respublika.lt
LRDT LYRAS

Skaitmeninė statyba nebėra vien šūkis (1)

2018 birželio mėn. 08 d. 07:22:55
Edita SIAVRIS

Pasaulinės tendencijos rodo, kad statinio informacinio modeliavimo - BIM (Building Information Modeling) metodai ir su juo susijusios technologijos iš esmės pakeis tradicinę statinių projektavimo, statybos ir eksploatavimo praktiką. Tai - artimiausios ateities klausimas. Siekiant paskatinti šiuos pokyčius, planuojama, kad nuo 2020 metų liepos 1 dienos BIM metodus bus privaloma taikyti visų naujai statomų sudėtingų ir didelės vertės viešojo sektoriaus statinių ar jų dalių projektavime ir statyboje. Tokį sprendimą priėmė Vyriausybė, neseniai įvykusiame pasitarime.

 

Lietuva atsakingai ruošiasi

Lietuvos architektų rūmai mano, jog BIM ateityje taps pagrindiniu projektavimo būdu, o kol kas siūlo spręsti teisinius ir techninius klausimus, aktyviai diskutuoti, kurti teisinę bazę, šablonus, mokymus įvairiems specialistams. Aplinkos ministerija tikina, jog artimiausi dveji metai bus skirti visapusiškam pasirengimui Lietuvoje pradėti taikyti BIM technologiją. Pasak Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento direktoriaus Mariaus Narmonto, užsienio praktika rodo, jog skubėti pereiti prie BIM yra mažų mažiausia neatsakinga, taigi natūralu, jog pasirengimui skirtas gana ilgas laikotarpis. Štai danai buvo nusprendę pradėti taikyti BIM, tačiau paskui atšaukė terminą, nes suprato, kad rinka tam nebuvo pasirengusi.

Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė atkreipė dėmesį, jog pirmiausia turės būti sukurta bent minimali infrastruktūra, paruoštos perkančiosios organizacijos, juk kalbama pirmiausia apie valstybės užsakymus, kurie sudaro daugiau nei pusę viso statybų sektoriaus. Todėl būtina atsakingai - per valstybės interesų prizmę - sudėlioti akcentus, susijusius su BIM taikymo metodais ir šiems metodams reikalingomis naudoti technologijomis.

„Tikimasi, kad 2020 metais liepos 1 dieną rinka jau bus pasiruošusi, bus visi reikalingi teisės aktai, taip pat valstybės mastu įgyvendinti pilotiniai projektai. O pasirengimo daug - reikia sukurti ar perimti reikalingus standartus, metodinius dokumentus, statybos informacijos klasifikavimo sistemas, sukurti ir (ar) įsigyti technologines priemones, pakeisti teisės aktus, paruošti specialistus. Kartu su mokymais, standartų, klasifikavimo sistemų parengimu, išbandymu tai kainuos daugiau kaip 3 mln. eurų. Su Europos Komisijos pagalba pasamdyti ekspertai padės pasirengti šio projekto įgyvendinimui ir koordinuoti, - aiškino M.Narmontas. - Tikimasi, kad BIM taikymas statybos sektoriuje padės sutaupyti mažiausiai 1 proc. lėšų, turint omenyje, kad statybų sektorius siekia apie 3 mlrd. eurų, tai labai svarus sutaupymas.“

Statybos informacinio modeliavimo technologija leidžia efektyviau projektuoti, statyti, naudoti ir valdyti statinius. Pirmiausia bus galima iš anksto patikrinti pasirinktų projektavimo sprendinių efektyvumą; išvengti klaidų projektuojant; taip pat bus sukurta bendra statybos dalyvių bei jų veiklą prižiūrinčių institucijų bendravimo erdvė; statinių valdymas taps efektyvesnis, efektyviau bus planuojamos investicijos; skaidrės viešųjų pirkimų procedūros.

Aplinkos ministerija kuria pažangų teritorijų planavimo ir statybos procesus apjungiantį portalą - Topografijos, inžinerinės infrastruktūros, teritorijų planavimo ir statybos elektroninius vartus.

Siekdama pažangesnių elektroninių paslaugų, susijusių su teritorijų planavimo plėtra, Aplinkos ministerija numato sukurti centralizuotos prieigos Topografijos, inžinerinės infrastruktūros, teritorijų planavimo ir statybos elektroninius vartus, kurie apjungs iki šiol atskirai veikiančias informacines sistemas (IS) - Teritorijų planavimo dokumentų registrą, Teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros IS, Teritorijų planavimo stebėsenos IS bei Infostatybos IS. Taip pat jame bus teikiama ir 11 naujų paslaugų, sugrupuotų pagal pobūdį - „Planuoju teritoriją“ bei „Stebiu teritorijos planavimą“, sudėtinės „Statau namą“ ir „Reikia geodezinių tyrinėjimų“ el. paslaugos, integruojama Žemės ūkio ministerijos kuriama Topografijos ir inžinerinės infrastruktūros IS. Tai įgyvendinus teritorijų planavimo bei statybų procesai taps dar spartesni bei skaidresni.

„Dalis šiuo metu vykdomų teritorijų planavimo ir statybos proceso žingsnių bei veiksmų nėra kompiuterizuoti, jie atliekami decentralizuotai skirtingose savivaldybėse, o teikiamos el. paslaugos nėra pakankamai patogios dabartiniams paslaugų gavėjams. Naujasis portalas leis teritorijų planuotojams, architektams, statytojams lengvai ir greitai įvykdyti reikalingus procesus, o paprastiems gyventojams - stebėti jų aplinkoje vykstančius pokyčius“, - teigė aplinkos viceministrė R.Brandišauskienė.

Įgyvendinus šį projektą visi esminiai teritorijų planavimo, statybos procesai bus atliekami per vieną centralizuotą prieigą; asmenys bus informuojami elektroniniu būdu, o suinteresuoti asmenys turės galimybę stebėti teritorijos planavimo ir statybos procesus per vieningą teritorijų planavimo ir statybos procesus apjungiantį portalą - sumažės popierinių dokumentų siuntimo poreikis.

Elektroninis statybos darbų žurnalas


Skatinant Lietuvos statybų sektoriaus skaitmeninimo procesus, 2018 m. gegužės 10 d. buvo priimti statybos techninio reglamento STR 1.06.01:2016 ,,Statybos darbai. Statinio statybos priežiūra“ pakeitimai, apibrėžiantys galimybę naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą. Statytojams (užsakovams) jau sudaryta galimybė pasirinkti, kokį statybos darbų žurnalą naudoti - ar popierinį, ar elektroninį. Norintieji pildyti popierinį ir toliau galės tai daryti.

Minėtieji statybos techninio reglamento pakeitimai leis veiksmingiau ir skaidriau valdyti bei prižiūrėti statybos procesus, spartins statybos sektoriaus skaitmeninimo procesus, o institucijoms užtikrins greitą ir patikimą duomenų prieinamumą, atsekamumą.


Statybininkų asociacijos prezidentas Dalius GEDVILAS:


- Reikėtų kalbėti apie praktinę pusę - jeigu jūs perkate nekilnojamąjį turtą, pavyzdžiui, butą, kokią informaciją gaunate iš buvusio savininko? Iš Registrų centro bylą, informaciją apie sumokėtus komunalinius mokesčius, taip pat informaciją apie žemės sklypą. Tačiau jeigu būtų taikoma BIM metodologija, jūs gautumėte informaciją apie statinio gyvavimo ciklą. Britai, norvegai, suomiai nurodo, kad statinys turi 11 gyvavimo ciklo etapų: projektinės užduoties formavimas; koncepcijos modeliavimas; projektavimas; analizė; dokumentacija; planavimas; gamyba; statyba ir logistika; eksploatavimas; rekonstrukcija; griovimas. Prieš pradedant statyti namą, užsakovas turi lūkesčius, jie aprašomi, detalizuojami, ir pagal juos projektuotojas rengia statinio projektą. Jeigu naudojamas BIM, tai turi būti trimatis modelis, su visa informacija apie patį projektą, medžiagų savybes ir pan.

Aplinkos ministerija jau patvirtino ir elektroninės statybos darbų žurnalo teisinį naudojimą, visi projekto dalyviai, kurie stato statinį, medžiagų sertifikatus, paslėptų darbų aktus, kitaip sakant, visą informaciją, susijusią su statyba, jame deda skaitmeniniu formatu.

Užs. 5


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AVARIJA: antradienio vakarą Vilniuje, Salininkų gatvėje, susidūrus dviem lengviesiems automobiliams, nukentėjo vienas iš vairuotojų.
  • CIKLONAS: Mozambike siautėjęs smarkus ciklonas Idai, pasak Raudonojo Kryžiaus, be namų kurį laiką galėjo palikti iki 400 000 žmonių; stichijos sukelti potvyniai šalies centrinėje dalyje užtvindė ištisas teritorijas ir apgadino daugybę pastatų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Ar normalu, kad net ir posėdžių nelankantys seimūnai gauna atlyginimą?

balsuoti rezultatai

Ar mokate užsienio kalbų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  0   +3 C

-2    +1 C

 

 +1    +4 C

+3   +6 C

+5   +7 C

 

   +6   +10 C

7-12 m/s

3-5 m/s

 

4-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis