Valgysime pigesnius obuoliusnuotraukos (3)

2018 rugpjūčio mėn. 22 d. 07:56:55 Perskaitė 820

Nors sausra soduose paveikė tiek ankstyvuosius, tiek vasarinius ir rudeninius obuolius. Pastarųjų derlius šįmet labai gausus. Pernai versliniai sodai per sezoną skynė apie 45 tūkst. tonų obuolių, tuomet sodininkai džiaugėsi, kad derlius geras. Šįmet versliniai sodai žada nuimti daugiau nei 50 tūkst. tonų obuolių.

 

Obuolių krituolių kaina šiais metais tris kartus mažesnė nei pernai - 2017 metais už kilogramą krituolių supirkėjai siūlė 27 centus. Už kilogramą desertinių obuolių, priklausomai nuo veislės ir dydžio, sodininkai šiuo metu gauna 30-45 centus.

Sodininkai džiaugiasi europinėmis prognozėmis, mat žadama, jog didės krituolių kainos. Tam įtakos turėjo tai, jog pasaulyje fabrikuose ištuštėjo koncentruotų sulčių, taigi jų poreikis labai stipriai išaugs. „Didžiausia obuolių augintoja ir koncentruotų sulčių tiekėja pasaulinėje rinkoje yra Kinija, ji šiais metais skina mažesnį derlių. Taigi europiečių gamybininkai prognozuoja, kad obuolių kainos turėtų pakilti. Europoje obuolių nemažai, tad perdirbėjai juos mėgina kuo pigiau supirkti“, - aiškino Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ vadovas Darius Kviklys.

Gausiu obuolių derliumi gali pasigirti Lenkija, ji šiais metais į rinką žada pateikti 4,5 mln. tonų obuolių. Būtent Lenkija - didžiausia mūsų šalies obuolių augintojų konkurentė. Mūsų šalis daugiausia obuolių eksportuoja į Latviją, Estiją, šiek tiek tenka vidaus rinkai, na, o likusi dalis eksportuojama į užsienio šalis jau kaip sulčių koncentratas. Pasak D.Kviklio, kasmet jaučiamas vis mažėjantis desertinių obuolių vidaus vartojimas.

Kad mažėja žmonių, norinčių išsispausti obuolių sulčių, pastebi bendrovės „Obuolių namai“ (teikiančios obuolių sulčių spaudimo paslaugas Kaune, Panevėžyje, Utenoje, Vilniuje) vadovė Daiva Vaitiekūnienė. „Kasmet pačių žmonių mažėja, tai ir mūsų apsisukimai mažėja. Sezonu pagaminame apie 50 tonų sulčių. Paprastai šeima sezonui išsispaudžia 150 litrų sulčių. Vis dėlto sulčių spaudimas yra populiari paslauga, juo labiau kai dabar vis aktualesnis sveikas maistas. Žmonėms aktualu natūralumas. Daugiausia atsiveža spausti obuolius, tačiau atvažiuoja ir tokių žmonių, kurie nori įvairesnių sulčių, atsiveža dar moliūgų, uogų, - pasakojo ji. - Pagrindiniai mūsų klientai - sodų bendrijos. Vežasi savo sodų obuolius. Kai pasižiūri žmonės, kokios kainos Lietuvos parduotuvėse, tai geriau jau savo kažką turėt.“ Atsivežę spausti savo obuolius (minimos bendrovės atveju) už 5 litrų sulčių pakuotę sumokėsite 2,40 euro, už 3 litrų - 2,10 euro.

D.Vaitiekūnienė teigė pastebinti, kad auga konkurencinė aplinka, ir juokauja, sakydama, kad lietuviai nelabai originalūs, kai pamato, ką už tvoros kaimynas veikia, kokiu verslu užsiima.

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto eksperto Alberto Gapšio teigimu, vartotojai gali tikėtis obuolių atpigimo parduotuvių lentynose. „Obuolių šiais metais yra labai daug. Kadangi lenkai vieni didžiausių obuolių eksportuotojų Europoje, ir jie eksportuos pas mus, tai mūsų augintojai iš esmės neturės kur dėti obuolių“, - teigė ekspertas.

Statistikos departamento duomenimis, pernai visų šalies obuolių ir uogynų ūkių derlius siekė 87 367 tonas (2016 m. atitinkamai 65 579 tonos).

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net