Valstybinių miškų urėdija: malkos brango ir dar brangsnuotraukos (3)

2018 liepos mėn. 23 d. 18:05:52 Perskaitė 1551

Valstybinių miškų urėdija (VMU) pripažįsta, kad malkos ne tik pabrango penktadaliu, palyginti su pernai, bet ir dar brangs. Tačiau didesnės VMU pajamos garantuoja ir didesnį indėlį į valstybės biudžetą, pabrėžia VMU Eltai atsiųstuose komentaruose, o gyventojus, kuriems malkos jau darosi per brangios, ragina kreiptis į VMU padalinį ir ieškoti sprendimo kartu - sako galinti pasiūlyti iki 30 kartų pigesnių alternatyvų.

 

VMU pabrėžia, kad Vyriausybės nustatyta tvarka didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje parduoda žaliavinę medieną bei miško kirtimo liekanas.

Vykdydama didmeninę prekybą, valstybiniuose miškuose pagamintą medieną ir miško kirtimo liekanas urėdija parduoda aukcionuose, kuriems įvykus su laimėtojais sudaromos trumpalaikės, pusmetinės ir ilgalaikės (iki 10 m.) sutartys.

Malkų mažmeninė kaina gyventojams nustatoma po šių aukcionų, ir ją lemia rinkos dalyvių aukcionuose siūlyta kaina, teigia VMU.

Šiuo metu, įvykus šių metų antro pusmečio aukcionams, pirkėjai suformavo vidutinę malkų pardavimo kainą - apie 33 Eur/kub. m.

Taigi, akcentuoja VMU, dėl to galima prognozuoti malkinės medienos kainų kilimą gyventojams.

„Norime pabrėžti, kad mažmeninėje prekyboje parduodama iki 7 proc. metinės kirtimų apimties, prioritetą teikiant malkinės medienos pardavimui gyventojams. Šią medieną galima pirkti tiesiai iš padalinių, urėdija užtikrina pasiūlą - aprūpinimą šia žaliava“, - teigiama VMU atsakymuose Eltai.

VMU specialistai aiškina, kad malkų kainų pokyčius lemia ir paklausos, ir rinkos kainų svyravimai.

Analizuojant 2017-2018 m. malkinės medienos pardavimo rezultatus, stebimas kainų kilimas: VMU malkinės medienos pardavimo kaina 2017 metų pirmą pusmetį buvo 23 Eur/kub. m, 2017 m. metų antrą pusmetį - 24 Eur/kub. m, tai malkinės medienos pardavimo kaina šių metų pirmą pusmetį buvo jau 29 Eur/kub. m, vadinasi, ji padidėjo, palyginti su praėjusių metų pirmu pusmečiu (tuo pačiu laikotarpiu), 6 Eur/kub. m (20,7 proc.).

„Vienas iš VMU iškeltų tikslų yra racionalus patikėjimo teise valdomo turto panaudojimas. Gaunant didesnes pajamas už parduotą žaliavinę medieną - daugiau mokesčių bus sumokama ir į valstybės biudžetą.

Gyventojai, kuriems urėdijos pagamintos malkos yra per brangios, visuomet gali kreiptis tiesiogiai į regioninių padalinių girininkijų ar kitus įgaliotus darbuotojus ir įsigyti nenukirsto miško - patys pasiruošti pigios malkinės žaliavos. Šios žaliavos kaina - vidutiniškai apie 3 Eur už kubinį metrą“, - pataria VMU.

VMU regioniniai padaliniai informaciją apie parduodamą nenukirstą mišką skelbia vietinėje spaudoje, priduriama VMU komentaruose.

Kita siūloma pigi žaliava kurui, anot VMU, - medienos ruošos liekanos.

„Tai yra miško kirtimo liekanos, kurios buvo panaudotos medienos ruošos technologiniuose procesuose ir likusios kirtavietėje po biržės eksploatavimo pabaigos - nuopjovos, suvažinėtos medžių viršūnės, šakos. Jų kaina yra skelbiama pardavimo vietose ir yra apie 30 kartų mažesnė, lyginant su paruoštomis malkomis. Gyventojai šią žaliavą taip pat pasiruošia - susirenka - patys“, - aiškina VMU specialistai.

Anot VMU, prieš pradedant žaliavos ruošimo darbus, gyventojai yra supažindinami su darbų saugos bei pagamintos produkcijos gabenimo reikalavimais ir privalo jų laikytis.

„Ruošiantis šią žaliavą, labai didelis dėmesys yra skiriamas darbų saugos reikalavimams. Norime paraginti ir paskatinti žmones, iškilus malkų poreikiui, kreiptis į artimiausią VMU padalinį ir drauge su specialistais išsirinkti patraukliausią ir optimaliausią malkų įsigijimo variantą“, - pabrėžia VMU.

VMU pateikė preliminarias žaliavos kurui kainas: nenukirstas valstybinis miškas - apie 3 Eur/kub. m; medienos ruošos liekanos valstybiniame miške - apie 3 Eur/kub. m; VMU malkinė mediena aukcionuose ir mažmeninėje prekyboje - apie 33 Eur/kub. m; paruoštos malkos rinkoje (supjaustytos ir suskaldytos) - apie 85 Eur/kub. m.

ELTA primena, kad dėl malkų brangimo praėjusią savaitę spaudos konferenciją surengė Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

Jis pranešė, kad siūlys Seimui rudens sesijoje svarstyti lengvatinio 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo malkoms įteisinimą.

„Mūsų, socialdemokratų, siūlymas, kuris ne kartą buvo kartotas ir atmetamas, yra pasirūpinti ne tik didmiesčio žmonėmis, bet ir kaimo žmogumi. Jeigu dėl miesto žmonių mes priėmėme sprendimą, kad šildymo kainai taikome lengvatinį PVM tarifą, tai yra sumažinome jį nuo 21 proc. iki 9 proc., tokį pasiūlymą mes keletą kartų teikėme ir dėl malkų. Manau, kad prie to pasiūlymo reikia grįžti“, - sakė J. Olekas.

Socialdemokratas siūlo papildyti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnį ir įrašyti, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas taikomas, kai šilumos energijai ir karštam vandeniui gauti gyventojų gyvenamoms patalpoms naudojamoms medienos pjuvenos, kitos smulkintos biomedžiagos.

J. Olekas pastebėjo, kad malkų kainos „auga pasiutusiu greičiu“.

„Manau, kad mes tikrai negalime žiūrėti į tai užsimerkę ir nesiimti kokių nors priemonių“, - sakė J. Olekas.

Jo teigimu, Lietuvoje malkų kainos dar yra aukštesnės negu, pavyzdžiui, kaimyninėje Latvijoje ir to „negalima palikti savieigai“.

Anot J. Oleko, energijos išteklių biržos „Baltpool“ skelbiamais duomenimis, pirmą šių metų pusmetį, palyginti su praėjusiais metais, įvairių rūšių malkinės medienos kaina augo 15-25 proc.

Seimo nariai „tvarkiečiai“ Remigijus Žemaitaitis, Vytautas Kamblevičius ir Ona Valiukevičiūtė taip pat įregistravo Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą, siūlančią malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą.

„Tvarkiečių“ nuomone, tai padėtų siekti Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai dėl klimato kontrolės, augintų visuomenės sąmoningumą renkantis kuro rūšis.

Šiuo metu malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams yra taikomas 21 proc. PVM tarifas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net