respublika.lt

2018 birželio 18, pirmadienis

Terminis šokas žmonių piniginėmsnuotraukos (24)

2017 kovo mėn. 16 d. 08:00:07
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Sukėlusi didžiulę paniką dėl galbūt legionelėmis užkrėstų daugiabučių karšto vandens tiekimo sistemų, sostinės valdžia taikosi nušauti du zuikius: nuo šiandien pradedami atlikti terminiai šokai visuose Vilniaus pastatuose papildys savivaldybės įmonės „Vilniaus vandenys“ kišenes ir bent kiek užmaskuos drastišką šildymo kainų augimą savivaldybei perėmus iš „Vilniaus energijos“ miesto šilumos ūkį.

 

Po vakar Vilniaus miesto savivaldybėje vėl sušaukto Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžio dėl legioneliozės prevencijos priemonių komisijos pirmininkas, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Darulis pranešė, kad terminiai šokai, esą padėsiantys sunaikinti legionierių ligos sukėlėjus karšto vandens tiekimo sistemose, bus atliekami visuose Vilniaus pastatuose.

Iki šiol atlikus daugiau nei 1000 savikontrolės tyrimų legionelių buvo aptikta apie 120 objektų, šių metų sausio-vasario mėn. užkratas nustatytas 25 mėginiuose. Akivaizdu, kad ne visi šilumos punktų prižiūrėtojai dirba aplaidžiai, tačiau komisija nesivargino to aiškintis.

„Terminiai šokai bus atlikti profilaktiškai, kad būtume užtikrinti, jog legionelių židiniai nepasitaikytų ir ateityje“, - porino žurnalistams ponas A.Darulis. Nuo ketvirtadienio 12 val. iki 23 val. pastatus prižiūrinčios įmonės privalės pasiekti 80 laipsnių termofikacinio vandens temperatūrą, tokie terminiai šokai bus vykdomi iš viso 7 paras.

„Tai suteiks galimybę visiems (gyventojams - red. past.) nuleisti vandenį - tam, kad terminis šokas būtų veiksmingas, būtina termofikacinio vandens tiekimo metu nuleisti vandenį“, - aiškino A.Darulis ir pripažino, kad jo vadovaujama komisija nė nesvarstė, kiek tai kainuos ir kas apmokės išaugusias įmonių ir gyventojų sąskaitas už karštą vandenį.

Suprantama, išaugs ir šalto vandens suvartojimas, nes šis naudojamas ruošti karštam vandeniui, kuris terminio šoko metu turės būti bent 5 minutes nuleidžiamas iš kiekvieno čiaupo. Baugu net spėlioti, kiek tūkstančių kubinių metrų karšto vandens, kurio kubas kainoja kone 5 eurus, susidarys per visus Vilniaus pastatus!

Sostinės valdžios pozicija dėl legioneliozės prevencijos piktina Lietuvos būsto rūmų prezidentą Juozą Antanaitį.

„Iš daugiau kaip 2,5 milijono gyventojų nuo legioneliozės mirė vienas žmogus, o mes skelbiame ekstremalią situaciją! Kodėl du garbaus amžiaus žmonės prausėsi iš to paties čiaupo, bet žmona žuvo, o vyras net neužsikrėtęs? Gal kaltas gripas, nualintas organizmas, nusilpęs imunitetas - į šiuos klausimus turi atsakyti medikai, o ne politikai. Šita panika sukelta dirbtinai, bet žmonės pasiduoda tai varomai baimei, net pasiryžę mokėti už tyrimus, kai jiems leidžiama suprasti, kad jeigu nepasitikrins, gali numirti... Pasipelnys ir savivaldybės įmonės, nes politikai nenori jokio kito būdo, tik visuose namuose atlikti terminius šokus ir nuleidinėti karštą vandenį. Bet juk žmonėms už tai reikės mokėti, ir daugumai visai be reikalo, - įsitikinęs J.Antanaitis. - O kas bus, jeigu kur nors vamzdynai neatlaikys terminio šoko - kas mokės už sugadintą gyventojų turtą?“

Jo manymu, pirmiausia turi būti patikrinta, kaip šilumos punktų prižiūrėtojai laikosi karšto vandens ruošimo ir tiekimo techninių reikalavimų. Valstybinė energetikos inspekcija tai privalo daryti ne po visuotinių terminių šokų, o periodiškai, ir jeigu šilumos punkte esantis kompiuteris yra užfiksavęs pažeidimų, tuomet ta priemonė racionali.

„Dabar be jokių įrodymų kaltinami sistemų prižiūrėtojai, o valstybinių institucijų atsakomybė išplaunama, - teigė J.Antanaitis ir atkreipė dėmesį, jog pastaruoju metu daugelyje butų savavališkai įrengiamos šildomos grindys, dažniausiai prijungiamos prie gyvatuko. - Vasarą žmonės dažniausiai grindinį šildymą išjungia ir kelis mėnesius legionelės gali ten daugintis, o vėl paleidus šildymą visas tas šlamštas pakliūva į karšto vandens sistemą ir tuo momentu ji gali būti užkrėsta. Kas, jei ne valstybės institucijos, privalo stabdyti tokius savavališkus gyventojų veiksmus?“


Biruta ZDANEVIČIENĖ, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja:

- Iš kur karšto vandens sistemose atsiranda legionelių?


- Legionelės aplinkoje labai plačiai paplitusios - dirvožemyje, ežeruose, dumble - visur jų pilna.

- Bet juk ežero vanduo nepatenka į centralizuoto tiekimo sistemą?


- Šiuo atveju name, kur moteris mirė nuo legioneliozės, šaltas vanduo buvo švarus, be jokių legionelių, bet jos galėjo patekti kada nors anksčiau, nes tirti gyventojams tiekiamo vandens dėl legionelių nėra privaloma. O ši bakterija labai mėgsta apsigyventi senuose vamzdynuose, kalkių sankaupose, kuriomis padengtos dušų galvutės, čiaupai. Ji ten kėpso, nekeldama jokio pavojaus, kol karšto vandens temperatūra nenukrenta iki 37-43 laipsnių - tai pati palankiausia temperatūra legionelėms daugintis.

- Ar iš tiesų būtina terminius šokus atlikti visuose namuose? Negi taip sunku patikrinti šilumos mazguose kompiuterio užfiksuotus duomenis ir priemonių imtis, jei tikrai yra pagrindo?

- Taip, mes pasižiūrėję tuos aduomenis Tuskulėnų g. name ir pamatėme, kad nesiekė 50 laipsnių sugrįžtantis vanduo. Bet mes turime teisę tikrinti tik tuos namus, kur užregistruoti susirgimai. Valstybinė energetikos inspekcija gal ir gali tikrinti visus šilumos punktus, bet turbūt bijo, nes gali kilti politinis skandalas. Aišku, kad dabar kils didelis ažiotažas, nes sistemų prižiūrėtojams pakarštinus vandenį iš karto sąskaitos gyventojams bus klaikios.

- Ar tos išlaidos pasiteisins?

- Labai priklauso nuo to, kaip įmonės bendradarbiaus su gyventojais, kaip su jais pavyks susitarti, kad vienu metu turi būti atidaryti visi čiaupai ir nuleistas vanduo. Po pirmojo terminio šoko Tuskulėnų g. name mūsų tyrimas parodė didesnį legionelių kiekį negu iki tol, nes ne visi gyventojai nuleido vandenį. Jeigu tokių yra vienas kitas, dar pusė bėdos, bet jeigu koks trečdalis, tai terminis šokas jokio efekto neturės, tik bus veltui išeikvoti pinigai.

- Bet ir vandens nuleidimas - dar ne viskas. Ar vieniša močiutė sugebės atsukti dušo galvutę, čiaupą, kad iš ten išvalytų kalkių sankaupas su legionelėmis?


- Norint įgyvendinti ir šitą priemonę, vos ne kariuomenę reikėtų samdyti. Šilumininkai tikrai tokių pajėgų neturi, prižiūri po 20 daugiaaukščių namų. O jeigu neišvalys tų sankaupų butuose, terminio šoko efektas irgi gali būti nepasiektas. Čia labai specifiniai dalykai, ir būtina apeliuoti į gyventojus - jie turi prisidėti, kad tas šokas būtų tinkamai atliktas, o ne šiaip tik žmonių pinigai paleisti vėjais.


Kas ta legioneliozė ir kaip apsisaugoti


Legioneliozė - plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Maždaug vienas iš dešimties susirgusių asmenų šia liga miršta.

Legionelės aplinkoje plačiai paplitusios: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis - 20-45 laipsniai Celsijaus, žemesnėje nei 20 laipsnių Celsijaus ir aukštesnėje nei 60 laipsnių Celsijaus jos nesidaugina. Šios bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių Celsijaus.

Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio su legionelėmis. Geriant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus. Vyresni žmonės yra jautresni šiai infekcijai. Rūkymas, lėtinės plaučių ligos, diabetas, onkologinės ligos ir imunodeficito būklė yra reikšmingi rizikos susirgti legionelioze veiksniai.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su tinkama vandens sistemų eksploatacija: karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50-60 laipsnių Celsijaus, šalto vandens temperatūra neturi siekti 25 laipsnių Celsijaus. Reguliariai valyti vandens šildytuvus, vandens filtrus, po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos, reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus.

Šaltinis - Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (24)

 • Rokas 2017 kovo mėn. 21 d. 09:42:26

  Manau pasipinigavimas prieš pasikeičiant šeimininkui

 • Pensininkė 2017 kovo mėn. 17 d. 08:32:27

  Gyvenu pirmame aukšte todėl indus plaunu tik karštu vandeniu, vandenį
  niekada skiesti šaltu nereikėjo. Eilinį kartą gyventojai
  mulkinami,gyventojai moka pinigus kaip už gerą temperatūrą, paslaugos
  negauna ir gyventojai patys kalti. Seniams nusibodo jūsų betvarkė, o
  jaunimas nuo to bėga. Nustatė, kad permokėta šimtai tūkstančių už
  šilumą tai kieno sąskaitoje liko tie pinigai? Turėjo grąžinti
  gyventojams permokas į jų sąskaitas. Skolas tai išieško per anstolius,
  o kur gyventojui kreiptis? Kur ieškoti teisybės? Strasbure?

 • Lengva apie laipsnius 2017 kovo mėn. 17 d. 04:59:17

  šnekėti.Laipsnių didinimas- tai pinigai ir plastikinių vamzdžių
  išlinkimai.Babcės DAUG karšto nenuleis,kaip begąsdintumėt.
  Šimtai privačių namų-manot laikosi +50-+60 ?
  Nesu girdėjęs apie panašius susirgimus.
  Ne čia sobaka zaryta.
  Panašiausia į pasipinigavimą su bauginimu.

 • G 2017 kovo mėn. 16 d. 22:39:35

  Viskas paprasta, dujos ,,atpigo'', nes Grybauskaitė ,,sėkmingai'' kovoja
  už energetinę ,,nepriklausomybę'', kuo brangesnės dujos, tuo šaltesnis
  vanduo.
  Po terminio šoko, laukite finansinio šoko.

 • Atsakymas > o-o-o 2017 kovo mėn. 16 d. 15:06:07

  Viskas labai paprasta.Banditu valdzia,banditiski ir isakymai...

 • R 2017 kovo mėn. 16 d. 13:33:59

  Mirė 3 žmonės, ir niekas nekaltas? Mokam nežmoniškus pinigus už
  šiltą vandenį, kuris yra nesaugus?

 • Domas 2017 kovo mėn. 16 d. 13:00:32

  Visos priemonės užsidirbti papildomai laisvoje rinkoje yra pateisinamos,
  kas ir vyksta su taip vadinama legionelioze. O laisvą rinką kaip ir
  Laisvę iškovojome mes patys tad ir džiaukimės.

 • Onutė 2017 kovo mėn. 16 d. 12:58:58

  Karšto vandens vamzdžiuose šokas sunaikins legionėlės bakterijas, bet
  pasakykite ,koks šalčio šokas sunaikintų bakterijas šalto vandens
  vamzdžiuose ?

 • o-o-o 2017 kovo mėn. 16 d. 12:39:49

  Dar kilo klausimų:
  1. Ar yra Lietuvos valstybėje kokia nors valdžia, kuri galėtų paklausti
  suįžūlėjusių vertelgų - kas čia vyksta ir kas kaltas?
  2.Ar valdžia linkusi pasitraukti ir iš tolo stebėti, kaip plėšiami
  gyventojai, ir negali pasipriešinti plėšikams?
  3. Ar šitie įvykiai nėra įrodymas, kad valdžia neturi galios ir jėgų
  numalšinti banditų apetitus ir pastatyti juos į vietą?
  4. Kur pažymų spausdinimo kontora, turinti pasidomėti, ar nėra
  grėsmės valstybei, kai kostiumuotos grupuotės pjaunasi dėl turto ir
  įtakos?

 • Nuomonė 2017 kovo mėn. 16 d. 12:29:15

  Tai gi kaina ta pati ar drungnas ar karštas. Bet "karšto" sunaudojam
  daugiau, nes nereikia maišyti su pigesniu šaltu. Va ir fokusas, kodėl
  tiekiamas drungnas vanduo.

 • Pasiūlimas 2017 kovo mėn. 16 d. 11:16:08

  Tegul susimoka ŠIMAŠIUS ir jo BANDA.

 • Arūnas 2017 kovo mėn. 16 d. 11:01:25

  Dėl čiaupų atsukimo vienu metu ir termošoko, manau, reikėtų sugalvoti
  sprendimą, kad patirtos išlaidos nebūtų ant gyventojų pečių. Manau,
  patys žmonės turi labiau žiūrėti savo teisių, konsultuotis.

 • o-o-o 2017 kovo mėn. 16 d. 10:58:57

  Gal aš ko nesuprantu, tai gal man kas paaiškins:
  1. Kokia kontora turi palaikyti tinkamą vandens temperatūrą, kad
  atitiktų sanitarines normas?
  2.Kokia kontora privalo prižiūrėti vamzdynus?
  3.Kokia kontora privalo kontroliuoti šilumos punktus?
  4.Ar šita beprotiško ir godaus aplaidumo problema turi vardus ir
  pavardes?
  Kas čia vyksta? Kodėl už kažkieno klaidas turi mokėti niekuo dėti
  gyventojai? Kur tautos motina, kur skvernas? Jų gi vadovaujamoje
  valstybėje vidury baltos dienos įžūliai bandomi apiplėšti gyventojai.

 • Gyvename vagių imperijoje. 2017 kovo mėn. 16 d. 10:30:19

  Jeigu nebūtų apvaginėjami žmonės, tai karšto vandens temperatūra
  atitiktų sanitarines normas ir nereikėtų jokių šokų. Kam šildyti
  tinkamai, jeigu pinigus ir taip gauni, nes nupirktos kontrolės
  institucijos į tai nekreipia jokio dėmesio.

 • RENATA 2017 kovo mėn. 16 d. 10:29:42


  Nenustebčiau, jei brangtų ir šildymas. Aišku, kad niekas nenori mokėti
  brangiau, ten, kur autonominis šildymas, tai kainos nėra labai didelės,
  bet kitur didelės.

 • >Pensininkei 2017 kovo mėn. 16 d. 10:02:42

  Ir man atrodo,kad mus apgaudinėja,o gal ir apvaginėja.Gyvenu
  sostinėj,vanduo vangiai ateina į paskutinį aukštą.Ką tik kviečiau
  meistrą,nepagerėjo reikalai.Nėra tų nustatytų karšto vandens
  laipsnių.O man sako,kad nieko negalima daugiau padaryti.Netikiu!Ir visada
  stebiuosi,kad Maskvoje pas gimines karšto vandens temperatūra plikinanti,
  pavojingai aukšta.Ten pastovus termošokas.Visada!

 • Lina 2017 kovo mėn. 16 d. 09:55:43

  Aš gyvenu name, mes patys reguliuojamės sau šilumą ir vandens kokybę,
  kai neliečia asmeniškai, tai mums mažiau ir skauda. Tikiu, kad šia
  situacija valdžia gali manipuliuoti kaip priežastimi pakelti kainas.

 • tep 2017 kovo mėn. 16 d. 09:50:30

  Tik Lietuvoje nužudę tris žmones/ o gal ir daugiau/ verslininkai
  atsakingi už vandens tiekimą tinkamos temperatūras,dar ir
  pasipelnys.Gyventojai priversti leisti vandenį ir už jų godumą dar
  sumokėti papildomai.Lietuvoje apsimoka būti sukčium.Vog ir būsi
  gerbiamas elitas.

 • OLGA 2017 kovo mėn. 16 d. 09:17:50

  Sprendžiant legioneliozės problemą daugiabučiuose, pirmiausia turi
  būti nustatyta, kaip ir ką reikia daryti, kaip užtikrinti tam tikrus
  veiksmus. O dabar išeina, kad vežimas statomas prieš arklį. Vartotojai
  patys turi už savo teises kovoti, tam yra visos priemonės.

 • Šviesos srautas 2017 kovo mėn. 16 d. 09:17:31

  Candle in the wind...

 • Pensininkė 2017 kovo mėn. 16 d. 09:13:25

  Juk mes pastoviai mokame už karšto vandens temperatūros palaikymą,
  prisimenu prieš kelis metus buvo aiškinama, kad tai privaloma daryti,kad
  nesiveistų bakterijos. Darau išvada, kad pinigus ima, o vanduo
  nepakankamai šildomas, tai yra mes apvaginejami

 • Tai vadinasi 2017 kovo mėn. 16 d. 08:58:45

  reikia sukurti problemą ir dar priversti už tai susimokėti. Problemą
  sukurė tiekdami nepakankamos temperaturos vandenį, nužudė tris žmones
  ir dabar kaip niekur nieko verčia susimokėti už termosoką, ar jums
  nieko neprimena sita valdžia, man atrodo jie baigia suvelnėti.

 • Jūratė 2017 kovo mėn. 16 d. 08:44:39

  Girdėjau apie legioneliozę Vilniuje. Nieko nėra šiaip sau, jeigu
  padidins vandens temperatūrą, vadinasi, reikės daugiau energijos, o
  energija niekur nedingsta, tik vienos rūšies energija virsta kitos.

 • Manau , 2017 kovo mėn. 16 d. 08:42:17

  žmonės juk tai kirminai barščiuose ir prisiminkime iš mokyklos laikų
  ką po šo šūksnnio darė šarvuočio "Potiomkino "įgula, o jūs užtuos
  kirminus verčiami susimokėti.Kas nepasirūpino laiku visu tuo ir kodėl
  jie visi dar ne "cypėse", juk per juos jau žuvo (nužudyti)trys
  žmonės.Nežinau , kodėl Seimas , Vilniaus savivaldybė ir įmonės
  aptarnaujančios daugiabučius nedegina žvakučių , štai kaip atvirai
  reiškiama atskirtis Lietuvoje o ne kovojama su ja.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRATYBOS: Pietų Korėjos kariuomenė pirmadienį netoli salų, į kurias pretenzijas reiškia Japonija ir pati Pietų Korėja, pradės dviejų dienų trukmės karines pratybas.
 • BEISBOLAS: stipriausios pasaulyje JAV beisbolo lygos „Pittsburgh Pirates“ reguliariojo sezono rungtynėse sekmadienį „Pittsburgh Pirates“ klubas, kuriam atstovauja lietuvis Dovydas Neverauskas, namuose 6:8 pralaimėjo „Cincinnati Reds“ ekipai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar pajutote ilgesnių mokslo metų naudą?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9   +13 C

   +13  +15 C

 

   +13  +14 C

  +24   +26 C

   +22  +26 C

 

   +22   +24 C

    4-6 m/s

    6-9 m/s

 

     7-10 m/s

 

reklama
Ukis 2018