respublika.lt

Verslas jau turi suvokti, kad negalima mokėti tiek mažai

(0)
Publikuota: 2014 rugsėjo 18 14:30:21, Justina KABAKAITĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Premjero patarėjas finansų klausimais Stasys JAKELIŪNAS

Netikėtai 35 litais pakeltas minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA) sukėlė ne tik gyventojų pyktį dėl pasityčiojimo, bet ir smulkiųjų verslininkų aimanas.

 

Pasirodo, sprendimus, susijusius su MMA kėlimu ir kitais darbuotojams ir verslininkams svarbiais klausimais, svarstančioje Trišalėje taryboje smulkiojo Lietuvos verslo atstovų nė nėra. Tad ir apie naują atlyginimų kėlimą smulkieji verslininkai sužinoti turėjo kone iš žiniasklaidos.

„Mes jau kelis kartus teikėme oficialius raštus Trišalei tarybai, diskutavome su profsąjungomis, verslo darbdaviais, kreipėmės į Vyriausybę ir Seimą, tačiau iš visur tyla. Kažkodėl remiamas tik stambusis verslas, kuris ne tik valstybės prižiūrimas, bet dar ir gali prie ES pinigų prieiti, vykdyti projektus. Nors kai kurie iš jų moka itin mažus mokesčius. Tai reiškia, kad konkurencinės sąlygos nevienodos, nors reikalavimai tiek stambiajam, tiek smulkiajam verslui keliami tokie patys.

Juk visiškai aišku, kad ir nedidelis naujasis pakėlimas bus neigiamas smulkiesiems verslininkams. 35 litų padidėjimas dar ne galutinis. Prie jo reikia priskaičiuoti dar 30 proc. mokesčių „Sodrai“. Nors iš pirmo žvilgsnio ši našta nėra didelė, ji išsidėstys, susidės ir sudarys įmonei papildomų išlaidų, kurių verslininkai bus priversti kažkur ieškoti“, - svarsto Jurbarko rajono verslininkų organizacijos vadovas Gintaris Stoškus.

Jis teigia, kad niekam ne paslaptis, jog pastarasis MMA didinimas yra ne kas kita kaip rinkiminis politikų gestas ir, greičiausiai, ne tik ne laiku, bet ir blogai apskaičiuotas. „Jau seniai siūlėme MMA diferencijuoti pagal regionus. Nes visiškai neįmanoma palyginti pragyvenimo sostinėje ir mažesniame miestelyje. Tačiau šis prašymas nebuvo išgirstas. Tuomet būtų galima svarstyti apie kitą variantą - pakelti ne patį MMA, o neapmokestinamų pajamų dydį. Tik tokiu atveju darbuotojas pajustų realią pakėlimo naudą. Juk šiandien visi suprantame, kad iš tiesų MMA yra skurdo riba, darbuotojui iš tiesų labai sunku pragyventi iš šių pinigų“, - teigia G.Stoškus.

Smulkiojo verslo atstovas primena, kad artėjant Naujiesiems metams smulkusis verslas, kaip ir visos kitos įmonės, po truputį privalo pradėti rūpintis naujos valiutos įvedimu: „Jau nekalbant apie kasų aparatų programavimą, sistemų peržiūras, kainų rašymą ir kitus dalykus, man gaila įmonių vadovų savininkų, kurie dar turės dirbti rajonuose kaip keitykla. Gyventojas bus teisus, nes jis norės pinigus pasikeisti, o keityklos nemokamos nėra, todėl visi keliaus į nedideles parduotuves. Nesakome, kad valstybė turi padengti išlaidas, bet turi būti realios ir lygios sąlygos jei ne plėstis, tai bent išsilaikyti.“


Stasys JAKELIŪNAS, Premjero patarėjas finansų klausimais:

Šis planuojamas didinimas tikrai nėra reikšmingas. Galbūt laikas galėtų tapti diskusijos objektu, tačiau pats dydis nėra tikrai toks, kuris sukeltų apčiuopiamų problemų nei smulkiesiems, nei kitiems verslininkams.

Šiandien žinoma, kad vidutinio atlyginimo didėjimo tempas yra 4,5 proc. per metus, ekonomika taip pat auga panašiu tempu, taigi tikėtina, jog ir didžiosios dalies verslininkų pajamos taip pat auga tokiu tempu. Žinoma, kaip toliau klostysis padėtis, neaišku, todėl nuo reikšmingų didinimų kol kas dėl to ir susilaikoma. Dėl tolesnių sprendimų stebėsime ekonominę padėtį ir konsultuosimės tiek su stambiaisiais, tiek su smulkiaisiais ar vidutiniais verslininkais.

Už minimalų atlyginimą gali pasamdyti tik atitinkamus darbuotojus, o, manau, visų verslininkų interesas yra turėti lojalius darbuotojus, kurie uždirba ir prisideda prie to verslo plėtros. Mokant minimalų atlyginimą, mažai galimybių tokius darbuotojus turėti. Verslas jau turi suvokti, kad negalima mokėti tiek mažai, o tas, kuris nesugeba mokėti minimalaus atlyginimo, ekonomistui kelia klausimus, ar tokio verslo tuomet nesubsidijuoja kiti mokesčių mokėtojai per įvairias kompensacijas, priemokas ir išmokas.

Kalbant apie pagalbą verslui įvedant eurą, valstybė tikrai neturi finansinių galimybių visiems, įskaitant ir privatų sektorių, kompensuoti išlaidas, nes čia kartu prasidėtų ir piktnaudžiavimai.

Žinoma, visuomet verslas nori, kad būtų geriau, ir tai yra suprantama. Tačiau lyginant verslo mokestinio režimo ir juridinių taisyklių įvairovę verta pažymėti, kad čia atsiranda gana daug įvairių išlygų ir net mokestinių landų. Manau, kiek gali Vyriausybė, tiek prisideda ir rūpinasi smulkiuoju verslu ir verslo aplinka yra gana nebloga.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s