Turistinį sezoną temdo nerimo šešėlisnuotraukos

2014 balandžio mėn. 13 d. 16:01:41 Perskaitė 1845

Nors pavasaris dar tik įsibėgėja, Lietuvos pajūrio kurortai vis labiau jaučia artėjančio vasaros sezono nuotaikas. O pastarosios yra ne tik džiuginančios, bet ir keliančios didžiulį nerimą. Baiminamasi, kad gausiai į mūsų pajūrį besiruošiančius turistus ir poilsiautojus gali ilgam išgąsdinti ir neigiamą žinią plačiai paskleisti vykdomi įvairiausių objektų statybų ar rekonstrukcijų darbai.

Aktyvesni užsieniečiai


Šią vasarą Palanga į ją nuolat atvykstančius ar tik pirmą kartą pasirinkusius poilsiautojus bei turistus pasitiks pasipuošusi ne tik nauju viešbučiu ir sanatorija.

Pačiame miesto centre nebeliko daugiau nei dešimtmetį jį darkiusios piktžaizdės. 2002 metų vasarą sudegintas kurorto simboliu laikomas kurhauzas vėl prikeltas naujam gyvenimui.

Kol kas telefonų linijos nuo besidominčių galimybėmis pailsėti vasaros sostine tituluojamoje Palangoje nekaista, tačiau skambučių ir užklausimų su kiekviena diena vis gausėja.

„Po truputį žmonės domisi. Tiesa, dar gana negausiai, nes ankstoka. Daugiausia teiraujasi užsieniečiai. Iš kur? Tradiciškai - iš Rusijos ir Baltarusijos. Didelį susidomėjimą rodo Kaliningrado gyventojai“, - sakė Palangos turizmo informacijos centro vadybininkas Mindaugas Surblys.

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovės Giedrės Kvedaravičienės teigimu, pirmieji domėtis būsimu sezonu pradeda tie, kurie tai iš anksto daro nuolat.

„Dažniausiai tai yra užsieniečiai. Jie tradiciškai iš anksto viskuo rūpinasi. Tokių lietuvių yra gerokai mažiau“, - tvirtino G.Kvedaravičienė.

Paklausta apie būsimas vasaros kainas, asociacijos vadovė sakė, kad, jos žiniomis, jos neturėtų augti ir skirtis nuo buvusių praėjusiais metais.

G.Kvedaravičienė neslėpė, kad palangiškius, kaip ir visus, gąsdina nūdienos pasaulinės politinės ar ekonominės peripetijos.

„Kol kas viskas vyksta kaip įprastai ir nepastebime, kad politiniai įvykiai darytų kokią nors įtaką būsimam sezonui. Viskas priklausys nuo to, kaip jie plėtosis. Jei situacija pamažu normalizuosis, tikimės, kad labai didelio poveikio pavyks išvengti. Bet jei viskas klostysis priešingai, tai pajaus ne tik Palanga, bet ir visos Lietuvos ekonomika“, - neabejojo G.Kvedaravičienė.

Neringa gražinasi

Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktorės pavaduotoja Eglė Baltranaitė patvirtino, kad Neringa artėjančiai vasarai ruošiasi labai intensyviai.

„Atnaujiname viešąsias erdves, Nidos centrinę dalį ir skverą, pasipuošime jachtų stiebus imituosiančiais naujais žibintais. Ir po daugybės metų pagaliau Nidoje vėl pradės veikti vienintelis miesto fontanas. Tikime, kad birželio 1 d. pagaliau baigsis kelio Preila-Nida remontas. Infrastruktūros tvarkymo darbai vyksta labai sparčiai“, - vardijo naujoves E.Baltranaitė.

Besidominčiųjų poilsiu į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktoje unikaliojoje Kuršių nerijoje kol kas nėra labai daug.

„Nuolat pas mus pailsėti atvykstantys žmonės kreipiasi tiesiai į viešbučius ar poilsio namus, kuriuose tradiciškai ir apsistoja. Didžiausią susidomėjimą šiuo metu rodo lietuviai. Iš užsieniečių aktyviausi vokiečiai ir rusai“, - sakė E.Baltranaitė.

Ruošiasi rekordui

Nors Klaipėda ir neturi kurorto statuso, vienintelis šalies uostamiestis ruošiasi vasarai, kuri šiemet žada būti ypatinga.

Didžiausios klaipėdiečių viltys nukreiptos ne tik į vis gausėjantį pavienių turistų skaičių, bet ir į rekordinį kruizinės laivybos sezoną, kuris prasidės jau gegužės 8 d. ir baigsis tik spalio 3-iąją. Šiemet prie Klaipėdos jūrų uosto krantinių kruiziniai laivai švartuosis 65 kartus.

Prognozuojama, kad jais atplauksiančių turistų skaičius bus rekordinis - gali siekti maždaug pusę šimto tūkstančių.

Laukiama ir didžiausio uosto istorijoje kruizinio laivo. 317,14 metro ilgio laineris „Celebrity Eclipse“ uostamiestyje viešės birželio viduryje.

Pernai iš uoste apsilankiusių laivų surinkta apie 1,36 milijono litų. Pelningiausi uostui buvo 2007-ieji, kai į jį užsuko taip pat 65 kruiziniai laivai, tačiau jais atplaukė mažiau turistų (35 680). Tada uždirbti 2,422 mln. litų.

Apskaičiuota, kad vienas į krantą išlipęs su kruiziniu laivu atplaukęs žmogus uostamiestyje palieka 50-75 eurus (apie 170-259 litus).

Reputacija kybo ant plauko


Nepaisant šių optimistinių skaičių, Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė džiaugsmu netrykšta. Net priešingai, jos balse vyrauja didžiulis nerimas.

„Be jokios abejonės, mes ruošiamės sezonui, kuris žada būti ypač darbingas ir intensyvus. Tačiau visai turistų bendruomenei nerimą kelia visoje Vakarų Lietuvoje vykstantys įvairiausių objektų statybos ar rekonstrukcijos darbai. Klaipėdos senamiestyje tvarkomas ne tik Pilies tiltas ir Daržų gatvė, jis visas taps viena didele statybų aikštele. Palangoje iš dalies rekonstruojamas Gintaro muziejus ir parkas, rekonstruojama ir Ventės rago ornitologinė stotis, tvarkomas kelias į Nidą. Neringa žada didinti ekologinį mokestį, apmokestinti lankymąsi Raganų kalne ir Mirusiose kopose. Visa tai negali nekelti nerimo“, - sakė R.Savickienė.

Siekdami, kad į pajūrį atvyktų ne tik kuo daugiau turistų, bet ir kad jie išsivežtų tik gerus įspūdžius, centro darbuotojai jau pernai bandė įtikinti Klaipėdos valdžią, kad būtų pražūtinga vasarą uostamiesčio senamiestį paversti statybų aikštele.

„Apie tai kalbėta ne kartą. Neslėpsiu, tai, kas vyksta dabar Klaipėdos senamiestyje, mums tapo nemalonia staigmena. Pasigedome komandinio darbo. Ir aktyviai apie tai diskutuojanti turistų bendruomenė stebisi, negi nebuvo galima pasinaudoti palankiais žiemos orais ir darbus pradėti anksčiau, kad jie netrukdytų turistiniam sezonui. Juk labai daug kas priklauso nuo svečių patirtų įspūdžių. Jei jie, apsilankę mūsų pajūryje, vėliau sakys, kad čia neįdomu ir nėra ką veikti, tai tikrai turės didžiulę įtaką ne tik kitų metų sezonui. Tikrai didžiulėmis pastangomis dalis mūsų šiemet priviliotų kruizinių laivų atplauks su vadinamaisiais inspekciniais vizitais. Ir tik nuo mūsų priklausys, ar jie sugrįš“, - tvirtino R.Savickienė.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net