas į biudžetą. Ir XXI amžiuje taip terorizuoti verslą yra nepriimtina. Kodėl taip elgiamasi, galima tik spėlioti. Gal iš nepatyrimo, o gal šalyje vyraujanti baimės atmosfera persimetė ir mokesčių administratoriams. Taip elgtis tikrai nereikėtų. Verslininkai irgi yra mūsų valstybės piliečiai, beje, bene labiausiai prisidedantys prie valstybės kūrimo. Valdžios reikalas yra tik efektyviai tas lėšas išleisti.

VMI veikiausiai pasiduoda valstybėje tvyrančiai bauginimo, gąsdinimo ir slaptų pažymų atmosferai. O paskui stebimės, kodėl žmonės bėga iš Lietuvos. Kurkime valstybę kartu ir kiekvienas žmogus, kuris savo veikla prisideda prie šalies ateities, turi būti gerbiamas, o ne bauginamas. Baimės atmosfera, prie kurios sukūrimo prisideda tiek šalies vadovai, tiek Seimo nariai, tiek mokesčių administratoriai, yra labai negatyvi tendencija, Lietuvai nieko gero nežadanti. Juk kas norės tokioje valstybėje gyventi, jei joje vyrauja įtarumas, bauginimas. Beje, psichologai tą negatyvų klimatą įvardija kaip vieną iš emigracijos priežasčių. Mokesčius privalome visi mokėti, bet jei kyla koks nors įtarimas, reikia aiškintis, tirti, o ne gąsdinti. Negalime be jokio pagrindo visų laikyti vagimis. Tą turi suvokti ir būsimas VMI vadovas, ir visa sistema. Nes tai, kas dabar vyksta, mažų mažiausiai yra nežmoniška ir nepilietiška.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s