respublika.lt

2018 rugpjūčio 22, trečiadienis

Viskas matuojama tik pinigaisnuotraukos (15)

2018 sausio mėn. 31 d. 07:41:03
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Tarptautinis Vilniaus oro uostas vakar žiniasklaidai pristatė grandiozinius užmojus pakeisti uosto komercinę zoną už maždaug 60 mln. eurų. Į prekybos erdves kelis milijonus žada investuoti naujas neapmuitinamų prekių („Duty free“) parduotuvių operatorius iš Vokietijos „Gebr. Heinemann SE & Co“, jungtinės veiklos pagrindu veikiantis su ligšioliniu - „Travel Retail Vilnius“. Oro uoste veikusios 14 smulkių lietuviškų suvenyrų parduotuvėlių tapo nepageidaujamos. Dalis jų keliauja tiesiai į bankrotą.

 

Smulkieji išstumti

Vienos iš Vilniaus oro uosto išstumtos mažos įmonės atstovė I.N. (inicialai pakeisti) „Vakaro žinioms“ guodėsi, kad oro uosto valdžia apdairiai susitvarkė viešuosius pirkimus, dabar pristatinėja gražius planus, o senuosius nuomininkus ignoruoja. O šie tikisi atsikovoti bent jau kompensacijas už parduotuvėlių remontus, mat juos pasidaryti pernai liepą esą ragino pati uosto administracija.

„Girdėjau, kad vienas nuomininkas net kreipiasi į teismą, nes investavo didelius pinigus ir beveik nepadirbo, o jų sutartis dar turėjo galioti ir 2018 metais“, - kalbėjo smulkaus verslo atstovė, kviesdama žurnalistus apsilankyti trečiadienį vyksiančiame nuomininkų susitikime su oro uosto administracijos atstovais.

Lietuviškais suvenyrais prekiavusios įmonės vadovė netiki, kad naujajam operatoriui rūpės gaminių autentika: „Greičiausiai bus Kinijoje pagamintos lėlytės su tautine atributika. O jeigu ir ne Kinijoje, tai didelis šeimininkas su smulkiais tiekėjais nesiterlios - ims 2-3 lietuviškus gigantus, gaminančius suvenyrus, kurių pilna prekybos centruose ir spaudos kioskuose“.

Oficialiai neskelbiama, bet nuomininkus pasiekė informacija, kad naujasis operatorius už nuomą mokės apie 300 tūkst. eurų, tik jie spėlioja - per mėnesį ar per metus, nes jie tokių nuompinigių oro uostui mokėti nepajėgūs net per metus.

„Viskas matuojama pinigais. Tarptautinis operatorius ims turistų pinigus, o mūsų žmonės eis į darbo biržą, - piktinosi pašnekovė. - Įdomu, kur ta įmonė mokesčius mokės, kur keliaus jų pelnai - ar tik ne užsienio akcininkams... Lietuvoje realiai didumą mokesčių suneša smulkiosios įmonės, Bet mus stumdo, kas tik nori. Pasižiūrėkite, kokie unikalūs „Morkos“ gaminiai - jokiame pasaulio oro uoste nieko panašaus nepamatysi. O kaip gražiai apipavidalinta lino krautuvėlė! Labai gaila tokių įmonėlių...“

Įstūmė į bankrotą

Deja, žaislais ir suvenyrais prekiaujanti „Morka“ jau nebepildys valstybės biudžeto savo mokesčiais - bankrutuoja. Bendrovės vadovė Janina Šliožaitė „Vakaro žinioms“ sakė, kad prekybos vieta oro uoste buvo labai patraukli reklamai, bet finansiškai neatsipirko: „Vasarą buvo įdėtos labai didelės investicijos į ekspoziciją, ir jos negrįžo, nes mes per trumpai čia dirbome, tik porą metų. O per tiek laiko smulkus verslas niekaip neatsiperka“.

Pernai vasarą per patį keleivių piką oro uostas buvo uždarytas pakilimo - nusileidimo takų remontui. Pajamų nebuvo, o skrydžius atnaujinus keturis darbuotojus teturinti bendrovė nespėjo užsidirbti net jų išeitinėms kompensacijoms.

„Kai uosto administracija mums rekomendavo pasidaryti rekonstrukciją savo parduotuvėse, niekas mums nesakė, kad spalio mėnesį planuojama skelbti operatoriaus konkursą. O spalį jau pranešė, kad nutraukiamos sutartys, - liūdnai kalbėjo J.Šliožaitė. - Teisiškai uostas padarė labai tvarkingai, pretenzijų reikšti nėra pagrindo, nors mes tikėjomės terminuotą sutartį pratęsti. Esame maža įmonė, pajamos mūsų mažos, tai likome labai daug skolingi, net ir pačiam oro uostui. Yra, kaip yra“.

Išsinuomoti patalpas kur nors Senamiestyje ir ten siūlyti turistams savo unikalius žaislus bei suvenyrus, „Morkos“ vadovės manymu, taip pat yra finansiškai nepakeliamas dalykas.

„Kai turi smulkų verslą, galvoti apie kažką gražaus yra labai pavojinga, mums belieka iš namų pardavinėti...“ - atsiduso moteris.

Oro uostas: nuomininkų neskriaudėme

Valstybės įmonės Tarptautinio Vilniaus oro uosto Strateginės komunikacijos skyriaus vadovė Indrė Baltrušaitienė „Vakaro žinioms“ aiškino, kad jokių žymių remonto darbų Vilniaus oro uoste nebuvo atlikta nė vienoje iš vasario mėnesį veiklos nebevystančių parduotuvių. Be to, Vilniaus oro uosto ir verslininkų, kurie nuomojasi prekybines patalpas, sutartys nebuvo nutrauktos: jos baigė galioti pagal sutartyje numatytus terminus, ir visi nuomininkai žinojo jų galiojimo laiką, kai jas pasirašė.

Tačiau už įmonės komunikaciją atsakinga darbuotoja pareiškė, kad žiniasklaidos atstovai trečiadienio susitikime su nuomininkais nepageidaujami: „Susitikimas skirtas partneriams ir jame teikiama įvairi informacija, tad, deja, jis yra uždaras“.

„Prekybines zonas sutvarkyti planuojame laikydamiesi pažangiausių Europos oro uostų pavyzdžio. Toks partneris, kaip „Heinemann“, turintis patirtį daugiau kaip 110 pasaulio šalių oro uostų, padės pasiekti užsibrėžto kokybinio tikslo.

Siekdami, kad turėtume ir mūsų šalį reprezentuojančių gaminių bei prekių, į nuomos sąlygas patys įtraukėme reikalavimą pardavinėti Lietuvoje pagamintą lietuvišką produkciją. Be to, numatėme ir minimalų lietuvių gamintojų Lietuvoje pagamintoms prekėms skiriamą prekybos plotą - ne mažiau kaip 120 kv. m (iš 1500 kv. m). Iki šiol lietuviškoms prekėms buvo dedikuota tik 90 kv. m. ploto.


- Ar visada ekonomiškai naudinga, kai stambus ryklys užima smulkių žuvelių teritoriją? - „Vakaro žinios“ teiravosi Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko Rimanto SINKEVIČIAUS.

- Mano supratimu, nėra teisingas požiūris visas oro uosto erdves atiduoti vienam dideliam operatoriui. Nesu tikras, ar tik Viešųjų pirkimų įstatyme nėra nuostatų, kurios neleidžia monopolizuoti visą teritoriją. Smulkių nuomininkų atžvilgiu tai neteisinga. Netekęs galimybės prekiauti vienintelėje vietoje, toks verslininkas gali ir subankrutuoti. Galvoju, kad buvo galima skelbti atskirus nuomos konkursus parfumerijos ir kosmetikos, gėrimų pardavėjams, visuomeninio maitinimo įmonėms, suvenyrų, lietuviškų meno dirbinių prekybai ir pan. Ką čia oro uostas prarastų?

Kita vertus, smulkūs gamintojai išsigelbėtų, jeigu sugebėtų kooperuotis, burtis į asociacijas, nes dideliems visada yra lengviau ir gauti paramą iš Ūkio ministerijos, ir ES finansavimą projektams, ir į užsienio rinkas prasmukti. Nebūtinai reikia nuosavybes subendrinti - vienytis galima ir visai kitais pagrindais. Bet lietuvių tokia natūra - net ir didieji verslo rykliai turi 4 asociacijas, kurios tik savų interesų paiso. Kai nėra vienodo požiūrio, vieningo atstovavimo, valdžia paprasčiausiai gali daryti, ką tik nori. O smulkiuosius šiandien tegaliu tik paguosti...

- Gal su mažomis lino, gintaro, lietuviškų suvenyrų parduotuvėlėmis Vilniaus oro uosto erdvė nebuvo patraukli, atrodė provinciali?

- Tarptautinis operatorius gal ir suteiks daugiau blizgesio, bet jis bus toks, kaip ir Berlyne, Frankfurte ar kitur, kur pilna kiniškų prekių. Bijau, kad neliks išskirtinio Vilniaus oro uosto veido. Ir šalies veido jos pagrindiniuose oro vartuose nebeliks, visi unifikuosimės. Viena vertus, sakome, kad esame unikalūs, išskirtiniai savo kalba, savo tradiciniais lino, gintaro gaminiais, bet šnekos lieka šnekomis, o procesai juda priešinga kryptimi - globalizacijos link.

- Galbūt tada pas mus daugiau skris pasaulio turistų?


- Bijau, kad mažiau skris, o kad vyksta unifikacija, yra labai liūdna tiesa. Tapsime mažiau įdomūs ir labai daug prarasime kitose srityse. Turizmas juk pati geriausia eksportinė prekė, kai nereikia nieko išvežti, o pinigai patys ateina. Aišku, neverta nė ginčytis, kad pasaulinio lygio reikia siekti ir oro uoste, bet tas mūsų lygis turi būti unikalus, išsiskirti iš kitų. Kodėl mes visi turime žiebtuvėliais prekiauti? Gal jie ir bus su gražiais paveikslėliais, bet ne lietuviški.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (15)

 • Angga 2018 kovo mėn. 10 d. 21:39:09

  Sveiki visi,
  Aš esu privatus skolintojas, aš siūlau paskolą 2 proc. Tai yra teisėta
  bendrovė, turinti garbę ir skirtumą. Mes esame pasiruošę padėti jums
  išspręsti bet kokią finansinę problemą, kurią esame, mes siūlome
  visas paskolos rūšis, taigi, jei jus domina paskolos pasiūlymas Prašome
  susisiekti su mumis elektroniniu paštu: (anggadiman1@gmail.com)
  Taip pat pateikite išsamią informaciją, kad galėtume nedelsdami
  pradėti paskolą.
  Vardas:
  Reikalinga suma:
  Trukmė: a
  Šalis:
  Paskolos tikslas:
  Mėnesinės pajamos:
  Telefono numeris:
  Susisiekite su mumis, pateikdami anksčiau pateiktą informaciją el.
  Paštu: anggadiman1@gmail.com
  Pagarbiai jums visiems.

 • apgavo 2018 sausio mėn. 31 d. 13:59:37

  kazkoks nesusipratimas lietuvoje

 • nuomonė 2018 sausio mėn. 31 d. 13:46:29

  Baikit juokus, valdžiai smulkieji yra niekas. Jie nei reikalauti negali
  nieko, nei mokesčių daug moka, nei atkatų gali atnešti, ir iš viso -
  vienas vargas. O štai didieji kitas reikalas - ten ir reklamą galima
  pasidaryti, pasifotografuoti, kad atvežei stambų ryklį į Lietuvą.

 • Discovery rodė Kosta 2018 sausio mėn. 31 d. 13:44:50

  Rikoj laiveliais bananus į fabrikus gabena perdirbimui smulkūs
  tiekėjai.Valstybė skatina vietinius užsidirbti,ne bedarbiauti.
  karbauskotomilininėj valstybėj-ATBULAI.

 • toma 2018 sausio mėn. 31 d. 13:44:48

  o ir nereikia mums jokio išskirtinumo, nes atvažiuoja užsieniečiai,
  verslininkai, kuriems neįdomus nei gintaras, net lietuviškos trauktinės.
  Norėčiau iš viso, kad visuose oro uostuose parduotuvės būtų vienodos,
  lengviau būtų galima susigaudyti.

 • MARIAN NELSON 2018 sausio mėn. 31 d. 13:08:54

  paskola! paskola !! paskola !!!
  Ar ieškote patikimos ir akredituotos privačios paskolos bendrovės, kuri
  teikia paskolas visą gyvenimą. Mes siūlome visų rūšių paskolas labai
  greitai ir lengvai, asmeninės paskolos, automobilių paskolos, hipotekos
  paskolos, studentų paskolos, verslo paskolos, investicinės paskolos,
  skolų konsolidavimas ir daug daugiau. Ar jus bankai ir kitos finansinės
  institucijos atmetė? Ar jums reikia konsolidavimo paskolos ar hipotekos?
  DAi ne taip atrodys, kaip mes esame čia, kad visas savo finansines
  problemas padarytų praeityje. Mes skolinome lėšas asmenims ir įmonėms,
  kuriems reikalinga finansinė parama 2%. Nr socialinio draudimo numerio
  reikalaujama ir kredito patikrinimas nereikalingas, 100% garantuotas. Noriu
  pasinaudoti šia priemone ir informuoti jus, kad mes teikiame patikimą ir
  palaikomą pagalbą, ir mes mielai jums pasiūlysime paskolą.
  Tada atsiųskite mums el. Laišką: (mariannelson2012@gmail.com) kreiptis
  dėl paskolos

 • senis 2018 sausio mėn. 31 d. 12:54:47

  tokia politika. Jau daug simtu metu Lietuvos elitas pardavineja savo tauta.
  Jau Mindaugas yra pardaves dali tautos. Pardavinejo ir uz zlotus ir uz
  rublius, ir dabar uz eurus. Musu elitui nera lietuviu tautos interesu, yra
  tik Maskvos, Vasingtono, Briuselio interesai.

 • Rimas 2018 sausio mėn. 31 d. 12:46:26

  Valdžios pagalbos išvis nėra. Dar nespėjęs atsidaryti įmonės
  susimoki mokesčius ir gali tik pasvajoti apie kažkokias lengvatines
  paskolas, kurios yra įprastas dalykas kitur. Lietuvoje reikia susimokėti
  vien už pagalvojimą atsidaryti individualią įmonę.

 • Kai nueini į MAXIMĄ 2018 sausio mėn. 31 d. 11:43:16

  Tai kuo reikia matuoti prekių kainas?

 • Donatas 2018 sausio mėn. 31 d. 11:40:46


  Valdžia labiau tūpčioja prieš užsieniečius verslininkus: jie čia
  kitokie, tai mes jiems dėl to nusilenkime, o mūsų verslininkai, pagal
  valdžios įsivaizdavimą, tegul važiuoja į užsienį.

 • Irena 2018 sausio mėn. 31 d. 11:14:56


  Smulkusis verslas nuskriaustas ir apkrautas mokesčiais, labai daug
  visokių tikrintojų. Valdžia galėtų ir lengvatas taikyti, ir mokesčius
  sumažinti, bet tik trukdo.

 • Safyras 2018 sausio mėn. 31 d. 10:06:51

  Buvo kažkada vaistinės su savo vidiniu, išskirtiniu dizainu,
  dabar-visos pagal vieną kurpalių... Dabar pristatyta prekybos centrų,
  kurie panašūs į sandėlius, o ne į tikras parduotuves. Nusipirkti
  suvenyrą, kuris būtų originalus, nebrangus ir primintų Lietuvą darosi
  sunku... Todėl tiek laiko gaištama su aikščių tvarkymu, Gedimino kalnu
  gelbėjimu, nes visiems rūpi tik, kiek gaus pinigų už darbą , už
  konsultacijas, bet ne už grožį, kuris džiugintų visus, o ne tik
  saujelę išrinktųjų...

 • Irena 2018 sausio mėn. 31 d. 09:17:29


  Valdžiai kažkodėl rūpi, kad Lietuvoje savo verslus atsidarantys
  užsieniečiai uždirbs mažai pelno, bet ji galėtų labiau atsižvelgti
  ir į mūsų verslininkų interesus. Smulkusis lietuviškas verslas
  apkrautas didžiuliais mokesčiais.

 • Xp 2018 sausio mėn. 31 d. 09:17:24

  Mūsų gubernijoje jokio komercinio balanso tarp smulkių ir stambių. Vien
  tik stambieji, galima įtarti daug paprasčiau imti otkatus iš vieno. O
  aplamai bendras šalies ūkis merdi, BVP kyla daugiausia dėl infliacijos
  ir nereikia apgaudinėti. Bet ar profesionalams tai rūpi, jie juk
  atsitiktiniai ir laikini, todė žiuri tik naudos sau

 • Laimutė 2018 sausio mėn. 31 d. 08:36:10

  Niekas nepadeda, turi suktis, kaip išmanai. Dėmesį rodo tik mokesčių
  inspekcija, atimdama augančius mokesčius. Verslu užsiimu jau 24 metus.
  Pradžioje visai neblogai sekėsi, buvau įdarbinusi dvi siuvėjas, o dabar
  dirbu viena.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GINKLAI: Izraelio vyriausybė leis šimtams tūkstančių piliečių įsigyti ginklus. Remiantis naujomis taisyklėmis, leidimo laikyti ginklą galės prašyti iki 600 000 izraeliečių - iki šiol šis skaičius buvo 140 000.
 • TAIFŪNAI: Japonijos link artėja iš karto du taifūnai; nacionalinė meteorologijos tarnyba perspėjo dėl smarkių liūčių, stipraus vėjo ir didelio bangavimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

reklama
Ukis 2018