respublika.lt

Spekuliantai bus traukiami iš šešėlio

(0)
Publikuota: 2014 balandžio 03 13:00:08, Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×

Kasmet sudaroma daugiau nei šimtas tūkstančių nekilnojamojo turto nuomos ar pardavimo sandorių, jų vertė skaičiuojama milijardais. Tačiau į valstybės biudžetą sumokama juokingai mažai mokesčių. Nesąžiningi nekilnojamojo turto brokeriai ne tik apgaudinėja klientus, bet ir nemoka mokesčių - komisinius dedasi tiesiai į kišenę. Seimo nariai žada tam padaryti galą ir rengia Nekilnojamojo turto brokerių veiklos įstatymą.

Skundžiasi žmonės

Seimo narys Kęstutis Masiulis kreipėsi į Teisingumo ministeriją, prašydamas sutramdyti nesąžiningus nekilnojamojo turto (NT) tarpininkus, brokerius ir įvairius agentus.

Politikas „Respublikai“ pasakojo iš gyventojų sulaukiantis daugybės nusiskundimų dėl NT tarpininkų veiklos. Žmonės guodžiasi negalintys atsiginti įkyrių agentų, kurie iš pradžių lipšniai siūlosi padėti parduoti ar išnuomoti būstą, sklypą, o vėliau ima reketuoti apvalių sumų.

„Yra tokių pavyzdžių, kai žmogus nori parduoti būstą, įdeda skelbimą į internetą, jame aiškiai nurodo, kad tarpininkai nepageidaujami, tačiau vis tiek yra atakuojamas. Vos įdeda skelbimą, brokeriai pradeda skambinėti ir siūlytis. Teko girdėti istoriją, kai norėdamas nuomoti būstą be tarpininkų žmogus susitarė su interesantu, kad ateitų apsižiūrėti. Tačiau prie šio kažkokiu būdu „prisiklijavo“ tarpininkas, kartu atėjo apžiūrėti būsto, o vėliau pradėjo reikalauti tarpininkavimo mokesčio, nors jokios sutarties pasirašyta nebuvo“, - pasakojo K.Masiulis.

Jam ypač apmaudu dėl studentų, kurie atvykę į kitą miestą studijuoti tampa NT brokerių aukomis.

„Aš įsivaizduoju, kaip sunku studentams. Jie ir taip neturi pinigų, o dar vidury baltos dienos juos „apstato“, - piktinosi Seimo narys.

Be to, parlamentaras susirūpinęs, kad dalis NT brokerių galbūt slepiasi šešėlyje. Apie tai verčia susimąstyti iškalbinga statistika: 2013 metais buvo perleista apie 123 tūkst. nekilnojamojo turto objektų už kelis milijardus litų, dauguma - dalyvaujant tarpininkams, tačiau mokesčių šie sumokėjo vos 15 mln. litų.

K.Masiulis siūlo reglamentuoti NT brokerių veiklą, patvirtinti jų etikos kodeksą ir paskirti kontroliuojančią instituciją. Jo įsitikinimu, tuo turėtų pasirūpinti Teisingumo ministerija.

„Kaip advokatai, teisėjai turi savo tarybas, taip ir NT brokeriai turėtų turėti kažką panašaus. Savo veiklai jie turėtų gauti licencijas, laikytis etikos kodekso. O jei jo nesilaiko, prarastų licencijas. Dabar viena iš bėdų ta, kad žmonės neturi kam pasiskųsti. Vienintelis būdas ieškoti teisybės - teismas. Tačiau kai kuriems vien tą žodį išgirdus darosi nesmagu. Žmogus mieliau susitaikys su finansine netektimi, kad ir tūkstančio litų, nei velsis į teisminius ginčus. Juk jam dar reikės ir advokatą samdyti, be to, neaišku, ar laimės bylą“, - kalbėjo K.Masiulis.

Pataisos jau yra

K.Masiulis - ne vienintelis Seimo narys, kuriam užkliuvo NT brokerių veikla. Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis dar pernai gruodį įregistravo Nekilnojamojo turto brokerių įstatymo projektą.

Jame numatoma, kad asmuo, norintis dirbti brokeriu, turėtų būti išlaikęs kvalifikacinį egzaminą. R.Žemaitaitis siūlo vykdyti eilines ir neeilines NT brokerių atestacijas, o jų kontrolę patikėti Nekilnojamojo turto brokerių rūmams. Taip pat siūloma įpareigoti NT brokerius sudaryti rašytines sutartis su klientais. Pataisose yra numatomos NT brokerių teisės ir pareigos, licencijų išdavimo ir atėmimo tvarka.

Pasak R.Žemaitaičio, pastabas dėl įstatymo projekto pateikė Seimo Teisės departamentas. Parlamentaras papildė iš naujo įregistravo įstatymo projektą. Šioje Seimo sesijoje ketinama teikti jį svarstyti kolegoms.

„Bet kokia ūkinė veikla turi būti reglamentuojama. Negali NT brokeriai dirbti kažkur tarp žemės ir dangaus. Šiandien didžiausia bėda, kad toje NT rinkoje veikia nemažai nesąžiningų tarpininkų, kurie moka apeiti mokesčius ir naudojasi visiško reglamentavimo nebuvimu“, - dienraščiui sakė politikas.

Komisiniai į kišenę


Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų (LNTA) asociacijos prezidentas Vytas Zabilius primena, kad Nekilnojamojo turto brokerių veiklos įstatymo laukiama jau kelias Seimo kadencijas. Tiesa, kol kas nesėkmingai.

Pasak asociacijos vadovo, Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos šalių, kuriose NT brokerių veikla nėra reglamentuojama. „Nereglamentuoja tik Bulgarija, Lietuva, Latvija“, - patikslino jis.

Kaip vieną didžiausių bėdų V.Zabilius taip pat įvardija rinkoje įsikerojusį šešėlį. Pasak jo, nemaža dalis brokerių dirba savarankiškai, turėdami individualios veiklos pažymą. Jie neteikia jokių ataskaitų apie sudaromus sandorius, o komisinius dedasi tiesiai į kišenę, nemokėdami jokių mokesčių.

„Pradėkime nuo komisinių dydžio. Didžiosios dalies mūsų asociacijai priklausančių narių komisinių dydis yra 3 proc. plius PVM. Mes to neslepiame. O tie, kas dirba nesąžiningai, dažniausiai nuo komisinių išvis nemoka jokių mokesčių - nei PVM, nei „Sodrai“, nei kitų. Kartais nėra pasirašoma jokių rašytinių sutarčių, todėl neįmanoma sukontroliuoti“, - kalbėjo V.Zabilius.

Jo įsitikinimu, sandoriai turėtų būti privalomai registruojami - tuomet paaiškėtų, kokiomis sumomis iš tiesų yra operuojama. Be to, įteisinus įpareigojimą sudaryti rašytines sutartis būtų apsaugotas vartotojas.

„Dabar kai kurie brokeriai, bandydami uždirbti pinigų, apeina elementarią verslo etiką. Pavyzdžiui, pamato, kad fizinis asmuo įdėjo skelbimą, jį nukopijuoja ir pateikia kaip savo. Vėliau veržiasi į namus, lipa per galvas, netgi imasi švelnaus šantažo: „Štai tau turiu suradęs pirkėją, prašau man sumokėti komisinius“. Yra tokių atvejų, kai esame sudarę sutartį su objekto savininkais, bet pamatome, kad mūsų skelbimų nuotraukos yra vagiamos, dedamos kaip savo. O vėliau per Registrų centrą bandoma visais būdais susirasti to būsto savininką ir belstis jam į duris. Tai neetiška“, - apgailestavo asociacijos vadovas.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s