„Sodra“ pateikia atsakymus į dažniausius klausimus apie išmokas po mokesčių reformosnuotraukos

2018 liepos mėn. 18 d. 11:26:34 Perskaitė 3136

„Sodra“, sulaukianti nemažai klausimų iš gyventojų, kaip 2019 m. keisis įvairios socialinio draudimo išmokos, kokios įtakos joms turės mokesčių reforma, parengė aktualių atsakymų sąrašą.

 

Dažniausi klausimai, anot „Sodros“, susiję su abejone, ar sujungus darbdavio ir darbuotojo mokamus mokesčius nesumažės atlyginimas ir „Sodros“ išmokos?

„Sodros“ specialistų teigimu, atlyginimas, kuris gaunamas „į rankas“, dėl mokesčių sujungimo negali sumažėti.

Sujungiant darbdavio ir darbuotojo mokamus mokesčius, gyventojų atlyginimas „ant popieriaus“ turi išaugti 1,289 karto. Gaunama suma „į rankas“ dėl to nesikeis arba padidės dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) plėtros.

Ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, nedarbo išmokos „į rankas“ taip pat nemažės, teigia „Sodros“ specialistai.

Dėl nuo 2019 m. „ant popieriaus“ didėjančio atlyginimo (jis turi išaugti 1,289 karto) keičiama tik procentinė socialinio draudimo išmokų išraiška. O „į rankas“ išmokos, kaip ir atlyginimai, nemažėja.

Pavyzdžiui, pasirinkusi vienų metų trukmės vaiko priežiūros atostogas, mama šiandien turi teisę gauti 100 proc. kompensuojamo (buvusio) uždarbio dydžio išmokas.

Jei atlyginimas „ant popieriaus“ buvo 1000 eurų, tuomet „į rankas“ išmoka šiandien siekia 790 eurų, nes nuo išmokų atskaitoma 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir 6 proc. privalomojo sveikatos draudimo įmokų.

Po reformos vaiko priežiūros išmoka, kai vaikas prižiūrimas vienus metus, procentais sudarys nebe 100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio, bet 77,58 proc. Nuo 1289 eurų „ant popieriaus“ atskaičius GPM ir sveikatos draudimo įmokas tai bus tie patys 790 eurų „į rankas“.

Nuo 2019 m. sujungus darbuotojo ir darbdavio mokesčius ir darbuotojų atlyginimams „ant popieriaus“ padidėjus 1,289 karto, keičiama procentinė „Sodros“ išmokų išraiška.

Socialinio draudimo išmokų dydžiai nuo 2019 m. bus tokie: motinystės išmoka 77,58 proc. moters vidutinio darbo užmokesčio (VDU); tėvystės išmoka 77,58 proc. vyro VDU; vaiko priežiūros išmoka 77,58 proc. žmogaus kompensuojamojo darbo užmokesčio, kai pasirenkamos vaiko priežiūros atostogos ir vaikui sueis 1 metai, arba 54,31, proc. ir 31,03 proc. antraisiais metais, kai pasirenkamos vaiko priežiūros atostogos iki vaikui sueis 2 metai; nedarbo išmoka 23,27 proc. nuo minimalios mėnesinės algos (MMA) - pastovioji dalis ir 38,79 proc. žmogaus VDU pirmą - trečią mėnesį, 23,27 proc. nuo MMA - pastovioji dalis ir 31,03 proc. žmogaus VDU ketvirtą - šeštą mėnesį, 23,27 proc. nuo MMA - pastovioji dalis ir 23,27 proc. žmogaus VDU septintą - devintą mėnesį; ligos išmoka 62,06 proc. žmogaus VDU; ligos išmoka slaugant šeimos narį - 65,94 proc. žmogaus VDU.

Išmokų mokėjimo tvarka, stažo reikalavimai, išmokų, gaunamų „į rankas“, dydis liks tokie pat, kaip ir iki šiol, teigiama „Sodros“ atsakymuose.

Gyventojai taip pat klausia, jeigu šiuo metu auginamas vaikas ir tuo pačiu laukiamasi, bet vaikelis gims kitąmet, kaip bus skaičiuojama motinystės ir vaiko priežiūros išmoka, nes atlyginimas „ant popieriaus“ šiemet gerokai mažesnis nei kitąmet.

„Sodros“ teigimu, jei teisę į motinystės ar vaiko priežiūros išmoką žmogus įgis 2019-aisiais, išmoka (kaip ir dabar) bus skaičiuojama vertinant per pastaruosius 12 mėnesių (atmetus paskutinį mėnesį prieš teisės į išmoką atsiradimą) turėtas pajamas. O 2018 m., iki darbuotojo ir darbdavio mokesčių sujungimo, gautos pajamos bus dar padaugintos iš 1,289.

Ligos išmoka, anot „Sodros“, taip pat nesumažės ir bus apskaičiuojama taip pat, kaip ir dabar. Jei į 3 mėnesių laikotarpį, pagal kurį skaičiuojama išmoka, pateks mėnesiai iš 2018 m. - tuo metu turėtos draudžiamosios pajamos bus padaugintos iš 1,289.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net