respublika.lt

2018 birželio 20, trečiadienis

Skandinaviškasis, tikrasis Lietuvos valdymasnuotraukos (13)

2017 liepos mėn. 02 d. 11:44:37
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės žmonės - smulkieji ir vidutiniai šalies verslininkai, kurių verslas tapęs tiesiogiai priklausomas nuo komercinių bankų didinamų tarifų už paslaugas. Tarifus kiekvienas bankas gali sugalvoti tokius, kokių nori fantazija. Siekianti kuo didesnio pelno. Užsimanys daugiau - ims dar daugiau. Nes Lietuvoje šis procesas nėra kontroliuojamas. Verslininkas lieka vienui vienas prieš bankus.

 

Nuo 2017 m pradžios bankų įkainiai vėl kilo. Nors Lietuvoje ekonominės krizės nėra. O ir bankai per praėjusius metus neskurdo. SEB pernai uždirbo 94,5 mln. eurų. SEB banko grupė - 93,1 mln. eurų. Maždaug 35 mln. daugiau nei užpernai. Kiti komerciniai bankai taip pat neapvyto. „Swedbank“ uždirbo apie 101 mln. eurų grynojo pelno. DNB - apie 22 mln. grynojo. Bet vis vien bankai prigalvoja būdų, kaip jiems pelnus kuriančius klientus papildomai nugręžti. Tarkim, padėdami valstybei kovoti su šešėliu.

Naujoji policija?


Kaip? Viena iš komercinių bankų globaliųjų fantazijų - prismaugti Lietuvoje grynuosius pinigus. Kaip šlamančią, žvangančią bacilą. Kad visi atsiskaitinėtų korteline-elektronine valiuta. Į savo elektronines santaupas pažiopsotų tik kompiuterio monitoriuje. Kaip į filmą. Suprask - turi. Guoskis - turi. Bet vos išsijungus elektrai tavo pinigai dingsta. Iki kito romantiško pasimatymo.

Oponentai atsakys, kad taip kovojama su šešėline ekonomika. Siekiama, kad kiekvienas rinkoje cirkuliuojantis euras taptų pastebimas. Komercinio banko darbuotojas ištartų jam „labas“. Bet keistokai atrodo valstybė, kurioje dalį nusikaltimų prevencijos funkcijų perima užsienio bankai. Dirba už Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą. Jei taip perduodame prevencijos funkcijas, tai laikas į Lietuvą pasikviesti ir švedų policiją. Jei skandinavų bankai kovoja Lietuvoje su šešėliu, tai skandinavų policininkai galėtų budėti Lietuvos gatvėse. Kovoti su kelių „ereliais“.

Kontrabandininkai su kortelėmis? Nejuokinkite

Užsienio bankai tik prisiderina prie mūsų valdžios vergiško mentaliteto ir dėl jo gauna papildomo pelno. Mat viena iš Lietuvos valdžios globaliųjų fantazijų - visi piliečiai yra potencialūs nusikaltėliai. Visi bent kiek tūno šešėlyje. Kaip medžių pavėsyje. Ir vienintelis užkardymo būdas - iškirsti medžius. Išnaikinti atsiskaitymus grynaisiais pinigais. Suprask, kai narkotikų prekeiviai ims atsiskaitinėti kortelėmis, bankas juos pastebės, o teisėsauga griebs. Ypač jei bus nurodyta pinigų pervedimo į kitą sąskaitą paskirtis. Pvz., bus užrašyta - „mokestis už 2 kg amfetamino ir 3 kg kokaino“. Siuntėjas Chosė Marija Artemonas Malvina. Gavėjas - Petras.

Matyt, tikimasi, kad išgąsdinti narkotikų prekeiviai, įskaitant ir taboro romus, bei kiti kontrabandininkai masiškai kreipsis į bankus, kad įrengtų kortelių mokėjimo skaitytuvus. Nes tokią paslaugą teikia tik bankai. Štai ir papildomas pelnas. Visi tik spragsės skaitytuvais. Sandėliukuose, rūsiuose, pasienio zonoje. Ateis narkomanas su kortele dozės. Įves kodą ir atsiskaitys. Dozė jau saujoje. Jei kodą supainios, kortelę pames, dozės negaus. Kadangi kontrabandininkai visada įsitempę, nervingi, yra daugiau šansų, kad iš streso kortelių kodus supainios ar sprukdami nuo pasieniečių tą korčiukę pames. Štai tokiomis mėtymo-užuomaršos bei kodų spragsėjimo priemonėmis ir apvalys komerciniai bankai Lietuvą nuo šešėlio. Jei tokia nesąmone tikite.

Negi visi nusikaltėliai? Pasižvalgius po miegamuosius didžiųjų miestų rajonus matyti, kad daugumoje kioskų atsiskaitinėjama grynaisiais. Už bobučių krapus, česnakus, braškes, megztas kojinaites taip pat neatsiskaitinėjama kortelėmis. Regionų kirpyklėlėse, parduotuvėlėse, turgeliuose, o ir pašte žmonės irgi atsiskaitinėja grynaisiais. Vienur todėl, kad tik ima grynuosius, o kitur - kad lietuvis taip nuo seno pripratęs. Pinigą nori pačiupinėti. Įpročiai taip lengvai nekinta. Kol tapsime skandinavais, jei iš viso jais tapsime, lietuvis labiau vertins grynuosius. Tad verslininkams tenka pridavinėti grynuosius. O bankai už jų perskaičiavimą lupa tiek, kiek jiems patinka. Moralas aiškus - kuo mažiau įnešk grynųjų. Nes dar labiau bausime. Valstybė nuo įkainių reguliavimo nusišalinusi. Tarsi bankų klientai jau nebūtų Lietuvos piliečiai. Energetikos kainas reguliuoja Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Maisto kainas bent kiek pareguliuoja rinka. Jei produktas per brangus, žmogus jo paprasčiausiai atsisako ar važinėja į Lenkiją. O verslininkui banko paslaugų atsisakyti NEĮMANOMA. Rinka čia neveikia. Nei abipusių derybų, nei abipusio kompromiso. Tarifas nurodytas - ir mokėk.

Pernelyg įsijautė

Jei Švedijos parlamentas imtų kištis į mūsų Seimo darbą, aiškintų, kaip „valstiečiams“ balsuoti, ar net vetuotų Dalios Grybauskaitės įstatymų pataisas, Lietuvoje kiltų skandalas. Užverstume Švedijos ambasadą protesto notomis. Taip atsitiktų ir kitiems skandinavams. Įskaitant ir jų karalius. Tačiau kai skandinavų bankai faktiškai valdo ir užvaldo, ir savaip kontroliuoja šalies ekonominę erdvę, Lietuva susigūžusi tyli. Jei duoda pinigų - nepatogu. O kad smulkiuosius verslus be gailesčio gniuždo, matyt, patogu? Visiems patogu? Kad kaimas būtų apšepęs be kirpyklos. Provincialės sijonas - be siuvyklos. O 80-mečiai net bažnyčiose per pamaldas aukotų kortelėmis. Zakristijonams darbuojantis kortelių mokėjimo skaitytuvais.

Pasaulinė praktika rodo, kad ekonominiai, elektroniniai ir t.t. aferistai VISADA lenkia teisėsaugą. Aferistai iš pradžių sugalvoja naują schemą. Teisėsauga apie naują sukčiavimo būdą sužino VISADA pavėlavusi. Kai naujas būdas jau suveikia. Nes negali iš anksto numatyti visų fantazijų. Tik tada puola ieškoti priešnuodžio, kai nauja aferizmo forma jau išsikerojusi. Tad ir šiuo atveju, kai dėl nusikaltimų prevencijos bus terorizuojami sąžiningi verslininkai, didinami bankų paslaugų tarifai, joks tikras aferistas neužkibs. Ras būdą, turbūt jau žino būdą, kaip saugiai apeiti korteles. Ir kaip toliau atsiskaitinėti grynąja valiuta.

Tačiau mažai tetrūksta, kad grynųjų pinigų turėjimas Lietuvoje būtų paverstas nusikaltimu. Ar bent rizika nusikalsti. Ar bent liguista priklausomybe. Verta Minesotos programos. Tetrūksta, kad bankai kaip medikai pultų išrašinėti piliečiams receptus. Medikai išrašo antibiotikų dozes, o bankai išrašinėtų receptą euro monetai. Limitas - trys monetos per dieną po valgio. Pasidžiauk, pasigėrėk. Daugiau kenkia sveikatai. Galų gale, jei Lietuvą per savo bankus jau valdo skandinavai, jiems belieka mums rekomenduoti kokį nors atliekamą karalių. Penkioliktą nuo sosto įpėdinį. Susigūžusiai Lietuvai ir toks tiks.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

 • Neutralus 2017 liepos mėn. 03 d. 07:45:18

  Prancuzijoje krautuveleje padaviau 200 euru banknota. Tai uzdare duris ir
  iskvete policija. Daugiau Europoje nuo to karto atsiskaitineju kortele.
  Taip reiktu ir Lietuvoje. O nustatyta suma 3000 euru grynuju normaliems
  zmonems yra pakankama. Tikrai pakankama.

 • Kodėl nesteigiamas Lietuvos komercinis bankas? 2017 liepos mėn. 02 d. 21:13:59

  Gal todėl, kad po to prezidentė ir kiti jos paskirti klerkai negaus
  otkatų iš skandinaviškų bankų.

 • Kodėl nesteigiamas Lietuvos komercinis bankas? 2017 liepos mėn. 02 d. 21:12:57

  Gal todėl, kad po to prezidentė ir kiti jos paskirti klerkai negaus
  otkatų iš skandinaviškų bankų.

 • Kodėl nesteigiamas Lietuvos komercinis bankas? 2017 liepos mėn. 02 d. 21:12:25

  Gal todėl, kad po to prezidentė ir kiti jos paskirti klerkai negaus
  otkatų iš skandinaviškų bankų.

 • Kodėl nesteigiamas Lietuvos komercinis bankas? 2017 liepos mėn. 02 d. 21:11:55

  Gal todėl, kad po to prezidentė ir kiti jos paskirti klerkai negaus
  otkatų iš skandinaviškų bankų.

 • Kodėl nesteigiamas Lietuvos komercinis bankas? 2017 liepos mėn. 02 d. 21:11:09

  Gal todėl, kad po to prezidentė ir kiti jos paskirti klerkai negaus
  otkatų iš skandinaviškų bankų.

 • Klausimelis 2017 liepos mėn. 02 d. 20:10:42

  kas valdo kolonija? Kiek žinau tai klerkai is metropolijos.

 • senis 2017 liepos mėn. 02 d. 19:49:58

  jeigu svedu parlamentas vetuotu Grybauskaites istatymu pataisas?
  Nejuokinkit. Nereikia cia nei parlamento nei Dumos. Paskambins klerkas is
  SEV banko ir vetuos visas ir seimo, i rezidentes pataisas. Pripeneti.
  Prigazdinti. Ka isakys, ta chalujai ir darys.

 • Kas gina? 2017 liepos mėn. 02 d. 19:33:34

  o kas lakste i Skandinavija ir griove Lietuvos finansine nepriklausomybe?
  Atsimenam visi.Jeigu paziuretumet filma "Russkij angel" (cia ne meninis
  fikmas), tai ten isgirstumete, kad masonai ir parenge grynuju pinigu
  panaikinimo plana.Cia tikrai daroma ne del seselines ekonomikos.Juk nei
  vienas prezidentas near skiriamas be uzbales masonu palaiminimoi.Jeigu jie
  nevykdys ju planu, tai leks is posto kaipo sampan kamstis. Filme pasakojama
  apie tai, kad grynieji bus panaikinti ir uz ju turejima bus baudziama
  kalejimu, pinigu ir ginklu gales tureti tik jie-"isrinktieji", nes mus
  visus zingsnis po zingsnio ruosia elektroniniam konslageriui. Dabar tai
  skamba kaip nesamone, bet kai susigrazinom lita, niekas net mintyse
  negalvojo, kad be musu atsikklausimo litas bus ismestas I siuksline ir
  istatymu ivestas euras. Mes labai daug ko nezinom ir nesipriesinam ju
  nurodymams. Matyt tokia Dievo valia.

 • Vidas 2017 liepos mėn. 02 d. 18:11:28

  Visos partijos įlindę skandinaviškų bankų kišenėse, nenustebčiau
  paaiškėjus, kad bankai slapčia finansuoja partijas per ofšorus, kaip
  dujų terminalą.

 • kestut 2017 liepos mėn. 02 d. 14:57:24

  Ateina laikas keisti politinę santvarką,gana tos partokratinės
  diktatūros.

 • valdas 2017 liepos mėn. 02 d. 12:47:37

  Niekas nepaskys kur tiesa.
  Bet sumineti faktai - tai tikroji tiesa,10 +++
  Tik savas bankas ir kuo greiciau zmonem atsiimt savo pinigus.
  Kitaip neisginsim,kitaip nebusim laisvi nuo brudu oziu,musmiriu pyd...
  Tegu su savo geldom plaukia nach...
  Straipsnio parengejui lenkiu zila galva...

 • vergas 2017 liepos mėn. 02 d. 12:25:49

  kai nera savu seimininku, belieka pasikliauti briuseliniais... o sitiem
  rupi tik ju kisenes , siltos vietos.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUOTEKOS: Europos Komisijai Lietuvai grasinant baudomis dėl prie nuotekų tinklų neprijungtų šalies gyventojų, Vyriausybė trečiadienį imasi šio klausimo; Lietuvai gresia baudos, nes 58 aglomeracijose gyventojai nėra prijungti prie centralizuotų nuotekų sistemų.
 • NUKELIAMOS: Lietuvos futbolo federacija informuoja, kad nukeliamos A lygos rungtynės tarp Klaipėdos „Atlanto“ ir „Kauno „Žalgirio“, kurios turėjo vykti birželio 19 dieną 20 val. Klaipėdos miesto centriniame stadione.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar Lietuva patirtų didelių nuostolių, jei užsidarytų „Achema“?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +14 C

   +11  +14 C

 

   +11  +15 C

  +19   +26 C

   +19  +24 C

 

   +23   +29 C

    7-12 m/s

   2-7 m/s

 

     2-7 m/s

 

reklama
Ukis 2018