Ūkininkams sužibo viltis gauti kompensaciją dėl sausrosnuotraukos

2018 rugpjūčio mėn. 03 d. 08:58:11 Perskaitė 362

Žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio teigimu, kol kas nėra visų galutinių Europos Komisijos sprendimų dėl sausros padarinių ūkiams. Tačiau esą jau pasigirsta ir kalbų, kad gali būti kompensuojami nuostoliai, kas anksčiau buvo nė nesvarstoma.

 

„Situacija ne tik mums aktuali. Su raštais yra kreipęsi ir lenkai, ir suomiai, ir švedai, ir vokiečiai, ir estai, ir latviai. Komisija tikrai žino problemą, lyg ir juda link to, kad galbūt net būtų galima kompensuoti nuostolius, kai iš pradžių buvo sakoma, kad ne“, - Eltai komentavo G.Surplys.

Ministro teigimu, reikia ir Lietuvai padaryti savo „namų darbus“.

„Esame išsiuntę raštus Nacionalinei mokėjimų agentūrai, viešajai įstaigai „Ekoagros“, kuri atsakinga už ekologinę produkciją, kad jie netaikytų sankcijų, kad palankiai žiūrėtų į ūkininkus. Taip pat esame valstybės lygiu paskelbę ekstremalią situaciją“, - vardijo ministras.

G.Surplys pabrėžė, kad išimtys ūkininkų įsipareigojimams dėl ES paramos gali būti taikomos tik dėl pagrįstų priežasčių - jeigu derlius žuvo dėl force majore aplinkybių.

„Dabar jau išgirstu net komiškų situacijų, kai ūkininkai nenori parduoti grūdų, nes kaina šiuo metu netinkama, ir sako, kad neparduosiu, nes man ministras leido. Tai reikia suprasti, kad įsipareigojimai išlieka įsipareigojimais“, - akcentavo ministras.

Liepos 13 dieną Žemės ūkio ministerija pranešė, kad ūkininkams dėl sausros bus taikomi sušvelninti žalinimo paramos reikalavimai, nes taip Briuselyje vykusiame posėdyje dėl tiesioginių išmokų nusprendė ES šalys narės. ŽŪM teigė, kad sprendžiama, kaip lengvatas pritaikyti Lietuvos žemdirbiams.

Paramos reikalavimai bus sušvelninti Lietuvoje, Portugalijoje, Suomijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Danijoje, Latvijoje ir Estijoje. Ministerija pridūrė, kad šis sprendimas leis valstybėms narėms deklaruotus pūdymo plotus naudoti pašarui, kurio dabar trūksta gyvulininkystės sektoriui, taip pat esant tokiai situacijai šalys galėtų taikyti force majeure išimtį. Anot ministerijos atsakymo, sprendžiama, kaip šias lengvatas pritaikyti Lietuvos žemdirbiams.

ŽŪM nurodė, kad Lietuva kartu su kitomis ES narėmis kreipėsi į EK, prašydama leisti šiemet ūkininkams išmokėti didesnes avansines išmokas, kurios leistų jiems greičiau įveikti gamtos sukeltus sunkumus.

„Ar EK atsižvelgs į šį Lietuvos prašymą, bus aišku vasaros pabaigoje - rudens pradžioje“, - sako ŽŪM.

Ministerija prognozavo, kad užsitęsus sausringam laikotarpiui vasarinių pasėlių derlius gali būti apie trečdalį mažesnis nei 2017 metais, o savivaldybėse (27), kuriose tęsiasi stichinė sausra arba užsitęsęs sausas periodas yra pasiekęs pavojingo meteorologinio reiškinio rodiklius, - 50 proc. ir daugiau. Vidurio Lietuvoje vasarinių javų derlius prognozuojamas 15-20 proc. mažesnis.





"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net